Denkt om den Steunpenning Bloempjes uit den Raad, Parlementaire Kroniek. (die volgens besluit van de algem. vergadering te Utrecht, dit jaar weer over het geheele land zullen plaats heb ben en de groote Nat. Betooging voorafgaan), te Rot terdam te doen plaats hebben, op Zondag 19 Augustus. Aan den burgemeester aldaar zal vergunning worden gevraagd tot het houden van een optocht met muziek en ontplooide vaandels enz. Verder werd besloten de mogelijkheid te onderzoeken tot het op groote schaal verspreiden van eene doelmatige en goed uitgevoerde brochure, in de plaats van de ge bruikelijke manifesten, om alzoo de propaganda met meer succes te zien bekroond. Schiedam, 22 Mei 1906. 4 liberalen zijn afwezigde H.H. van Westendorp, Gouka, Ris en Kranen. Benevens de heer van der Poel, die schijnbaar meer en meer overtuigd raakt wel ge mist te kunnen worden en dan ook bijna geregeld verzuimt. Maar ook van den kant der liberalen worden de zit tingen veelvuldig verzuimd. We zouden moeten zeggen dat de heeren met „liberale laksheid," de vergaderingen bijwonen, doch omdat 't nogal oneerbiedig klinkt, durven we niet. De heeren weten zeer goed dat bij principieële be sluiten de klerikale broederen steeds wel zorgen op hun post te zijn. Doch dat prikkelt natuurlijk nog geen liberale Schiedamsche gemeenteraadsleden om dat voor beeld te volgen. Ken je begrijpen Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van een plaat selijke directe belasting naar het inkomen Gem.blno. 8 van 1903). De heer Mr. Jansen (de eerwaardige vader van het misproduct) heeft tegen de wijziging geen bezwaar. Want het geld moet er wezen. En zooals de verorde ning nü luidt, komt de gemeentekas niet aan d'r trek. f 100.000.is het maximum, dat geheven kan worden en dat is te weinig. Maar toch wil de heer Jansen niet met het voorstel van B. en W. meegaan en hij stelt voor. te bepalen „deze belasting wordt tot geen hooger bedrag dan f 105.000.geheven" dan hebben B. en W. voor 't oogenblik wat ze begeeren en kan de Raad later op z'n gemak de heele zaak eens onder de oogen zien. Ik zou warempel zeggen, dat zelfs Mr. Jansen de belastingheffing, door hèm daargesteld, niet heelemaal in den haak vindt. Nu, dan zijn we in een paar jaar al een heel eind gevorderd. De heer Visser wijst er op, dat er behalve omtrent het maximum bedrag ook een bepaling in de verordening is, dat het percentage niet hooger mag zijn dan 5 pCt. Het geval kan zich voordoen, dat zonder het tegenwoordige heffingspercentage wordt verhoogd een hooger bedrag dan het door mr. Jansen voorgestelde kan worden ver kregen. Spr. is dus niet voor het stellen van een grens. Intusschen kunnen de belastingbetalers zich wel op een buitenkansje voorbereiden Want het percentage is nog geen 5 pCt. en zal licht wat verhoogd worden. D'r zijn er nog al wat onder onze welgezeten burgers, die heel aardig door de mazen dér verordening weten heen te kruipen gemeenteraadsleden en alen van dien aardigheid is een ander de dupe. De heer Jansen noemt de wijziging een aanvullings belasting, en wil de kwestie nu niet principiëel behandelen. De heer Lagerwey noemt het geen aanvullings-belasting; de heer de Groot is tegen de beperking tot het genoemde getal (nogal zonderling, zouden we zeggen)de heer Von Briel Sasse wenschjt dat B. en W. het amendement-Jansen overnemenwijziging der verordering komt hem niet overbodig voor en ten slotte komt de heer Wittkampf vertellen dat aan de verordening vele fouten kleven en vooral de wijze van klassificatie eens ernstig dient te worden onderzocht. Bij de behandeling van dit punt werd het woord gevoerd door sommigen, die toch wel een beetje aan eigen eer verplicht waren geweest te zwijgen. De heeren ver gaten zeker voor een oogenblik, dat de kohiers wel eens onder minder bescheiden oogen komen en dat hun oprecht heid in theorie en praktijk nu niet bepaald klopt met elkander. Het voorstel B. en W. werd verworpen met 96 stemmenvijf liberalen en de heer Honnerlage Grete stemden er voor. Voorts kwam ter tafel het voorstel van B. en W. om een crediet beschikbaar te stellen van f 8000 voor uit- voerinp van de eerste werken voor den schoplbouw. Hier gingen de sluizen der „welsprekendheid (wie lacht daar wagewijd open. Lang en breed werd er gesproken over de vraag ol de aanbesteding al dan niet publiek zal geschieden. De directeur van gemeente werken heeft daartegen zulke ontzettende bezwaren, dat het Dag. Bestuur per sé de onderhandsche aanbesteding wilde doorzetten, 't Schijnt een kwestie te zijn meteen achtergrond voor de werken in gewapend beton schijnt onze directeur geen pap gegeten te hebben. En daarom had hij maar een firma opgehengeld die hem soliede voorkwam, om aan deze het heele schip over te laten. En dat was wel goed gegaan, maar zoodoende komt de schoolbouw maar eventjes op het respectable bedrag van f 76.000.en dat vond de raad te kras. Daarom gingen ze „muggen-ziften." Onze „technikus" in den raad, de heer Van der Velden, liet zich niet onbetuigd in de drie jaren tezamen van z'n lidmaatschap heeft hij nog niet zooveel gezegd als dezen middag alléén. Maar hij werd tamelijk wel gedwon gen om z'n mond open te doen. Hij zag niet het minste bezwaar in een publieke aanbesteding de directeur kan een bestek maken, dan is hij toch ook van goede uit voering verzekerd Als 'm nou daar maar niet juist de knoop zat in het maken van 't bestek De heer Mr. Jansen kwam ook weer in 't krijt. Z.Ed.Achtbare is van meening dat er in het plan teveel weelde is toegelaten. De wet eischt veel en spr. verheugt er zich in dat voor de opvoeding en het onderwijs der kinderen de wet veeleischend is, maar die eischen zijn in dit plan wel wat overdreven. De lokalen zijn te groot voor 40 kinderen per klasse. De wet eischt 3 M3, hier is 6 M3 berekend. (Wat 'n schande, zooverre buiten het wettelijk minimum te gaan!) Maar spr. heeft nog meer te ver tellen. Bijv. over de speelplaats, 't Is een uitmuntend denkbeeld geweest de speelplaats vóór het gebouw te houden, zoodat in de school geen last van het straat rumoer ondervonden zal worden. Maar (die beroerde royaliteithet komt spr. voor dat die speelplaats, die 16 M. diep is, wel wat geringer afmeting kan hebben. Indien er gelegenheid wordt ge geven om over dit onderwerp te delibereeren, dan zou spr. wel een amendement op het voorstel willen doen, strekkende om die diepte te brengen op 13 M. Door den voorzitter en den wethouder van onderwijs worden tegen de beweringen van Mr. Jansen eenige bedenkingen aangevoerd. Zij verdedigen de voorgestelde ruimte der lokalen het wettelijk minimum is voor open bare scholen 3.6 M3 per kind, dus hooger dan voor bizondere scholen, voert de heer Honnerlage Grete aan. Met het oog op eventueele centrale verwarming is de oppervlakte der lokalen wat grooter gesteld. De heer Wittkampf zou gaarne van den deskun dige in den Raad willen vernemen ol de verkleining der lokalen een belangrijke besparing op de totaaluit gaven zal geven. Hij voor zich gelooft dit niet. De deskundige antwoordt, dat het verkleinen der lokalen geen belangrijke besparing zou opleveren de duurte schuilt meer in de constructie dan in de meerder hoe veelheid bouwmateriaal. De heer Wittkampf heeft maar zelden gehoord dat iemand spijt had te groot te hebben gebouwd, wel dat hij te klein bouwde. Daarom is hij er voor de af metingen te behouden zooals zij in het ontwerp zijn aangegeven. De heer Von Briel Sasse komt nu ook een duit in 't zakje doen. De voorstanders der bijzondere scholen bouwen in den regel goedkooper dan de voorstanders der openbare beweert hij. (Menéer vergeet dat de voor standers der bijzondere scholen in den regel de halve school bijeen bedelen grond incluis terwijl niemand iets aan de gemeente cadeau geeft.) Waar men bij een vorige gelegenheid reeds van den Weth. van Onderw. heeft gehoord, dat er kinderen om plaatsing schreeuwen, maar die niet geplaatst kunnen worden, daar is dit voor spr. reden om te zeggenWe moeten onze stem aan dit voorstel geven. Echter hóópt spr. zeker te mogen verwachten dat bij een latere gelegenheid de zaken beter voorbereid zullen zijn. Spr. stelt zijn stem echter afhankelijk hiervan dat de speelplaats met 3 meter diepte verminderd wordt. Als men die 3 M. grond wint, dan is dat een voordeel en een succesje tevens, d?t spr. c.s. heeft bereikt bij de behandeling van dezen kostbaren schoolbouw. 't Was dus dezen geleerden meneer om een succesje te doen En wélk een succesje3 M. grond van een speelplaats Zou men niet met verbazing kennis nemen van zulke kleine manieren van zulk een groote geleerde Er worden voorts over de onderhandsche aanbeste ding nog heel wat vijven en zessen verkocht. Het slot is dat het gevraagde crediet wordt verleend, maar ver der besloten wordt met 10 tegen 5 stemmen tot open bare aanbesteding. Alsnu komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot het vaststellen van bepalingen als bedoeld in art 31 der Bouwverordening ten aanzien van een straat tus- schen de Westfrankelandsche laan en de Verlengde Mariastraat. Het blijkt daar een eigenaardige toestand te zijn. Men heeft in die huizen water waar men geen water mocht hebben, men heeft er een riool in strijd met de verordening en er zijn huizen bewoond die niet bewoond mochten zijn. In dit alles schijnt de Maatschappij „Kortland" (waarbij de familie Jansen sterk geïnteresseerd is) nauw betrok-1; ken en geen wonder, dat Mr. Jansen ook nu voor den dag treedt. Hij verklaart van dit alles niets te begrijpen. De tegenwoordige toestand bestaat al jaren vóór dat de verordening in werking trad. De heer Honnerlage Grete deelt mede dat door de waterleiding in die huizen de leiding niet is gelegd en het dan ook aanvankelijk niet bekend was dat die er lag. Er is daar frauduleus gehandeld, waar schijnlijk door de huiseigenaren. Er staan twee huizen achter het laatst door de waterleiding aangesloten pand en- men had niet het recht om, zooals is geschied, het water te brengen naar de daarachter gelegen huizen. Dat is geschied met een leiding binnendoor. Daarmede is dus gefraudeerd en op dien grond is de leiding afgesloten. Mr. Jansen betoogt dat de Mij. „Kortland" met dit alles niets te maken heeft. Zij is altijd een voorbeeld geweest van toeschietelijkheidde heer de Groot kan dit getuigen, waar de vereeniging door deze gesticht, nog onlangs een cadeautje ontving van f 6000. De voorzitter wil Mr. Jansen opdracht geven de zaak tot een minnelijke schikking te brengen, maar Mr. Jansen wijst dit zeer beleefd van de hand. Naar zijn meening zouden tot leden dier commissie kunnen worden aan gewezen de voorzitter, de heer de Groot en de kanton rechter (mr. Von Briel Sasse). Die commissie kan dan zien waar het misverstand schuilt en als die commissie in contact komt met Kortland zal zij kunnen zien dat die maatschappij gaarne tot medewerking bereid is. De voorzitter zegt dat de besprekingen met Kortland altijd zijn uitgeloopen op een punt waarop partijen elkander niet begrepen. De besprekingen zijn altijd zeer aangenaam gevoerd, maar hebben nooit tot een resultaat geleid. Die besprekingen gaven blijk van wederkeerige hoogachting en belangstelling maar na afloop ontvingen B. en W. een brief waaruit bleek dat men elkaar niet had be grepen. Het voorstel B. en W. werd ten slotte aangenomen. Een voorstel van B. en W. om de Singelkerkstraat over te nemen van W. van Spronsen werd „gevaarlijk" geacht en aangehouden tot een volgende vergadering. Nog een beetje Arbeidskontract. Deze week maar een klein scheutje Arbeidskontract. Want de Kamer hield zich ook nog met andere zaken bezig. Niet omdat het Arbeidskontract al is afgehandeld. O Heere neen. Dat zal nog wel eenige weekjes duren. Het wordt nu eerst recht belangrijk. Want de bepalingen omtrent den opzegtermijn en het staangeld zijn nu het eerst aan de beurt. En daarover zal door de socialisten menig hartig woordje gezegd worded, in verband met hun voorstellen om alle staangeld geheel re verbieden en den opzegtermijn niet te doen gelden in geval van werkstaking. Inmiddels hebben wij er melding van te maken, dat de vorige week werd afgehandeld het artikel omtrent de veiligheidsvoorschriften. Het oorspronkelijk regeerings- artikel strekte, om den patroon te verplichten tot zoo danige veiligheidsmaatregelen als de aard van den arbeid toelaat en den arbeider, bij niet-nakoming dier verplich tingen, een aanspraak op schadeloosstelling gevende. Dat is toch geen onbillijke eisch, zou men zeggen. De arbeider werkt den ganschen lieven dag in de fabriek om den zak van den patroon te spekken. Laat die patroon dan tenminste zorgen, dat de man niet elk oogen blik gevaar loopt te verongelukken. En als hem een ongeval treft, doordat de patroon dezen menschelijken plicht verzuimd heeft, laat hem dan althans dokken. Dat is toch wel het allerminste, dat men eischen kan. Toch was de koudhartige Christen Lohman er tegen. Hij noemde het de grootste onrechtvaardigheid die men den werkgever kan opleggen. Onze partijgenoot Schaper nam hem even te grazen. Hij bemerkte met verbazing, dat zelfs dit ar tikel door de reaktie uit de rechterzijde werd bestreden. Wij hebben anders wel verleerd ons te verbazen. Bij al wat voorgesteld wordt ten gunste van den arbeider, komen de heeren Lohman c.s. om er nog iets af te halen. Maar dat tegen een zoo billijk artikel als dit nog bezwaar zou worden gemaakt is vreemd. Het zou toch wel een beetje bar zijn als nu ook op dit artikel beknibbeld werd. De heer Lohman moet nu maar nooit meer in het hoofd krijgen, om te poseeren als iemand die ook wat voor de kleine luiden voelt. Na uitvoerige diskussie werd aangenomen een amen dement van den katholieken baron Van Wijnbergen, dat het artikel belangrijk verzwakte, doordat er mee werd bepaald, dat de patroon slechts zoodanige maat regelen zal behoeven te nemen, als redelijkerwijze in verband met den aard van den arbeid gevorderd kun nen worden. De rechter zal nu hebben uit te maken, wat in deze „redelijk" is of niet En dan weten wij er alles van Een tweede amendement Van Wijnbergen, eveneens aangenomen, bepaalt, dat, indien van het ongeval de dood van den arbeider het gevolg was, zijn familie een rechts vordering tot schadevergoeding kan instellen. De goede werkgever. Aangenomen werd voorts een artikel, dat bepaalt De werkgever is in het algemeen verplicht al datgene te doen en na te laten wat een goed werkgever in ge lijke omstandigheden behoort te doen en na te laten. De heer Lohman vreesde, dat de reactie bij de toepassing van dit artikel te zeer zou kunnen komen

De Moker | 1906 | | pagina 2