Oosterdwarsstraat 27. No. 16. ZATERDAG 16 Juni 1906 6e Jaargang. ORCAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. VLAARDINGEN. Te Vlaardingen is Zaterdags „DE MOKER" verkrijgbaarJ Ameublemen t-Con stan tia. Partijgenooten en Geestverwanten. Een paskwil. Een Bom, Gymnasium, Hoogere Burgerschool en Burger-Avondschool. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent llJ ^ormtbetahng. Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 7y88l/2 uur. ADVERTENTIEN: •3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Daar slechts 6 personen hun aandeelen in het ameu blement van Constantia wenschen in te lossen, zal bij het verschijnen van dit nummer van De Moker deze afdeelingsschuld geheel afgedaan kunnen zijn. Wij brengen namens de Afdeeling [aan de bezitters der aandeelen, die ze aan de Afdeeling cadeau hebben gedaan, onzen hartelijken dank en houden Ouo voor verderen krach- tigen steun aanbevolen. HET BESTUUR Fietsers, welke genegen zijn een afd. van „Het Roode Licht" alhier te helpen oprichten, worden ver zocht hun naam op te geven aan ons bureau. Reeds gaven enkelen zich op. Wie fletser is, melde zich aan! De nieuwste vinding op militaristisch gebied hier te lande, de Landweerwet, op zichzelf reeds door-en-door hatelijk omdat het z'n klauwen zet in het huwelijks- en gezinsleven en voor een akelige, waardelooze ver tooning de huisvaders wegrukt uit hun werkkring, uit htm gezinnen, blijkt in de praktijk nog hatelijker te zijn dan ze was voorgesteld. Misschien om de oppositie te verzwakken, is in de wet een bepaling opgenomen (art. 15) behelzende dat H. M. de Koningin in bizondere gevallen ontheffing van werkeljjken dienst kan verleenen. Bij de bespreking der wet, werd er in de Tweede Kamer op aangedrongen, niet alleen door de sociaal- demokraten maar ook door vertegenwoordigers der bur gerlijke partijen, om die vrijstelling eenigszins royaal toe te passen voor die gevallen die daarvoor in aan merking kwamen. Speciaal genoemd werden als voorbeelden de kleine baasjes, welke vaak zonder knechts werken, die hun zaak niet kunnen stilzetten zonder gevaar dat deze verloopt. De Minister deed eenige toezegging Bij de behandeling van het aanvullings-ontwerp-Land- weerwet, regelende de vrijstelling en vergoeding voor dienstplichtigen, verklaarde de Minister degenen, voor wie de maximum-vergoeding (f 1.50 per dag) niet vol doende is, te zullen vrijstellen En nu de feiten Door het Bureau voor Arbeidersrecht alhier zijn ver schillende rekwesten ingediend voor landweermannen, die volgens bovenvermelde ministerieele toezeggingen in de termen zouden vallen voor ontheffing van werke- lijken dienst. En alle aanvragen zijn geweigerd Daar waren er die straatnegotie dreven, een betrek kelijk sober bestaan hebben maar die door de betaalde krachten welke zij in hun plaats moeten stellen, reeds een week vooraf soms om de klanten te leeren, een schade lijden van minstens f 20.a f 25. Geen ontheffing! Daar waren er, wier zaak absoluut niet aan een ander kan worden overgelaten en die dus hun handel een week moeten stopzetten met de groote risico dat de klanten in dien tijd bij een ander belanden. Geen ontheffing! Daar waren er, voor wie de zomer het drukke sei zoen is, waaruit ze bijna voor het geheele jaar hun levensonderhoud moeten halen (men denke bijv. eens aan het stucadoors-, schildersvak e. d.) Geen ontheffing! Neen voor niemand, Men wil ze zien, de geest driftige landsverdedigers oftewel landweermannen allen. Men wil ze zien 't dondert niet hoe duur of ze die grap komt te staan. Uit den werkkring, uit hub gezin moeten ze om in een of ander pakhuis of tent opgeborgen te worden voor een week, en wat fratsen te vertoonen. Ze moeten nog eens gedrild wor den, die kerels van 'n 30 jaar, anders vergeten ze soms wat kazerne, rats en discipline zijn. Met een snert-vergoeding (die volgens de hooge oomes der Eerste Kamer maar héél zelden het maximum mag bedragen, zal men hen dan zien te sussen. Wat een teleurstelling voor wie hoopten dat Art. 15 der Landweerwet er was, om te worden toegepast. Wat een teleurstelling voor wie hoopten dat de woorden van een Minister zouden worden nageleefd. Wat een teleurstelling voor die allen te ervaren dat het eenigst goede in een beroerde, hatelijke wet een paskwil is! Alle kranten hebben vol gestaan over den aanslag. De jonge koning van Spanje had de wereld rondgereisd om een vrouw te vinden, hij had gezocht en vond de schoone Ena van Battenberg, dezelfde prinses die de tentoonstelling voor huisarbeid in Londen veel belang stelling schonk sinds belangstelling in huisarbeid tijdelijk mode is geworden. De koning trouwde en tijdens de feesten door het feestende Madrid rijdende, werd een bloemruiker van een balcon geworpen, daarin zat een bom, de paarden van het rijtuig (die worden in de burgerlijke berichten het eerst genoemd) werden gedood, benevens vele feest vierenden, maar de koning en de koningin ontkwamen. De kranten wijdden veel beschouwingen aan de redding van dit paar, minder aan den dood der anderen, maar daarover mochten wjj ons niet verwonderen. De bladen schreven „De aanslag te Madrid, de verachtelijke en lage daad, waarvan de aanleiding door niemand kan worden be grepen, heeft over geheel de wereld een kreet van afgrijzen doen opgaan. Alle bladen, in elk land, keuren de daad af, en overal wordt opnieuw de wensch uitge sproken naar een internationale wetgeving tegen de anarchistische moordenaars." Enzoovoorts. Hiermee is natuurlijk lang niet alles gezegd eigenlijk niets. Wat hebben wij aan al die ontboeze mingen als de oorzaak van dergelijke aanslagen niet wordt opgespoord? De ellende waarmee de maatschappij ontelbare men- schen, de massa van het arbeidende volk, dagelijks bezoekt, is onvergelijkelijk afzichtelijker dan alle moord aanslagen, die gebeurd zijn en nog gebeuren ziillen. Dezer dagen werd vermeld dat de Rotterdamsche politie een blinden straatmuzikant had opgepikt, drie dagen had opgesloten, daarna werd de man uit het Huis van Bewaring gezet en later werd hij zoekende en tastende gevonden in het gewoel van een hem on bekende straat. Van een toeval heeft het afgehangen, dat de blinde niet vermoord is, vermoord door een der organen onzer Justitie een deel van het Gezag in onze hoog-heilige maatschappij. Eveneens vernam men dat een man ongeschoold arbeider uit een gezin van misère en honger met zijn kinderen de straat opgedreven, voor den honger wat stal. De kinderen in het huis van bewaring, de vader in de gevangenis. Tegen het uur dat vader ont slagen zou worden, werden de kinderen van Amsterdam naar Alkmaar gebracht en op den stoep der gevangenis neergezet om op vader te wachten, totdat de gevange nisdeur zou opengaan. In die heerlijke omgeving ontving de vader zijn kinderen, die den weg naar Alkmaar nu aL geleerd hebben. Hij werd weer toegelaten tot de maatschappij, die hem zal laten verhongeren tenzij hij weer steelt, die z'n kinderen een leven van ellende bereidt tenzij een wonder gebeurt. En wonderen gebeuren er niet meer, althans niet voor arbeiders. Wij namen zoo maar twee berichtjes van de laatste dagen, twee berichtjes die nu eens „sprekende" ellende zijnde groote en nog veel grootere zwijgende ellende draagt de arbeidersklasse dag aan dag en uur aan uur. Zij wordt uitgebuit en uitgeput met lange werkdagen en hongerloonen, die haar kinderen vaak dryven op de baan waar de edelste arbeidskracht door een rijken jongen of een versleten heer wordt gekocht. Boven haar zorgvol hoofd hangt de werkloosheid als een zwarte wolk die los kan barsten, ieder uur, en met hagel en bliksem den schamelen oogst van een net en knap gezin kan kapot slaan. De kinderen verteerd door de machine, en voor hen, die 't halen, het vooruitzicht van den gezegenden arm huis-oudendag, ingewijd (als ze braaf, trouw en eerlijk gezwoegd hebben) met een ontslagbriefje en een horloge waarop ze het traag voortkruipen der lange armoe- uren kunnen controleeren. Massa-moord in de mijnen van Courrières, slachting en foltering in den Russischen bevrijdingsopstand. Massa-honger, zooals in Spanje, het land van den jongen koning en Ena van Battenberg. Honger in gansche provincies, die tot oproer drijft. De arbeidersklasse leert als klasse de oorzaak van haar verdrukking zien in het stelsel van uitbuiting in de heerschappij van een kleine groep over de productie middelen. De middelen van voortbrenging aan de ge meenschap dat erkent zij als het afdoend middel om uit den druk in het menschwaardig leven over te springen. Georganiseerde strijd, klassenstrijd met politieke en ekonomische middelen, dat is haar taak en haar uitkomst. Daar naast staan individuen in wie het leed dat zjj zien lijden verzet opwekt dat tot verdwaasde uiting komt De anarchisten van de daad strijden individueel tegen de maatschappij door schrik, ontsteltenis, dood en verderf te brengen. Zij heflen de symbolen der macht, koningen en keizers, speelpoppen in handen dei- geldmacht, die zelf regeert, maar de koningen op de tronen laat voor den schijn en het ornament, voor haar eigen glorie. Dwaas is de vreeselijke daad die thans in Spanje beraamd werd. Zij treft het stelsel niet, slechts een versiering, een krulen zij is nadeelig voor de arbeiders beweging. Maar nog dwazer zijn de kranten, die nu zoo van leer trekken tegen anarchisten en op hen willen jacht gaan maken op internationale schaal. Zjj verheerlijken deze maatschappij van klasse-heerschappij en willen haar bestendiging. In plaats van als dollen nu te razen, moest gij, mijne heeren, eens bedenken, dat uw knielen voor geld-gezag, vorstenvleierij en wierook, verteert in de scherven en spijkers waarmede bommen worden geladen. Het walgelijk stelsel van uitbuiting kweekt krank zinnigheid en anarchisme van de daadmaar ge lukkig ook de macht van den nieuwen tijd, het orga- niseerd verzet, de sociaal-democratie. In deze maat schappij-grond, overdekt met het tierend onkruid van burgerlijke verdorvenheid en anarchistische waanzin, kiemt ook het zaad der vrijheid. De gemeente Schiedam heeft op dit oogenblik voor eeu gymnasium, een H. B. S. en een B. A. S. te zorgen buiten het lager onderwijs. De subsidie van f400. aan den Roomsch-Katholieken Volksbond, die dezen in staat stelde tot den bouw van een groote zaal over te gaan om daardoor het lot der S, O. V. in handen te krijgen, zullen wij als zijnde van zuiver Roomsch- politieken aard, thans onbesproken laten, daarop komen wij later nog wel eens terug. Zooals wij reeds in ons no. van 7 October 1905 uit- DE MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1