No. 23. ZATERDAG 4 Augustus 1906, 6e Jaargang. ORCAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stokken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Afdeelingsnieuws. 19 Augustus. Losse gedachten over sociaal- demokratie Bloempjes uit den Raad. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal J7 franco per post 30 cent j vooruMa>l™9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 7'/jS'/j uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. De afdeelingsbode bericht dat hij 's Zaterdagsavonds van 8—11 uur in „Constantia" zitting houdt ter inning van de contributie. Reeds eenige weken geleden, zijn aan een groot aantal arbeidersorganisaties in deze provincie, dus ook hier ter stede, door het Prov. Kiesrecht-comité de uit- noodigingscirculaire toegezonden voor de provinciale meeting ten gunste van het Algemeen Kiesrecht, die voor Zuid-Holland zal plaats hebben te Rotterdam op Zondag 19 Augustus. Vele antwoorden tot deelneming aan deze betooging kwamen reeds in, doch nog meer moeten er volgen, opdat de betooging op nog meer succes dan voorheen kan bogen. Zoo er echter nog vereenigingen zjjn welke de uit- noodigingscirculaire niet hebben ontvangen, doch met de actie voor 4het algemeen kiesrecht sympathiseeren, worden /.\j verzocht dit schrijven als zoo danig te beschouwen, en beleefd uitgenoodigd van de deelname aan de betooging op 19 Aug. kennis te geven aan den Secretaris van het Prov. Comité A. B. do ZeeuwSchoonerbergerweg 8, Botterdam, met opgave van ledental en ook wanneer een banier of vaandel zal worden meegedragen. De Secretaris van het PI. K. Pr. Comité, alhier. Onderzoekt alle dingen. Soms verbaast het nog, als men in de gelegenheid is in de kringen der arbeiders het een of ander onder werp te hooren bespreken, welk een ontzettend klein begrip bjj de arbeiders zèlven blijkt ingeroest te zijn over verschillende zaken, waaronder zij zeiven ook te leven hebben, waarvan ze de ruwe knelling, de ijzeren greep dageljjks ondervinden, maar hun oordeel ten opzichte van kameraden, die het wagen tegen de voor hen vastgestelde bepalingen te zondigen, afmeten naar de opvattingen welke in de kringen der overheerschers geldende zjjn. Zoo onlangs hoorden we nog een arbeider, en nog wel een die we aan den vooruitstrevenden kant dachten, een oordeel vellen over een lotgenoot die zich wel eens aan een fabrieks-regeling bezondigde dat ons pijn lijk trof uit dien mond te hooren. Want dat oordeel was hetzelfde als datgene wat heel het weten en kun nen der patroonsklasse uitmaakt dat oordeel was hetzelfde als datgene, door het uitbuite: sdom zoo wel- lusteljjk steeds in praktijk gebracht: de booswicht moet er uit We zouden haast wenschen dat de arbeiders van zulke door-en-door burgerlijke ideeën aangevreten, 't zij dan om welke reden, zèlven eens „er uit" gesmeten werden om proefondervindelijk te ervaren wat het zeggen wil, werkloos, broodloos te zijn. Dank zij de tot«al onvoldoende ontwikkeling van het arbeiderskind op de lagere schooldank zij de tevredenheids-preeken op Zondagsschool en kinderkerk ingeprent; dank zij de veel te vroege intocht in de fabriek, waardoor het lichaampje afgemat, de geest verstompt wordtdank zij de gehoorzaamheid aan al wat boven hem verheven is, van meet af den jeugdigen arbeider ingeprent en ingebeukt; dank zij de onvol prezen voorlichting van onvolprezen grootheden als R. K. Volksbond en Patrimonium, waar heerom je paait of bang maakt met hemel en hel en achter de coulissen den ongeloovige fabrikant om den hals valt; of zelfs van het Alg. Ned. Werkl-.-Verbond, dat be staande uit de meest tegenstrijdige elementen, eigenljjk nooit wist en weet te zeggen wat het nu eigenlijk wel wil; dank zij alle voorlichting van de voorstanders van het bestaande, dus van burgerlijke zijdedank zij het besef van afhankelijkheid in heel z'n bestaan, heeft de arbeider geleerd te buigen voor al z'n heer- schers en heerschertjes niet alleen, doch ook geleerd hun begrippen over „gezag" en „ondergeschiktheid" te aanvaarden, bewust of onbewust de heiligheid van het gezag te helpen handhaven tegen al wat zich verstout daaraan te raken al zijn de vermetelen zjjn kameraden, vrienden, bloedverwanten. O, wat zal het nog lang duren eer in de hoofden der arbeiders wat meer helderheid komt over de groote vragen van sociaal belang, wat meer begrip komt over de steeds gewijzigde ekonomische verhoudingen, over hun eigen ekonomische afhankelijkheid. Wat een ont zettend moeilijke taak is het ze te leeren inzien welke plaats ze in de tegenwoordige maatschappij bekleeden welke plaats hun in een goed geordende maatschappij toekomt. Nooit versaagd, vrienden. Aan ons, sociaal-demokra- ten, bovenal de taak licht te brengen in deze duister nis, aan ons de taak de versuftheid in de hoofden der arbeiders weg te vagen, te strijden tegen die benepen inzichten welke zich daar hebben vastgesteld; aan ons de taak hun hoofden te revolutioneeren, ze het begrip, het geloof te geven in de betere samenleving van ge- meenschappelijken arbeid en evenredige distributie (ver deeling) der productie (voortbrenging)aan ons de taak de slaafsche zielen geestkracht in te blazende indivi duen te vormen tot beluste, krachtige strjjders voor onze groote en schoone zaak: het Socialisme! De tijden zijn voorbij, dat alpha en omega van het geen de bestrijders onzer leer wisten aan te voeren, en de massa hen met Job's-geduld nastamelde, vervat was in het eenige: „'tis altijd zoo geweest, en 't zal altijd wel zoo blijven." Lang was 't in onze gewesten nog gangbare munt maar de steeds voortschrijdende groot-industrie heeft ook 'hier het leugenachtige dier frase aangetoond en ze neergeslagen. De opkomst der groote fabrieken, hier zoowel als elders; de steeds meer op den voorgrond tredende al macht van het kapitalisme, die groote massa's der ar beiders aan zich ondergeschikt maakt, die den kleinen bezitter onttroont en terugsmakt bij het groote leger van bezitloozen, heeft haar taak vervuld en heeft ver bannen dat zalig gevoel van onmacht, omdat het toch altijd zoo geweest is. Neen nooit was de arbeider zóó afhankelijk in z'n bestaan van anderen als sedert de groote revolutie in de productie-wijze, teweeggebracht door stoom- en electriciteit. Zonder dat dit ooit gezegd of geschreven ware, was elk arbeider daarvan toch reeds voldoende overtuigd: ied'ren dag voelt hij z'n afhankelijkheid van den werkgeverhij weet dat het aanbod van werkkrachten de vraag ver overtreft; dat honderden gereed staan om één opengevallen plaats te bezetten, omdat er massa's zijn die werken willen en werken kunnen, doch niet werken mogen omdat er niemand is die hun arbeidskracht wil exploiteerende arbeider (in 't bizonder de fabrieksarbeider) weet dat hij zeer voor zichtig moet zijn z'n plaats niet te verliezen O, dat spook der werkloosheid! Steeds dreigender treedt het op; steeds wint het aan terrein; grooter wordt het aantal zijner slachtoffers; vrees'lijker de nagelaten sporen zijner rondgang; is het"wonder dat het ook steeds meer wordt gevreesd? Wordt vervolgd.) Schiedam, 31 Juli 1906. Een groot uur waren we d.w.z. waren de vroede mannen van Schiedam in geheime zitting bezig zich, trots de tropische hitte, af te sloven op de allergewich tigste zaken het gemeente-belang betreffende, dewelke niet bestemd zjjn door den eenvoudigen, zondigen, belas ting betalenden Schiedamschen burger te worden gehoord gezien, oftewel op eenigerlei andere wijze te worden waargenomen: 18 heeren waren presentde h.h. Visser, van Westerdorp en van der Velden waren met kennis geving afwezig. Van Gedeputeerde Staten was o.a. ingekomen een missive, houdende goekeuring van het raadsbesluit d.d. 19 Juli j.l. tot het verleenen van een voorschot aan de Vereeniging „Volkshuisvesting." Nu kan „Volkshuisvesting" dus haar gang gaan, om met behulp van de belastingcenten van den kleinen man groote huizen te gaan bouwen, die den rijken aandeel houders in „Volkshuisvesting" de verlangde kapitaal rente zullen bezorgen. Onder de ingekomen stukken was een missive van B. en W., houdende inzending van een gewijzigde verordening op het havengeld met Memorie van Toe lichting en een verordening tot invordering. Deze uitvinding heeft ten doel de lasten te verhoogen die de schepen welke onze haven bezoeken, te dragen hebben. Veel komen er hier toch niet men schijnt ook de weinigen die nog komen, te willen wegbannen. Dat met zulke maatregelen in den regel tevens een stuk brood van den arbeider is gemoeid, och, daarover pleegt een college als B. en W. van Schiedam in den regel niet zoo lang over te peinzen. Het ontwerp wordt in handen gesteld van de Com missie voor de belastingen; op voorstel van den heer de Groot ook in handen van de Kamer van Koophandel. Voorts van B. en W. missive, houdende hun advies op het adres van den Schiedamsche Bestuurdersbond tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 19 Juni j.l. in zake ontslag aan gehuwde onderwijzeressen. Ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering. Idem, Missive houdende voorstel tot ruiling van grond met de Bouwmaatschappij „Kortland." Zij het stuk, eerst heden ter visie gelegd, toch wenschen B. en W. in het belang van „Volkshuisvesting" de gelegenheid te openen, deze zaak nog heden af te doen. Wordt evenwel bij raadsbesluit uitgesteld tot de volgende vergadering Van het raadslid, M. C. M. de Groot, missive, hou dende voorstel tot wijziging der Verordening regelende de pensioenen en wachtgelden voor de ambtenaren dei- gemeente. Het voorstel, ondersteund dooi- de heeren Witkampf, Ris en Gouka, wordt op voorstel van Mr. W. H. aan B. en W. gerenvoieeid om advies. Van J. Holswilder, adres, houdende verzoek om her ziening van zijn pensioen en wel in dier voege dat 50 pCt. wordt genoten van f 500 en 40 pCt. van de f 20 daarboven. In handen van B. en W. om advies. Door B. en W. is aan den met ingang van 29 Juli a.s. eervol ontslagen terreinwerker aan de gemeente drinkwaterleiding Johs. Holswilder, met ingang van dien dag een pensioen verleend van f 208 per jaar. Door adressant wordt dus nu f 50,meer gevraagd, waardoor zijn pensioen, f 258,zal bedragen, nog heusch zoo'n kapitaal niet. Maar of de gemeentekas 't zal kunnen dragen, zal nog wel ernstig onderzocht moeten worden Van de Scheepvaart en Steenkolen-Maatschappij te Rotterdam adres, houdende mededeeling, dat, voor het geval van invoering en handhaving van het verhoogde tarief van havengeld er voor haar geen aanleiding meer bestaat haar booten verder te Schiedam te doen lossen. Van P. S. Engering adres, houdende bezwaren tegen de voorgestelde verordening op het havengeld voor zoover betreft de goederen- of vrachtstoombooten. Beide adressen in handen gesteld van de Commissie voor de plaatselijke belastingen en met de andere des betreffende stukken ook in handen van de Kamer van Koophandel. Van de Schied. Slagers-Vereeniging „Ons belang" adres, met verzoek het keurloon van het vleesch niet meer ten laste der slagers te brengen, doch dit voor gemeente-rekening te nemen. De heer Smit vraagt of B. en W. het niet van be lang achten, den Raad hierover van advies te dienen. MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1