-a Vergeet niet! W- Een zilveren teen Hoe de gemeente uitbuit. Ditjes en datjes. Uit ons vereenigingsleven levensvoorwaarden, diingt zich aan steeds meerdere arbeidersgroepen op. In vakken, waar men voor een tiental jaren nog op geen stukken na aan organisatie dacht, vindt men thans meer of minder bloeiende vereenigingen. Zoo bij de dienstboden. Wie had een tiental jaren geleden durven denken, dat daar onder die veelal jonge meisjes, bij particulieren in dienst, onder een soort pat'iarchale verhouding, nog eens sprake zou zjjn van ernstig vereenigingsleven? En toch is dat nu sinds eenigen tijd het geval: er besraat een Algeraeene Ned. Dienstbodenbond, met 6 afdeelingen en 300 leden, die zelfs een eigen, goed geredigeerd vakblad uitgeeft. O ja, er werd in den aanvang door de burgerij wel gelachen om de „hooier", die ook al „sociaal" gingen doen en de burgerlijke kranten gaven wel kwasie- humoristische verslagen van de dienstboden-vergade ringen, maar de dappere meisjes hebben getoond, dat het hun ernst is en nu zwijgen de lachers eerbiedig stil. Te 's Gravenhage hield de Bond zijn jaarvergadering, die een uitstekend verloop had. Behalve de hierboven genoemde cijfers, ontleenen wjj aan het jaarverslag van de secretaresse, dat naar aan leiding van een te verwachten wetswijziging op de Kame s van Arbeid, het Hoofdbestuur een audiëntie bij minister Yeegens had aangevraagd en daar gepleit heeft voor een Kamer van Arbeid voor de dienstboden. Uit het verslag van de penningmeestéresse bleek, dat in 1905 totaal werd ontvaDgen f499.24 en uitgegeven f370.98, zoodat er nu een overschot is van f 128.26. Vervolgens werden referaten gehouden over verschil lende vakbelangen. Het hoofdbestuur werd opgedragen te ijveren voor vakopleiding, alreeds te beginnen bij liet lager onder wijs voor beperking van den arbeidstijd voor opname in de Ongevallenwetvoor een Bondsziekenfonds voor drankbestrijding en jaarlijksche vacantie met doorbe taling van kostgeld. Aan den Bond zijn in verschillende steden bemidde- lingsbureaux voor dienstboden verbonden. Enkele wijzi gingen in de verhouding tusschen deze bureaux en den Bond werden bepleit. Het vakblad, zoo werd ten slotte bepaald, zal in grooter formaat dan het huidige verschijnen. Moge het den Bond gelukken in de naaste toekomst wat verbetering te brengen in het harde lot van de dienstbode, die dag en avond moet sloven voor zoo'n bitter beetje loon Actie. De sigarenmakers roeren zich nogal in den laatsten tijd. Veelal zijn het tederatieleden, die den strijd wagen. Maar gebrekkig georganiseerd als deze zjjn, gaat dat niet altijd gelukkig. Zoo is te Bussnrn het pers neel der firma Jellema weer aan het werk gegaan, zonder dat de gestelde eisch werd ingewilligd. Te Groningen zijn een 30-tal sigarenmakers bij de firma Zijlma in staking gegaan, voornamelijk voorver- hooging van loon. De fabrikantenvereeniging dreigde in den loop der week alle Federatie-leden van Gronin gen uit te sluiten, zoo niet Vrijdag de stakers weer aan het werk zouden zijn gegaan, op de voorwaar den van den patroon, die een kleine loonsverhooging wilde toestaan. De typografen van Arnhem hebben een overwinning te boeken. Na onderhandeling met de werkgevers werd een overeenkomst getroffen, waarbij het uurloon met 1/3 a 2V3 cent werd verhoogd. Tevens werden belangrijke verhoogingen voor over- en Zondagswerk verkregen. Licht in hét donkere Zniden. Twee belangrijke berichten, die erop wijzen dat ook in het Zuiden van ons land de onafhankelijke vakbe weging wortel schiet. De glasblazers van Maastricht zijn bijeen geweest tot het stichten eener vakvereeniging. Een enkele op roep was voldoende om bijna alle glasblazers ter ver vergadering te roepen Wel een bewijs dat men de katholieke vereeniging zijn vertrouwen heeft opgezegd. Te Heerlen, in de Limburger mijnstreek heeft zich een commmissie gevormd tot het oprichten van een Alg. Ned. Mijnwerkersbond. In den laatsten tijd deed, zoo vertelt de katholieke Limb. Koerier, te Heerlen het gerucht de rondte, als zou het Kamerlid Van Kol in een vergadering optreden tot het bespreken der mijnwerkersbelangen. Het blad meldt echter verheugd, dat geen lokaalhouder hiervoor zijn lokaal wil beschikbaar stelFn. Toch zal het licht er doorbreken! Woorden en feiten. Het anarchistische Plaatselijk Arbeids-secretariaat van Amsterdam hield een dezer dagen zijn jaarverga dering. De penningmeester had zijn financieel verslag niet gereed,omdat hij er in zijn weinige vrije avond uren niet den tijd voor had kunnen vinden. En een nieuwe secretaris werd maar met de grootste moeite gevonden, omdat niemand zin had zich 's avonds zooveel werk op den hals te halen. Toch verklaren deze warhoofden zich tegen ge salarieerde bestuurders. Zij offeren hun eigen organisatie op aan hun in de praktijk onhoudbare „principes." Toch maar je ware arbeidersvrindeD, die „vrije' broeders uw uur loon te storten voor de -|j| Russische arbeiders! Bezorgen bij: W. HOEK, Singel, jff" De bourgeois-pers, onze brave SchiedCour. incluis, vermeldt het volgende snufje Bij een werkgever kreeg vóór het inwerking treden der Ongevallenwet een werkman een ongeval aan den voet. Omdat hjj veel hinder had van zijn getroffen teen, wendde hij zich tot den dokter, die hem in het ziekenhuis liet komen. Daar werd de nagel van de teen afgetrokken en de teen ver bonden, waarop de werkman in staat was weder zijn gewone werk te hervatten, zij het ook dat hij met verbonden voet liep en een tijdlang wat hinkte. Bij een ander precies gelijk geval liep de zaak echter minder vlug en practisch af In dezelfde werkplaats gebeurde onlangs het volgende ongeval. Een man kreeg door onhandig heid van zijn mede-werklieden een baaltje papier dat werd uitgeladen, op den voet. In het schaft- kwartier ontdeed hij den voet van schoen en kous en zag dat werkelijk de groote teen gezwollen was. Dit onderzoek wekte natuurlijk belangstelling bij zijn kameraden, die hem schertsend toevoegden: „Kerel, wat een prachtigen teen heb je. Ik wou dat de mijne zoo was, 't lijkt waarachtig een zilveren teen Aldus gesuggereerd staakt de getroffene zijn werk en is thans na ruim drie maandennog niet hersteld. De nagel is dan ook niet van zijn teen afgetrokken, doch de man zit rustig te wachten totdat de nagel er vanzelf afvalt. Door zorgen wordt hij niet in zijn rust gestoord, want behalve zijn 70 pCt. van de Rijksverzekeringsbank ontvangt hij nog 75 pCt. van zijn b on uit het ziekenfonds zijner fabriek en bovendien tien gulden per week uit particuliere ziekenkassen, waarvan hij lid is! Of hier de Ongevallenwet noodig en nuttig is? En dit is één geval uit honderden, die ons sedert het inwerking-treden der Ongevallenwet bekend zijn geworden. Het infaam gemeene karakter der patroonsknechtjes- alias-dagbladschrijvers komt in zoo'n bericht wel in al z'n walgelijkheid voor den dag. Ofschoon elk kommentaar feitelijk overbodig is, willen we toch even op het volgende wijzen: „Vlug" en „praktisch" liep het eerste geval af, waai de nagel van den gekwetsten teen eenvoudig werd af getrokken en de werkman weer z'n werkzaamheden kon hervatten, zij het ook met verbonden voet, en hinkende. De last die hij .ervan had, de pijnen die hij leed, door geen rust te kunnen houden, o, daarover bekom meren zich geen winstjagende patroons en hun kranten- knechtjes. 't Is maar een arbeider, of beter: een werkdier.. Als meneer de patroon nog maar denkt dat hij verkouden zal worden, eksteroogen of andere levens gevaarlijke ongemakken krijgen zal, houdt meneer z'n kamer of bed, stelt zich onder behandeling van deze of gene specialiteit en verwacht, zij 't ook met groote ongerustheid, toch in ieder geval zéér op z'n gemak, het verloop der „ziekte" af. Daarvoor is hij patroon! Een arbeider, zoo'n gewone schooier, zoo'n schelm, die er altijd op uit is z'n toestand erger voor te doen gis hij isdie er altijd op uit is z'n patroon of wie dan ook een loer te draaien, heeft zoo'n behandeling niet noodig. Een gekwetste poot, een verminkte kop, of wat dan ook, zijn voor hem nog geen redenen tot rust. Laat 'm hinken, laat 'm strompelen werken mot-i. Die verwenschte ongevallenwetDie zou van den arbeider een jonge juffrouw maken! De Schied. Cour. bevatte het volgende bericht Het schijnt dat het plan bestaat den Zondags dienst aan den stad-delefoondienst weder te her stellen. Gisteren kon men althans den geheelen dag van de stadstelefoon gebruik maken. Sedert 1 Januari kan ook des Zondags inter communaal getelefoneerd worden. Zondagsdienst schijnt dus bij de telephoon onmisbaar arme telefoonjuffrouwen, wie deze aardigheid den vrijen Zondag kostverbeeld-je dat 's Zondags de dnmes uit de groote wereld mekaar ook niet even kun nen opbellen om een kop thee te komen drinken of een bakerpraatje te houden. Welnu, 't genot is thans herkregen. Maar wie is de dupe weer Voor de Zondagsdienst bij de locale telefoon is een gemeente-werkman aangewezen. Die man moet 10 uur per Zondag dienst doen en per jaar, oftewel 52 X 10 diensturen voor de somma van f 75. Men kan 't ook een fooitje noemenZondagsdienst overal extra beloond, betaalt de gemeente met 1472 cent per uur Want ons gemeente-bestuur is kristelijk Een prachtig aanbod. In de Schied. Cour. van Zondag 1.1. kwam de volgende annonce voor Gevraagdeen KANTOORBEDIENDE Salaris zestien gnlden per maand. Brieven letter A aan G. ODÉ's Boekhandel, Markt alhier. Gevraagd wordt een Kantoorbediende. D. w. z. geen jongmaatje, geen half of driekwart volwassen, maar een heele, een volwassen kantoorbediende. En met vette letters schittert de belooning, welke de man voor z'n diensten zal ontvangen zestien gul den per maand. Er wordt niet vermeld, aan welke vereischten men alzoo zal moeten voldoen om voor de vervulling der vacature in aanmerking te komen. Of men goed op de hoogte moet zijn met de moderne talen en kunnen correspondeeren in 't Grieksch, Turksch of Latijn. Of men met kinderen moet weten om te gaan en anderen huisvrouwelijken arbeid kan verrichten. Er wordt niet vermeld, of men P. G., R. K. of wat dan ook moet zijn. Er wordt niet vermeld, of men op een bepaalde lengte of dikte moet kunnen wijzen. Alleen wordt vereischt, getuige het vette „zestien" dat men geen overtollige zaken, als mag^n etc. er op na houdt Als een kantoorbediende, wiens arbeid hoe afmat tend hoeveel uren per dag gehonoreerd met zes tien gulden per maand, een greep doet in de brandkast zijns patroons, of verduisteringen van anderen aard pleegt wie is dan de schuldige We moeten vaak meelijden hebben met onze „deftige" lotgenooten, de kantoorbedienden. Helaas zijzelven zijn hun toestand meestal geheel onbewust en zoeken in wat lichamelijk belang hun troost voor de ontberin- ringen der maag. Niet heel dapper. Men herinnert zich „den strijd om den burgemeester," door de Schied. Courant met zooveel vuur tegen de Nieuwe gevoerd. Geen wonder dat deze na de benoeming hare be strijdster even prikkelde, 't Was wel niet bepaald barm hartig, een verslaggever nog te gaan plagen, maar enfin, 't is bij overwinningen van deze soort eenmaal usance op het fiasco der tegenpartij te wijzen. Maar wat nu te zeggen van onze dappere Schied. Courdie den aanval van de Nieuwe geheel onbeant woord laat D'r was, vóóral door een liberaal orgaan in dezen tijd véél te zeggen geweest. Maar 't onze zwijgt. Als de benoeming eens anders ware geweest, zon de klerikale pers niet zoo liberaal hebben gezwegen! Hooger beroep. Het hoofdbestuur van den Nederl. Onderwijzersbond besloot bij de rechtbank te Rotterdam in hooger beroep te gaan van de uitspraak van den kantonrechter te Schiedam, die zich onbevoegd verklaarde kennis te nemen van de salaris-vordering van epn onderwijzer aan de openbare school alhier, en dat nadat vijfmaal verschillende rechters zich ten deze wél bevoegd hadden verklaard. Dat zaakje kan de dwarsdrijvende gemeente centen kosten „Excelsior." Maandagavond weer gewone repetitie. Alle leden worden verzocht present te zijn. Brandersknechts We herinneren aan de Feestvergadering op Zaterdag 27 Januari in „Con- stantia." S. B. B. Vergaderd werd op Donderdag 18 dezer. Aanwezig waren alle vereenigingen. Uit het financiëel verslag bleek, dat de toestand der kas bevredigend is. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn beheer betreurd werd dat hij z'n functie niet langer kon blijven waarnemen. In zijn plaats werd benoemd de metaalbewerker G. M. Hessing, Leliestraat 17.

De Moker | 1906 | | pagina 2