Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. loon hébbenMaar wel is hij er de oorzaak van, dat zoo vele anderen minder loon krijgen. Niet dus omdat hij christelijk is, geeft men hem aan de publieke verwachting over. Eerder omdat hij een der „christenen" is, die het christendom in diskrediet brengen. Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat dan ook aan anderen niet! Gevonden. Bij gelegenheid van het Sint Nikolaas- feest is in „Constantia" een ceintuur gevonden. De eigenares kan hem aan het gebouw terug bekomen. Kerstdagen. Door de Kamers van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen en voor de Bouwbe drijven te Schiedam, is het volgned schrijven verzonden: Aan H.H. Hoofden en Bestuurders van Bedrijven te Schiedam. M. M. Onze Kamers richtten in December 1903 tot u het verzoek uwe werklieden, die in uwe bedrijven in uur loon of op stuk werkten, voor het gemis aan loon dat deze moesten lijden door de ophanden zijnde christelijke feestdagen, zoodanige tegemoetkoming te geven, dat deze feestdagen, inplaats van, zooals gewoonlijk het geval is geweest, met zorg, thans met vreugde konden worden tegemoet gezien. Wij zagen onze pogingen met succes bekroond want van verschillende patroons mochten wij mededeeling ontvangen dat zij aan ons verzoek daadwerkelijk ge volg hebben gegeven. Dat heeft ons vrijmoedigheid gegeven u te verzoeken nogmaals ernstig in overweging te willen nemen, dat de loonen van de meeste arbeiders en arbeidsters niet van dien aard zijn, dat vooral werklieden met gezinnen in eene week 1/s hunner verdiensten kunnen missen, terwijl toch de behoeften gelijk blijven. In die dagen, die gij, van welke gezindte ook, met vreugde tegemoet ziet, wacht hen zorg en ontbering en zullen oorzaak zijn dat de feestvreugde en huiselijk geluk ver van hunne haardsteden verwijderd zullen blijven. Daarom, indien het geluk uwer werklieden u maar eenigszins ter harte gaat, indien gij er prijs op stelt hen aan u te verplichten, besluit dan uw op stuk of per uurloon werkend personeel de loonderving, wegens verplichte werkloosheid in het algemeen en op de a.s. feestdagen als Kerstmis en Nieuwjaar in het bijzonder, zij het ook ten deele, te vergoeden, of hen in de gele genheid te stellen het te lijden verlies door overwerk te compenseeren. De Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen, F. J. SMIT, Voorz. J. E. VAN RIET, Secr. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven, Th. A. J. ZOETMULDER Voorz. H. DE VRINGER, Secr. Schiedam, December 1905. P.S. Beleefd, maar dringend verzoeken wij aan Heereu Patroons ons, liefst voor 10 Januari a.s. te willen be richten of, en zoo ja op welke wijze aan ons verzoek voldaan is, terwijl wij ons aanbes-olen houden van die Heeren Patroons, die aan ons verzoek niet konden of wilden voldoen, de redenen te mogen vernemen die daartoe geleid hebben. Een grappenmaker. We hadden het genoegen, naar aanleiding onzer recensie over de brochure „Klas senstrijd", van den schrijver een brieikaart te ontvangen van den volgenden inhoud Aan de Red. van „De Moker" te Schiedam. Zeergeleerde Heeren, Het gaat mij niet af het zwijgen te bewaren op uw geloofsbelijdenis, gelegd in de „bespreking" van mijn brochure „Klassenstrijd". En dan moet ik u diep be klagen, dat ge zóó uw maag en hoofd bevredigen moet. Nu beseft Ge 't waarschijnlijk niet, maar later hoop ik des te beter, hoe Ge u schamen moet de plaats van openbaar mentor bezet te houden. Uw dienaar, EMONS. Bussum, 1312'05. 't Zal wel onnoodig zijn te zeggen, dat we direkt onze meening wijzigden en nu geen grooter schat meer kennen als de brochure „Klassenstrijd" van den heer Emons, welke voor de 30 koperen centen die er voor gevraagd worden, eigenlijk nog te geef is. Alles natuurlijk in de goê hoop, dat de heer Emons ons nu vergunnen zal te blijven wie we zijn. Vergadering-Helsdingen. De vergadering, waarin Helsdingen sprak over de nieuwe regeering en de arbeiders was tamelijk bezocht. Op populaire wijze zette hij z'n onderwerp onder veel aandacht uiteen. Van Leeuwen herinnerde aan wat de heer Van Meurs 'constateerde op de vergadering-Van Aalten, dat op de vergaderingen der vrijzinnig-demokraten alleen door sociaal-demokraten gebruik werd gemaakt van de gele genheid tot debat. Spr. wenschte nil te co^stateeren dat op de vergaderingen der S. D. A. P. zelfs de vrij zinnigen afwezig zijn en dus blijkbaar den moed missen hun beginselen te verdedigen. „De Vlaardingsche vroedschap." Gesproken in wat inen noemt Wielrennerstaal, zou men van deze zitting kunnen zeggen: „Dat op Vrijdag avond 15 Dec. j.l. op het Raadhuis te Vlaardingen het politieke uurrecord is geslagen. Begonnen ten 7,15 gingen wij onder het luiden ter „beddeklok" (dat is in ons gemoedelijk stadje stadje ten 8 ure) naar huis. Wij hadden aldus 45 minuten daar vertoefd, en in die korten tijd hooren afwerken 18 punten der agenda, de laatste twee echter waren niet voor onze 00'en bestemd, daar mochten wij m.a.w. niet bij tegenwoordig zijn. Om nu nog even voort te gaan in dezelfde sporttaal en stijl, dient vermeld te worden dat voor dezen avond afwezig waren 8 van de 17 leden, dat bij die 8 waren enselen, wier politiek getrap wij gaarne mogen zien en hooren, zoodat het ons al gauw duidelijk werd dat wij dezen avond niet zouden te zien krijgen mooie „ronde's" of wel evolutiën. Punt 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening, regelende de samenstelling en den dienst van het personeel der Gemeentewerken en intrekking der instructie voor den opzichter. Dit voorstal werd goedgekeurd. Wat dit voorstel inhoudt, is mij, nuchtere ziel onbekend. Je zit daar, luistert, en als er niet gediscusseerd wordt, weet je van „de prins" geen kwaad en je weet aldus niet meê te spreken over het al of niet goede ervan. Punt 4. Voorstel B. en W. tot inwilliging van het verzoek van J. Griffijn, Smidsbaas alhier, om kwijt schelding van boete, wegens te late oplevering van door hem gemaakte Urinoirs. De heer Hoogerwerf vindt het niet goed, dat waar boete toegepast is volgens bestekvoorwaarden, dat die geheel wordt kwijtgescholden. Men verlaat alzoo, zegt hij, het principe der zaak, men maakt bestekvoorwaar den tot een wassen neus en men geeft aannemers van later te verrichten werken de gelegenheid eveneens dit punt der bestekken te ontwijken. Hoogerwerf dan verlangt niet toegepast te zien de volle f 100.maar om toch het principe vast te hou den, geeft hij in overweging f 5.daarvoor in de plaats te stellen, dan is toch in dien zin het bestek gehandhaafd. De beide Wethouders wilden liever niets toe passen en motiveerden dit door aan te voeren dat Griffijn con- curreerend had aangenomen (iets wat altijd zoo is X.), dat hij had moeten wachten op materiaal (wat wel meer menschen overkomt, doch waarmee de besteder niets te maken heeft X.), dat hij Griffijn z'n font erkend had enz. enz. Nu getuigt het natuurlijk van een zekere inschikke lijkheid van B. en W. om zoo te handelen, maar wij willen er toch de aandacht op vestigen dat die genoemde omstandigheden een goedkoop middeltje zijn om bestek- bepaliugen te verzwakken, hopen dat B. en W. in dien weg wel voorzichtig zullen zijn en stellen het op prijs dat de heer Hoogerwerf er het zijne van gezegd heeft. Punt 5. Verzoek van P. G. M. Halting om gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der Gemeente. Hierbij wil de heer Hoogendijk iets zeggen in verband met een andere zaak welks behandeling plaats had voor dat deze burgemeester alhier het voorzitterschap bekleedde. Het was n. m. de Bond van Ned. Onderwijzers alhier, die voor haar vergaderingen eertijds had aangevraagd het gebruik van een Schoollokaal. Deze bond bekend als Organisatie die de puntjes op de i's zet; die (volgens de eenmaal uitgesproken meening van Wethouder Versteeve Oppositie voert, ik zeg deze Bond staat niet in de geur van al wat Conservatief is. Gevolg is dat men tegenover haar niet bijster toeschiete lijk is en dat zjj ook daarom nog niet het genoegen heeft te kunnen vergaderen in een daartoe afgestaan Gemeente lokaal, (hopen wij dat dit beter wordt.) De heer Hoogendijk wenscht die zaken, in 't vervolg geregeld te zien, hij bedoelde hier eigenlijk dit mêe, dat er wordt gemaakt een regeling waardoor niet aan A. een lokaal wordt geweigerd, en aan B. wordt toege staan al naar de genegenheid van een Gemeente bestuur, en beloofde hier naderhand op terug te zullen komen, waarna het voorstel B. en W. wordt aangenomen, den heer Hoogendijk een eeresaluut voor z'n houding. Punt 7. Onbewoonbaarverklaring van pe-ceelen (krotten of zwijnhokken ware eigenlijk de goede benaming) in de 2de Kortedijksteeg, Dit voorstel van B. en W. werd voetstoots aangenomen. Hierbij deed zich het heugelijke feit voor dat wij den stem oftewel geluid van den heer Zonneveld te hooren kregen in den vorm van een vraag welke door de voorzitter werd beantwoord. Op deze en meer andere krotwoningen komen wij nog wel eens terug. Punt 9. Voorstel B. en W. tot het geven van een bestemming aan de goederen enz. van de schutterij (roemrijker gedachtenis). Dit voorstel werd aangenomen, doch wat het inhield wisten wij niet en moesten wjj ons behelpen met allerlei gissingen. Ik dacht zoo, het ware niet kwaad om aan het na burige Vlaardinger Ambacht een en ander daarvan cadeau te doen. Zij stellen aldaar, zooals wij weten, hoogen prijs op dien heldenschaar Een passend uniform met daarbij behoorende „spuiten" zou een aardig souvenir zijn, en wij Vlaardingers konden zoo nu en dan, b. v. bij een boerenbrand oftewel opstootje, deze plattelandsverdedi gers flink gekleed en toegerust de orde zien herstellen. Punt 14. Vaststelling van erfpachtprijzen voor 1906. Het was de heer Schippers, die hierbij het woord vroeg, en erop aandrong de grond aan de zuidzijde der Nieuwe Haven niet zoo hoog te stellen als aan de noordzijde, omdat naar zijn meening menig industrieel dan eerder geneigd zou zijn daar een onderneming te vestigen. Bezien door een fabrikantenbril, zooals de heer Schippers natuurlijk gebruikt, gaat die redeneering eenigszins op, doch waar de heer Schippers niet in den Raad zit als fabrikant, maar wel als vertegenwoordiger der gemeenschap, daar komt het ons voor, dat hij het allereerst moest behartigen de belangen der gemeenschap en dit is, naar onze bescheiden meening, te vinden in flinke erfpachtprijzen. De heer Hoogendijk, behalve Reeder, óók fabrikant, en zeer zeker in die kwaliteit ook belang te kunnen hebben in goedkoope gronden aldaar, was konsekwenter en trad zeer absoluut op in het belang der gemeen schap. Hij vond het allereerst verkeerd van den heer Schippers argumenten te debiteeren uit, wat hij noemde, „de oude prullendoos"hij de heer Hoogendijk zou ditmaal niet breedvoerig ingaan op die zaken, be hield zich echter voor, wanneer dit noodig was het weer te doen als voorheen, maar wilde toch niet na laten den heer Schippers en den anderen heeren opnieuw duidelijk te maken, dat de grond in algemeenen zin het eigendom der gemeenschap is. Dat ook door en van de belastingpenningen der ge meenschap dat :s van de geheele burgerij de noodige aanleg en verbeteringen worden gemaakt, dat ook ten gevolge hiervan de „grond" in waarde stijgt aldus de meerwaarde krijgt, zoodat het dus zaak is dat die meerwaarde komt in de kas der Gemeente of Gemeen schap in den vorm van herziening en zoo noodig ver hooging der erfpachtprijzen. Dat betoog versterkte hij nog, door aan te voeren, dat eventueele ondernemers aldaar hunne zaken vesti gen, buiten de stad gaan wonen, zich onttrekken aan 't bijdragen der plaatselijke belastingen, aldus op die manier de lasten te leggen op de Gemeente en zelf op te strijken al de voordeelen. Dit was een ferm en mannelijk woord van den heer Hoogendijk, waarbij de heer Schippers in 't oogloopend tam werd en waarvoor wij als toehoorders eens Spon taan hadden willen applaudiseeren maar dat mag helaas daar niet. De heer Hoogendijk behandelde dit zaakje zeer zuiver en principieel, en waar hij en de heer Schippers als fabrikanten toch dezelfde belangen hebben, daar kwam 't hier weer duidelijk uit hoe dat de één zich wél en de ander zich niet kan losmaken van z'n privézaken, zagen wij hier de tegenstelling tusschen den Christelijken Conservatief Schippers, die het opneemt voor fabrikaniendom en den democrati- schen paganist Hoogendijk, die het opneemt voor de gemeenschap. Met het hiergenoemde was het actueele der agenda afgewerkt en kregen wij van de vroedschap niet veel meer te hooren dat ons interesseerde, behalve een woord speling van den heer Versteeve. Bij die erfpachtszaken kwam als vanzelf ter sprake het woord „Canon." Nu heeft de heer Versteeve de gewoonte de klemtoon te leggen op de tweede lettergreep en maakt dan den indruk als sprak hij over een Kanon Hij deed dit weêr, mijn buurman een nieuweling, zegt toen tegen mij„hoor je dat daarzij hebben het over Kanonnenweer een ander, achter mij gezeten blijkbaar iemand die bij de „Veld" gediend had en aldus verstand had van schietwerktuigen, vroeg mij Wat zou de heer Versteeve nu bedoelen, een Maxim- kanon, een Creusotkanon, een Marinekanon, een Mi trailleuse, een Machinekanon of soms ook wel een longtom of iets van dien aard Luisteren jelui eens, zeïde ik toen. Jelui snappen dat nog niet en dat komt enkel doordat je hier nog ver- sche broekjesben. De heer Versteeve bedoelt geen kanonnen, hij bedoeld het erfpachtscanon, doch kijk eens. Hij, de heer Versteeve, is een eenvoudig burger man, hij leeft niet uit theoretische kennis, doch bouwt alles op datgene, wat hij in de praktijk heeft geleerd, hij maakt zich nooit moeielijk om zuiver ter tale te zijn, dat is voor hem maar bijzaak, hoofdzaak is voor hem de praktijk. Zoodoende maakt hij zich wel eens meer schuldig aan mishandeling van woorden, wij zijn er aan gewoon en het hindert ons niet. Hiermede was mijn omgeving tevreden en gaven zij den heer Versteeve volkomen absolutie Na dit alles kwam de geheime zitting en mochten wij naar huis. Het was een rustige vergadering, het leek wel of men nog vermoeid was van de begrooting en waar wij nu reikhalzend naar uitzien, dat is de behandeling van de lang verwachte en reeds lang op zich laten wach tende Progressie.

De Moker | 1905 | | pagina 3