Uit de vakbeweging. Uit ons Vereenigingsleven. DOORLOOPENc De sprekende Schellevis. te zijn Witte is niet de man, die in staat is de kracht en de voortgang der reuzenbeweging te breken. Aan dezen man zal 't niet gelukken de orde in Rusland te herstellen, en door eenige liberale concessiën het ster vende Czarisme weer op de been te helpen. Hij zal, wil hij wat uitrichten, moeten steunen op de reactionaire bende, die thans haar laatste troeven uitspeelt. De kern der reactie, die pogen zal om door de militaire dicta tuur de volksbeweging te vernietigen, bestaat uit de talrijke grootvorsten. Voeg daar nog bjj alle reactio naire diplomaten, generaals, aristocraten, bureaucraten, groot-grondbezitters en geestelijken, en de geheele bende, die eeuwenlang het volk vertrapte en uitzoog, die thans tot eiken prijs de arbeiders opnieuw wil neerslaan onder 't juk van het absolutisme, hebt ge bijeen. Maar hoe 't ook loopt, het oude Czarisme heeft alge- daan en kan niet meer tot heerschappij komen. Uit de stroom van berichten nemen wij er eenige over om ten minste een zwak beeld te geven van de geweldige stormen, die de groote Russische maatschappij doen schudden tot in haar verste, eenzaamste hoeken, ja, die ook in geheel Europa gevoeld en begrepen zullen worden. Uitltauen gerevolutioneerd. De Oostzee-provincies en vooral Lithauen zijn in vol komen opstand. De boeren hebben zelfstandige repu- bliekjes uitgeroepen, de landgoedereh aangevallen en hun strijd vooral gericht tegen de vele Duitsche Jon kers, die sedert eeuwen in deze Russische provincies op de meest middeleeuwsche wijze het volk hebben ge knecht en uitgebuit. In Riga zijn de arbeiders meester van het terrein. De regeering te Petersburg schijnt niet genoeg troepen over te hebben om ze naar de Oostzeeprovincies te zendeu, zij begrijpt wel, dat de soldaten voor dergelijk werk niet meer te vertrouwen zijn. Katholieke geestelijkheid en de revolutie. De Poolsche geestelijkheid verklaarde zich voor de zelfstandigheid van Polen. Op 13 December werd te Warschau een vergadering gehouden van de Katho lieke geestelijkheid, waaraan 417 priesters deelnamen. Zij verlangden de zelfstandigheid van Polen, het alge meen kiesrecht, en verder alle hervormingen ter ver heffing van het proletariaat, eindelijk nog de opheffing der doodstraf en een algemeene amnestie voor politieke gevangenen. Ach, wat weet de Kerk toch de huik naar de wind te hangen. Hier is zij de meest reaktionaire macht, maar als eenmaal, gelijk daar, 't proletariaat opmar cheert, dan weten zij zich zoo goed aan te passen. Heeroom, doet dan water in zijn wijn, wel begrijpend, dat hij op den duur tegen die proletarische krachten toch niet op kan De tzaar en het leger. In Sarskoje Selo werd dezer dagen het feest van de Ridders van St. George gevierd. De tzaar sprak met zijn gasten over alles, maar met geen woord over de militaire opstanden. Dit feit alleen toont al, dat men in Sarskoje Selo blijkbaar nog altijd meent de zaak te kunnen doodzwijgen. Maar zelfs in hofkringen is dat niet meer mogelijk, waar dezer dagen onder 't Garde- Regiment een gisting merkbaar was, omdat men 't lezen van kranten verboden had. De vierde kompagnie weigerde nu de wachten te betrekken. De negende en tiende kompagnie sloten zich aan. De patronen werden den so'.daten nu afgenomen. Ook onder de Peters- burgsche artillerie ziet 't bedenkelijk, wat licht tot muiterjj kan overslaan. De eenheid der Russische socialisten komt steeds meer tot werkelijkheid. Deze week zal het eerste congres bijeenkomen, dat de volkomen eenheid der heide frakties moet tot stand brengen. Odessa was de eerste stad, waar de beide organisaties tot één enkele vereenigd werden. Hetzelfde bericht kwam reeds uit meerdere plaatsen en ook onze Petersburgsche partijgenooten schijnen thans tot algeheele samenwerking te geraken. Het is te hopen en te verwachten dat het vraagstuk van de vereeniging van alle Russische sociaal-demokratische organisaties de Joodsche Bond, de Lithtausche sociaal-demokratie, de Poolsche sociaal-demokratie enz., niet lang meer onopgelost moge blijven. De praktijk der verschille de plaatsen heelt de strijders ook hier reeds tot eenheid gebracht. In Wilna en in Libau hebben zich deze verschillende partijen reeds vereenigd, gelijk ons broedergaan de „Nowoja Schisni" meldde. Zoo werkt 't tzausme ondanks zichzelf aan de eenheid en versterking van het proletariaat, 't Is te vreezen, dat de komende dagen ons zullen leeren, dat de reactie driester dan ooit den kop opsteekt. Maar tegelijkertijd weten we nu, dat de strijders zich vast aaneensluiten om het begonnen vrij- heidswerk te voltooien. De typografen. Te Amsterdam worden nu eindelijk de typografen, die meest onmisbare arbeiders in het moderne leven, wakker. En het zon kunnen gebeuren, dat men elders dat goede voorbeeld volgen gaat. Want tot nog toe stonden de gezellen van het edele drukkersgild ten onzent maar al te ver achter bij hun vakgenooten uit het buitenland, zoowel wat organisatie als activiteit betreft. Staan zij daar veelal aan de spits der vakbeweging, hebben zij zich daar door jiren en jaren voor strijd vrijwel de beste arbeidsvoorwaarden veroverd, in Nederland is het bjjna precies anders om. Hier worden in dit vak dat moeielijk is te leeren en een vrij hooge ontwikkeling eischt, loonen uitbetaald, die ver beneden den standaard zijn van andere ge schoolde vakken en in elk geval niet voldoende is om behoorlijk van te leven. En 'hoewel de typografenbond in de laatste jaren goed vooruitgaat en na veel in- wendigen strijd eindelijk een juiste richting is inge slagen, heeft hij nog heel wat te doen alvorens men van redelijke toestanden speken kan. Maar te Amsterdam hebben zij nu het hoofd opgestoken. Van de staking van de firma Ipenbuur van Seldam hebben wij de vorige week, reeds gesproken. Daar eischen de gezellen f 14.— per week bij een werkdag van 9 uren. Het antwoord van den patroonsbond was zooals men weet dadelijk aan het werk of een jaar hongeren. Die brutale aanranding van het stakingsrecht deed de Amsterdamsche typo's opschrikken en in eene, de vorige week gehouden, zeer druk bezochte vergadering, besloot men, dat deze eischen, die ook reeds in 1903 waren gesteld, aan alle Amsterdamsche patroons ter inwilliging voor te leggen en met alle middelen door te voeren. Daartoe zullen de typografen-organisaties van Amsterdam, en er zijn er een stuk of tien, samen werken; zelfs de Christelijken doen mee. Mogen nu de vakgenooten uit de provincie uit deze zaken de macht putten, om te onderzoeken wat er aan hun positie al zoo ontbreekt, om dan naar bevinding van omstandigheden te handelen. Wij gelooven, dat het overal wel dringend noodig zal zijn. Maar voor alles is organisatie het wachtwoord.— Allerlei. Overigens is er nog weinig nieuws deze week. Toch wel iets en wel van een groep arbeiders die overigens maar weinig van zich doet spreken, nl. de zeevisschers. De reeders van Vlaardingen willen hun schepen niet uitsturen op den vangst van schelvisch en kabeljouw (de z g.n. wintervaart) omdat dat niet genoeg winst, soms wel verlies oplevert. Enkele reeders wilden wel later varen maar dan moesten de visschers met minder voor 't percentage tevreden zijn. Doch dezen zijn alles behalve ingenomen met de nieuwe voorwaarden, en vertikken het om daarop te monsteren terwijl zij, die het toch willen doen, op alle mogelijke manieren bewerkt worden om daarvan at te zien. Zoo kregen ze er Zaterdagmiddag de lucht van, dat een der schepen in gereedheid werd gebracht om uit te varen. Oogenblikkelijk gingen een massa zeelieden erop af en hebben al de benoodigdheden voor de reis van boord gehaald. Hetzelfde deden zij met de be manning en in optocht ging het de stad in. De visschers vergaderden om hun houding te bepalen. De Diamantbewerkers van Parijs hebben vrede genomen met 5 procent ver hooging voor het loon, inplaats van de geëischte 10 Als na een onderzoek blijkt dat dat niet genoeg is, zal nog 5 verhooging worden gegeven. Metaalbewerkers. Vrijdag 15 dezer hield de afdeeling van den Bond een openbare vergadering, waarin Jantzen van Dordrecht sprak over het onder werp „Wat de groot-industrie ons bracht en wat ze ons brengen zal." De met groot gevoel uitgesproken rede werd met aandacht gevolgd. De opkomst was niet groot tóch werden enkele nieuwe leden gewonnen. Zangvcreen. „Excelsior." Repetitie op Don derdag 28 Decemler's avonds 8 uur in „Constantia". Nieuwe leden kunnen zich alsnog aanmelden. De staking by De Bus. In verband met de staking der tafelmakers van de firma De Bus Co. te Rotterdam, waar onze stadgenoot W. Schellevis nog steeds z'n treurige rol blijft vervullen, ontvingen wij een manifest van de Tafelmakersvereen. „Wij streven naar verbetering", waarin gezegd wordt: Het bestuur van bovengenoemde vereeniging vestigt er de aandacht op, dat er sedert eenigen tijd een werk staking is uitgebroken bij den meubelfabrikant, de firma BUS Co., aan de Sleutelsteeg, wegens een loons verlaging Dat de werklieden, die met harden arbeid in stuk werk een eenigszins redelijk loon konden bereiken, zich zulk eens loonsverlaging niet lieten welgevallen, maar alles in het werk stellen om hun oude loon te behouden, opdat zij in hun levensonderhoud niet zullen getroffen worden door de concurrentie der patroons, zal elk wel denkend mensch kunnen begrijpen. Echter vestigen wij er nu de aandacht op, dat de heer SPIERDIJK, meubelhandelaar [aan de Kaas markt 19 en 7 en Kipstraat 75, die eerst zeide, geen tafels te zullen betrekken van de firma BUS Co., zoolang de staking duurde, thans tafels betrekt van genoemde firma, die door onderkruipers gemaakt zijn. Wij roepen de medewerking vun het publiek in, om ons in onzen rechtvaardigen strijd tot behoud van ons loon behulpzaam te zijn. Een i' der zal thans wel be- grfpen wat hem, als hij de winkels van den keer SPIERDIJK passeert, te doen staat De corr. der tafelmakers schrijft ons daaromtrent: De heer Spierdijk, welke ook winkels heeft te Schie dam, evenals te Vlaardingen, Maassluis en Dordrecht, werd, vóór dit manifest is verspreid, gewaarschuwd dat dit zou geschieden, wanneer hij bleef voortgaan met onderkruiperswerk te verkoopen. Hij antwoordde daarop Ga je gang maar, ik hoop dat jelui in het spinhuis komt. Wij hopen dat de lezers van de Moker hiervan notitie zullen nemen, daar deze winkelier niet schijnt te begrijpen, dat hjj van arbeiders moet bestaan. Van bevriende zijde werd ons toegezonden De Neder lander, Nederlandsch Dagblad tot verbreiding der Christelijk-Nationale beginselen, van Maandag 4 De cember 1905 Dankbaar voor de toezending, nemen we uit dit blad onderstaand ingezonden stuk over: Spreken is zilver; zwijgen is goud.' Deze beproefde waarheid is voor elk die het wel meent in praktijk te brengen. Evenwel kan het ge schieden dat men tot spreken genoodzaakt wordt en verplicht mij zulks als vader van een recht geaard zoon. Sedert 9 October 1905 is er werkstaking bij den heer C. J. J. Bus, tafelmaker te Rotterdam. Mijn zoon staakt niet, en zal nimmer staken, en terecht, omdat hij dit naar Gods Woord niet mag doen. Hij weet het, die niet werkt zal niet eten en is ver plicht te werken ook voor zijn vrouw. Hij was als meesterknecht werkzaam bij den heer N. W. van Mechelen. Daar deze zaak ophield te be staan lag het op zijn weg ander werk te zoeken. Zulks deed hij en werd aangenomen als knecht bij den heer De Bus. Hij ging aan het werk, en toen hjj twee weken ge werkt had brak er een werkstaking uit, hij wilde van geen staking weten. En te recht. De heer De Bus deed een voorstel t.w. De tafels moesten voortaan aan onderdeelen ge maakt worden en dan werd het loon 40 ets. per tafel minder. Daar had men op tegen; toen stelde de heer Bus voor, de tafels niet meer op stuk te maken doch voor 25 ets. per uur. Mijn zoon heeft dit aanbod aange nomen. Hij blijft werken, trots alle laster en verdacht making. Beschermd door de rechterlijke macht wordt hij 's morgens naar de werkplaats geleid en 's avond naar huis. Zulks geschiedt vanaf 9 October. J. 1. Zaterdag waren 2 zoons en 2 dochters van mij te Rotterdam. Vo r zaken ging hij met hen mede. Nauwelijks waren zij de deur uit of daar begon het lawaai. Jongens, daar heb je de heilige familie! Ge paard met een stroom of liever stortvloed van vloeken en verwenschingen. Een was er die zeideik zeg zal je graf wel maken hoor! enz. enz. De Meubel- en Tafelmakersvereeniging „Wij streven naar verbetering" te Rotterdam keert al haar woede tegen hem door manifesten, zoo ook Zaterdag. Zij willen hem dwingen dat hij ontslag neemt doch zulks doet hij niet; immers wie geelt hém nu in dezen tijd ander werk Te meer nog omdat hij dan minder loon zal hebben. De heer De Bus heeft altijd bet aid voor een Duitsche tafel f 4.—. Twee groote patroons-tafelmakers betalen maar f 3.50, dus de -heer Bus wil nog f3.60 betalen. Nu zegt het manifest van j.l. Zaterdag: „Is het niet onze plicht zulk een persoon aan de publieke opinie prijs te geven? Zoo iemand is een plaats in de maat schappij onwaardig.'" Kan het erger? Omdat men Christelijk is, (en dit ge tuigt bijna elk manif st) onwaardig. Is dit niet bewijs hoe diep een groot deel van ons volk gezonken is Is dit nu de weg die leidt tot verbetering? Hoe vele werklieden zijn er, die o zoo gelukkig zouden zijn, indien zij vijftien gulden verdienden per week Ergerlijk is het sarren dat zij mijn zoon blijven doen en dat wel op den openbaren weg. Eiken morgen en eiken avond standjes en wel zoo dat hij soms omringd wordt door een duizendtal menschen. Ik ben niet de man der Wet, toch wil ik vragen: is in dezèn e n wat krachtiger optreden der Rechter lijke Macht gewenscht en mogelijk? Achtend, UEd. dr. J. Schellevis. Schiedam. Ook dezen keer was zwijgen voor onzen goeden Job goud geweest. Immers, hij betoogt nu meer dan af doende, dat zijn zoon nit zuiver egoïstisch oogpunt voor onderkruiper fungeert. Men zie slechts de door ons gecursiveerde zin. Hij wil geen ontslag nemen, want hij zal dan minder

De Moker | 1905 | | pagina 2