Sint Joris Treub. Bloempjes uit den Raad. Kinderspel van groote menschen, De zaal van „Bellevne" was stampvol; 1) honder den konden niet worden toegelaten. De maarschalk der vrijzinnig-demokraten zou slag leveren tegen een der veelgesmade Marxistenthans zou Mendels verslagen worden en met hem het Marxisme voor de zooveelste maal. De leuze was Dood aan de Sociaaldemocratie. Voor twee derde was de zaal gevuld met arbeiders, de rest bestond meest uit jonge loten der vrijzinnige burgerjj, jeugdig groen dat sedert 1903 onze vergade ringen gelukkig niet meer bezetmaar thans in be scheiden getale zich weer waagde in een omgeving, die wel niet overweldigend onfatsoenlijk zou zijn. Het viel naar wjj hopen toch nog tegen. Geljjk gezegd, was het voor Treub lang niet de eerste maal dat hij optrad als kampvechter, minstens een derde deel der zsal verwachtte dat hij zou eindigen als overwinnaar. Meermalen is het Marxisme verslagen, dachten ande ren, en toch heeft het telkens den schijn of het weer uit zijn graf verrjjst met verjongde krachtHad men zich dan vergist? Rolden Trenb's overwinningen hem maar uit de handen alsof het kurk ware Zoo denkt een niet deskundig publiek dat een worste ling aanschouwt, wel meer dat een der strijders het al lang heeft afgelegd, maar volgens de regelen der kunst moet één onder liggen en met beide schouders op den grond. Ach, zoo is het einde vaak heel anders dan de oppervlakkige kijkers wel dachten. „De klassenstrijd neemt in felheid af dat was een der belangrijkste beweringen van dezen temperaar. „Hebt u dat zwart op wit?" vroeg Mendels. Inderdaad kan men zich over weinig meer verbazen als men zulke beweringen van een hooggeleerd man te verteren krijgt. De Russische Revolutie heeft een schok van veront rusting gebracht in de rijen der heerschers van alle Europeesche landen. Yalt het Czarisme in Rusland, dan valt daarmee die ontzaggelijke geweldmacht, die daar in het Oosten tot dusver klaar lag om de bour geoisie van West-Europa bij te springen, als de arbei dersbeweging haar aanslag op dien staat ging onder nemen. Verontrusting bij de heerschers, opleving van den geest van verzet, van de revolutionaire bewustheid bij het proletariaat. Daar in dat machtige rijk van honderd millioen men- schen brak een revolutie uiten de arbeiders drukten haar hun eigen stempel op het voorhoofd. Slag na slag werd het despotisme toegebracht en de slagen die het meest aankwamen, kwamen van de arbeidersvuist. Ten slotte moest de Czaar wijken en het afgedwongen ma nifest van 80 October, de belofte van een volksverte genwoordiging, droeg het teeken der heerlijke revolutie, die de bewuste, onafhankelijk-strijdende arbeiders voor het eerst in de geschiedenis, in het voorste gelid zag. De stormvogels der Revolutie trokken hun kringen in de roode luchten ook buiten Rnslands grenzen, ze wer den gezien door arbeiders van Oostenrijk en Duitsch- land. In een ongekende opleving van revolutionaire bewustheid, geheel op zichzelf aangewezen, tegenovér de gansche bourgeoisie trokken de Oostenrijksche arbei ders op met den eisch van het algemeen kiesrecht, in hun vaandel. Honderdduizend trokken in optocht mét den eisch en de klasseleuzen op hun banieren door de straten van WeeneD. Op dien dag werd de belofte van algemeen kiesrecht al strijdende afgedwongen. En de arbeiders stroomden naar de organisaties om den klassenstrijd te tem peren? den klassenstrijd, die daareven hun een zoo schoone vrucht in den schoot wierp In Duitschland wette de heerschende klasse haar wapenen tegen de arbeiders. Het eenmaal veroverde algemeen kiesrecht werd bedreigd, de onwil om voor de landdagen het algemeen kiesrecht toe te staan steeg. De arbeidersklasse, bezield -door Rusland, getart en geprikkeld door de vijandige houding der Duitsche bourgeoisie, bereidde zich voor, het kiesrecht tot het uiterste te verdedigeD. Het wapen der politieke werk staking, in Rusland zoo duchtig gebleken, won vrienden en voorstanders en werd in korten tijd onder gejuich binnengebracht in het wapenhuis van Dnitschlands pro letariaat. Het geweer aan den voet en een onverzoen lijke blik op den tegenstander gerichtDat is in Duitsch land het beeld van den „afnemenden" klassenstrijd. Belust op een bloedblad, bracht de regeering de industrie-steden in staat van oorlog, toen de arbeiders zich opmaakten den gedenkdag der Russische revolutie, der glorieuzen 22sten Januari te vieren. Het eigen volk werd beschouwd als den ergsten vijand. En het was alleen de discipline van het proletariaat, dat zelfs den dag van strijd wenscht te kiezen, te danken, dat deze temperings-idylle geen bloedbad werd. De klok, die het aanbreken van den eersten Mei over de moderne landen verkondde, was nauwelijks koud, toen de metaalkapitalisten tegen hun arbeiders, in machtigen bond georganiseerd, in Duitschland dreig den over te gaan tot een uitsluiting van meer dan drie- honderd-duizend arbeiders. Een botsing van economische machten - van omvang en felheid, zooals men een kwart eeuw geleden nog niet voorspellen kon. Dat is de economische „tempering", terwjjl de poli tieke een korte en dreigende uitdrukking gevonden heeft in het woord van Wilhelm II. De kompote-schotel voor de arbeiders is vol. En EngelandDe ontwaking hebben wij bereids gezien in de onafhankelijke deelname aan de laatste veekiezingsstrijd. In het Parlement hebben we het voarstel der komende „comedie" al genoten bij de be noeming der commissie, die de werking van den acht- urendag in de mijnen te onderzoeken had, waaruit de arbeiders met de stemmen der gansche bourgeoisie werden geweerd. Van een handschoen scheen daar voor kort geen sprake, thans is hij toegeworpen en opgenomen. En Amerika en Frankrijk, waar thans naast den zuiveren verkiezingstrijd een voor Frankrijk onge kend massale beweging voor den 9-urendag den feilen strijd van Courrières oogenblikkelijk is gevolgd? En Nederland met zijn getemperde geeselslagen van 1903; met zijn artikel '23 der Amsterdamsche bouw vakpatroons, dat den arbeider als gereedschap uitleent met zijn Dwangcontract in den eersten vorm (van vrij zinnig democratischen afkomst); met zijn hopeloozen strrd bij de behandeling van het Arbeidscontract, waar 5 dagen moet gevochten worden voor de schil van een ei; met de hongerstaking der Wageningsche steenbakkers Dat alles getuigt wel van getemperde felheid Dit eene, en wel het voornaamste punt, hebben wij ditmaal uit het leerzaam debat opgenomen en nu nader bekeken. De beschikbare plaatsruimte is vol. Maar dankbaar zijn we er den heer Treub reeds voor, dat hij ons de stof leverde voor dit eene artikel, dat den arbeiders een blik kan geven op die domme voor stelling, die deze hooggeleerde demokraat van het zicht baar groeiend, zich organiseerend en strijdend arbeiders- leger heeft. Dat wij, die strijden voor het socialisme, met onver zoenlijkheid geslagen zijndat de wil van het proletariaat reeds nu zoo groot en beslist is, dat het komend socia lisme aan den horizont begint te schemerenHoe kan een bourgeois, die met beide beenen in het kapitalisme staat en dat kapitalisme ten slotte behouden wil, hoe kan die daar oog voor hebben Over hem en zijn bekrompen geestverwanten heen, schrijdt ons bewuster wordend leger, den klassenstrijd voerend, totdat de wensch van den enkelen mensch slechts gericht kan zjju op het geluk der menschheid, de wil van één in vrede en vrijheid samenvalt met den wil van allen. Th. v. d. Waerden. Schiedam, 17 Mei '06. 't Was een heele tijd geleden, dat onze stedelijke wijsheid bijeen was geweest en dat er dus nu heel wat te verhandelen viel, ligt voor de hand. Zoo was er alleen maar kennis te nemen van 72 ingekomen stukken. Aangenaam, dachten waarschijnlijk verschillende onzer raadsleden maar we zullen die zegen niet begeeren. Een vijftal mankeerde op 't appèl tijdens de exer cities kwam er nog eentje aanschntteren. De Schied. Crt. zegt in haar „raadsoverzicht" dat de discussiën een matheid toonden, die we maar zelden in onzen Raad aantreffen, en hoog verhief zich het peil der debatten niet. Als men nu de zittingen wel eens heeft bijgewoond en weet met welk een „vuur" daar in den regel wordt gewerkt, kan men zoo eenigs- zins een denkbeeld krijgen hoe 't nu misère was, als zelfs onze Schied. Crt. over „matheid" klaagt. De tongen kwamen eerst even los bjj een missive van den directeur van gemeente-werken, met verzoek de hoofdteekeningen der nieuwe school aan den Raad te mogen overleggen. Het werk zal in 2 deelen wor den uitgevoerd, eerste de fundeering, te maken van gewapend beton (f 7000); tweede plannen voor den binnenbouw. Maar ook hiermee had men vlug afge daan een verschilletje over de onderhandsche aan besteding binnenkort zal de heele zaak de nieuwe school betreffende, in een vergadering haar beslag krijgen. De geloofsbrieven van den heer A. C. A. Nolet wer den onderzocht en in orde bevonden hij werd toe gelaten. Eenige bespreking had plaats over de bouwverorde ning, welke in de praktijk nogal tot zonderlinge uit komsten leidt. Zoo vertelde de heer Ris dat de aanne mer Bakker wel vergunning had gekregen een winkel huis te bouwen, maar nog geen verlof had kunnen verkrijgen het pand, sinds lang gereed, in gebruik te doen nemen. De voorzitter beloofde den sleutel dezer geheimzin nigheden in besloten zitting te zullen verschaffen. Allemaal geheim! Door eenige brugwachters was verzocht hun dienst tijd te verkorten. De heeren de Groot en Gouka zouden willen zien dat aan dit verzoek werd tegemoet geko men, het adres wordt ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. Wel-te-rusten! De Schied. Tramweg-Maatschappij vroeg nog een jaar uitstel voor het leggen van de lijn Emmaplein- Beurs. Ze kreeg natuurljjk grif haar zin. B. en W. wilden aan de Schied. Huishoudschool een subsidie verleenen van f 1500. Mr. Jansen wilde de zaak uitstellen, maar Mr. Von Briel Sasse merk e op dat een beslissing met het oog op de provinciale en rijkssubsidie nü noodig is. De heer van der Drift houdt er zooiets van „princi- pieele" bezwaren op na, omdat een huishoudschool te veel de taak der opvoeding van de ouders overneemt. Verschrikkelijk is 't, en hij zal tegen stemmen. Maai" 't voorstel B. en W. haalde 't met 15 tegen 2 stemmen. Door de hoofden van scholen was een adres ingezon den houdende verzoek tot wijziging der verordening regelende eenige gevolgen van ziekte van personeel bij het L. O. B. en W. hadden naar aanleiding hiervan voorgesteld te bepalen dat niet het halve of heele trak tement zou worden ingehouden doch de halve of heele kosten van vervanging. Dit was 't eenige punt, waarover het wat „warm" liep. De heer Ris hield een betoog ten gunste van het adres, noemde de verordening schandelijk, doch de kle rikale heeren waren niet te vermurwen en bij monde van Mr. Von Briel Sasse toonde zij zich beleedigd over enkele krasse termen door den heer Ris gebezigd. D'r kwam nul op 't rekwest. Het loon der werklieden aan de gemeente-reiniging zal eenigszins worden gewijzigd, naar een voorstel in de volgende vergadering te behandelen. De boeien op de Maas schijnen in vervallen toestand te geraken. B. en VV. vroegen een krediet om ze te onderzoeken. Een druk geb nik wordt er van die dob bers niet gemaakt er gingen stemmen op die dingen maar op te ruimen doch de meerderheid was van mee ning dat een gemeente als Schiedam dit sieraad niet ontbeeren kan. Het krediet werd dan ook verleend. Ten slotte werden een paar stukjes grond verkocht, eenig grasgewas verpacht en nog wat van zulk soort zaken verhandeld en toen gingen de deuren dicht. D'r waren nog geheimpjes te bespreken, die misschien gewichtiger, misschien onbelangrijker waren dan het verhandelde in openbare zitting, maar waarvan de gemeentenaren nuchter moeten bljjven. De afd. Schiedam van den Nederl. Christeljjken Boerenbond hield Woensdag 16 dezer een vergadering, waarin voor de zooveelste maal de plannen zijn bespro ken om tot de volkomen vernietiging van het socialisme te geraken. Natuurlijk was het doodvonnis reeds vooraf vast gesteld en de besprekingen welke thans in den krijgs raad van Boerenbonders plaats hadden, liepen enkel maar over de vraag op welke manier het zou zijn uit te voeren. D'r was 'n eerbiedwaardig gezelschap bjjeen alte- maal geweldige strijders, 't zij meer of minder bekend, van behoorlijke reputatie. Daar was pastoor Mobron te Overschie, gezeten naast den gereformeerden dominé Goslinga, en om het trio te vullen dominé Kok, van Nieuw-Helvoet, die als voorvechter moest tungeeren. Vergeten we niet dat het geheel stond onder leiding van onzen kantonrechter, Mr von Briel Sasse. Bij monde van dezen werd bekend gemaakt dat aan enkele personen het eere-lidmaatschap werd aangeboden voor betoonden moed, beleid en trouw waarschijnlijk! De uitverkorenen onder de uitverkorenen waren dominé Goslinga, dominé Bokma en de pastoors Mobron, Ver hoeve en Coppers. Alleen de heer Bokma was zoo verstandig voor de hem toegedachte „eei" te bedanken. En toen ging 't beginnen. Dominee Kok was verheugd in dezen Boerenbond, Roomsch zoowel als Protestant samen te zien, ver- eenigd om de aanslagen van het ongeloof, dat God wil verwijderen uit de samenleving, af te weren. Het socialisme (precies hetzelfde, als „ongeloof" wie 't niet gelooven wil, vrage het maai- aan mannen als Van der Brink, ds. Bax, Van der Heide, e. a.) is een macht waarmede men in onzen tijd rekening moet houden. Het socialisme tast den eigendom aan, predikt den klassenstrijd, maakt de menschen los van gods dienstige beginselen en dus kan dat systeem niet ernstig en krachtig genoeg worden bestreden. Dat spreekt van eigens. Gelukkig stuit de kracht die zich op het platteland doet kennen nog den voortgang van het socialisme. Op het platteland heerschen meer godsdienst en goede zeden. En het standenverschil komt 'r niet zoo uit. Maar(o hemel!) de socialisten (duivelsche kerels toch!) laten dat bolwerk niet onaangetast en veroor loven zich zelfs d^ weelde van een agrarisch program! Daartegenover moeten wij (de dominees Kok en Co's) de opkomst van de kleine boertjes bevorderen; ten einde het socialisme te vernietigenDat is ook vooral het doel en de schoone taak van den christelijken Boerenbond en daarom heeft zij sprekers volle sym pathie Zoo zal op het platteland de christelijke Boerenbond in kracht toenemen en zij, in hare schoone taak gesterkt, V- 1) Debat tusacben den vrijzinnig-demokraat Treub en den socia,aldemokraat Mendels over „Vrijzinnig- en Sociaaldemokratie." Amsterdam 17 Mei 1906.

De Moker | 1906 | | pagina 2