Bloempjes uit den Raad. De Russische Revolutie. Uit het Internationale Gekkenhuis. Ditjes en datjes. Zitting 5 Januari 1906. Bij den aanvang waren er 14, later werden 't er 15. Afwezig waren de H.H. Beukers, v. d. Velden, Gouka, P. Jansen en Kranen. Meneer de loco-burgemeester gaat aan 't nieuwjaar- wenschen, dat 't heele gezelschap d'r aangedaan van wordt. Mr. W. H. antwoordt namens den Baad en verzekert dat alle leden bereid zijn aan de ontwikkeling en wel vaart der gemeente mee te werken. Als dat waar is, zullen een paar raadsheeren om te beginnen zich in de inkomstenbelasting moeten laten verhoogen De vaststelling der notulen van de vergaderingen op 28 November en 22 December wordt maar weer ver daagd. Zeker nog geen gedrukte verslagen bij de hand. Na de ingekomen stukken wordt allereerst even be sloten om een bijdrage van f 25 te verleenen aan het bestuur van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren voor de in den nazomer van 1906 te houden tentoon stelling op het gebied der gemeente-administratie. 't Feit moet geregistreerd, om te vergelijken of de Raad ook zoo toeschietelijk blijkt indien ooit een vak- vereeniging van arbeiders een verzoek van gelijke strekking doet. Het voorstel van B. en W. om hen te machtigen het Excercitieveld bestemd voor sportterrein, voor zoover niet benoodigd voor andere doeleinden ten gebruike te geven aan sportvereenigingen of het voor kosteloos gebruik tot beoefening van sport open te stellen en om het ten gebruike te geven voor tentoonstellingen, open bare vermakelijkheden enz. en voor dat onderscheiden gebruik regelen te stellen, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Natuurlijk eeist een beetje er over keuvelen. Zoo wilde Arie Dirkzwager d'r eerst eens naar ver nemen wat of onze spoitclubs wel voor't gebruik ervan over hebben, 't Voorstel dus aanhouden. Loco zegt't zijn maar voorloopige regelingen. Papa Smit wil d'r klein geld van maken. Als ze niet dokken willen d'r is in de stad nog meer geleg'enheid voor sport, ('t Broersveld soms?) Loco zegt, dat 't niet in de bedoeling ligt voor elk gebruik geld te vragen, maar Arie meende in de stuk ken het tegenovergestelde te hebben gelezen. Dan komt met de noodige gewichtigheid broeder Van der Drift vragen het terrein niet op Zondag dis ponibel te stellen. Broeder Van der Drift is lang niet van gisteren en redeneert zoo: we leven in een vrij land. Ieder mag voor of tegen Zondagsheiliging wezen, krek zoo-i wil, maar als ik er vóór ben en in den raad zit, zal ik zorgen, dat de ander die er tegen is in 't vrije Neder land toch op Zondag niet sporten zal. Sjonge, dacht mr. Von Briel Sasse, dat lapt broeder Van der Drift 'm daar netjes. AVeet-je wat, ik doe mee. En de raad ontving de verklaring dat de heer mr. J. C. von Briel Sasse zich by het gesprokene door den heer Van der Drift aansloot. Toen gingen we een stukje grond verpatsen achter Het Kamp. De heer v. d. Schalk verzoekt splitsing van het voorstel B. en \V. en verlangt stemming over het al of niet verkoopen van den grond. We deden de verrassende ervaring op, dat reeds 5 onzer vroeden er tegen zijn om de gemeente van haar beste bezit te berooven, n. 1., de h. h. Bender, Dirk zwager, Westendorp, de Groot en v. d. Schalk. Het adres van de vereeniging „Volkshuisvesting" om grond in erfpacht in de Gorzen, wordt op voorstel vau Smit aangehouden. De heer Von Briel Sasse smeert 'm wéér bljjven er 14 vroeden over. De heer De Groot had vergunning gevraagd en verkregen voor een interpellatie inzake de hoedanigheid van het gas. Hij stelde de volgende vragen: lo. Wat is de oorzaak van de slechte hoedanigheid van het gas? 2o. Zijn maatregelen tot verbetering genomen? De voorzitter der gascommissie, de heer Honnerlage Grete, geeft uitvoerig aan, waaraan de minder ge- wenschte toestand te wijten is. Van slechte hoe danigheid van het gas is geen sprake in hoofdzaak ligt de schuld bij de gebruikers, die vaak niet met het gloeilicht weten om te gaan. De laatst verbruikte kolen bleken sterk naftaline- houdend. Op advies van den Directeur worden deze kolen niet verder gebruikt, dus is het euvel aan het afnemen, al is er nog veel naftaline-aanslag in de buizen en de binnenleidingen. Belangrijk waren de besprekingen die nog over dit onderwerp volgden, niet; wel gaf deze en gene nog een woordje ten beste, maar het bleek vrij sterk dat de heeren niet de moeite hadden gedaan de zaak eens vooraf te onderzoeken, doch het gemakkelijker vinden er maar wat over te klotsen. De beruchte visschepen-kwestie annex havengod werd ditmaal van de baan geschoven, met het oog op het adres van den Scheveningschen reeder Van der Toorn, het verzoek inhoudende hem voor ziju vaartuigen toe gang tot de haven te verleenen en hem eene schade vergoeding van f60.— te verleenen voor ondervonden weigering. De reeder zal waarschijntjjk beoogen langs dezen weg den kwestie tot een eindoplossing te krijgen. 't Ziet er voor onzen havengod dus nog steeds beden kelijk uit. Ondanks de malle opsmukkerij door de Schied. Cour. A propos, zou de redactie van de S. Crt. wel durven verklaren, dat het suiker-artikel over de visschepen- kwestie eigen maaksel was D. w. z. dat het niet onder verdenking kan staan, ingezonden te zijn door een niet on-partijdig „medewerker?" Het zou wel goed zijn dit te weten. In Moskou werd de Revolutie met Nieuwjaar neer geslagen, de soldaten dronken hun bloeddorst zat. De beurs werd voor Rusland ineens gunstiger en ons sloeg de schrik om 't hart. Zou er weer een lange periode van reactie komen en zon de Revolutie daarna met nog bloediger geweld moeten losbreken Over veel waren we in 't onzekere, niet echter over de vraag of de Revolutie nu dood zou ziju. Dat kan geen kind gelooven en gelooft wordt het alleen door hen, die hun Russische papieren nog niet van de hand deden en door de regeeringen die een overslaan der Revolutie naar Duitschland en Oos tenrijk vreezen. Na de verschrikkelijke berichten der Moskouer slach tingen kwamen er zeer snel andere die wat verlich ting brachten aan ons die in spanning den glorierijken strijd der arbeiders gadeslaan. De laatste revolutio nairen ontsnapten uit Moskouin de Oostzeeprovincie waar al een geregeld bestuur zich ging vormen, is de opstand nog steeds niet onderdruktaan het andere eind van het reuzenrijk, in den Kaukasus erkent de regeering dat de opstand nog even ernstig is als twee maanden terug; in Polen, in Warschau, waar de staking snel werd opgeheven, hebben de arbeiders zich niet in den val laten strikken en zijn ze nog niet overge gaan tot barricade-gevechteneerst moet het leger om zijn. En dan komen er nu hardnekkige berichten uit Parijs, dat een nieuwe Russische leening schip breuk lijdt. Nieuwe brandstof wordt opgehoopt door de gevangen neming van gematigde democraten (in Moskou, in het Zuidoosten, in AVest-Rusland)uit Petersburg wordt geseind „Het Kerstfeest heeft den post- en telegraaf-ambtena- naren een groote teleurstelling gebracht. Alle salaris- verhoogingen door de regeering betaald, zijn uitgebleven. Dientengevolge tiert de voortdurende propaganda voor de staking zeer welig. Op den duur kan het ontslaan en het arresteeren van spoorwegbeambten niet volge houden worden, daar voor hen geen plaatsvervangers te vinden zijn." De groote verandering in Finland, het herstel van het groot vorstendom, wordt langzaamaan doorgevoerd. Een paar weken geleden heeft de openbare capitulatie plaats gevonden. De zeven gouvernementen van het land, die gestaan hebben onder de volgelingen van de Plehwesche school, worden thans bestuurd door Finnen. Drie van hen zijn zelfs uit verbanning teruggekeerden. Doch allen waren vroeger reeds ambtenaren, die bij den overgang van het oude naar het nieuwe regime van onderdrukking, geen werktuigen wenschten te zijn in handen van de knevelaars. En eenige dagen geleden is de Landdagzitting geopend nadat er langen tijd geen sprake was van een troonrede, zooals de gewoonte is in constitutioneele rijken. Thans zullen de recruten weer opkomen om dienst te nemen in de Finsche regi menten, die hun eigen standaard krijgen. En terwijl wij dit schrijven, komt bericht uit AVar- schau (Polen) dat daar een troep recruten, marcheerend cnder sterk militair geleide, plotseling de hoofden bij elkaar staken en toen zongen „Rood als bloed zijn onze vlaggen AVappren boven tronen uit Honderdduizend abonnees. Terwijl in Engeland een felle verkiezingsstrijd wordt gevoerd, waarbij de groepen uit de Engelsche bour geoisie de leiding nemen en de arbeiderseischen over stemmen, wast de Duitsche sociaal-democratie tot een macht, die voor de bourgeoisie een dreigend, ja misschien binnen afzienbaren tijd een revolutionair gevaar wordt. De arbeiderspers is het, dat machtige wapen, op welker bloei wij thans de aandacht vestigen. De Vorwa-ts heeft den 6den dezer haren lOO.OOOsten abonnée gekregen. In 1884 aanschouwde het tegenwoordige centrale orgaan van de sociaal-democratische partij, nog onder de socialistenwet het levenslicht als Berliner Volks- blatthet kreeg toen 2400 abonnées. Op 1 Januari 1891 werd dat blad in de Vorwarts herdoopt en kwam het onder leiding van Liebknecht. Bij het begin van 1900 had de Vorwarts nog maar 56.000, in 1904 80.000 en in 1905 88.000 abonnées. Ter eere van den lOO.OOO sten abonnée is het blad gisteren met een rood hoofd en een feestartikel in rooden rand verschenen. Dat is ons hoofdorgaan in Duitschlanddaarnaast staan nog groote sociaal-democratische dagbladen met 40-, 30-, 20-duizend abonnées. Dat geeft den burger wel geen moed maar ons te meer. Onder dit opschrift zou men eigenlijk de berichten moeten rangschikken, die betrekking hebben op bniten- landsche of internationale staatkunde. Men herinnert zich dat de zieke beul, andersge noemd Czaar van Rusland, zijn schandenaam verbonden heeft aan de „vrede"-conferentiedeze conferentie is nog steeds in eer en roem en ook enkele dubbele man nen uit Nederland verdienen aan den nasleep nog jaar lijks een aardig duitje. Nu is er weer een conferentie op til. Er was een geschil tusschen Duitschland en Frankrijk over de Afrikaansche staat Marokko. Engeland stookte voor en achter de schermen het vuurtje op. Nu willen de macht hebbers het bijleggen op een conferentie in Spanje, alwaar alle staten van beteekenis .hun mannetjes zullen afvaardigen. Ze hebben weer de meest vredelievende bedoelingen, de heerenen ondertusschen sturen ze hun oorlogsche pen naar de Middellandsche Zee. Het Fransche pantserschip „Gaulos" is bestemd naar Tandzjer te vertrekken en moest hedenochtend weg- stoomen. Een Amerikaansch smaldeel, bestaande uit de „Brook lyn" en drie andere gepantserde kruisers vertrekt binnenkort naar de Middelandsche zee, om in den loop van de eerstvolgende maanden Gibraltar, Tandzjer, en Italiaansche, Grieksche en Syrische havens aan te doen. Een Duitsche escader vertrekt deze week ook naar de Middellandsche zee. De Engelsche hebben er altijd een. Lijkt dat nu niet meer op krankzinnigheid dan op verstand? De gaskwestie De Schied. Cour. blijkt zeer gevoelig voor onze raadgevingen. Reeds in haar Zon dagsnummer verklaart ze in een naschrift op een op geblazen stuk van den heer Loeff de Meijer, voorloopig de kwestie te zullen laten rusten. Da's erg verstandig van onze lieve zuster, daar ze zich dan althans niet verder belachelijk maakte. AVant het kabaal, waaraan ze totnogtoe zoo ijverig meeleed, is toch wel wat flauw. Als het in geen enkele andere stad ooit voorkwam dat er eens een minder gewenschte toestand heerschte, kon het mis schien vanwege de „nieuwigheid" nog belangwek kend zijn. Doch of het nu zoo'n hemel-en-aarde schokkend wonder is, dat men eerst bij 't g e b r u ik van een nieuwe partij kolen bemerkt (en dan nog wel na zekeren tijd) dat de kolen te sterk naftaline-houdend zijn of men niet in ieder bedrijf de risico beloopt door minderwaardige grondstoffen die men onwillekeurig heeft opgedaan een minderwaardig product te leveren, wij zullen 't maar niet beslissen. De oorzaak is nu weggenomendat de toestand nog niet zóó is als gewenscht ware, komt door zeer eenvoudige oorzaken. De naftaline-aanslag in de buizen en leidingen, maar ook vooral in de meters, zal eerst zeer geleidelijk afnemen. Misschien echter ware het mogelijk het proces te be korten, door reiniging van de meters. Doch overigens is de „gaszaak" weer zoo gezond als een visch en alle kou we drukte overbodig. Romannetje-schrijven. Zoo nu en dan komt zekere S. die door sommigen voor bakker Smit wordt aangezien, ons in de lokale bladen vergasten op schrijverij over de klaplooperij in de branderijen. Z'n artikels vindt ie dan zóó gewichtig, dat ie ze aan de Niemve, aan de Sch. Crt. en aan de Maas- en Schie- bode zendt. Het laatste is een verhaal van zelfs twee hoofd stukken. Het eene heet: „Van een Patroon," het tweede: „Van een ander patroon." En vertelt wordt van een meesterknecht die een borrel schenkt, omdat geen verbod van den patroon het belet. Terwijl een ander patroon z'n meesterknecht verbiedt te schenken op poene van bij eerste overtreding f 10.— boete te krijgen, bij de tweede ontslagen te worden. En hoe de snelheid van de fiets des branderszoon de f 10. boete bezorgde. Een eeresaluut Bom uit is 't. Alles goed en wel. AVe heb ben er niets op tegen, dat S(mit misbruiken als deze bestrijden gaat. Maar we meenen dat het slechts kan gebeuren door hem, die daartoe het zedel ij k recht heeft. Als de heer S. bijv geheelonthouder was en op zuiver altruïstische grondslagen werkte, zouden we veel respekt voor z'n arbeid hebben. Doch de heer S. schjjnt geen geheel-onthouder te zijn, naar z'nj armhalzig geschrijf te oordeelen zelfs lang niet. En dan staan we hier voor de vraag: bestrijdt de heer S. soms enkel de borreltjes die pro deo gedronken worden... en gaat-ie er dan soms zélf een koopen? In dat geval zou de heer S. het record in brutaliteit geslagen hebben. De nieuwe burgemeester. De Nieuwe meldde in haar no. van Dinsdag: Naar wij van gezaghebbende zijde vernemen zal

De Moker | 1906 | | pagina 2