De arbeider als vijand van den arbeider. Parlementaire Kroniek. De overwinning van „Excelsior." rekenden, heeft de gemeente uit eigen middelen te betalen Aan het L. O. met 2096 leerlingen f 28.236,00 of f 13.50 per leerling, aan het Middelbaar Onderwijs met 270 leerlingen f 19.095,00 of 185.00 per leerling H. B. S. en f 50.00 per leerling B. A. S. aan het Gymnasium f 10.517,50 of f250.00 per leerling. Die cijfers die het kapitalistisch karakter ook der Schiedamsche gemeentehnishouding bewijzen, zijn even wel daarom voor Schiedam als gemeente nog te erger lijker, omdat van de 40 leerlingen van het gymnasium de helft nog van buiten komt (er zijn zelfs klassen waarin niet één Schiedamsche leerling zit). Voor de Hoogere Burgerschool werd indertijd de bepaling ge maakt, dat leerlingen uit andere gemeenten, waar een H. B. S. is zouden worden geweerd. Voor het gymna sium heeft men leerlingen uit andere gemeenten, waar gymnasia zijn, noodig om dat kwijnende overblijfsel uit voorwereldlijke tijden in het leven te houden. Op dit oogenblik is er nog zelfs in het geheel geen aanbod voor leerliugen der le klassemet welke kunstmiddelen zal men er nu een moeten fabrice.-ren? Misschien komen er dan ook officiëele advertenties met een op roeping voor, gymnasium-reddende leerlingen, zooals officieel het kapitaal werd opgeroepen tot bestrijding van den woningnood? Het komt ons voor, dat nu het juiste oogenblik aan gebroken is, om de gymnasium-kwestie op te lossen. De voortdurende toeneming van het aantal leerlingen der Hoogere Burgerschool heeft n.l. een uitbreiding van het arfntal leeraren noodig gema kt. Tot nu toe werden die aanvullingsleeraren uit de omliggende gemeenten bijeengeharkt. Maar bjj nog grootere toen ming van het aantal leerlingen zal ook die harkerij niet voldoende meer zijn. Er zijn dus nieuwe leeraren noodig. En er zijn daarom oproepingen gedaan voor 4 nieuwe leeraren, n.l. een in Nat. Historie voor 10 a 14 uur, een in Aardrijkskunde voor 16 uur, een. in Nederl. taal en lett. voor 13 uur en een voor Fransche taal en lett. voor 14 uur. Waar nu volgens de verordening f 100. per lesuur moet worden betaald, zal dit de gemeente (53 a 57 uur) f 5300.— a f 5700.kosten (de hulp- leeraren kosten thans f2500. Aan die uitgaven is natuurlijk niets te doen. Maar men hoeft geen nieuwe leeraren in de stad te halen, want men heeft ze aan het gymnasium, men heeft slechts het gymnasium op te heffen en de aldaar beschikbare krachten aan de H. B. S. te gebruiken. Vroeg of laat zal het gymnasium toch opgeheven moeten worden; zooals het nu is, is het eenvoudig belachelijk met zijn f 250.00 kosten aan de gemeente, alleen voor iederen leerling, en bij vermindering van het aantal leerlingen wordt die som nog hooger. Heft men thans het gym nasium op, dan kan men onmiddellijk de som der wacht gelden, die men aan de leeraren van het gymnasium zal moeten betalen, verminderen met de f 5300.a f 5700.die de H. B. S. meer zal moeten kosten. Doet men het eerst over eenige jaren, dan krijgt men de volle som van wachtgelden te dragen. Neemt men nu een oogenblik aan, dat de gemeente de volle som der jaarwedden van de leeraren aan het gymnasium als wachtgeld uitkeert (de concierge komt zoometeen in bespreking), dat is thans f 20.500.(den facultatieven leeraar in Hebreeuws en een hulpleeraar in wiskunde niet meegerekend), en vermindert men die som met de f 5300.— a f 5700.— die op de uitgaven van de H. B. S. komen, dan houdt men t 15200.a f 14800. over; voegt men daar weer f 2000.bij (dat zjjn de f 2900.schoolgeld verminderd met de f 900.kos ten), dan krijgt men f 17200.— a f 16800.—, die de opheffing van het gymnasium per jaar zou kosten. Maar deze som kan weer verminderd worden met de rijksbij dragen in de wachtgelden, waarop toch zeker gerekend kan worden en die men toch stellig op 1/a kan stellen, zoodat dan de gemeente niet meer te betalen zal heb ben dan thans aan het gymnasium. Gaan er van de leeraren met wachtgelden weg, dan wordt de som min der. Maar de voordeelen zitten hierin, dat men geen meerdere leeraren in de stad haalt terwijl men de ze kerheid heeft, dat toch later de gezamenlijke gymua- sittm-leeraren overbodig zullen worden en deze geheel ten laste der gemeente zullen komen. Maar er is nog een ander voordeel aan deze regeling verbonden. De Burger-Avondschool kan dan nl. het gebouw van het Gymnasium voor zich ingericht krijgen en desnoods lokalen van de daarachtergelegen lagere school in gebruik nemen. De Hoogere Burgerschool krijgt dan de vrije beschikking over de ruimte, die ze noodig heeft, de B. A. S. eveneens, zij zullen elkander dan niet meer onophoudelijk in den weg hoeven te zit ten. En bij de geleidelijke uitbreiding van de B. A. S. met een ambachtschool overdag, wat toch ook vroeg of laat gebeuren moet, is de school dan reeds aanwezig, praktisch vereenigd met de B. A. S. En de concierge van het gymnasium kan dan in dat gebouw werkzaam blijven, ook als concietge Op die manier komt men tot een behoorlijk plande luxe-inrichting die het gymnasium is verdwijnt, de H. B. S. en de B. A. S. krijgen meer ruimte van beweging en zullen later, als de gemeenteverplichtingen tegen over het gymnasium geheel ten einde zullen zijn, van de vrijvallende gelden uitstekend kunnen profiteeren. Komt gemeenteraadsleden, wie durft dit zaakje nu eens aan te pakken? en dan geen angst voor Dr. Vin- kensteyn, heusch die is nog wel klein te krijgen, en die zal voor een billijke regeling van zaken ook wel te vinden zijn. We zijn er nieuwsgierig naar, of er iemand aan zal durven. Of moet dit ook wachten tot er een paar sociaal- demokraten in den raad zitten? In een tijdsverloop van drie weken werd tweemaal in ons blad melding gemaakt van een loonsverlaging op vrij groote fabrieken ingevoerdde een op de glas fabriek der firma Melchers alhier, de tweede aan de fabriek „Hollandia" te Vlaardingen. Wat een loonsverlaging voor den arbeider zeggen wil, zullen we nu niet definieeren. Ook al zijn de loonen der getroffen arbeiders nog geen minimum-loonen, toch is het zoo hard, nietwaar, z'n arbeidskracht te moeten geven voor minder dan men totnogtoe verkreeg. Zelfs al houdt men nog wel een boterham over, het stuit zoo ontzettend tegen den borst, plotseling door een fabrikantengril de specie-waarde van z'n arbeidskracht te zien verminderd. Bij de aaukondiging schrikt men dan ook op uit den sleur van 't dagelijks leven. D'r komt zoo'n geheel onwillekeurig verzet in je op vanwaar ken-je niet schelen, maar neen, dat gedoog je niet. Nooit Als de eerste drift voorbij is,nu dan kalmeer je weerde uitgaven' van 't gezin worden wat inge krompen je regelt je weer naar de omstandigheden beperk je wat in je genoegens buiten de fabriek in de fabriek doe je op allerlei wijze je best de geleden schade weer in te halen. En lokt te eeniger tijd wéér een loonsverlaging uit. Eén der ellendigste uitwassen van het moderne pro- duktie-systeem is wel het zooggnaamde „stuk-werken". Vóór de opkomst der arbeiders-organisatie was het stuk-werken vrij algemeen. In onze gewestelijke indus- triën kendea we het systeem bij de sigarenmakers, mandenmakers, letterzetters, glasblazers enz. In den loop der jaren zagen we het, mede door den invloed der vakvereeniging, zoo goed als geheel ver dwenen voor de letterzetters. Voor deze categorie arbei ders was het een belangrijke verbetering onder andere arbeidsvoorwaarden te komen en het is gebleken dat het bedrijf de verandering zeer goed gedoogt. Het op zichzelf reeds agiteerend werk werd voor het lichaam afmattend, het zenuwstelsel werd overprikkeld, 't was jagen en jagen om nóg maar meer arbeid te verrichten. De gewone lichamelijke eischen werden verwaarloosd terwille van een paar centen. Wat men nu vroeger steeds van de letterzetters hoorde, dat het stuk-werken niet gemist kon worden een bewering die gebleken is ten eenenmale onjuist te zijn hoort men nu nog van de mandenmakers, siga renmakers, glasblazers euz. De menschen zijn zóó aan het systeem gewoon geraakt, dat ze zich nu eenmaal niet kunnen voorstelien dat in hun bedrijven een andere regeling mogelijk is. In de allereerste plaats vreezen ze dat hun loonen zouden verminderd worden indien ze op andere conditiën werken. Maar dat is niet noodig. En het is bij de letterzet ters gebleken niet waar te zijn. In den regel worden nu dezelfde loonen verdiend als vroeger. Maar zelfs al verminderden de loonen iets, zou men dan toch de afschaffing van het stuk-werken niet moeten toejuichen? Begrijpt men niet, dat het afjakkeren dag in en dag uit, een beslist schadelijken, sloopenden invloed op het 1 chaam en geest moet uitoefenen en dat de altijd-durende overspanning zich te eeniger tijd wreken zal Dom is het van de arbeiders, die per stuk werken, zich af te jakkeren. Dom al is 't begrijpelijk. Maar nóg dommer om niet met alle kracht te jjveren voor afschaffing van het stelsel. Afschaffing van een stelsel dat nadeelig is in de hoogste mate voor het bestaande geslacht niet alleen, doch de oorzaak wordt van een achterlijk, gedegene reerd nageslacht. Afschaffing van een stelsel dat alle zedeljjk recht van bestaan mist, dat een schandelijk stelsel is. Een stelsel dat het toppunt van uitbuiting is. Een stelsel dat onophoudelijk voert tot konflikten tusschen patroon en arbeider. Een vervloekt stelsel, dat zoo krachtig mogelijk moet worden bestreden, zoo spoedig mogelijk moet worden opgeruimd Omdat het den arbeider stelt als vijand van den arbeider Het Arbeidskontrakt onaannemelijk. De beslissende slag is Dinsdag geleverd. Met ver werping van alle amendementen is het artikel in de wet opgenomen, dat bij werkstaking den arbeider er aan blootstelt een schadevergoeding te behalen, als hij den opzeggingstermijn niet in acht neemt. Daarmeê is het wetsontwerp voor de arbeidersklasse onaannemelijk geworden en de sociaal-democratische Kamerleden zul len zich verplicht zien er tegen te stemmen. Want tegenover het weinigje goed, dat deze wet aan de arbeiders brengen zal, staat nu zooveel kwaad, dat de schaal geheel naar den kwaden kant doorslaat. Troelstra, onze partijgenoot, heeft in een groote rede nog getracht de meerderheid van haar ongelijk te over tuigen. „De praktijk van staking of uitsluiting, aldus onze partijgenoot, is, dat geen van beide partijen aan opzeg- te-mijn of schadevergoeding denkt. Zeer zeker, in enkele industrieën bestaat het staangeld, dat bij staking wordt ingehouden, maar dit zijn uitzonderingsgevallen. Bij uitsluiting acht ook de werkgever zich ontslagen van opzegtermijn en loonbetaling. In dien toestand treedt dit ontwerp tisschenbeide en vestigt, buiten afspraak der partijen, in geval niets anders gesloten is, den wet- telijken opzegtermijn en schadevergoeding. In het regeeringsartikel zit een groote tegenspraak, het eischt een leugen van den arbeider, n.l. dat wat hoogstens aanzegging van een werkstaking is, opzeg ging van de dienstbetrekking genoemd wordt. Er zit nog meer onzinnigs in deze heele regeling. Er zijn sta kingen van één dag, ja van tien minuten. Het wets ontwerp wil nu, dat de arbeiders ook dan zeggenover een week gaan we naar huis Wat een onzinDit ontwerp slaat op de praktijk als een tang op een var ken. Het is een voortreffelijk middel om den socialen vrede te verstoren, door van elk klein geschilletje een g'oote, lang van te voren aangekondigde staking te maken." Ondanks Troelstra's uitnemend betoog werd het socialistisch amendement, om het geheele artikel bij werkstaking buiten werking te stellen, verworpen met 65 tegen 10 stemmen. Met de socialisten stemden alleen de heeren Roodhuyzen (lib.)Thomson (lib.) en Nolting (v. d.). Tegen stemden o a. de vrijzinnig-democratische secretaris van den Onderwijzersbond Ketelaar en de liberale werkman De Klerk. Nadat nog amendementen van de heeren De Klerk en Limburg waren verworpen, werd het regeeringsartikel goedgekeurd met 62 tegen 9 stemmen. Onder de tegenstemmers bevonden zich natuurlijk alle sociaal-democraten. De klerikale rechterzijde handhaafde dus haar karakter van gesloten reaktionaire maSsa en van de linkerzijde waren de oud-liberalen en een groot deel der unie-groep eveneens tegen alle amendementen. De rest van de week laten wij zwemmen, omdat, wat toen besloten is van niet zoo groot belang moet worden geacht. De nieuwsgierige lezer moet maar in ons hoofd orgaan Het Volk snuffelen. Daar vindt hij alles, van haver tot klaver. Zaterdagavond dong onze onderafdeeling „Excelsior" op 't concours van „Örpheus" mede, in de 'ieafdeeling gemengde koren. 't Was voor 't eerst dat zij ging concoursen en daarom werd met te meer belangstelling afgewacht, hoe ons koor zich wel zou houden. Het werkte geheel met eigen krachten en al had het ensemble hier of daar eenige aanvulling wel kunnen hebben, dien weg moest het niet op. Er dongen in de 2e afdeeling vjjf vereenigingen mede, terwijl er vijf prijzen beschikbaar waren gesteld, „Excel sior" trad als no. 4 op. Bij het publiek wekte haar zang reeds een goeden indruk. Maar dit beteekeut natuurlijk nog niet veel. De uitspraak der jury, dat aan „Excelsior" met algemeene stemmen den 2en prijs was toegekend, werd met een stevig hoera ontvangen. Natuurlijk kon het niet anders, of onze luidjes waren in hun nopjes. Dra werden nu de S. D. A. P. en Socia- listenmarsch eens ferm uitgehaald en toen ging het in optocht, zingend en de overwinning uit-jubelend, naar „Constantia." Daar spraken de Bruin en vau Leeuwen de over winnaars toehuldigden den wakkeren directeur voor zijn moeite en opofferingen om dit succes mogeljjk te maken, en spraken den wensch uit dal „Excelsior" groeien en bloeien moge in ieder opzichtopdat zij steeds meer en meer beantwoorden kan aan het doel dat zij zich heeft voorgesteld. Toen werd nog een wandeling door de stad gemaakt, waarna elk, natuurlijk in de beste stemming, zjjns weegs ging. Woensdagavond werd door „Excelsior," met „Kunst en Strijd" die zich wakker deed hooren, voorop, de gewennen prijs aan het gebouw der S. O. V. afgehaald en bij den directeur gebracht. Het werd, zooals te voor zien was, een spont ne hulde-betuiging. De ovatie trok veel belangstelling. Voor degenen, die de „rooien" geen overwinning gunnen, was 't wellicht weer een nieuwe bron van ergernis. Maar daar moeten ze maar aan gewennen.

De Moker | 1906 | | pagina 2