Sluit U aan 11 Kort antwoord aan Hermans. Uit ons Yereenigingsleven. bi] de Zangvereeniging EXCELSIOR Schiédamsche Bestuurderbond. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Arbeiders Muziekvereeniging „Voorwaarts." Ingezonden, Schandelijk! Men ziet dezen zomer weer het zelfde schandelijke spel als verleden jaar: in alle straten welke nog niet bekeid zijn mogen nog steeds de sproeiwagens niet komen, ook al zijn ze er tienmaal meer noodig dan in de andere straten. Na de enkele warme dagen die we hebben gehad, is het dan ook in die straten een onhoudbaren toestand. Het regent er stof. Moet die dwaasheid nog langer voortdnren? Hebben de menschen, daar woonachtig, niet dezelfde verplich tingen als elk ander? We vernamen toch nooit dat zij vrijgesteld zjjn van inkomsten-belasting enz. Waarom toch zoo'n maatregel gehandhaafd, die in geen enkel opzicht doel treft, die indrnischt tegen elk hygiënisch begrip Hier ware een goede gelegenheid voor burgemeester Brants om ons te toonen, dat hij ruimer inzichten heeft dan zjjn voorganger. Zal hij ze ongebruikt laten Dat alle Rotterdamsche partijgenooten, die mijn debat met Domela Nieuwenhuis bijwoonden, mij zwak vonden, wat bewijst dat nu toch Hoogstens ditdat zij meer van mjj verwacht hadden en dat ik hen dus heb teleur gesteld. Maar toch ook niets meer Welnu, dat zal wel eens meer gebeuren. Vooreerst ben ik niet altijd gelijkelijk frisch en flink gestemd. En vervolgens zal ik wel eens een andere opvatting over de beste behan deling van een onderwerp hebben dan een deel mijner toehoorders. Ik betwijfel intusschen of mijn argumentatie zoo zwak was. Het is immers een feit dat Domela Nieuwenhuis tegen mijn uiteenzetting van den gemeenschapsinvloed op den individu niets wist in het midden te brengen dan deze (ongetwijfeld handige) vraag„maar een mensch moet toch by zichzelf, bij den individu, begin nen enDaarmee gaf hij toch feitelijk mij gelijk in mijn theoretische uiteenzetting van de plaats en de beteekenis van den individu Eu daarmee moest hij dus feitelijk zijn eigen individualisme laten schieten Wat kan ik meer verlangen Den kneep zit hem dan ook feitelijk in mijn „vrien delijkheid" tegenover Domela Nienwenhuis. En nu kan ik best begrijpen, dat Hermans met zijn persoonlijke ondervindingen even slecht over de anarchisten denkt als de anarchisten over hem. Maar, Hermans duide mij dat niet ten kwade, ik vind het van hem even verkeerd, de anarchisten gewoonweg als „dat gore zoodje" en „honden die hem aanblaffen" enz. op zjj te schuiven, als van Domela Nieuwenhuis en de zijnen, wanneer zjj Hermans voor een hansworst en Troelstra en Gorter voor ploerten enz uitmaken. Men bewijst daarmee niets en bereikt daarmee nog minder. In elk geval, ik doe aan zulk soort betitelingen niet mee. Wil men mjj daarmee versieren, ik zal mij daar wezenlijk nooit iets van aantrekken. Ea bovendien, ik kan en ik wil mij niet losmaken van de overtuiging en de wetenschap, dat ieder mensch het resultaat is van de omstandigheden die en zijn per soonlijkheid èn zijn daden vormen en beheerschen. Achter de menschen en hun daden zie ik steeds die omstandigheden. Dat maakt zijn oordeel menschelijker enrechtvaardiger. Ik ben zoo vrij, dat vooralsnog niet vdbr een fout te houden. En nu gaan Hermans en ik ieder weer werken aan onze zelfde heerlijke werkde verwezenlijking van de sociaal-demokratie. Met een krachtigen vriendschappe- ljjken handdruk, tot ziens, Hermans. J. van Leeuwen. Bakkersgezellen. In het laatste no. van De Bakkersbode wordt over het reeds door ons besproken Arbeids-reglement aan de „Algemeene" het volgende gezegd Het bestuur der „Alg. Coöp. Bakkerij" alhier heeft een ontwerp-Arbeidsreglement samengesteld. Het geheele personeel dier onderneming is bij onze afdeeling aange sloten en dus spreekt het vanzelf, dat door ons bestuur met belangstelling van dit reglement werd kennis ge nomen. Ofschoon onze afdeeling een ex. werd toegezonden, meenden we het korrekt het slechts te behandelen met de direkt betrokkenen: de gezellen der onderneming. We belegden dus een vergadering met hen, voerden de leiding, gaven onze adviezen, doch bleven bij voorstel len buiten stemming. Het resultaat dier vergadering was, dat een aantal veranderingen voorgesteld werden en wij de opdracht verkregen een conferentie met het bestuur der „Alge meene" aan te vragen, om ze te bespreken. Deze werd bereidwillig toegestaan en de gehouden besprekingen droegen een zeer loyaal karakter. Wij hopen (en ge- looven) dat zij voor de betrokken gezellen van groot belang zijn geweest. Want er komen in het concept bepalingen voor, welke zeker lijnrecht in strijd met de belangen der gezellen moeten geacht worden. Om enkele der voornaamste te noemen: boven de 35 jaar wordt men niet meer aan gesteld het personeel moet wonen binnen de bebouwde kom der gemeente (een bepaling voor een gemeente als Schiedam zonder eenig nut, wél hinderlijk); gebruik van alcoholhoudende dranken (ook bier) verbodenroo- ken en pruimen verboden; fooien (onder welken vorm ooksigaar, kop koffie, bijv.) verboden te aanvaarden. De werktijd 's Zaterdags 16 uur. De werkweek kan worden verlengd tot 72 uur en hooger zelfs. Loonkor- ting mag geschieden tot een vijfde van het weekloon. Enz. enz. Zeker bevat het ontwerp-reglement ook veel goeds. Maar er moest geprobeerd worden al het nadeelige, schadelijke en hinderlijke voor de gezellen er uit te weren. Of ons dat volkomen gelukt is, kunnen we natuurlijk niet zeggen voor we de wijzigingen aangebracht zien. Doch waar we de overtuiging bevestigd zagen, dat het 't Bestuur der „Algemeene" te doen was op dit gebied iets goeds te verkrijgen en wij de verzekering ontvin gen dat onze bemerkingen behoorlijk zouden worden overwogen, daar wachten we met gerustheid het resul taat onzer bemoeiing af. Repetitie 's Maandagsavonds 8-10 u. in „Constantia" Contributie: 7 ets. p. week Ingevolge besluit der laatstgehouden Algemeene Ver gadering is het volgende adres verzonden Aan den Gemeenteraad van Schiedam. Geven met verschuldigdeu eerbied te kennen: P. de Bruin en J. van Steenis, respectievelijk Voor zitter en Secretaris van den Schiedamschen Bestuur-, dersbond, ten deze domicilie kiezende ten huize van laatstgenoemde, Lange Achterweg 30 dat in hun vereeniging met leedwezen is kennis ge nomen van de wijze, waarop het voorstel B. en W., inzake ontslag aan gehuwde onderwijzeressen ter tafel gebracht is, waarvoor een behoorlijke behandeling van het voorstel was buitengesloten niet alleen, doch waar door het aan de vakvereeniging der onderwijzers en onderwijzeressen onmogelijk was gemaakt, hare stem te doen hooren reden waarom zjj tot Uwen Raad het verzoek richten, het besluit van 19 Juni j.l. in te trekken en het ter nadere behandeling aan te kondigen. 't Welk doende, P. DE BRUIN. J. VAN STEENIS. Schiedam, 1 Juli 1906. Een loffelijk getuigschrift over onze Jan tjes! Wjj, d. w. z. de Nederlandsche naiie, bezit ten een vloot. Of beter gezegdwe bezitten er meer dan één. We hebben óók een vloot, waar men veel drijvende doodkisten onder telt, doch deze laten we thans buiten beschouwing. Wat jwe bedoelen is onze oorlogsvloot. En ieder braaf Nederlander, wien het Neerlandsch bloed door de aderen vloeit, weet dat deze vloot in den ure des gevaars onze onafhankelijkheid zal moeten verdedigen tegen vijandelijke horden, die het erf der vaderen mochten bespringen. Maar we weten óókallemaal, al dragen onze oor logsbodems nog zulke verschrikkelijke namen, dat ze voor die taak tóch niet berekend zijn, en dat het heele zaakje feitelijk dient om den binnenlandschen vijand in bedwang te houden óf om bij verschillenne plechtige gelegenheden in den vreemde, Neerland op een waardige wijze te vertegenwoordigen. En zelfs dat lukt altijd nag geen eens. Dat bleek ter gelegenheid van de kroningsplechtigheid van koning Haakon, den nieuwen koning van Noorwegen. De „Nieuwe VI. Crt." tenmiuste neemt in haar Politiek Overzicht ook een beetje een loopje met het groote-mogendheidje willen spelen van onze marine autoriteiten. Ze zegt daar toch o.m. „Op het Nederlandsche oorlogsschip kwamen daarbij het eenige malheur voor, dat vermeld wordteen kanon werd binnenboords afgeschoten, terwijl er bene den 'gasten feestelijk zaten te tafelen. Dat kostte één onzer zeerobben het leven en verscheidene anderen een lapje van hunne huid. Ja, met kanonnen omgaan is niet iedermans zaak, vooral niet na het gebruik van oorlams. De Nederlander is veel beter op zijn gemak bij de koffieboont:es Ja, ja, zegt u dat wel. Neerlandsch grootheid zou er heusch niet om gaan tanen Teekenend. De meeste onzer lezers zullen wel weten dat de laatste algemeene verkiezingen in Frankrijk het „bloc" een stevige meerderheid bezorgd hebben. Dit geeft bovengenoemd blad in hetzelfde Polijtiek Overzicht aanleiding daar ook wat van te zeggen. Na een korte uiteenzetting van de beteekenis die de verkiezingen der laatste jaren daar hadden nl. de strijd tusschen de Kerk en de Republiek geeft ze deze bedenkingen ten beste die wel het onthouden waard zjjn „En zie nu de tegenstellingen(De cursiveering is niet van ons.) Toen Frankrijk geleid werd door de Kerk, was in Pruisen de Staat geheel baas. Geen onderwijs van geestelijke of kerkelijke personenge mengde scholen, leerplicht tot het veertiende jaar hoogere inrichtingen van onderwijs en universiteiten geheel vrij van alle kerkelijk leerstelselvrijheid van onderzoek en van het wetenschappelijk woord. Pruisen marcheerde aan de spits van de onderwijzende staten en na den slag bij Küniggratz heette hetde Pruisische schoolmeester heeft de overwinning behaald. Maar de machthebbers en bezitters in Pruisen zijn nu bang geworden voor het geleerde volk. Dat wil veranderingen, waarvan zjj heel ongaarne hooren. Pruisen moet van democratie en socialisme niets hebben de onderdaan moet in eerbied sterven. Daarom gaat het nu confessioneele scholen maken. De Kerk wordt aan den arbeid gezet, om een onderdanig volk te scheppen." Wij zouden zoo zeggenprecies als bij ons. We meenden goed te doen dit oordeel van een burgerlijke krant, ook onzen lezers onder de oogen te brengen. Het wordt van dien kant ons niet altijd zoo ronduit verteld, en daarom heeft het wellicht meer invloed. Want als wij zoo iets zeggen, dan zegt men al gauw: „Nou ja, dat zijn maar socialisten, die lui moeten toch wat pracizeeren om hun standje op te houden." Donderdag 12 Juli a.s., 's avonds 8 uur, geeft de Arbeiders Muziekvereeniging „Voorwaarts" een concert op het terrein der vereeniging „Flardinga." Hoewel het haar aan tegenwerking van de zijde van eenige andere mnziekvereenigingen niet heeft ontbroken, kunnen we constateeren dat zij voortdurend in bloei toeneemt en een vereeniging belooft te worden, die onze beweging krachtig zal steunen en de arbeiders zeer veel genot zal verschaffen. Het programma luidt als volgt: 1. De Internationale arr. A. Winterberg. 2. Souvenir de Trois-Vierges Marsch J. J. Krever. 3. La Dame de Coeur Ouverture G. Duval. 4. Voix Roumaines Valse de concert M. Kessels. 5. La Speranza Fantaisie A. Boscolli. PAUZE. 6. Gedachtenis van 'n Zeeuw Marsch J. Benoodt. 7. La Parure Ouverture J. Werkman. 8. La Belle Villageoise Valse Jos. Kessels. 9. Mignonnette Ouverture J. Bouman. 10. S. D. A. P. Marsch A. Winterberg. (Buiten verantwoordelijkheid der Bedactie.) De copie wordt niet teruggegeven. Vlaardingen, 25 Juni 1906. Mijnheer de Redacteur Het is voor een arbeider die gewoon is zijn meening open en eerlijk (misschien wel wat „plat") te zeggen en te schrjjven, niet erg gemakkelijk uit de advocatery, die de redactie er op na gaat honden, een antwoord saam te steUen. Vooraf zjj gezegd, dat wanneer door n de vakorga nisatie er niet met de haren was bijgesleept, ik mij absoluut met dit twistgeschrijf niet had bemoeid. Nu ter zake. Ik zou mij niet vergewischt hebben wat er geschre ven was.

De Moker | 1906 | | pagina 3