Onder Zwart regie, r r r OPROEP VAN GAPON 12 Karikatuurteekeningen in kleuren, Bellevoysstraat 4, U. W.-Kruiskafle Rotterdam. AAN HET RUSSISCHE VOLK. MASEREEUW BOUTEN, Beste adres v. Handelsdrukwerk De Centrale Arbeiders-Verzekeringen Deposito-Bank ADVERTENTIE N. J. KOORENGEVEL, Mej E. H. van der Meer Dagelijks te ontbieden De Socialistische Maatschappij AS Mej. H. Dijke-v. Brandwijk. Adverteert in „De Moker." Sluit uw verzekering bij A. WINTERBERG, Oosterstraat 54, Schiedam Pootstraat 103°, Delft. niets anders is dan een zwalken op de baren der on zekerheid, niet enkel op de zee maar in geheel z'n wezen? Zij lijden geheel een leven van onbestendigheid, zoo zelfs, dat al geven zij in hun werk geheel hun persoon, al is heel hun leven een aaneenschakeling van toewijding en plichtsbetrachting, zij daarom volstrekt nog niet verzekerd zijn de eenmaal door hun ingenomeu positie te zullen behouden. gHet „vandaag baas en morgen knecht" hangt als een damocleszwaard boven hunne hoofden, hun ge- heele bestaau is een kansspel en de laatste dagen hebben weer opnieuw bewezen de waarheid hiervan. Zij hebben ons weer opnieuw doen zien, dat de overal en dus vanzelf ook hier bestaande kapitalistische voort brengingswijze a'les geoorloofd acht, dat het stichten van ondernemingen niet geschiedt uit liumaniteitsgevoel, of wel zooals sommige tevredenheidswouwelaars willen beweren „om den arbeider aan brood te helpen," maar enkel en alleen om winsten te maken. Wat er dan nu geschied is? Voor hen die 't nog niet weten vermelden wij dan, dat de Reedersfirma Joost Pot alhier, plotseling heeft ontslagen. Vijf gezagvoerders, waaronder drie die kunnen bogen op een nauwgezette plichtsbetrachting van onge veer 20 jaren als schipper Daar zijn er onder, die, natuurlijk daarin bijgestaan door hun bemanningen deze Reedersfirma hebben rijk gevischt. Waarom zij dan zijn ontslagen weet eigenlijk niemand en ook z zei ven niet. Zij zijn evenals voorheen nog dezelfde ijverige dienaars van hun patroons, alleen zij komen wat men noemt op leeftijd alhoewel nog niet oud. Dan zij hebben in de laatste tijden wel eens niet zoo „fortninig gevaren" als voorheen en dat is ver moedelijk de reden. Dat deze fi ma hare handeling zelf niet in den haak vindt, heeft ze bewezen door aan één dier gezag voerders het ontslag per brief meê te deelen, en hebben zij blijkbaar d zen man niet onier de oogen durven zien. Nu staan zij d ar die schippers, jaren lang hun plicht gedaan, gewerkt en geijverd naar hun beste weten voor hun patroons, nu op leeftijd gekomen en aan den dijk gezet. O liberale zedigheidsmenschen, verkondigers van de leer „doet uw best maar en gij zuil altijd slagen." O berustingprekende christenen die ons vanaf de kinderjaren hebt voorgepreveld dat de vlijtige hand zal gezegend worden Wij vragen u in ernstvloeken zulke handelingen niet met al uw schoone theoriën Moet gij dan toch eigenlijk niet erkennen, dat de werkelijkheid --- in deze door u zoo hooggeroemde maatschappij spot met al uw filosofisch gedoe Gewerkt, geijverd, met nauwgezetheid jarenlang de belangen behartigd, de volle verantwoording gedragen hebbend voor een waardevol kapitaal a's zoo'n uitge ruste visschersbodem, en als men op leeftijd is, als men dan mede door z'n eigen arbeid ziet, dat z'n patroons tot rijkdom zijn gekomen, dat men dan op •gevorderde leeftijd ontslagen wordt van een post zooveel jaren met eere bezet. Maarwij hebben O geluknog een visschersvereeniging die als wij ons niet vergissen de naam draagt van Wilhelmina." Daarin zitten nogal wat schippers aldus collega's van de ontslagenen. Zijn deze georganiseerden niet in staat dit zaakje op te knappen Zullen zij hun stem niet eens laten hooren hiertegen, en het die Reedersfirma in hun kapitalitische ooren toeroepen, dat het menschonteerend is zoo te han delen met mannen waarvan geheel Vlaardingen kan getuigen dat zij hun plicht gedaan hebben als dienaars van hun patroons? Wij vragen zullen zij dat doen? Of zullen zij zooals voorheen zich vermeien met wat leuterpraatjes over seinvuuren, zich overgelukkig bevinden door een bezoek en genadig knikje van een Reeder Wat zullen zij doen? Wij weten het niet, maar vreezen met groote vreeze. En nu de toekomst voor die ontslagen schippers. Zullen zij krijgen een waakstee'tje van 5 a 6 gul den per week, om des 'snachts te bewaken.de door hun aangebrachte en verdiende kapitalen der Reeders? Want immers rijk geworden en in villa's wonende zooals hun patroons zijn zij in dien tijd niet. Zoo is het lot van den zeevisscher, ongeacht of hij schipper, stuurmansmaat of wel matroos is. Of deze handelingen dier patroons op zichzelve staan Immers neen! Zooals wij reeds opmerken, het hui dige dat is het kapitalistische stelsel van voortbren ging is er niet om 't belang der menschheid, doch ge schiedt alleen om wind te maken. Aan dit stelsel ontkomt op dit oogenblik niet één ondernemer, m.a.w. Wil men iu die groote romp slomp wat men o bittere ironiemaatschappij noemt, vooruitkomen en staande blijven, dan is men gedwongen elk oogenblik te zinnen op die middelen die ons voeren naar het doel. Doet men het niet, geeft men toe aan wat humani teit, aan wat waarachtige maatschap ons ingeeft en oplegt, dan stijgt met niet op de maatschappelijke lad der, men blijft op de onderste sport staan. Alzoo heb ben wij wel de aandacht te vestigen op de handelingen der ondernemers, maar tevens niet uit het oog te ver liezen dat de alles beheerschende ondergrond is: het stelsel dat thans nog vigeert en helaas voorloopig nog niet zal opgeruimd worden. Dit stelsel dwingt den ondernemer uit te zien naar jonge arbeidskrachten voor z'n bedrijf en al doet het zeer zeker sommigen van hen leed zoo te handelen, zij zijn het aan hunne ondernemingen verplicht, de meest tastbare bewijzen daaromtrent worden ons eiken dag te aanschouwen gegeven. Ko:tom: dit staaltje en nog zoovele duizenden meer, zeggen het ons: „het is een straf „oud te worden Waar wij dit en zooveel meer signaleeren als uitwas sen van een maatschappelijk stelsel als waarin wij nog leven, is het dan zoo dwaa^ dat er zoovelen zijn'die smachtend uitzien naar een andere een betere sa menleving? En waar er dan een zekere groep is, die uit de feiten van „den dag"- waarnemingen constateeren dat die nieuwere samenleving niet zal uitblijven, dat men eiken dag des levens een schrede nader komt, ja zelfs dat men reeds nu al de symptonen kan aanschouwen als men maar „oogen heeft om te zien" en „ooren om te hooren." En waar zij dan zien dat in deze maatschappij reeds bezig is zich te vormen een nieuwere, eiken dag grooter in afmeting wordende en alleen nog maar wachtende op 't oogenblik der geboorte, Waar zij op grond dier reeds nu al aan ons zich opdringende feiten kunnen verwachten, dat in die nieuwé maatschappij het menschzijn tot z'n volle recht zal komen, dat daar niet zal, noch kan gearbeid worden om winst te maken, maar enkG en alleen om te voor zien in de behoeften aller schepselen. Waar nu als hooge uitzondering, maar dan en daar als regel zal gelden, een onbezorgden ouden dag voor de werkQrs, waar de schatten der Aarde dan zullen komen in 't bereik van hen die er recht op hebben dat zijn alle schepselen, waar de economische levensvoorwaarden van dan het zullen mogelijk maken te spreken van een „maatschappij" der menschen, wat nu nog een bespot ting daarvan is. Daar vragen wij, is het zoo dwaas, zoo slecht daar naar te verlangen en pogingen aan te wenden de komst ervan te verhaasten Of daar dan alles volmaakt zal zijn, niemand onzer beweert en gelooft dat. Maar dat daar niemand meer honger behoeft te lijden gelooven wij vast ja zelfs houden wij daarvan ons overtuigd om de eenvou dige reden dat de „groote voorraadschuur" steeds over- vuld is. Of dan de menschen volmaakt zullen zijn, zal niemand onzer geloven of beweren, doch het loopt immers niet over de menschen maar over het stelsel. Maar is het wel goed om hen die elke minuut van hun leven geven aan dat groote voorbereidingswerk, te miskennen, te trappen, ja zoo mogelijk ten onder te brengen Komt het niet in strijd met elk begrip van reëeliteit en moraal, elke fout of foutje dier werkers op te blazen tot iets demonisch en te vergeten het groote en vele goede dat zij daarnaast verrichten en tot stand brengen? M.a.w. Wordt het niet meer dan tijd om inplaats van miskenning, van achteruitzetting en veroordeeling, te stellen en te geven waardeering, medewerking en wat meer sympathie voor hen op wie wij hier 't oog hebben en dat zijndie gesmade Socialisten. Steunpenning Schiedam, Van eenige proletaren f 1,v. P. f 0,05 R. f 0.10; H. P. f 0,05Mej. F. f 0,10. SCHIEDAM, RAAM 30. Onderwijzer in Schoonschrijven en Hand- teekenen. Verbeteren van Schrijfhand. Aan- leeren van Rond-, Gothisch- en ander schrift. Teekenen voor de Hoofdacte. Nieuw Malthusianisme. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat 54. ALBERT HAHN Prijs slechts CO cent, in omslag. 11 Uitgave: H A. WAKKER Co., ROTTERDAM. tw Een boek van 176. bladzijden voor één kwartje! LAURENCE GRONLUND, bewerkt door F. "W.N. Hugenholtz. Geeft een heldere uiteenzetting van het streven der socialisten. Propaganda-prijs25 cent. H. A. Uitgave: WAKKER ROTTERDAM. Co., Gediplomeerd desk. voor Trouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond Spreektijd van 2—9 unr. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10's avonds 7 uur -:- -:- Een gewichtig historisch document Aan de arbeiders en aan de boeren ten gunste van het Joodsche volk Uitgave van PRIJS II. A. WAKKER Co., p Rotterdam. XO OOm. Bij eiken BOEKVERKOOPER verkrijgbaar. Geeft 55 der netto winst aan de arbeidersbeweging. Vertegenwoordiger voor SCHIEDAM, DELFT en omstreken: A A

De Moker | 1906 | | pagina 4