Ditjes en Datjes. De meeting op 18 Februari. Een wanhoopsklucht. Een van dezulken, die met zijn geloof in de S.D.A.P. kwam, is de priester van den Brink, die den 6den Maart voor de afdeeling Schiedam der S. D. A. P. zal optreden. Hij is er een lerend bewijs van, dat het schenringsproces in de R. K. Kerk reeds ver gevorderd is en dat dit niet tegen het geloof en den godsdienst is gericht. In het volgende nummer van De Moker zullen wij over van den Brink zelf nog een en ander vertellen en eenige uitingen van hem weergeven. De meeting, in den Haag gehouden tegen de 3e herhalings-oefening is schitterend geslaagd. Het ge bouw „Concordia" was stampvol. Als sprekers traden op de h.h. Roodhuizen, dr. van Leeuwen (inplaats van Troelstra) en Ter Laan. In 't bizonder de heer Roodhuizen scheen geprikkeld over 't feit, dat het gebouw door militairen werd bewaakt; niet, zoo merkte hij op, om de volksvertegenwoordigers te beschermen tegen 't volk, doch om het volk te be schermen tegen de volksvertegenwoordigers. Spr. ge loofde niet, dat minister Staal voor deze domheid ver antwoordelijk was, een illusie die hem door Ter Laan ontnomen werd, toen deze mededeelde, dat de minister vooraf was verzocht ons van militaire posten te ver- schoönen. De liberale minister handelt dus niet anders dan zijn klerikale voorganger. Aan het einde der vergadering werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De nationale betooging tegen de 3e herhalings oefening, gehouden op Zondag 18 Februari 1906 in het gebouw „Concordia" te 's Gravenhage, georgani seerd door den Landelijken Bond van Milliciens, Oud- Milliciens, Reservisten en Landweermannen, gehoord hebbende hoe zwaar de 3e herhalings-oefe ning drukt- op de betrokkenen, mannen van 27 en 28 jaar en hunne gezinnen, verzoekt den minister van oorlog en den leden der Tweede Kamer met aandrang hunne aandacht te willen wijden aan deze zaak, ten einde zoo spoedig mogelijk tot wetswijziging te geraken, waardoor aan den zwaren last een einde zal worden gemaakt en de 3e herhalingsoefening zal worden afgeschaft." Niet mimder goed geslaagd is de meeting tegen het arbeidscontract, te Amsterdam gehouden. Vertegenwoordigd waren 18 landelijke bonden en 26 Bestuurdersbonden met 40.000 a 50.000 leden. Daaren boven nog 264 arbeidersvereenigingen door 460 afge vaardigden vertegenwoordigd. Spiekman, Mendels en Polak voerden het woord. Een anarchist meende zich het recht toe te kunnen eigenen anderen de vrijheid tot rustig vergaderen te belemmeren, hij werd de deur uitgezet. De volgende schriftelijk rondgedeelde motie werd met algemeene stemmen aangenomen en zal aan de Kamer worden toegezonden: „De openbare vergadering, uitgeschreven door het Agitatie-Comité voor Arbeidswet en Arbeidscontract, gehouden Zondag 18 Februari 1906 in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, gehoord de besprekingen over het nader gewijzigd ont werp van wet op het arbeidscontract; van oordeel, dat wijzigingen zijn aangebracht, welke inderdaad verbeteringen mogen heeten; dat deze verbeteringen, tén opzichte van de bezwaren door het comité geuit, echter van ondergeschikten aard zijn; overwegende, dat de inschakeling in het burgerlijk wetboek en dus de beschouwing van patroon en arbeider als geljjke partijen blijft gehandhaafd; dat de berechting van geschillen, uit het arbeids contract voortvloeiend, blijft opgedragen aan den burger lijken rechter en dus geen voldoende waarborgen voor een zaakkundige berechting bevat; dat niet is vervallen het boetestelsel en de inhouding van loon; en dat bovendien, waar in de Wet niet is vastgelegd, dat slaking geen verbreking van het contract is een opzeggingstermijn welke loopt tot zes weken, en bij contract of reglement kan worden uitgebreid tot zes maanden, het in de practijk zeer bezwaarlijk zal maken, te komen tot gelijktijdige neerlegging van den arbeid in een bepaald bedrijf; spreekt als haar meening uit, dat door dit ontwerp, tot wet verheven, b'e belangen der vakbeweging en dus die der Nederlandsche arbeiders zullen worden geschaad, en dat derhalve ook dit gewijzigd ontwerp dient te worden verworpen." De nieuwste klucht welke den volke vertoond wordt, heet „Katholiek-Sociale Actie." Spikspiuternieuw is ze nooit oftenergens nog vertoond. Een uitvinding van den Leidsche advokaat Aalberse, die, lang zinnende op een afdoend middel tegen de socialisme-ziekte onzer dagen, eindelijk het recept ge vonden heeft, dat niet meer of minder, maar dezelfde uitwerking moet hebben ten opzichte van het rood gebroedsel, dan het bekende „rattendood" voor de gehate viervoetige bewoners der onderwereld. Het middel is verrassend eenvoudig, goedkoop in 't gebruik en voor de Maatschappij nog heilzamer dan de Pinkpillen. Nou, zeg, wat wil je meer. Onze Sehiedamsche katholieken gaan 't is bekend altijd graag met hun tijd mee. Ze speulen vak- vereeniginkie, op alle mogelijke (meest onmogelijke) manier, hebben een houtbewerkers-, een brandersknechts-, een glasbewerkersgilde, allemaal vereenigingen die het eerste teeken van leven nog moeten geven, tot zelfs een miliciens-vereeniging (van 6 bajonetten sterk) incluis. Neen, ze zijn hier niet voor de poes! Geen wonder, dat ze dan ook verkikkerd waren op het nieuwe snufje uit de doos van Mr. Aalberse en op de „Kath-Sociale Actie" aanvielen als een hond op een kluif. Direct doen ze mee beleggen in alle stilte een „groote" vergadering in de Officieren-Vereen., die ze zóó geheim weten te houden dat zelfs menschen die daar komen moesten, er niets van bespeurden en de -spreker, Dr. Vulling, in een totaal leege zaal z'u geleerd betoog uitsprak en de Kath.-Sociale Actie is in Schiedam gevestigd. Een beetje hokus pokus klaar is Kees. Best, we hebben dus hier, ter stede een plaatselijk comité voor Kath.-Sociale Actie. Laten we 't goed onthouden, want 't zou bepaald jammer zijn, als 't ver geten werd. De secretaris van dat comité, de heer Adriaan Zoet mulder gaat een groot stuk in de Nieuwe plaatsen om het bestaan van het comité wereldkundig te maken. De heer Adriaan Zoetmulder is een bekwaam man. En voor het baantje van Secretaris van een plaatselijk- katholiek-sociale-aktie-comité als 't ware geknipt. Be zield met, heilig vuur voor de groote zaak van het anti-socialistische heilserum, deed hij z'n zwaard uit de scheede vliegen om met geduchte houwen op z'n tegen standers aan te vallen, tot de grond gedrenkt was van het bloed De lezer vergeve ons de beeldspraak. De heer Adriaan Zoetmulder had z'n pen diep in den inktpot gestoken om groote vellen papier vol te krabbelen. O, 't is raak wat hij zegt. Zie maar Want te ontkennen valt niet, dat er 'n tijdperk achter onzen rug ligt, waarin de vreed zame goê gemeente ingedommeld was bij hun leventje van ieder-voor-zich-en-God-voor-ons-allen, uit welken doodslaap de zich meer-en-meer uit breidende socialistische beweging en haar steeds heftiger uitgegalmde eischen 'n beangstigend ont waken bezorgden. Bravo. Adriaan Goed gezegd. Verder En 'n gevolg van ons Hollandsch flegma zal wel zjjn, dat de belangstelling voor de Sociale kwestie, na het ontwaken', zich bleef bepalen tot wat gegrasdnin in allerelementairste begrippen der Staathuishoudkunde en beperking der sociale noo- den bij 'n kopje thee, waartoe 't onpleizierig gedoe der socialisten aanleiding te over gaven Hun eischen en verwjjten, die als gillende dissonaten je ooren verscheurden, kon je ten slotte niet meer negeeren. Toen de voormannen der Katholieken energieker aan 't werk sloegen, waren er weinig helpende handen en was er veel lauwheid. Houd op GenoegMéér dan genoegZie je niet, hoe er van die heele rooie bende geen één meer op z'n beenen staat Schei4 uit de heele rest had je kunnen sparen. O, Adriaan, Adriaan, wat heb-i 'm dat dat nou eens netjes gezegdJe bent er me eentje, hoor A propos, 't is misschien wel een onbescheiden vraagmaar hoe komt het, dat ge vóór dezen de menschheid van je bestaan onwetend hebt gelaten Waarom 'ben je nooit vroeger eens voor den dag ge komen om het socialistische kwaad te bestrijden, uit te roeien, toen het nog niet zoover wortel had geschoten, dan thans het geval is Is dat niet een beetje (hm, 'tis misschien wat hard gezegd) pZic/rósverzuim, Adriaan Te drommel, kerel, is 't geen schande, dat een genie als 't jouwe, zich zoo langen tijd onder de korenmaat verschuilt Doch thans ga voort op den ingeslagen weg. Red de maatschappij van haar verderf; red de menschheid uit de klauwen van het socialistische monster ge hebt een groote en grootsche taak te vervullen. En naar uw eerste optreden te oordeelen, vertrou wen we dra op u te kunnen toepassen de bekende spreukVeni, vidi, vici Heil u, Adriaan Blooker's Daalders-Cacao. Het bestuur der Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkersvereeniging „Door Eendracht Verbetering" zendt ons ter plaatsing de vol gende motie: De huish. verg. de Cacao-, Chocolade en Suikerbe werkersvereeniging D. E. V. te Amsterdam gehouden op Dinsdag 13 Februari 11. in het gebouw de Geelvinck; gehoord de besprekingen inzake de exploitatie Daal ders-Cacao door de firma Blooker; gehoord de wijze waarop deze exploitatie wordt ge voerd, o. a. door overmatigen arbeidstijd die door deze firma van hare arbeiders wordt verlangd, zonder eenig procent meerdere betaling voor overwerk enz. gezien de werkloosheid die steeds grooter afmeting aanneemt. Spreekt hierover hare scherpe afkeuring uit en besluit het publiek in te lichten, door deze motie in de pers te publiceeren. Gaat over tot de orde van den dag. JOe gevolgen van overdreven zuinigheid. Op bizondere wijze verhaalt de Schied. Cour. het onge val van het breken der brug aan de Buitensluis. Ze vertelt dat de balans gebroken is omdat het publiek zich op den nog niet geheel gesloten brug had begeven, waardoor de kleppen der brug met groot geweld tegen elkander kwamen en deze schok op den zwaar beladen balans zoo'n kracht uitoefende, dat de gegoten ijzeren belans als glas afknapte. Deze voorstelling moet schijnbaar dienst doen om de verantwoordelijkheid van het ongeval, waarbij vier per sonen vrij ernstige kwetsuren bekwamen, van de ge meente-autoriteiten af te keeren. Maar de poging, hoe goed bedoelt, lukt toch niet. De brug, „de oude Hoofd brug" zooals de Nieuwe ze noemt, was in één woord een invaliede. Voor Hoofdbrug deugde ze' niet meer en werd door een nieuwe vervangen was ze dan tóch nog geschikt om aan de Buitensluis dienst te doen? Waarom de oude juffrouw niet op stal gezet? Wie zal 't zeggen. Feit is, dat ze door hen, die haar bedienen moesten nooit werd vertrouwd. Vooral niet toen ze door een verkeerde plaatsing der pijlers ver lengd moest worden, wat aan de ligging van haar zwaartepunt zeker niet ten goede komen kon. Maar te wille van de zuinigheid moest het er maar mede worden gedaan. Dat men alzoo een onverant woordelijke toestand geschapen had, deed er blijkbaar minder toe. Indien men echter zien wil door den bril van de Schied. Cour. en het ongeval wijten aan het ongeduld van het publiek, is het nóg niet te verschonen, dat hier verzuimd is wat schie- overal elders in gebruik is: de toegang tot de brug behoorlijk af te sluiten. Deze voorzorgsmaatregel is hier verzuimd óók al terwille van de zuinigheid? 't Is niet gemakkelijk, Schiedammertje dergelijke rari teiten te willen goedpraten Toch vreemde manieren. Dezer dagen aan schouwden we weer een staaltje van „beleid" van onzen havenmeester, waarvan we, zooal niet meer met ver bazing, tóch met zekere ergernis kennis namen. Een groote kolenaak, die in de Westerhaven gelost had, zou uitvaren. Gemakkelijk is 't daar niet, door de sterke vernauwing bij de brug, om de noodige zwaai te maken, en 't kost den schippers alle inspan ning om er goedschiks door te komeD. Beschadigen zo de brug, dan kunnen ze dokken. Welnu* zeker om 't den schipper wat gemakkelijker te maken, lag er weer precies tegenover 't gat een houtvlet gemeerd, 't Kon niet anders, of 't schip liep er op. De schipper brommen, f51.havengeld betalen, en dan kun je nog niet varen De brugwachters zeggen in zoo'n geval maar niets meer. Ze weten 't reeds al te goed: him klagen is kloppen aan doovemansdeur. De havenmeester heeft gelast de havenmeester is het hoofd en „eigenaardigheden" van deze soort doen zich herhaaldelijk voor, zonder dat het onzen hoogen haven-autoriteit belieft z'n „koers" te wijzigen. Wanneer zal men er eens over gaan denken, dezen adelaar wat te kortwieken? Of is ook de heer Brants een tè groot bewonderaar van het hoogste havengezag? Ben anatomische terechtwijzing. „Mijn heer de Commies!" zegt de Directeur, „ik heb voor verschillende tekortkomingen dikwijls mijn oog gesloten, Dinsdag 6 Maart spreekt Priester Van den Brink

De Moker | 1906 | | pagina 2