Uit den Vakbeweging. Ditjes en datjes. lijk om het vuur te blusschen, toen plotseling weer de geweerschoten knalden in het huis vol rook en de brand weerlieden vielen. Thans werden pogingen aangewend om de rebellen naar buiten te krijgen, doch zij weiger den „Gaat weg, of wij schieten. Wij hebben hier water en kunnen zelf den brand blusschen. Gaat weg." Daarop floten de kogels weer en de brandweerlieden en soldaten staakten het blusschen. De vlammen sloe gen uit de ramen en muurgaten. En met een ver- schrikkeljjken slag vi6l het gebouw in puin, de lijken dekkende van tachtig a negeutig rebellen. Eere aan de nagedachtenis dezer vrijheidshelden De toestand is op het oogenblik moeielijk te overzien. Wij weten te goed, dat het in het belang van het Czarisme is om voor hem gunstige berichten in het buitenland te verspreiden. Er zal namelijk weer ge tracht worden in West-Europa geld te leenen om het vervallen Czaristische cadaver weer wat op te knappen. Maar als we bedenken dat de Franscbe Revolutie in 1789 begon, maar dat eerst 4 jaren later het hoofd van Lodewijk XVI viel, dan kunnen we zeggen, dat ook hier de voortzetting van den grooten strijd nog wel eenige jaren kan duren. Het duizendjarig ijs van een trotsch despotisme is reeds gebarsten door de kracht van den proletarischen wil. Het groote verlossings woord voor Rusland is gesproken Het oude stelsel heeft afgedaan, al sleept het wellicht nog eenigen tijd zijn misdadig bestaan voort. Maar de levensader van de Russische maatschappij wordt van nu af aan beheerscht door heel andere krachten, Waar die jonge reus, het proletariaat, eenmaal tot bewustzijn vau zijn krachten komt, waar 't de organisaties versterkt, de eenheid zoekt, daar is de weg der bevrijding reeds ingeslagen, daar kan het slechts voorwaarts gaan naar een nieuwe, betere maatschappij voor allen In de „vrije" Republiek Hamburg, is men bezig een boevenstreek uit te halen tegenover de arbeidersklasse. In den nacht voor het Kerstfeeet heeft de commissie uit hef Hamburgsche wetgevende lichaam (Biirgerschaft) haar onbeschaamd plan tot beperking van het kies recht gereed gekregen. Wordt dit brutale ontwerp van klassewetgeving tot wet verheven, dan kunnen de arbeiders voortaan slechts 20 van de 160 zetels in de Biirgerschaft veroveren. Dat is het plan, uitgebroeid door de liberale heeren, in 't „belang van Hamburg" maar in werkelijkheid in. het belang van hun eigen kapitalistisch beheer. Rn dat waagt men te ondernemen tegenover het proletariaat van Hamburg, waar alle districten slechts sociaal democratische vertegenwoordigers voor den Rijks dag hebben. Op 16 luni 1903 stemden van de 188000 kiezers er 100000 op de sociaal-democraten Hoe tergend een dergelijke brutale roof door de arbeiders gevoeld moet worden, is te begrijpen Het Hamburgsche proletariaat zonder wiens arbeid de heele „vrije" Republiek geen twee weken kan bestaan, zal ook op deze kiesrechtroof een passend antwoord weten te vinden. De stille week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar was voor de vak beweging nog zoo stil niet. Daar is allereerst de Bond van Nederlandsche Onderwijzers, die te Zwolle zijn jaarvergadering hield, onder voorzitterschap van onzen partijgenoot T. L. Ossendorp. Deze onafhanke lijke, uitnemend georganiseerde vakbond staat, sinds het nu verdwenen, christelijke Kuyperministerie een geest van reactie over ons land had gebracht, aan aanvallen van allerlei kant bloot. Van christelijke zijde wordt eene onafgebroken leugen campagne gevoerd om de leden van den Bond en hun werk in de school verdacht te maken en te kleineeren, met het kennelijk doel het publiek afkeerig te maken van deopenbare school, ten gunste van bet confes- sioneele onderwijs. Gemeentebesturen die een onderwijzer moeten be noemen, informeeren eerst of de sollicitant soms bonds lid is en zoo ja, of hjj voor zijn orgauisatie ijvert, alles met het kennelijk doel deze onafhankelijke el-- menten uit hun scholen te weren ofschoon het in den regel de beste onderwijzers zijn. Voeg daarbij de wijze waaropv in het vrijzinnige Amsterdam de openbare onderwijzers bloot staan aan de vervolgingswoede van de zijde der gemeente-autoriteiten, waarvan nog zeer onlangs de heeren Edelman en Traanberg de slachtoffers werden, en men heeft een complex van feiten die erop wijzen, dat men de mannen, die vrij moedig opkomen voor de belangen van het volkskind zoowel als voor hun opvoedkundige eischen in, en hun politieke rechten haten de school, door vreesaanjaging aan banden hoopte te leggen. Deze jaarvergadering nu heeft bewezen dat die toe leg niet is gelukt. De voorzitter kan bij het sluiten met recht zeggen, dat zij stond „in het teeken der zelfstandigheid." Van de verhandelingen deelen wij mede, dat geijverd zal worden voor verhooging der minimum salarissen, waar de leuze: „f 1200 minimum, f 2400 maximum." De bond zal als zoodanig niet meer direct meedoen aan politieke verkiezingen. Tot nog toe was, zooals men weet, de secretaris, de vrijzinnig-democraat Kete laar, de bondscandidaat voor de Tweede Kamer. Daar door kwamen de bondsleden in het district Amsterdam V, die niet tot de vrijz. dem. partij behooren en dat zijn er velen! voor de keuze te staan tusschen den candidaat van hun politieke partij en die van hun vak- vereeniging. Dat is nu uit. Overigens zal zoo noodig de bond bij verkiezingen zijn invloed blijven doen gelden. Een motie werd aangenomen waar in voor den on derwijzer dezelfde staatkundige rechten worden opge- eischt welke het deel van alle burgers zijn. Gemeentebesturen, die bij benoemingen reactionair optreden, zullen met gepaste middelen bemoeilijkt wor den in het krijgen van goede 1-erkrachten. Een ziekteverzekering zal na onderzoek worden in gesteld. Uitgesproken werd dat huwelijk of zwanger schap van eene onderwijzeres geene redenen mogen zijn voor ontslag. Er zal voor geijverd worden dat kinde: ren voor wie de ouders geen schoolgeld kunnen betalen niet van de school verwijderd worden. Ten slotte werd afkeuring uitgesproken over de hou ding van den Amsterdamscheu Gemeenteraad, in ver band met het ontslag van Traanberg en Edelman. De- bond telt ruim 7000 leden en ontving in 1905 t 27.500 aan contributie. Twee feiten. \Vij moeten weer even het licht laten vallen op twee feiten van den laatsten tijd, waaruit weer zoo overdui delijk blijkt wat voor waarde de snorkende praatjes der bluffende N. A. S.-leiders hebben over de innerlijke waarde der anarchistische organisaties, in tegenstelling tot de „verdisciplineerde" leden van den diamantbewer- kersbond en de gelijke, die zich van den gang van zaken niets aantrekken, aan den leiband der bestuur ders loopen enz. In het N. A. S. had een referendum plaats tot het verkiezen van 7 bestuurders. Van de goed 5000 leden vonden slechts 554 het de moeite waard hun hun stem uit te brengen. In den Diamant be werkersbond had terzelfder tijd een referendum plaats over de besluiten der jaarvergade ring die alle werden bekrachtigd. Van de goed 7000 leden brachten er ruim 5000 hun stem uit. Wij voegen hier geen woord aan toe. De cijfers spreken al te duidelijk. In welke bochten zullen de vrije broeders zich nu weer wringen om dat zaakje goed te praten Allerlei. H-t nieuwe vakverbond is met 1 Januari in werking getreden. Volgens de voorloopige lijst zijn 15530 leden aangesloten. In werkelijkheid is het cijfer belangrijk grooter, maar de juiste opgaven zijn nog niet alle inge komen. 13 Januari heeft eene vergadering van bestuur ders plaats. Een schoenmakersbond is te Rotterdam gesticht. Er zijn 10 vereenigingen aangesloten met 394 leden. De typografenstaking te Amsterdam duurt onveran derd voort. Buiten de gemeenschap. De Secretaris onzer afdeeling plaatste in de Schied. Crt. het volgend inge zonden stukje Aan de Commissie voor inzameling van giften ten voordeele van de Rus sische slachtoffers. M. M. Met dezen wensch ik U eenige opheldering te vragen aangaande de Commissie die hier ter stede tot stand is gebracht voor bovengenoemd doel. Wij zouden gaarne weten wat de reden kan zijn dat de afd. Schiedam van de Soc.-Dem. Arb. Partjj in deze voorbij is gezien om in deze commissie zitting te nemen. Wij gelooven wel hierop aanspraak te kunnen maken, daar de S. D. A. P. in dezen strijd bovenaan staat. Met de meeste hoogachting, C. v. d. HOEVEN, Secr. der Afd. Schiedam van de S. D. A. P. Tot op heden is op de vraag geen antwoord ontvan gen. 't Is immers niet noodig zelfs de gewone beleefd heid in acht te nemen, nietwaar deftige heeren en dames, indien het de S. D. A. P. betreft Indien het Bestuur onzer afdeeling de vraag vroeger had gesteld, ware het misschien wèl noodig geweest, dat het een antwoord ontvangen had. Want de hulp en het geld der onzen wilde het deftige comité wel aanvaarden. Een goede leer. Het oordeel der pers Over de opvoering van het blijspel „Mijn naam is Lehman," schreef de Schied. Crt. „Wij meenen, dat het bestuur ditmaal een min der gelukkigen greep deed, maar in vele opzichten vergoedde het spel, wat er aan den inhoud van het blijspel ontbreekt." En verder: „Het publiek was den geheelen avond dankbaar gestemd." De Nieuwe echter oordeelt aldus „Het stuk, dat vroeger hier ter stede reeds is gespeeld, had gister slechts matig succes, omdat het spel van enkele acteurs en actrices in velerlei opzicht niet voldeed. De weinige goede krachten, o. a. Wagemans en Bigot, kweten zich uitstekend van hun taak. Het was Wagemans (Lehman), die door zijn potsierlijk figuur en grappig spel dikwijls gang in het stuk bracht, want zonder hem zou de voorstelling van gister-avond uit artistiek oogpunt al zeer onbeduidend zijn geweest." Ziezoo, nu weet het publiek precies, wat het van de opvoering denken moet! Een snuifje voor meneer Van Deventer. De Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genot middelen alhier, heeft met algemeene stemmen de vol gende resolutie aangenomen De Kamer van Arbeid vo >r de Voedings en Genot middelen te Schiedam. Kennis genomen hebbende van een verzoekschrift van J. D. Clements, timmerman te Schiedam, tot inroeping der tusschenkomst van een verzoeningsraad voor een geschil, ontstaan tusschen hem en de firma van Deventer Co., glasfabrikanten alhier, in welk verzoekschrift adressant zijn ongemotiveerd ontslag bij gemelde firma de aanleiding tot het geschil noemde Gehoord de verklaring van J. D. Clements, dat hij na ruim 7Y3 jaar de firma van Deventer Co. trouw en eerlijk te h'bben gediend, den 30en September met een week opzeggens is ontslagen geworden, onder me- dedeeling dat de firma van Deventer Co. wilde ver anderen Gehoord de verklaring van ter zake kuüdige en geloofwaardige getuigen, die het door Clements mede gedeelde in allen deele bevestigen. Gehoord de verklaring van den heer J. van Deven ter, dat de firma wilde veranderen, omdat zij een beter werkkracht meende te hebben aan een kistenmaker, die Clements reeds dikwijls als noodhulp was behulp zaam geweest, iets wat de Kamer meende zeer te moeten betwijfelen. Overwegende dat de firma van Deventer Co. ge weigerd heeft Clements weder bij haar in dienst te nemen of hem aan het werk te stellen op hare kisten- makerij, waar hij naar het oordeel der Kamer nog een zeer goed bruikbare arbeidskracht zon blijken te zijn. Overwegende dat de tusschenkomst van een verzoe ningsraad alzoo toch niet tot eene goede oplossing van het geschil zou kunnen lijden. Van oordeel dat het aan J. D. Clements gegeven ontslag alzoo zonder genoegzame redenen en de han delwijze van de firma van Deventer Co. zeer wille keurig en onrechtvaardig is. Besluit aan beide partijen daarvan mededeeling te doen en haar oordeel over deze zaak te publiceeren. Een opdracht. Aangezien onze zeer gewaar deerde collega, welke zich Schied. Cour. betitelen laat, verschijnselen vertoont welke bewijzen dat zij zich in Bezoekt de vergadering op 22 Januari a.s.,

De Moker | 1906 | | pagina 2