4$io ZATERDAG 13 JANUARI'!1Q06. 5e jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Denkt er om! Aan de Arbeiders van Nederland. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent j hj v°°™üetahng. Losse nummers 2 cent. Bureau van Redactie eu Admiuistratie: A. WINTERBERG, Oosterstraat 54. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Tusschen 1 en 15 Februari moet men zich ter secretarie aanmelden, om als linnr-, loon-, spaar bank- of examen-kiezer te worden aangemerkt. Belasting-kiezers behoeven zich niet aan te ge ven, wanneer zij hnn aanslagen over het laatstverloo- pen jaar in de Rijks-belastingen (personeele, grond-, vermogens- en bedrijfsbelasting zijn rijks-belastingen) hebben voldaan vóór 1 Februari. (Inkomsten-belasting alléén geeft de bevoegd heid niet). Fxamen-kiezers hebben zich slechts éénmaal aan te geven. Woningkiezers (als zij minstens f 1.75 per week verwonen) hebben zich ook slechts aan te geven als zij nog geen kiezer zijn, onder voorwaarde dat zij hoog stens éénmaal in het afgeloopen jaar zijn verhuisd. Zoo zij meermalen verhuisd zijn, is aangifte noodzakelijk. Spaarbankkiezers, die ten minste f 50. op Rijks- of Nutsspaar'oank hebben, blijven kiezer zoolang zij dit bedrag onaangetast laten. Loonkiezers, die ten minste f 9.inkomen per week genieten; en van 1 Januari 1904 tot 31 Januari 1905 niet meer dan twee maal van werkgever (geefster) verwisseld zijn. Wie geen kiezer was heeft zich vóór 15 Februari aan te geven wie kiezer was, krijgt een nader in te vullen biljet thuis. Wie uiterlijk 15 Mei a.s. 25 jaar is ge worden en in de termen valt, kan kiezer worden. De Provincials Staten-verkiezingen van dit jaar, eventueele gemeenteraads- of (wie weet?) Kamerverkie zingen maken het noodzakelijk dat elk arbeider zorgt dat hij, als hij in de termen valt, kiezer is. Met nadruk herhalen we onze waarschuwing: Zorgt voor uw kiesrecht! Medeburgers De uitslag van de laatste Algemeene Kamerverkie zingen bracht den val van het Kuyper-regime. Een regeering, voortgekomen uit de vrijzinnigen van alle schakeering, die er prat op gaan de „verlichte vooruit strevende burgerij" te vertegenwoordigen, kwam aan het bewind. Een regeering zonder vaste meerderheid, die om staande te blijven de keuze had steun te zoeken naar links bij de sociaaldemocraten en te trachten voor haar politiek de sympathie te winnen der democratische elementen uit andere partijen, of naar rechts te buigen en het conservatisme in het gevlei te komen. Sterke verwachtingen op doortastenden en in grijpenden socialen hervormingsarbeid kon de Arbeiderspartij wel van den aanvang niet koesteren. Immers deze liberalen aanvaardden de regeering op den grondslag van het klasse-onrecht der bestaande kieswet en bleven dus het overgroote deel der arbeidersklasse uitsluiten van mede-zeggingschap over de wjjze waarop over haar meest dringende belangen wordt gesproken, verhandeld, en beslist. En zelfs de vrijzinnig-democraten namen die verant woordelijkheid op zich, stelden hun democratisch beginsel op non-activiteit, en verloochenden den eenigen grond voor hun ontstaan als zelfstandige poli tieke partij. Geen algemeen kiesrecht dus, maar slechts een onbe schreven blanco-artikel, dat later zou kunnen ingevuld worden met wat men wilde. Een scharrel politiek van bangelijke verle genheid, toonbeeld van de geestelijke futloosheid en van het gemis aan eenig maatschappelijk ideaal bij de zich liberaal noemende burgerij. Hoe stonden de sociaaldemocraten tegenover deze regeei ing Troelstra heeft het in zijn rede bij de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting kort en juist gezegd »Wij zullen daden stenuen, geen regeerïng." Immers evenals tegenover geheel deze kapitalistische maatschappij, zoo kon de sociaaldemocratie, krachtens haar beginsel, ook ten aanzien van deze regeering der bourgeoise niet anders dan in de oppositie staan. Los dus en onafhankelijk! „Maar", aldus Troelstra... „wanneer deze regeering bij voorkomende gelegenheden den steun der sociaaldemocraten meent noodig te hebben, zal zij die van ons verkrijgen, wanneer zij dingen doet en voorstellen indient, die liggen in de lijn van den door ons aangebonden stryd." Welnu, „in de lijn van den door ons aangebonden strijdvoor zoover die het militarisme betreft, liggen allereerst, alle maatregelen tot vermindering der mili taire laste», tot verkorting van den diensttijd, tot in krimping der militaire uitgaven, tot demo cratiseering van onze weermacht. En liet men deze dingen ook niet klinken als ver kiezingsleuzen der vereenigde liberalen en vrij dnnigen Wat echter is gebleken? Dat de minister van Oorlog van maatregelen in die richting niets weien wil. Dat hij is een vechtgeneraal met militaristische opvattingen naar het hart van de hooge militaire kliek van het Hof en den Generalen Stuf, dat hij er niet aan denkt den diensttijd te ver korten, ja dien veeleer nog langer wenscht, dat hij ons leger nog wil uitbreiden, het aantal forten en vestingen nog wil vermeerderen, dat hij de zoozeer gehate herhalingsoefeningen wil behouden, dat hij zich zelfs verzette tegen het ver vallen van de ellendige derde herhalingsoefening, zoodat ook het voorstel der sociaal-democraten om de daarvoor aangevraagde gelden te schrappen, werd verworpen. Zoo blijft ook onder deze „verlichte" zoogenaamd democratische regeering, het militarisme het gnlzige monster, dat jaarlijks het jonge arbeidersgeslacht naar de kazerne sleept, waar het onder de tuchtroede van een geest- doodenden dril wordt opgekweekt om dienst te doen als machts-instrument der bourgeoise tegen hun mede arbeiders. In de laatste twintig jaren is er meer dan 740 millioen voor militarisme uitgegeven, en thans is de begrootiog voor Oorlog en Marine reeds tot bijna 50 millioen per jaar aangegroeid. Maar om uw nood, nw zorgen, arbeiders, be kommert men zich niet. Sociale hervormingen zjjn te duur! Voor ouderdomspensioen geen geld! De ellendige woningtoestanden blijven bestendigd. De Woningwet is er, maar men heeft geen geld om haar uit te voeren. Voor kosteloos volksonderwijs is men niet te vinden. Wanthet militarisme vreet de millioenen opZoo was het onder Kuyper! De liberale regeering heeft goedgevonden, dat het ook nu zoo blyft! Alleen door naar rechts te zwaaien,, door steun dei- meest conservatieve en reaktionnaire elementen in de Kamer, bleef de minister van Oorlog behouden. Arbeiders! deze verloochening der beloofde bezuini- gingspolitiek evenaart in liberale beginselloosheid en afvalligheid hot beruchte legerwetschandaal onder het ministerie Borgesius, dat u den langen dienst tijd weer bezorgde. Arc eiders, dat mag, dat kan niet zoo bly ven. De werkloosheid, geesel van het kapitalisme woedt weer in deze dagen en de honger sluipt haar na. De regeering ziet er niet naar om! En als er werk is, wordt uw lichaam afgemat, uw geest verstompt door overmatigen arbeidstijd. Uw loon is schraal, uw oude dag onverzorgd! Er is geen geld Maar de millioenen gaan den put van het militarisme in. Daartegen gaat ons daartegen moet uw honderd voudig protest gaan. Eischt op uw recht om zelf mee te spreken en zelf mee te beslissen. Zonder algemeen kiesrecht geen deugde lijke sociale hervormingen, geen goede ar beidswetgeving, geen billijk belastingstelsel, geen fnniking der militaristische uitspat tingen. ZGt, arbeiders, naar Rusland, waar uw broeders, uw klassegenooten in den heldhaftigen strijd tegen de vervloekte czarenheersck*ppij bfj duizenden hun leven offeren voor het recht en de vrijheid hunner klasse. Ziet naar Oostenrijk, waar in machtige eensgezind heid van vakbonden en sociaaldemokratie ontzagwek kende massa's demonstreerden voor het Algemeen Kies recht, en waar zij het eerlang, nu de keizer reeds zwichtte, verkrijgen zullen; naar Pruisen, Saksen, waar overal het proletariaat zich opmaakt tot de ver overing zijner onverkorte staatsburgerrechten. Overal gist en woelt het! Overal herleeft bij de georganiseerde arbeidersmassa's het zelfvertrouwen en de strijdensmoed, om op te komen voor hun politieke rechten, voor vrijheid van beweging en organisatie, om zich te verweren tegen den druk van de politieke alleenheerschappij der bezit tende klasse, om te bestrijden de overmacht van den kapitalistischen staat. Op dan, gij arbeiders van Nederland! Gij hebt u tegen den uittartenden overmoed dei- christelijke reactie verzet, en voor een deel was Kuyper's val ook uw werk. Scherpe vervolging hebt gij waarschijnlijk van dit slap en beginselloos ministerie niet te wachten, maar wél dat, als gij niet onophoudelijk aandrang oefent, als gij niet voortdurend de stuwkracht zijt, er niets in uw belang geschieden zal, en de Nederlandsche politiek, in het moeras van onmacht zal blijven steken en stikken.... Niet dus rusten! Op, aan den arbeid voor uw politieke mondigheid, voor uw economische ver heffing Versterkt de organisatie van den arbeid! Dezen zomer zal, naar wij hopen, weder na lange jaren te Amsterdam een nationale kiesrechtbetooging plaats hebben. Zorgt er voor dat dan uit honderdduizenden kelen de kreet weerklinke, dat zij machtig en geweldig in Den Haag gehoord worde: W(j eischen het Algemeen Kiesrecht! Indien ge dien strijd voert onder onze vaan, geleid door onze beginselen, die aan het kapitalisme onver zoenlijk zijn, gesterkt door onze propaganda, bezield door het grootsche voorbeeld onzer millioenen makkers in het Oosten dan zult gij ook hier in staat zijn oude vormen, oud onrecht, oude privilegiën van den geldzak op te ruimen, en voor uw verlossing, voor uw verheffing, voor uw bevrijding uit de politieke kneveling en economische slavernij, den weg te banen. Schaart u, arbeiders en arbeidsters, rondom de vaan der Internationale Sociaaldemocratie. Sluit u aan bij de partij uwer eigen klasse, bij de Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Het Partijbestuur der S. D. A. P. F. M. Wibaut, Voorzitter Jos. Loopuit. Amsterdam. D. J. Wijnkoop. H. Gorter, Bussum. W. P. G. Helsdingen, Arnhem. M. Mendels, Zaandam. H. Spiekman, Rotterdam. J. G. van Kuijkhof, Secr., Amsterdam. Amsterdam, 6 Jan. 1906.

De Moker | 1906 | | pagina 1