Werft abonnees op DE MOEEB 25 cent per 3 maanden Ditjes en datjes. Uit ons Vereenigingsleven. Vlaardingsche IJzerkoekjes. weinig van. De andere partijen hielden zich uitstekend. Toen kreeg de eerste spreker, L M. Hermans van Rotterdam het woord, die in het kort de beteekenis van het 1-Meifeest uiteenzette. Groote aandacht, en telkens herhaald applaus was de dank der feestgenooten. Ook de tweede spreker, Dr. J. van Leeuwen, die na de pauze het woord voerde, verklaarde meer in het bijzonder het Meifeest in verband met de toestanden in onze woonplaats. Als bij den eersten spreker was er gedurende de rede groote aandacht, doodsche stilte, en aan het eind een donderend applaus. En daartusschen in hoorden we Kunst en Strijd, ook Excelsior, en niet het minst onze partijgenoot-voordrager Sauvlet van Rotterdam, op een eigenaardige wijze door Hermans bij het aanwezige publiek geïntroduceerd. Sauvlet bracht meermalen door zijn geestige voor drachten de lachspieren in beweging, en moest telkens nog een toegift laten hooren. Dat is zekerons Meifeest heeft het vorige verre overtroffen, het volgende jaar, herinnerde Dr. van Leeuwen, hebben wij dit feest in een eigen gebouw, met veel meer ruimte, en dit zal dan tevens blijken, weer gauw te klein te zijn. We zijn nu uit Constantia'gegroeid, over vijf jaar zal het gebouw aan de Vischmarkt niet over voldoende ruimte meer beschikken. Daarvoor zullen wij wel zorgen. De collecte voor de stakende steenbakkers te Wageningen bracht op f 12.01, welk bedrag aan den penningmeester van den W. B. B. is verzonden. En nu, Schiedamsche arbeiders en arbeidstersHet Meifeest is uitstekend in alle opzichten geslaagd, heeft u aangename oogenblikken gegeven, maar u ook een taak opgelegd, een taak, die u niet altijd gemakkelijk zal vallen, maar van u dikwijls veel strijd en moeite zal eischen. Deinst dan niet af, maar gaat daar tegen in Spant van nu af al uw krachten in, dat bij het volgende Meifeest kan worden gezegdIn een groot aantal fabrieken en werkplaatsen is de werktijd aanmerkelijk ingekrompen, het loon daarentegen hetzelfde gebleven of verhoogd. Daar moet het heen. Aan u, arbeiders, daarvoor te zorgenMet alle man aan 't werk Yf anbetalers. De Nieuwe bevatte het volgende bericht Dat het aantal wanbetalers voor deze gemeente, met een bevolking van 28.000 in woners, ook groot is te noemen, blijkt wel uiteen statistiek, die aangeeft 66 voor de personeele be lasting en 59 voor de bedrijfsbelasting. Op zichzelf zijn deze cijfers onschuldig, hè? Toch leert men er al weer uit, wie de eigenlijke wanbetalers zijn. Zooals men weet wordt de personeele belasting geheven (voor Schiedam, behoorende, tot de 4e klasse) van huizen met een jaarlijksche huurwaarde van f 82,50 d. i. f 1.75 per week. Men kan dus wel zeggen dat het overgroote gedeelte der arbeiders in de belasting is aangeslagen en op dat groote getal beteekenen 66 wanbetalers héél weinig. Maar de bedrijfsbelasting betreft eerst hèn, die een minimum salaris van f 650.— 's jaars of f 13.— per week verdienen. De groote massa der arbeiders valt dus niet onder de termen voor aanslag en het getal van 59 wanbetalers is dus met recht hoog te noemen. Temeer waar natuurlijk de méér-verdienenden (die in bedrijfs-belasting zijn aangeslagen) gemakkelijker hun aanslag kunnen voldoen dan een arme drommel die van z'n armoedje ternauwernood in een huis van circa f2.— per week kan wonen. Dat echter juist de méérgegoeden aan belastiug-betalen een broertje dood hebben, wisten we reeds sinds lang. En nog onlangs werd ons van betrouwbare zijde mede gedeeld dat onder degenen die hier ter stede de in- komstem-belasting weten te ontduiken, o.a. een raadslid behoort en een Mr. in de rechten Als een arbeider probeert er van vrij te draaien, heeft hij veel meer recht dan zulke meneeren. Liduina-stlclitlng. Er zijn plannen om het „ouwe vrouwenhuis" (zooals het meer gemakshalve wordt genoemd, te verbouwen. Het gebouw heet te klein en ook uit hygiënisch oogpunt is verbouwing noodig. De Raad van Toezicht doet per circulaire een beroep op de overbekende offervaardigheid van Schiedam's katholieken, waarin gezegd wordt: „Doch nu heeft de Bijz. Raad tevens het plan om die verbouwing en vergrooting te doen geschieden, dat er eene afdeeling aan verbonden wordt, waarin ook mannen onder de nooit genoeg te prijzen offervaardigheid der Eerw. Zusters Dominicanessen, een onbekommerden ouden dag kunnen doorbrengen en hun alzoo, na een vaak bewogen leven eene gewenschte voorbereiding te bezorgen, voor de groote reis naar de Eeuwigheid. „Hoe bescheiden deze uitbreiding ook zal ge schieden bouwen kost geld en veel geld. Een bedrag van tusschen f 20.000 en f 25.000 zal voor de uitvoering der reeds gemaakte plannen zeker noodig zijn. Of de katholieke arbeiders met veel geestdrift hun penningske zullen ofleren, betwijfelen we. Zulk soort stichtingen hebben voor den arbeider maar weinig aan trekkelijks. Na een „vaak bewogen leven," d. w. z. in zuiver Hollandrch, na een leven vol zorg en kommer, van lijden en ontbering, trots harden arbeid ten bate der kapitalisten, opgesloten te worden op z'n ouden dag in een kazerne-aehtig gebouw, gedrild te worden op z'n oude dag als soldaten, levende onder tuchtregle- menten enz., gescheiden van hen met wie men altijd samenleefde zouden we daarnaar kunnen hunkeren Och kom zelfs de „nooit genoeg te prijzen offer vaardigheid der Eerw.' Zusters Dominicanessen", onder wiens commando men dagelijks de marschen naar de resp. kerken maken moet, kan de sympathie er niet voor verhoogen. Zulke stichtingen blijven staan als zoovele aanklach ten tegen het uitsluiting-systeem waaronder de arbei dende klasse heeft. Zoo ze gesteund moeten worden, laten de h.h. uitzuigers het doen als zoenoffer voor hetgeen zij (of hun klasse) tegen de verpleegden mis dreven hebben. „Apollo." Onze stearine-kaarsenfabriek levert altijd nog maar een zoet winstje op aan H.H. aandeel houders. Over 1905 wordt maar weer een dividend nitjekeerd van 16 pCt. Dit is nu wel niet veeler is wel eens 26 pCt. en meer uitgekeerd, maar 16 j-Ct. is toch ook nog niet te versmaden, Te rekenen naar hetgeen de heeren aandeelhouders er voor verrichten Wie bezorgen die nietsnutters dat winstje Miliciensbond. De afdeeling Schiedam van dezen bond hield Zaterdagavond een openbare verga dering in Het Volkshuis, waarin Ter Laan het huidige militaire stelsel bekritiseerde en het doel en streven van den bond uiteenzette. Hij werd met aandacht gevolgd en vooral de uiteen zetting der landweerwet had aller belangstelling. Een tweetal aanwezigen stelden eenige vragen, de vrijstelling en vergoeding voor landweermannen betref fende, die door den spreker uitvoerig werden beantwoord. Jammer schenen de heeren van de katholieke mili- ciensvereeniging alhier de vergadering vergeten te zijn, anders zouden zij stellig wel eens gekomen zijn om tegenover Ter Laan het groote nut eener speciaal katholieke vereeniging, die hetzelfde doel heeft als een centrale, te betoogen. Maar d'r was er weer eens geen één aanwezig. Het resultaat der vergadering was heel mooi18 aanwezigen meldden zich voor het lidmaatschap aan. Moge het allen blijvende en goede, bewuste strijders worden Er is op het gebied van den Miliciensbond heel veel te doen Een openbare vergadering met gesloten deuren. Zondagavond had in „Het Volkshuis" de per strooibiljet aangekondigde openbare vergadering plaats van de kaarsenmakersvereeniging van „Apollo," waarin de heer A. Blommesteijn als spreker optrad. Voor deze openbare vergadering werd alleen toegang verleend aan hen die op „Apollo" werkzaam zijn anderen werden zorgvuldig geweerd. Ook de pers mocht op deze openbare vergadering op bevel van den spreker zelve niet komen. De heer Blommesteijn wilde het terrein blijkbaar geheel „vrij" hebben om z'n kunsten te vertoonen. Ex-lid der S. D. A. P. heeft hij thans een korten tijd verkeerd in de kringen van den R. K. Volksbond en de daar heerschende gewoonten happig overgenomen om, nu hij vereeniginkie op z'n eigen houfje speelt, deze in praktijk te brengen. Niemand denkt er intusschen nog aan dit heerschap ernstig te nemen al vind hij zichzelf nóg zoo voor naam. Voornaam genoeg om de noodige gekheid over de S. D. A. P. te verkoopen, de Bestuurdersbond voor „niet-bestaande" te verklaren enz. enz. De Russische revolutie en al kwam te berde, waarvan de geachte spreker wel niet veel weten zal. En dat was nu een „propaganda-rede" voor de kaarsenmakers-vereeniging't Is om te gieren! Indien werkelijk de kaarsenmakers-vereen, gezonde koppen telt, dan zullen deze er toch wel eens over denken of ze deze „autoriteit" op het gebied van vak organisatie nu nog langer zullen volgen of dat ze den man maar moeten laten tollen. En indien hij zelf meent te moeten spreken over de S- D- A. P. of den Bestuurdersbond, laat hij dan zooveel eerlijkheid betrachten om den aangevallenen gelegenheid te geven zich te verdedigen, indien zij zulks noodig achten. Wat hij nu doet is absoluut niets meer dan kinderwerk. 4 We opperen slechts de vraag of 't „Volkshuis" haar lokalen voor zulke dompers-praktijken leenen mag. Solidariteit. Een mooi stukje klasse-solidariteit is verleden week hier afgespeeld. Een werkman aan de „suikerraffinaderij" was door langdurige ziekte der vrouw in gebreke gebleven zijn hoofdelijken omslag te voldoen. De strenge arm der wet verplichtte den patroon dit op den man zijn loon te verkorten. De patroon besloot het bedrag, ruim f 10.in drieën in te houden, dus moest de man (vader van een groot gezin) ruim x/t van zjjn weekloon missen. Natuurlijk kwam dit ter oo're van zijn medearbeiders. Deze hielden een collecte onder elkander, met het gevolg, dat het verschuldigde bijna bij elkander gebracht werd. Welk een tegenstelling. Een patroon die meent dat een arbeider van zijn schamel loon nog wel ruim een vierde kan missen, en die arbeiders, van hun zuur ver diende penningen nog wat afstaande, om een kameraad toch te helpen, dat ten minste het bestaande tekort nog niet grooter werd. Zoo wordt de belastingschroef aangedraaid om u, arbeiders straks met cijfers te komen aantoonen, dat de volkswelvaart toeneemt. Aan u allen de taak bij de a. s. verkiezing te laten zien dat gij een betere regeling der plaatselijke belas tingen wil. Grievend en onkiesch. Met het onderschrift dat de redactie onder het ingezonden stukje van den heer A. Hoogerwerf (zie vorige week „Moker") plaatste, gaan wij volkomen akkoord. Dus hebben wij daar niets meer aan toe te voegen. En ware het niet dat in des heeren Hoogerwerf's stukje ons de laatste zinsneden getroffen hadden, we waren thans niet meer op de zaak teruggekomen. Hij schrijft toch: „Men kan toch niet eindeloos met verworpen voor stellen komen, al is het dan in anderen vorm,-dat is in mijn oog grievend en onkiesch". Eerljjk gezegd, dat zulks door hèm gezegd wordt, valt ons tegen. Waarde Hoogerwerf, laat u niet te gauw leiden door de gedachte, dat ge den heeren grieven zult door het steeds opnieuw indienen van dezelfde voorstellen. Zulk een standpunt is voor een arbeidersafgevaardigde en als zoodanig zult ook gij u zeker toch wel beschouwen op den duur onhoudbaar. Zijn de heeren zoo afkeerig om den arbeiders te grieven We weten allemaal wel beter. De geschiede nis in ons parlement, in tal van gemeenteraden, en den laatsten tijd niet het minst in onzen gemeenteraad, geeft een schat van gegevens hoe de heeren over ons denken en handelen. Laten we enkel maar uit de discussie's over den hoofdelijken omslag, de redeneering van een der raads leden bij den kop vatten, die uit ging rekenen hoeveel geld de gemeente aan verlichting uitgaf en tot de conclusie kwam, dat hoofdelijk omgeslagen, des arbei ders belasting ternauwernood toereikend was zijn aandeel in de verlichting te dekken En zulk een redeneering wordt dan met het ern stigste gezicht ter wereld in een openbare raadszitting te berde gebracht Maar elk arbeider die geleerd heeft na te denken, die weet, maar bovenal voelt hoe zijn armoe-bestaan hem en den zijnen onthoudt, waar hij als mensch recht op heeft, die krimpt van pijn ineen alsof een zweepslag hem zijn rug gestriemd heeft, als een raadslid zóó cynisch zulke „argumenten" ten beste geeft. Argumen ten die alleen dienst moeten doen om hun eigen brand kast gevuld te laten, ten bate der werkers. En tegenover zulke heeren, die altijd en bij voort during, wanneer er arbeidersbelangen op 't spel staan, ons niet alleen grievend en onkiesch" bestrijden maar bovendien cynisch behandelen, tegenover zulke heeren zou men zich in acht moeten nemen om hen vooral toch niet te grieven of' onkiesch te zijn Neen, nogmuals, de redactie zei het zoo juist, daar moet de houding van een arbeiders-afgevaardigde de meest onverzoenlijke zijn. Ons Meifeest. De door de afd. Vlaardingen van de S.D.A.P. en de kiesvereeniging „Volksbelang" belegde openbare feestavond op j.l. Maandag was best bezocht. En tot onze voldoening zagen we ook een aantal vrouwen onder de aanwezigen. De voorzitter opende met een toepasselijk woord de vergadering, zijn leedwezen echter betuigende dat ook onze Vlaardingsche vakvereenigingen hedenavond niet mee demonstreerden. Spr. hoopte dat een volgend jaar zij ook in deze zouden weten waar hun plaats was als strijdende organisaties. Bergmeijer, met applaus begroet, 'hield op de bekende gronden een pleidooi voor den achturendag, in het licht stellend het enorm belang dat het proletariaat heeftin de verwezenlijking van dien eisch. Maar om den wet telijk achturendag te verkrijgen is noodig dat we het algemeen kiesrecht hebben. Om dit duidelijk te maken gebruikte de spr. een aardig beeld. Hij vergeleek n.l. de beide eischen, acht urendag en algemeen kiesrecht, bij een bijl, waarvan de eerste eisch het scherpe staal beduidde, terwijl de

De Moker | 1906 | | pagina 3