No. 44. ZATERDAG 30 DECEMBER 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van .Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Oosterstraat M. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag <u. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn.- Oud en nieuw in Schiedam ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 franco per post 30 cent j voorui^je^m9- Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Aan de Arbeiders van alle landen. 22 Januari a.s. zal het een jaar geleden zijn dat Nico- laas II en zijn raadslieden den Petersburgschen arbeiders die, smeekend en ongewapend, tot hem kwamen om het einde van een rampzaligen oorlog, verbetering van hun ellendig lot en de rechten die de arbeiders van alle andere landen bezitten, te vragen, deed vermoorden. Deze dag van 22 Januari is een beslissende dag ge weest in de geschiedenis der Russische revolutie. Toen zijn de oogen des volks geopend. Toen zijn de illusies van hen die nog aan den goeden wil van den Czaar geloofden, vernietigd Toen is de beslissende strijd begonnen, het duel op leven en dood tusschen de arbeidende klasse en de laatste steunsels van een stelsel dat door het geweten der geheele wereld al reeds lang veroordeeld was. Tevergeefs poogt het Czarisme zijn lot te bezweren door nieuwe misdadenhet mobiliseert zijn „zwarte benden," hitst ongelukkige onbewusten op tegen de Joden, tegen de Armeniërs, tegen de „intellektueelen", tegen allen die door hun opinie, hun nationaliteit en hun ras aangewezen zijn als de vijanden van de bureau- kratie en het absolutisme. Tegenover deze infame politiek stelt het revolutionaire proletariaat sinds een jaar de bewonderenswaardigste poging die ooit vertoond is door eenig volk, om zijn bevrijding te erlangen. Over de geheele uitgestrektheid van het Russische Rijk is de revolutie permanent. Werkstaking op werk staking breekt uit. Geen maand gaat er voorbij zonder nieuwe pogingen om aan den Czaar concessies te ont rukken die zijn eindelijken val voorbereiden en onver mijdelijk maken. Den dag na den 22en Januari breekt in Polen een werkstaking van 600.000 arbeiders uit, die zich weldra over geheel Rusland uitbreidt, onder de leuze de vrijheid of de dood Kalaieff 'stelt den grootvorst Sergius terecht. De ar beidersklasse verijdelt alle pogingen om tijd te winnen, die door de kommissie-Chedlowsky en door den minis ter van financiën Nokofszek worden gepoogd. De agra rische troebelen breken uit en de boeren nemen bezit van de gronden hunner kasteelheeren, die zich in steden gaan verbergen. De matrozen van de „Potemkin" maken gemeene zaak met het volk en hijschen de vlag der internationale op de schepen van den czaar. Steeds meer soldaten weigeren op hun broeders te schieten. Het legerbestuur laat het leger in Mandschoerije op de lafste wijze over aan de afschuwelijkste ellende, en durft het niet terugroepen. Voor het eerst vormen zich de politieke partijen op klaarlichten dag. Men belooft, men kondigt concessies aan. De czaar proklameert zijn „onwrikbaren wil" om een volksvertegenwoordiging bijeen te roepen, maar slechts een raadgevende, gekozen door den adel en door de rijken, met uitsluiting van de ge heele arbeidersklasse en van het „geleerde kanaille." Hij doet onvergetelijke helden ophangenWassilief, Guschkowitsch, Casprzak, Krause, Khmelnitsky, Niko- forow en hun vrienden. Hij doet Petrof, Titoft, Adamenko, Tchorny, Motcheslover en hun vrienden van de revol- teerende vloot, doodschieten. Maar het bloed der mar telaren is een bevruchtende dauw. De steeds stijgende socialistische beweging, sleept het proletariaat der steden, het volk van het platteland, de liberale elementen der bourgeoisie, mede. In alle groote steden breekt de algemeene staking uit. De verbindingsmiddelen stoppen. Rusland is van de overige wereld geïsoleerd. De regee ring is door de spoorwegstaking in haar kwetsbaarste plek getroffen en na eenige dagen van nutteloozen tegenstand proklameert de czaar Nicolaas II in zijn manifest van jo October, plechtig zijn eigen nederlaag. Hij doet nieuwe concessies. De geschiedenis van dit jaar heeft aan de wereld de waarde van het Russische socialisme getoond. Het heeft de belofte gehouden, gedaan op het internationaal socialistisch kongres van 1889, te Parijs: „De revolutio naire beweging in Rusland zal slagen als arbeidersbe weging, of ze zal niet slagen." Thans, dank aan de moed van het proletariaat, is de o.vterwinning zeker en reeds doet de niet meer te vermijden ineenstorting van het Czarisme alle machten der reaktie in heel Europa schudden op haar grondvesten. Maar het werk is nog niet afgeloopen. De revolutie is klaar in de hoofden, ze moet nog overgaan in de daden. Voor het Russisch socialisme een beslissenden overwinning kan vieren, moet er nog gedurende maanden, misschien gedurende jaren, gestreden worden. In dezen strijd, die ons aller strijd is, moet het Rus sische proletariaat kunnen rekenen op den moreelen en den materieelen steun van heel de Internationale. Dat ligt ten grondslag aan de idee onzer Ameri- kaansche vrienden, die aan het Internationaal Bureau gevraagd hebben alle bij het Bureau aangesloten partijen uit te noodigen om den dag van den 22en Jan. plechtig te herdenken als een historischen dag, ten einde te toonen dat het proletariaat van heel de wereld zich solidair met het Russische gevoelt. Wij zijn overtuigd dat dit, ons voorstel, overal waar socialistisch bewustzijn leeft, een goed onthaal zal vinden. Laat het wachtwoord zijn Op Maandag 22 Jan. 1906, of anders ten minste op den dag te voren (een Zondag), zullen alle bij de socialistische partijen aangesloten groepen een meeting organiseeren en daar waar het kan, een optocht. De sprekers zullen de heldendaden onzer Russische broeders herdenken en een kollekte zal worden gehouden om op elke wijze te steunen, hen die nog tegen het czarisme voor de heilige zaak der vrijheid strijden. Het gezamelde geld zal aan het centraal comité der partijen gezonden worden en door deze aan het Internationaal Socialistisch Bureau. Weg met de autokratie Leve het Internationale socialisme Het Internationaal Bureau Engeland: Duitschland: Australië: Oostenrijk: B o h e m e n B u 1 g a r ij e Denemarken: Ver. Staten: Spanje: Frankrijk: Holland: Hongarije: Italië: Japan: Luxemburg: Noorwegen: Portugal: Argentinië: Zwitserland: Zweden: Servië: H. Hyndman, J. Keir Hardie. A. Bebel, P. Singer. H. Dierks. Dr. V. Adler, F. Skaret. A. Nemee, F. Soncup. G. Kirkow, Y. Sakasow. P. Knudsen, C. M. Olsen. M. Hillquitt, D. de Leon. P. Iglesias, F. Mora. E. Vaillant, J. Jaurès. P. J. Troelstra, H. van Kol. J. Weltner, E. Garami. E. Ferri, F. Turati. Sen Katayama. Dr. Weiter. Olav Kringen, A. Eriksen. A. Guecco. A. Cambier, M. Ugarte. O. Rapin. H. Branting, C. Wickman. V. Stoyanovitch Het Uitvoerend Comité (België). Eduard Anseele. Emile Vandervelde. Camille Huysmans, Secretaris. In kleine stadjes zooals Schiedam, waarin veel van het stedelijk leven om personen heendraait, is een verandering van hoofdpersonen een belangrijke ver andering te noemen. Daarom is 1905 voor Schiedam een groot jaar geweest. Burgemeester Versteef en Wethouder Jansen zijn daarin afgetreden. De eerste, reeds jaren het burgemeesterschap moe, maar niet heen willende gaan onder het Kuyper-ministerie, dat misschien Mr. Jansen burgemeester zou hebben gemaakt, heeft een eervolle aftocht uit het burgemeestersschap gedaan en is lid van gedeputeerde staten in Zuid-Holland ge worden. De tweede is smadelijk door den Schiedamschen gemeenteraad uit zijn wethouderspost gezet met hulp van zijn eigen partijgenooten. Met burgermeester Versteeg is een man heengegaan, die het gued meende met de gemeente en het ernstig opnam met zijn ambt, maar die niet opgewassen was tegen de moeilijkheden van zijn betrekking hier in Schie dam. Een man, die gaarne rechtvaardig was maar met hoog genoeg stond en niet ruim genoeg keek om in zijn werk ook de sociale rechtvaardigheid te betrachten, die in het bizonder te Schiedam zoo hoog noodig is: de rechtvaardigheid tegenover de maatschappelijk en economisch zwakkeren; rechtvaardigheid niet als mensch maar als regent. Een man, die te zwak was om de regeerende burgerklasse te leiden en te veel bourgeois om als regent andere belangen dan die van zijn eigen klasse te dienen. Daardoor een man, wiens rechtschapenheid en bedoelingen ieder eeren zal, maar wiens regentenwerk ook ieder als een mislukking zal beschouwen. Daardoor een man, over wiens regeerings- tijd de groezelige grijsheid ligt van het beneden middel matige en het onvoldoend-bekwame. Niet hij alleen is daar de schuld van, de even groezelig-grijze raad is daaraan minstens even schuldig. Wethouder Jansen is uit zijn wethouderspost heen gegaan op een wijze als slechts weinigen menschen over komt Lang gevreesd, te lang ontzien, is hij eindelijk gevallen door geheime overeenkomst van eigen partij genooten. Het was ,,De Moker" die hem den eersten slag toebracht, maar die slag is ten slotte doodelijk gebleken. Op onwijze manier wroette hijzelf in de wonden, die de Mokerslag hem had toegebracht. De gezagswaan, waarin hij een groot deel der Schiedammers gevangen, wist te houden, was vernietigd. Toen was het nog slechts een kwestie van tijd, om hem al zijn invloed te ontnemen. En de Gemeenteraad deed dat ten slotte, en deed dat op de meest honende manier die dank baar is door een ander katholiek in zijn plaats tot wethouder te benoemen. Met hem is een stuk van het stelsel van pesoonlijken invloed gevallen, dat niet berust op persoonlijke grootheid of buitengewone ambt- tenaai sbekwaamheid maar op achtiende-eeu wsche regenten opvattiegen, in zijn geval bovendien vermengd met nevenoverwegingen (zooals bijv. uit zijn onderwijsop- vatting bleek.) Dat stelsel is nog niet heelemaal ver dwenen, maar het heeft de doodelijke stoot gekregen door de wegzending van Mr. Jansen. In dit veiband past het, nog een derden stadsbe stuurder te herdenken, die ook in het afgeloopende jaar naai huis werd gestuurd, nl. C. Klein. Het was wel een zonderlinge snuiter onder de stadsvroeden, maar hij was daar toch zoo goed op zijn plaats, nu eens als bliksem afleider, dan weer als opvroolijker, steeds het onver wachte succes hebbende van een goeden clown. Nu hij weg is, merkt men eerst wat hij waard is: de trooste- looze lafheid en vervelendheid van de hoogstonbeduidende raadsvergaderingen komen nu zonder C. Klein pas tot hun volle beteekenis van beneden middelmatigheid. Behalve die verandering in personen is er niet veel eranderd te Schiedam. Tenminste die verandering is nog niet duidelijk merkbaar. En toch is ze reeds waar neembaar. De periode van exploitatie der gemeente en der gemeentenaren door het grootbedrijf is begonnen. De opening van de Smulders-fabriek is daarvan het eerste belangrijke feit. Het vervallende Schiedam smeekt als het ware de vreemde grootfabrikanten hier te willen komen, voor spotgelden stelt het zijn gronden beschik baar, met dienarenijver behartigt het hun belangen. En de veelal ongebruikte Schiedamsche arbeidskrachten azen op opneming in dat wijde exploitatieveld en ver gemakkelijken daardoor de volledige knechting der arbeiders. Dat is de volkomene samenwerking van bourgeoiskapitalisme en bourgeoisregeering tot exploitatie van het proletariaat. Dit zal zich nog eenigen tijd laten exploiteerende omstandigheden maken dat met hun groote werkloosheid en jeneverinvloed voorloopig nog noodzakelijk. Maar in diezelfde, voorloopig troostelooze, toekomst kan men toch ook reeds de-kiemen zien van nieuw leven voor Schiedam. Zoodra de exploitatie der arbeidskracht hier in onze stad haar uitersten grens heeft bereikt, zal noodzakelijkerwijze een krachtige arbeiders- DE MOKER T j.i 1 n i -w-v jf S'b c*ciii ii^iuv^u

De Moker | 1905 | | pagina 1