MUZIEK- Uit ons Vereenigingsïeven. In het rijk van een glas-koning. Voorspellingen voor 1906. Uitvoering te Vlaardingen. Vlaardingsche IJzerkoekjes. het eenmaal door haar geliefd keurslijfje „nieuwsblad alléén" te eng gaat gevoelen aangezien ze haar gebied van werkzaamheid heeft uitgebreid tot rechercheeren naar de handelingen van ambtenaren, wien de hand boven 't ho^-fd gehouden moet worden, volgens verklaring van het hoogste ge meentelijk gezag, waarvan da Schied. Cour. ,de trouwe dienares pleegt te zijn •hebben wij goedgevonden en verstaan aan de Schied. Cour. op te dragen een klein oogen blikje van haar óverkostbaren tijd te besteden aan een onderzoek naar den eenigszins verstoorden verlichtings- toestaud te dezer stede, ten ongerieve zeer zeker van de gasverbrnikers en tot publikatie van haar rapport over te gaan. Gedaan in de verwachting dat redactioneele en inge zonden uiïge en niet-uiïge onoordeelkundige schrijverij, volslagen idiotisch en minder-idiotisch, verder zal weg blijven, te Schiedam op 1 Jan. 1906. Typografen. Zaterdag j.l. kreeg het personeel van de firma H. A. M. Roelants de aanzegging, dat het met ingang van 1906 jaarljjks 3 dagen vacantia kan nemen met behoud van salaris. Ook het personeel van den heer H. J. C. Roelants zal in het genot van vacantiedagen gesteld worden. We gaan vooruit. Nauw heeft de betrokken Kamer van Arbeid kaar conclusie getrokken inzake een ontslag door de firma J. C. van Deventer Co. aan een harer werklieden gegeven en deze, in een scherp geformuleerde voor de firma vernietigende uitspraak gepubliceerd, of alreeds heeft de firma J. C. van Deventer Co. ten andere male 'n arbeider op straat gesmeten. De nobele firma toont dus al bizonder weinig om de uitspraak eener K. v. A. te malen, of wel legt het er eens op toe de werkzaamheid der K. v. A. op de proef te stellen. Zeker niet op onschuldige, wèl op hartelooze wijze. Thans betreft het den voorzitter van de afd. „Schie dam" der Glasbewerkers van den Chr. Nat. Werkmans bond, E. J. H. Plambeck. Deze is ontslagen onder opgave van redenen, die zóó gezocht zijn, dat het ont slag algemeene verontwaardiging wekt onder de butters. In een Zondag j 1. gehouden gecombineerde bestuurs vergadering der hier ter stede bestaande werklieden- organisaties is ten gevolge daarvan besloten tot de firma het volgend schrijven te richten Ondergeteekenden geven met den meest ver- schuldigden eerbied te kennen kennis genomen hebbende, van het ontslag van den blazer E. J. H. Plambeck, dato 28 Dec. j.l.; gehoord de besprekingen dienaangaande, zijn van oordeel dat het ontslag ongemotiveerd, en de door UEdele aangevoerde redenen ongegrond is, verzoeken bij deze beleefd doch dringend lo. intrekking van bovengenoemd ontslag; 2o. Plambeck weder èn in dezelfde functie èn op dezelfde werkstede in dienst te nemen; brengen voorts ter kennis aan UEdele alsdat hierop een schriftelijk antwoord wordt ingewacht vóór of uiterlijk op Zaterdag den 6en Januari a.s. Gelieve het antwoord te willen zenden per adres R. Markensteijn, Villastraat No. 80 alhier. Met de meest verschuldigde hoogachting, Namens de Besturen: Vakafd. Glasbewerkers der Chr. Nat. Werk mansbond Schiedam. (w. g.) E. J. H. Plambeck, Voorz. (w. g.) R. Markensteijn, Secr. Glasblazersgilde St. Laurentius, Onderafd. v. d. Ned. R.-K. Volksbond, Afd. Schiedam, (w g.) D. H. W. v. Oorschot, Voorz. (w. g.) H. H. van Oorschot, Secr. Ned. Glasb. Bond, Afd. Schiedam. (w. g.) W. N. Straatmans, Voorz. (w. g.) W. van Dooren, Secr. Chr. Glasbl. Bond, Afd. Schiedam. J. van Leeuwen, Voorz. C. Meeder L., Secr. We stellen ons voor binneukort op dit en andere voorvallen in het rijk van den Glaskoaing J. C. van Deventer Co nader terug te komen Maar bovengenoemde feiten illustreeren de daar heer- schenden toestand reeds zeer eigenaardig. Uit het Zondagsblad van Het Volk: Komt vrienden, luistert naar mijn lied, Wat volgend jaar zal zijn geschied, Van joNifaldera, van jovifaldera, Van jovifal-deral-dera. Minister Staal, die krijgt ontslag, Hoewel 't aan den man niet lag. Voor God en Vaderland en vorst, Dat is de Kamer alles worst. Van jovifaldera, van jovifaldera, Van jovifal-deral-dera. De czaar ontkomt ternauwernood Uit Rusland op een Duitsche boot, Hij zoekt alsdan een baantje hier En wordt aan !t Vreepaleis portier. Van jovifaldera, van jovifaldera, Van jovifal-deral-dera. En op 't Loo men klagen zal: De paarden schimmelen in den stal, Maar een commissie blijkt alias. Dat iedere knol een schimmel was. Van jovifaldera, van jovifaldera, Van jovifal-deral-dera. En Knyprr komt als Arabier Gei eden op een Kemeldier. Hij brengt een heele harem mee En bouwt in Sliedrecht een moské. Van jovifaldera, van jovifaldera, Van jovifal-deral-dera. Het Toynbee-werk trekt Bolland aan, Men ziet hem onder 't vollek gaan, En met z'n slechte oneindigheid Heeft hij hen Hegel uitgeleid. Van jovifaldera, van jovifaldera, Van jovifal-deral-dera. Van Vlijmen wordt als rustend held, Tot generaal nu aangesteld, Kan hij niet hooger bij d'armée, Dan wordt hij luitenant ter zee. Van jovifaldera, van jovifaldera, Van jovifal-deral-dera. Neêrlands vloot, schoon lang niet bang, Ligt in 't dok zes maanden lang, En van 't dok zeilt zij op 't strand Tot glorie van het Vaderland. Van jovifaldera, van jovifaldera, Van jovifal-deral-dera. Al lijkt 't nu nog wonderbaar Wat ik u zeg dat is toch waar: Heer Reyne, die voor Kampen zit Wordt een bescheiden Kamerlid. Van jovifaldera, van jovifaldera. Van jovifal-deral-dera. Al houdt Van Hall ook streng de wet Hij wordt toch uit den raad gezet. Dan wordt hij meester aan school T En pest 't hoofd dan lekker mee. Van jovifaldera, van jovifaldera, Vsn jovifal-deral-dera. Dit jaar krijgt Trenb 't ridderkruis Van de orde van 't oranjehuis, En d'oree Simon Bolivar Die siert de borst van Ketelaar. Van jovifaldera, van jovifaldera, Van jovifal-deral-dera. De Grondwet wordt dit jaar misschien Nog niet geheel en al herzien, Aan 't blank artikel wordt gewerkt. Zoo hard dat niemand het bemerkt. Van jovifaldera, van jovifaldera, Van jovifal-deral-dera. Ter eer van Rembrandts jubilé Geeft de commissie een diner, En leert het volk door zulk een feest Hoe groot die Rembrandt is geweest. Van jovifaldera, van jovifaldera, Van jovifal-deral-dera, Ik weet niet, of ik 't wel zeggen mag, Maar Charles schrijf t vóórt an Dag tot Dag. (Van een voorspelling heeft dit geen biet, Wie weet dat nou van zeivers niet!) Van jovifaldera, van jovifaldera Van jovifal-deral-dera. Ons land en België worden één, Zooals nu negentig jaar geleen. Dan trouwen Polle en Willemien, Zoo krijgen we'n troonsopvolger misschien. Van jovifaldera, van jovifaldera, Van jovifal-deral-dera. En als niet uitkomt wat ik zei Dan ligt dat zeker niet aan mij. Van jovifaldera, van jovifaldera Van jovifal-deral-dera. vereenfging „Kunst en Strijd." Nieuwe leden kunnen zich steeds aanmeldenOosterstraat 54. Sluit U aan, Arbeiders Op Zaterdag 14 Januari a.s. zal de soc. dem. Zangvereeniging „Excelsior" een uitvoering geven te Vlaardingen, in het gebouw der Geheel-Onthouders. De Muziekvereeniging „Voorwaarts" verleent hare medewerking. Voor bizonderheden verwijzen wij naar nadere aan kondiging, wij volstaan met onzen lezers op 't hart te drukken vooral niet te 'verzuimen deze uitvoering bij te wonen. De Zeevisschersvereenigïng „Vrede en Welvaart." Zooals reeds aan velen bekend is werd op Donder dag der vorige week alhier opgericht een zeevisschersver- eeniging onder bovengenoemden en veelzeggenden naam. Deze oprichting als gevolg der kort geleden gevoerde loonactie der zeevisschers zegt ons: dat deze organi satie zooals de meeste vakorganisatie's is geboren uit den drang der omstandigheden. In tegenstelling met de verleden jaar opgerichte en reeds nu te vroeg heengegane Zeevisschersvereeniging „Eendracht maakt Macht" welke begon met ruim 100 leden en daar om de vorige week is genoemd: „Een Wonderboom," zijn tot deze nieuwe organisatie toegetreden ongeveer 30 leden. Wij geven toe, dat er in een al te groote aansluiting bij 't begin een zeker gevaar ligt, maar zijn toch van meening dat: waar in onze Gemeente zich bevinden honderden visschers, het toetreden van maar nauwelijks 30 een bedroevend feit is. Wij willen er echter dadelijk bijvoegen, dat juist dat kleine aantal omdat het zoo klein is getuigenis aflegt van moed en bewustheid, en mogen wij niet nalaten den oprichters en verderen deelnemenden een welgemeend succes toe te wenschen Of organisatie voor deze catagorie van werkers noodig is Of in hnn leven en werken voor de nooddruft des levens nog niet heel wat veranderd en verbeterd moet worden Of bij hen in 't bedrijf alles is zooals het behoort dat weten zij zelf, maar ook wij en verder alle Vlaardingers die nit eigen oogen hebben leeren zien, en het eenige antwoord op al die vragen is„Er moet heel wat veranderd en verbeterd worden, willen zij kunnen meespreken van een menscliwaardig bestaan Wij hebben 'al meermalen onze pen gewijd om te schetsen het leven vol gevaren en betrekkelijke ontbering, breedvoerig daarop in te gaan is eigenlijk niet meer noodig, men iveet dat wel. Moeten wij er nog op wijzen hoe zij, die visschers, een groot gedeelte van 't jaar moeten leven verwijderd van vronw en kinderen, altijd verkeeren in levensgevaar, hoe zij uit den aard van 't bedrijf moeten ont beren geregelde rusttijden en zich moeten voeden als 't werk het toelaat? Hoe dat zij zich dikwijls ter ruste moeten begeven geheel gekleed met dé laarzen aan de voeten? Onnoodig dit en nog zooveel meer te zeggen omdat het overbekend is. Moeten wij nog wijzen op de beruchte monsterrol waarop zij zich verbinden, een product, alleen nog maar te verdedigen door een advocaat van kwade zaken. Moeten wij er voorts nog op wijzen dat hun leven der „De Moker".

De Moker | 1906 | | pagina 3