Uit ons Yereenigingsleven. Vlaardingen. Vlaardingsche IJzerkoekjes. het Kon. Besluit, houdende de benoeming van een nieuwen burgemeester dezer gemeente, binnen eenige dagen in de Staatscourant verschijnen. Zien of 'twaar is! Bevolking. Loop der bevolking gedurende het jaar. Op 31 December 1904 bestond de bevolking der ge meente uit 13555 mannen, 14735 vrouwen, totaal 28290. Zij onderging in 1905 vermeerdering door: M. V. T. a. geboorte 460 453 913 b. vestiging in de gemeente 1229 1181 2410 1689 1634 3323 en vermindering door: M. V. T. sterfte 225 203 428 b. vertrek uit de gemeente 967 990 1957 1192 1193 2385 Zoodat het aantal inwoners is vermeerderd met 497 mannen, 441 vrouwen, totaal 938. Op 31 December 1905 bestond derhalve de bevolking uit: 14052 mannen, 15176 vrouwen, totaal 29228. B ij zonderheden betreffende den loop der bevolking gedurende het jaar. In de gemeente werden geboren M. V. T. Wettig454 456 910 Onwettig10 2 12 Totaal der geboorten 464 458 922 Hier geboren en elders woonachtig 10 5 15 454 453 907 Elders geboren en hier woonachtig 6 6 460 453 913 Levenloos aangegeven wettig 10 12 22 Aantal huwelijken 197 echtscheidingen 3 In de gemeente zijn overleden 222 198 420 Hier overleden elders woonachtig 7 1 8 215 197 412 Elders overleden, hier woonachtig 10 6 16 Totaal 225 203 428 Typografen. De Schiedamsche correspondent van het Grafisch Weekblad (vroeger: Ons Vakbelang, orgaan A. N. T. B.) meldt Het eerste bericht dat wij den lezers van ons nieuwe weekblad in dit jaar schrijven, geeft ons moed om op den ingeslagen weg te blijven voort gaan. Wat toch is het geval? Zaterdag 30 Dec. kwam men mij vertellen, dat het personeel van de firma H. A. M. Boelants met ingang van 1906 in het genot was gesteld van drie vacantiedagen met behoud van salaris. Zulk een bericht doet zeer aangenaam aan en wjj hopen dan ook, dat het personeel van die vacantie een nuttig gebruik zal maken. Nu kunnen ook zij, evenals reeds al hun collega's te dezer stede, a. s. zomer een wijle de roetstad ontvluchten en hun hooiden verfrisschen in de vrije natuur. De firma Roelants onzen op rechten dank. Is dit nu niet een beetje al te zoetsappig? Als de firma eens geheel op eigen initiatief deze stap had gedaan, kon er rede zijn te spreken van „oprechten dank." Als ze niet eerst de verzoeken daartoe had algewezen en de organisatie's der typo's voor den kop gestooten had, zooals ze deed. We mogen met onze kritiek niet zoo haastig willen zijn, laten we met onzen dank vooral niet te vlug wezen. Anders gaan de heeren zich erg spoedig inbeelden, dat ze eigenlijk al te veel doen. Brandersknechts. Zaterdag 6 Jan. hield de •vereeniging „Bond v, Branders- en Dist.kn." haar 3e jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris over het afgeloopen jaar, bleek dat de vereeniging steeds vooruitgaande is. Aan verschillende meetings, betoogingen enz. werd door den Bond deelgenomen; tot meerdere propaganda voor Algem. Kiesr. is gevormd een reisclub, teneinde aan de a. s. meeting(s) zonder te groote financiëele bezwaren te kunnen deelnemen. Opnieuw zal aan den betrokken minister een adres worden gezonden ten einde te geraken tot afschalfing van nachtarbeid. De altredende bestuursleden (penningm. en 2 commis sarissen) werden bij acclamatie in hunne functien herkozen. De penningmeester toonde in zijn verslag aan dat de stand der kas zeer bevredigend is te noemen. Staande de vergadering traden eenige personen als lid toe. Diegenen welken nog deel willen uitmaken van de Reisclub, moeten zich spoedig aanmelden bjj den secre taris of bij B. van Woerkom, Henderinastraat 17, de inleg is 5 cent per week. Glasblazers. In antwoord op het schrijven van de glasblazers-vereenigingen aan den heer J. C van Deventer (zie vorig no.) heeft deze patroon schriftelijk bericht, dat men zich te wenden heeft tot den Patroons bond. Dit zal wel een uitvlucht zijn met het doel, de zaak op de lange baan te schuiven. Voor de glasblazers zal oppassen de boodschap zijn. Want meneer kan wel meer van die aardigheden ver zinnen. Denkt om de uitvoering van „Excelsior" op Zater dag 13 Januari, 's avonds 8 uur, in het Gebouw van den Volksbond, aan de Haven te Vlaardingen. De muziek-vereeniging „Voorwaarts" verleent mede werking. Hermans van Rotterdam houdt een causerie. 't Zal zeer zeker een gezelligen en genotvollen avond worden Verzuimt niet de uitvoering bij te wonen! Het jCircus Carré. Tot de ondankbare openbare „postjes" die zijn er heel wat in onze samenleving behooren zonder twijfel wel die vanBurgemeester en Wethouder. Doen zij iets goed, nu ja, zegt men dan dat is plicht of „het is ook niets meer dan zaak", en doen zij iets wat minder goed lijkt, dan zet het publiek als zoo'n echt knaagdier hare landen er in. Eén ding komt hierbij dat de zaak compenseert (vergoedt) dat is in zeer vele gevalleneen goed traktement. Bij ziekte gaat dat onverminderd door, van slapte of werkloosheid weten zy niet „er is altijd werk aan den winkel," en van werkstaking hoort men zelden. Het aloude spreekwoord van „Vader Cats": „wie timmert langs den weg heeft veel berecht", heeft voor hen inzonderheid z'n volle waarde uog, m.a.w. het is de openbare critiek die dikwjjls als een geesel op hun edelachtbare ruggen neêrdaalt, zoo elders, zoo ook hier. Waar wij ditmaal onze meening en critiek aan wil len wijden, dat is een voorstel van B. en W. over het al of niet toestaan aan den heer Oscar Carré, om in de maand April alhier eenige Circusvoorstellingen te mogen geven, en dan daarvoor af te staan een stuk gemeentegrond, (in bruikleen). B. en W. stellen aan dén Raad voor hierop afwij zend te beschikken, en ter verdediging hiervan zeggen zij woordelijk het volgende Behalve priucipiëele bezwaren, die tegen inwilliging van dergelijke verzoeken kunnen worden aangevoerd, hebben wij gegevens, dat een gunstige beschikking op dit adres zeker door meerdere aanvragen van dien aard zullen worden gevolgd, die dan met minder recht kunnen worden afgewezen en de eerste stap tot terug keer zij het dan ook in eenigzins anderen vorm, naar de Kermis. O. i. behoort te worden vermeden. Ook de tegenwoordige maatschappelijke toestand zoo zeggen zij in onze Gemeente heeft invloed ge had op het uitbrengen van dit advies. Tot zoover B. en W. Wij willen allereerst de aandacht vestigen op het woordje bruikleen Of dit woord opzettelijk dan wel toevallig gekozen is weten wij niet, maar willen toch even opmerken dat, „in bruikleen" ons doet denken aan: gratis gebruiken. Wij weten het niet, maar kunnen toch op logische gronden vermoeden dat Carré die grond wél in huur heeft aang. vraagd en niet in bruikleen. Hierin ligt o. i. een verschil van groote beteekenis n.m. finantiëel. Wij kunnen verwachten dat de heer Carré als onder nemer geen gesjochte jongen is, zoodat wanneer hij grond en vergunning vraagt, dit wel wil betalen met een aardig sommetje geld enonze Gemeente zit op de „matten", aldus kan ze zoo goed gebruiken. Nu willen wij de eerste zijn om te verklaren dat B. en W. (als antikermismenschen) moeielijk een ander advies konden uitbrengen althans wat punt 1 en 2 be treft, maar willen al dadelijk de vraag stellen is met „Flardinga" ook niet de kermis teruggekeerd, al is het dan ook in anderen vorm? Ja zelfs zijn wij zoo vrij aan te nemen, dat die enkele circusvoorstellingen in een afgesloten tent, minder het cachet zal dragen van openbare luidruchtigheid dan de feesten van „Flardinga." Waar nu aan dc laatste uit onze berooide Gemeentekas een aardig bedrag als subsidie wordt gegeven en van de Onderneming Carré geldelijk ge profiteerd kan worden, daar constateeren wij, dat die voorheen plaats gehad hebbende kermisafschaffing (zonder eenig zedelijk voordeel!) toch wel een beetje lastig moet worden. Behalve het derven van het staangeld wat des tijds aardig wat bedroeg, voelt men zich konsekwent verplicht elk faveurtje van dien aard, ook al is de zaak van nog zoo onschuldigen aard, van de hand te wijzen. Wij kunnen het ons begrijpen- hoe B. en W. somtijds met de handen in 't haar zitten, hoe het hen te moede wordt, eenerzijds voor te moeten stellen belasting- verhooging tot dekking van een tekort, en anderzijds belangrijke voordeeltjes voor de Gemeentekas afte moeten slaan als gevolg van het drijven van een groep dweepers. Waardoor wij zoo denken, dat is het fier en mannelijk woord van B. en W. dat wij niet ligt zullen vergeten en zullen gebruiken als dat noodig is toen ver schillende kerkeraden en clubjes onlangs verzochten om een gedeelte van den Zondag de café's te sluiten (in 't zedelijk belang van de burgerij.) Toen adviseerde B. en W. hierop afwijzend te be schikken, en zeiden in hun motiveering zeer terecht, dat de zedelijke verbetering van 't volk een taak was van adressanten in de eerste plaats. Zij wilden m. a. w. hiermee dit zeggen „Heeren predikanten en kerkeraden, zorgt gij maar dat het Volk zoodanig in zedelijkheid toeneemt, dat maatregelen als deze van bovenaf niet noodig zijn. Het laatste punt hunner motiveering voor het afwijzend advies geeft ons gelegenheid nog iets anders op te merken. Het zou n.l. de tegenwoordige maatschappelijke toe stand der Gemeente d. i. der Gemeentenaren zijn, die hen zoo deed adviseeren. Maar eilieve, niemand wordt toch gedwongen in zoo'n circus te gaan, dat is toch elks vrijen wil, gelooft men dan, wanneer zoo'n onderneming eenige dagen alhier vertoefd, mét zich brengend een groot menschenge- zelschap, annex een groot aantal paarden en andere dieren, dat dit verblijf alhier schadelijk zal zijn voor de burgerij Integendeel, zeer vele neringdoenden en die kun nen het juist tegenwoordig heel goed gebruiken zullen in die dagen door het leveren van de onvermij delijke leeftocht van dit groote gezelschap belangrijk gebaat zijn. Aldus beteekent weigering: Schade voor de Gemeentekas en schade voor de Burgerij. De Vlaardingsche fnstverbruikers aan het Vinkennet. Over de prijs der waren en deszelfs oorzaken, heerscht nog al meeningverschil. Zoo beweren sommigen dat: met een verhooging der loonen in 'n bedrijf, in diezelfde mate de prijs van 't artikel stijgt, dat wat men eenerzijds meer ontvangt, men anderzijds meer moet uitgeven, zoodat men bij slot van rekening nog precies dezelfde Flijft en maar beter doet de zaak te laten rusten. Deze belachelijke theorie wordt nog al eens verkondigd door zeer vooruitstreve- rige burgerlijk liberaal denkenden. Over deze materie is reeds heel wat geschreven en zou hier nog heel wat geschreven kunnen worden, wij willen echter volstaan met te beweren, dat bovenge noemde theorie niet opgaat, ^integendeel, het is in veel gevallen de prijs der waren, die de loonen daarvan bepalen en vaststellen. Dit geldt vooral met artikelen, die men zou" kunnen noemen marktartikelen, die als stukwerk in slappe tijden in voorraad worden vervaardigd, artikelen, waar van de prijs afhangt van geheel toevallige en wissel vallige omstandigheden en die zeer zeker in de eerste plaats onder den invloed staan van de kwestie van vraag en aanbod. En van dat soort artikelen wordt hier ter plaatse heel wat geproduceerd, hetwelk aan de handelsmarkt onder den naam van „fust" of wel tonnen en tonnetjes in verschillende afmetingen, speciaal vervaardigd voor de verzending van haring en andere vischsoorten. De prijzen dier fusten dalen en rijzen als de wijzer van een barometer. Wordt er veel haring gevangen dan is er veel aanvraag naar fust, dan stijgen de prijzen en dank het werk der Gezellenorganisatië s gaan de loonen dan ook omhoog. Het kost den gezellen wel eens wat moeite, maar gewoonlijk slagen zij. Nu is het afgeloopen jaar zooals men weet, niet voordeelig geweest voor de kuipers. Er is niet voldoende haring gevangen in verhouding tot de fusten die in voorraad waren en. nog gemaakt werden, zoodat een overproductie het gevolg was, de prijzen niet stegen doch daalden, en de loonen er niet beter op werden. Behalve echter dat de loonen er niet beter op werden, trad voor velen het spook werkloosheid op den voorgrond en ziet men het thans gebeuren dat geheele groepen werklooze kuipers loopen te slenteren lan;;s 's heeren straaten of wel zich posteeren in de beurs Vischbank. Dat de fustverbruikers hiervan profiteéren is logisch denkbaar, dat zij voor zoover zij kapitaal en berg ruimte hebben fusten koopen voor een prijs verre beneden het middelmatige snapt ieder die wèet wat zaken doen is; dat er bij den inkoop dier fusten niet op den voorgrond treden humaniteitsoverwegingen, is voor elk duidelijk, dat daarbij geen rekening wordt gehouden met de overweging dat aan fusten van zulk een prijs het bloed en zweet van medemenschen kleeft, hieraan wordt niet gedacht, ja zelfs wanneer er waren die daaraan dachten, zouden zij eenvoudig uitgelachen worden door anderen, men zou hen eenvoudig kwalificeeren als niet te zijn mannen van zaken".

De Moker | 1906 | | pagina 3