Oosterdwarsstraat 27,, No. 18, ZATERDAG 30 Juni 1906 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. VLAARDINGEN. Te Vlaardingen is Zaterdags ,,DE MOKER'' verkrijgbaar Kermis. 800. De Landweer. Parlementaire Kroniek. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal I V00ruitbetaUnn franco per post 30 cent j 3 voormtmaLm9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van ï'/j-S'/j uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. 't Feest is weer daar. 't Heug'lijk feest, van meer dan 'n week lang die herrie in het centrum van onze stad te kunnen waarnemen de allerzotste vertooningen te zien van menschen die vóór en na de kermisweek weer o zoo fatsoenlijk zijn maar nu eens dollen willen. i 't Feest, waaraan zoo menige arme duivel z'n uur verdiende centen verspeelt, die hij op honderderier ma nier oneindig veel nuttiger had kunnen besteden. 't Feest, waarvoor zoo menig huismoeder zich weken en weken soms in de zorg steekt en er wel voor bij Oome Jan gaat aankloppen om toch óók maar eens te kunnen „genieten". 't Feest, dat voor den nnchteren toeschouwer niets meer is dan een moment van dwaasheden die wel als vermakelijkheden worden genoten, maar die inder daad te flauw, te onbenullig zijn om als zoodanig te kannen worden aangeduid. W e willen 't in Schiedam nog niet erkennen, niet waar; onze „christelijke" raad uit anti's en katholieken (gesproten uit één stengel des geloofs) is precies con trarie tegenover de kermis gestemdde katholieken willen van afschaffing niet weten en ook de meesten onzer liberalerig gezinde raadsleden hebben het nog niet tot het inzicht kunnen brengen dat het volksver maak, dat kermis heet, eigenlijk reeds sinds lang den geest heeft gegeven en alleen nog maar wacht begraven te worden. Maar hemel neendat durven we vóóral niet Misschien kwam er wel een rrrrrevolutie van Laten we nog niet bang worden. Er is altijd nog wel een middel om den storm te bezweren. Want, als wij ons voorstanders verklaren om den kermis af te schaf fen, dan doen we het niet om degenen, die dan daarin nog hun behagen vinden, in hun genoegens te belem meren, doch omdat we van meening zijn dat dit volks vermaak uit den tijd is niet meer in overeenstemming is te brengen met de nü heerschende begrippen over moraliteit en daarom dus voegen we direkt aan onzen leusschaf de kermis afden eisch toegeef er wat beters voor in plaats Wij meenen dat dit gemakkelijk en tot ieders ge noegen - ook van de meest principieele tegenstanders der kermis kan geschieden, wanneer men volks feesten organiseert in den geest als „Flardinga" net te Vlaardingen doet met vermijden van de fouten welke deze vereeniging wellicht aankleven. Volksfeesten waarbij kinder-spelen, gymnastiek oefeningen, enz. enz., naast muziek- en zanguitvoeringen den hoofdschotel vormen, zullen niemand aanstoot geven, omdat ze niet tot de bacchanaliën leiden, welke de kenmerken van het kermisvermaak zijn. Maar het zal nog wel een poosje duren, alvorens we in Schiedam tot zulk een verandering durven overgaan. Heere-beware, denkt ons gemeentebestuur, je mot met die nieuwerwetsigheden toch een beetje voorzichtig zjjn Je ken maar nooit'reissis weten!? De fabriek van Smulders bestaat nu zoowat een jaar. In dien korten tijd zijn er 800 arbeiders vertrokken van die fabriek, en daaronder een flink procent uit stekende vakmannen. Wanneer men dien goedonderlegden Hinken werkers vraagt, waarom ze weggaan, dan is het antwoord regelmatig: „het is daar geen werken op die fabriek, je kunt het daar niet uithouden." En als men ze den dag van hun vertrek goeden reis wenscht, dan wordt men getroffen door de opgeruimdheid van die zelfde mannen die men doorgaans als aan het lot onder worpenen, door een zwaren last neergedrukten, tegenkwam. Dat is een van de vloekwaardigheden van het kapi talisme: „je kunt daar niet .verken," dan is er werk, dan is er dus eten, maar neen, op die manier kan het ook niet. Liever nog minder loon, liever slechtere werkplaatsen, dan daar door te werken. De arbeider is voor het kapitalisme geen mensch, hij is slechts werkkracht. En evenals de machine zijn maximum arbeid moet leveren om het kapitaal geen verlies (want ook winstderving is verlies) te bezorgen, zoo moet ook de leverancier van levende arbeidskracht zich in de rol van machine inwerken. Kan hij dat niet, dan moet hij weg. Is hij te veel mensch, om machine te kunnen worden, dan is hij onbruikbaar voor het kapitalisme in inrichtingen als die van de firma Smulders. Zoo vullen fabriek en kazerne elkander aan: iedere zelfstandige menschheid moet uit den aan het kapitalisme onderworpen mensch worden gedrild. Bij het leger wordt je in de cachot gedouwd, als je dat niet kunt of wilt. Op de fabriekja, nu kan men bij Smul ders nog wegloopen als men wil en elders werk gaan zoeken. Maan wanneer binnenkort de ijzerfabrikanten, evenals de glasfabrikanten reeds deden, overeenkomsten gaan sluiten over het aannemen van arbeiders, die reeds in een andere metaalfabriek werkzaam waren, dan kan de werkman niet meer weg als hij tenminste niet aan een zekeren honger wil overgeleverd worden. Dan zal hij moeten blijven, zooals o.e soldaat in de kazerne. En als dan de zelfstandige, fiere mensch in hem dood is gemaakt, dan wordt hij die domme sufte onontwik kelde, futlooze arbeider, waar de burgerij met zulk een verwaand medelijden of zulk een hoogwijze verachting op neer kijkt. Of hij raakt aan den drank, komt dan door drank gemakkelijk tot misdaad en levert dan voor den kapitalistisch-denkenden burger een bewijs voor de onmogelijkheid en onwenschelpkheid van algemeen kiesrecht. Hoe is het mogelijk, dat een eenigszins goedwillend en goedgevoelend mensch nog tot de verdediging en handhaving van het kapitalisme kan komen? Dit getal van 800 is om te onthouden. Het meerendeel der landweerplichtigen te Schiedam is thans reeds weer van de oefening naar de huiselijke haard teruggekeerd. Over het algemeen is de anti pathie tegen deze komedie nog toegenomen en erken nen de menschen nog steeds niet de noodzakelijkheid dat zij voor de doorgemaakte oefeningen uit hun gezin en werkkring moeten gehaald worden, neen, zijn ze daarvan nog minder overtuigd dan ooit te voren. Slechts hebben ze lof voor de officieren onder wie zij gestaan hebben die blijkbaar met veel tact met hen hebben rondgesprongen. Alleen hoort men de bekende klach ten over het eten. Dat dit te Brielle (waar de Schiedammers waren ingedeeld) echter nog heilig was bij andere kampe menten vergeleken, bewijst wel de geschiedenis, welke volgens de bladen in het kamp te Donderen is voor gevallen. Minister Staal is bij de landweer op bezoek geweest, en wel in het kamp te Donderen. Er wordt bij ver teld, dat hij in generaalsuniform was. De minister richtte hier en daar tot de manschappen enkele vragen over den dienst, de voeding, ligging, kleeding enz. Hij was de tenten der lè kompagnie van het vijfde landweerdistrikt langs geweest en kwam bij de 2de kompagnie, toen hij een man zag staan met fonkelnieuwe schoenen, waarvan het leer niet was zwart gemaakt, aan de voeten. Dit gaf den minister aanleiding den man te vragen, of hij zijn nieuwste paar schoenen aanhad. De man antwoordde bevestigend. „Waarom heb je de oude niet aangetrokken?" „Omdat die verrot zijn, generaal, net als er meer verrot is hier in het kamp." „Zoo, en wat is er dan nog meer niet in orde?" „Wel, het eten. Het vleesch is vergaan, het vet loopt weg." De adjudant, die den man niet begreep, vroeg nog eens na, maar de minister wist genoeg en zeide tot zijn adjudant„De man meent, dat er zooveel onge dierte in het vet is, dat het leeft." Men leert hieruit, dat een minister altijd veel beter het volk begrijpt dan een adjudant. Onmiddellijk ging de minister naar den luitenant kwartiermeester, en onderzocht de waarheid van de bewering van den man, die slager is. Uit het onderzoek, dat daarna door 4 slagers, land weermannen, werd ingesteld, bleek inderdaad, dat het vet niet te gebruiken was. Het werd afgekeurd en de minister gaf order, dat er maatregelen genomen moesten worden om te voorkomen, dat er klachten over be dorven eetwaren konden inkomen. Ook over het tarief van de konsumptie in de kantine werd bij den minister geklaagd. Bier en andere ver- bruiksartikelen waren naar de meening der landweer mannen voor een soldaat veel te duur en bovendien slecht. Na het bezoek van den minister werd de prijs van het bier per glas lager gesteld. Wij hopen, dat het in sommige kringen nog een beetje gedonderd heeft, over dien toestand in het kamp te Donderen. De hamer is gevallen. De behandeling van het Arbeidskontrakt is nu waarlijk geëindigd. Weken aan weken hebben de woordvoerders der partijen zich ingespannen om de belangen van de groepen die zij vertegenwoordigen zoo goed mogelijk te verdedigen, totdat in de zitting van Vrijdag 21 Juni de voorzitter zijn hamer voor de laatste maal liet vallen. Maar dat kon niet gebeuren zonder dat al wat reak- tionnair is onder leiding van den groot-konservatief Lohman nog eenmaal samenrotte om het ontwerp nog een flinken knoei te geven, zoodat zijn waarde voor den arbeider nog minder werd dan het alreeds had. Dat ging zoo. In het ontwerp was geschreven: de arbeider die minder dan f 4.— per dag verdient kan kosteloos een proces tegen zijn patroon beginnen, zoo deze de bepalingen van het arbeidskontrakt overtreedt. Wat, zei de antirevolutionnaire heer O k m a, gij wilt den arbeider kosteloos laten procedeeren? Dan stel ik voor, dat hetzelfde recht ook aan den patroon worde gegeven. Tegenover dat amendement verdedigde onze partij genoot T r o e 1 s t r a het oorspronkelijk artikelHij zei: als de arbeider weinig verdient, zal de patroon kosteloos kunnen procedeeren, ook al is de patroon ryk. Dan wordt het dus den patroon gemakkelijk gemaakt om over kleine loontjes maar een proces te wagen. Men zal misschien zeggen: op uw wijze maakt gij het den niet-bezitter makkelijker om te procedeeren dan den bezitter. Maar bezitters die tegen die achteruitzetting zooveel bezwaar hebben, kunnen gemakkelijk in het voorrecht der niet-bezitters deelen, door zich van hnn bezit te ontdoen. Troelstra zei verder: ik zou gaarne meegaan, als men in het algemeen de kostelooze rechtspraak wilde invoeren, zij het alleen bij geschillen om waarden be neden een zeker bedrag. Maar dat wil men niet. Men wil alleen in dit geval den patroon bp het proces sterker maken tegenover den arbeider. De werkgever heeft al het recht op den waarborg van het staangeld. Moet nu den patroon nog meer waarborg gegeven worden? Men zou nu een arbeider met een dagloon van f 4.25 de proceskosten willen laten betalen, doch den patroon van dien arbeider recht op kosteloos procedeeren geven tegenover een kameraad die f4.verdient? Dat is zoo onrechtvaardig mogelijk. Maar de heer Lohman bromde: Wat kan rnjj het bommen? Als de arbeider voor „noppes" procedeeren kan, dan moet de patroon, als h{j lust heeft in een procesje, ook kunnen zeggen: Daar gaat-ie weer voor niks. En de- meerderheid was het met hem eens. Het amendement-Okma werd aangenomen met 38 tegen 30 stemmen. Voor dit fooitje aan de werkgevers stemden niet alleen bijna de geheele rechterzijde, de heeren Talma en Van Vliet, Van Nispen en Passtoors, die in hun kring nog al eens voor „rood" worden aangezien, inkluis, maar ook Smeenge en andere „vooruitstreven- den" links. Zij gingen gemoedereerd mee met de be paling, die ten doel heeft, te maken, dat een werkgever zich toch vooral niet behoeft te laten weerhouden, om van den rechter het staangeld op te eischen, uit vrees voor de proceskosten. Den volgenden dag maakt de anti-revolutionnaire beschermer van het patroonsbelang MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1