Huïsh. Vergadering r s Onder Zwart regie, OPROEP VAN GAPON 12 Karikatunrte ekeningen in kleuren, Belleyoysstraat 4, U. W.-Kruiskade Rotterdam. a Het Evangelie der Sociaal-Democratie ah MASEREEUW BOUTEN, Beste adres v. Handelsdrukwerk. AAN HET RUSSISCHE VOLK. XQ Cent. De toonbeweging der Zeevisschers. S. D. A. P. afdeeling Plaardingen. Bibliotheek S. D. A, P. Van de Leestafel. Abonneert U en Werft abonnees op „DE MOKER". Daardoor steunt ge ons blad op de beste wijze. ADVERTENTIE N. Afd. Schiedam S. D. A. P. J. KOORENGEVEL, Mej E. HL van der Meer Dagelijks te ontbieden f De Socialistische Maatschappij Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk, Adverteert in „De Moker." V Onze plaats, tot heden in hoofdzaak nog een visschers- plaats, biedt in dezen tijd van 't jaar een eigenaardig schouwspel vooral voor vreemdelingen. In dezen t;d dan ziet men op verschillende plekken der stad de z.g.n. „plakplaatsen" door sommigen ook wel „beurs" genoemd, onze zeelieden in groepjes geschaard, druk pratende, gewapend met e n pruim tabak achter de kiezen en meestal tot onderwerp hebbende de zee en nog eens de zee. Men ziet ze staan in de „Vischbank,„ bij de „brug," op de plek waar het vroegere z.g.n. bruggetje zich bevond nabij het prikkengat, op 't Hoofd en verder wandelende door geheel de stad. Het is de tijd dat zij, of eigenlijk de visscherij is afgesneden, en sommigen zich weer hebben voor te bereiden voor de versche of wintervaart, aldus een over gangstijdperk. Dit stadium, elk jaar periodiek terng- keerende, had tot nog toe een kalm verloop gehad, tot dat dit jaar zich iets voordeed waardoor het kalme van voorheen wreedelijk werd gestoord, en wat dezer dagen heeft aanleiding gegeven tot een ongewone levendigheid in de gesprekken van visschers en anderen. Wat er dan geschied is? Men is gaan tornen aan de winterloonen, men is begonnen andere wintervoorwaar- den te gaan stellen, omdat zooals de Reeders beweren en met cijfers trachten aan te toonen, dat het laten varen op de oude voorwaarden geen winst doch schade voor het bedrijf oplevert. Alzoo beweren enkele Reeders die dan willen laten varen, doen wij dit niet om ons zeiven, doch alleen hierom dat de visschers niet geheel zonder brood zouden zijn. Doch niet alleen dat deze zaak de tongen in beweging bracht, ook de pennen der plaatselijke persmannen zijn slagvaardig geworden, en hebben wij het kunnen zien, dat de „Nieuwe Vlaardingsche Courant" het opnam voor de Reeders, on de Goedkoope dito het opnam voor de visschers, beiden gewapend met cijfers en berekeningen. Wij wenschen ons ditmaal niet in hun strijd te mengen, omdat het afgaan op dorre cijfers zonder nadere be wijzen van- beiden partijen een al te losse basis is voor het maken van conclnsie's. Wij willen het meer hebben over de zeelui, hunne houding in 't algemeen en die voor dit geval in 't bizonder. Hoe hun houding geweest is Naar onze meening meer dan ellendig. Het vorige jaar opgericht hebbende een organisatie onder de schoone naam van „Eendracht maakt macht," is er nu van deze organisatie niets meer te bespeuren. Onbewustheid, domheid, domperigheid, laatdunkenheid en schandelijk wantrouwen in s mmigen die vooraan stonden hebben haar ten val gebracht. Verdachtmakingen door achteruitstrevenden van allerlei richting hebben hier» an meegewerkt, het roode spook is tegen haar uitgespeeld, en nu één jaar later, „weet en kent men haar standplaats zelfs niet meer. Bij hare oprichting zijn de booze inblazingen van z.g.n. Christelijke zijde haar niet gespaard, men heeft hen wijs gemaakt gij verdaagt in handen der Socia listen, en dit is voor 9/io der zeelui voldoende hen de kippenkoorts op het lijf te jagen. Aldus stonden zij nu ongeorganiseerd tegenover de nieuwe arbeidsvoorwaarden welke voor hen beteekende vermindering van inkomsten. Berusten en het-eLe aan vaarden wilde het meerendeel niet, totdat wij j. 1. Zaterdagmiddag van die voor meerendeel kerkelijke anti-socialistische zeelieden hebben gezien een beweging voor anarchisten om van te watertanden n.l. een daad van direkte actie Dien bewusten middag ging het gerucht dat de bemanning van één schip op de nieuwe voorwaarden wilde varen en reeds bezig was het schip daarvoor klaar te maken. Onze visschers. uit den aard der zaak robust in manieren, toog er op uit, en heeft toen met geweld belet aan dat scheeps volk met de werkzaamheden door te gaan. Het kalm en bezadigd optreden van de daar aanwezige politie, voorkwam erger dingen, hetgeen niet belette, dat die bewuste bemanning met veel beweging in optocht door de ander, n nietgoedgezinden is thuisge bracht. Eén oogenblik dreigde het mis te loopen, toen op de brug een politieagent als een moderne Simsou deze Zeefileslijnen trachtte te verslaan, met het gevolg, dat z'n sabel (slakkesteker) in stukken werd gebroken, en de man zijn heil zocht in do vlucht. Maandagavond daarop bijeenkomst der zeelieden in de Oude Stadsschool, B uur lang vergaderd, gesproken aldaar de commissaris van politie en anderen,.... maar leiding was er niet, eenerzijds leek het wel een opwek kingsbeweging te Wales, anderzijds volslagen anarchie. Er was geen voorzitter, een ieder sprak of zweeg naar hartelust, doch het laatste 't meest, ja zelfs ging het zoover „toen één der aanwezigen een voorstel wilde in stemming brengen, vroeg een der woordvoerders, en dat was Schipper Westerdijk, zegben jij democraat of sociaal-democraat Dat waren de woorden van een gezagvoerderdus één der ontwikkeldsten, hoe treurig moet het wel sta»n met de anderen? Het is dan ook niet te veel gezegd, wanneer wij be weren, dat zij, die Vlaardingsche zeevisschers, een willige prooi zij", eenerzijds voor Dominé's en Pastoors, en anderzijds voor anarchisten, van geregeld welbewust optreden is bij hen geen sprake. Wat wij uit deze zaak opnieuw concludeeren, dat is, dat ook hier weer wordt gestreden een stuk van dien grooten klassenstrijd, onafscheidelijk verbonden aan, en voortvloeiende uit de bestaande voortbrengingswijze der nu nog bestaande maatschappij, d. i. de kapita listische. Wij zien weer voor ons den concurrentiestrijd, waar door den ondernemer wordt belet te voldoen aan de eischen zijner arbe ders, maar. tevens de arbeiders in dit geval de zeelieden, die voor zich en hun gezin aandringen op het wel-vervullen van dien eisch. Klassenstrijd, niet uitgevonden door wie dan ook, maar alleen geconstateerd door socialisten, ontkend door Patrimoniummannen zoowel als door liberalen, klassen strijd, niet aan te ontkomen of men het aangenaam vindt of niet, klassenstrijd, niet te temperen al was men ook vrijzinnig-democraat in optima forma, dit en dit alleen is de ondergrond van deze actie. Laten nu Patrimoniummannen en verdere anti-socialen alhier eens de handen aan den ploeg slaan voor de zeevisschers, laten zij zich opmaken om in deze crisis hun heilserum toe te dienen, laten zij aan deze bewe ging een andere verklaring geven dan de onze, dan zullen wij geduldig het resultaat afwachten. X. Voor de afd. Vlaardingen van de S D.A.P. zal Dins dag 26 December (2e Kerstdag) des morgens ÏOV^ uur in een openbare cursusvergadering als spreker optreden Ij. M. Hermans van Rotterdam. Onderwerp „Waarom moeten de arbeiders zich politiek zelstandig organisee- ren Entreé 5 cent. Het is ons gebleken, dat het velen onbekend is dat onze afd. een bibliotheek heeft opgericht, waaruit elk, tegen een zeer geringe vergoeding, boeken ter lezing kan krijgen. Wij vestigen daarom nogmaals de aan dacht van liefhebbers op onze bibliotheek. Er zijn nu ongeveer een 300 boeken of brochures reeds in, zood*t er voor „elck wat wils" in is. Zooveel als we kunnen, zullen wij ons best doen dat dit aantal immer uitge breid wordt. Eiken Zaterdagavond vau 8—10 uur, kan men de boeken komen halen of inruilen aan het adres van den bibliothecaris Markgraafstraat 20. Zegt het voort 1 Die neue Gesellschaft. Heft 37. InhaltGlossen, Der Steuerschrecken. Die Volksschulvorlage. Von einem preussischen Schulmanne. Nachtragliches zu den badischen Landtagswahlen. Eine neue Kampftaktik der ünternehmer? Berliner Theater. Zweifel. Steunpenning Schiedam. Een nieuwe hoed voor den engelschen schilder; 60" cent, v. P. 5 ct; R. 10 ct. Vlaardingen. Te veel 4y2 cent. op ZONDAG 24 DECEMBER a s., 's morgens 10 uur, in „CONST ANTI A". AGENDA 1. Ingekomen stukken. 2. Mededeelingen. 3. Jaarverslag. 4. Verslag. Fin. Commissie. 5. Benoeming van een Bode. 6. Rondvraag en sluiting. Het Bestuur. SCHIEDAM, RAAM 30. Onderwijzer in Schoonschrijven en Hand- teekenen. Verbeteren van Schrijfkand. Aan- leeren van Rond-, Gothisch- en ander schrift. Teekenen voor de Hoofdacte. Nieuw Malthusianisme. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat 54. Een boek van 176 bladzijden voor één kwartje! LAURENCE GRONLÜND, bewerkt door P. W. N. Hugenholtz. Geeft een heldere uiteenzetting van het streven der socialisten. Propaganda prtjs 25 cent. H Uitgave: A. WAKKER A Co., ROTTERDAM. ALBERT HAHN. Prijs slechts 60 cent, in omslag. Uitgave: H A. WAKKER Co., ROTTERDAM. Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond Spreektijd van 29 nur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor geus 10—'s avonds 7 uur -:- -:- -:- -:- JOZ. DIETZGEN. Wf 45 bladz. Prijs: j 5 cent. Uitgave: WAKKER Co ROTTERDAM. Een gewichtig historisch document Aan de arbeiders en aan de boeren ten gunste van het Joodsche volk. Uitgave van H. A. WAKKER Co., Rotterdam. PRIJS Bij eiken BOEKVERKOOPEE verkrijgbaar. I k

De Moker | 1905 | | pagina 4