iMOieii Geschiedenis der Fransche Revolutie Jean Jaurès, Wereld-Bibliotheek. REMBRANDT Masereeuw Bouten Drukwerk HET TOLK Sociaal-Democratisclie Arbeiders-Partij Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk. GRATIS GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. Belleyoysstraat 4, M. W.-KruisMe Rotterdam Ingezonden, Brochurenhandel S.D.A.P. Brochurenhandel S.D.A.P. Abonneert U op de Brochurenhandel ScD.A.P. A. BREDIUS. Electrische Drukkerij Binnenrotte 48-50, ROTTEROAM. Goedkoopst adres voor alle soorln Adverteert in DE MOKER". bleef zich daaraan vasthouden tot zijn volk hem te hulp kwam en hjj weer aan boord kon komen. Maar de matroos was niet te redden. Men zag hem al verder van het schip afdrijven en eindelijk verdrinken. De andere matroos kwam eindelijk uit zijn bewusteloos heid, maar bleek ernstig gekwetst. Bjj aankomst Donder dag is hp dan ook naar het Ziekenhuis alhier vervoerd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De copie wordt niet teruggegeven. Aan de Redactie van De Moker. Mijnheer de Redacteur! De nieuwe school aan de Nassaustraat heeft zoowel binnen als buiten den gemeenteraad al heel wat stof tot praten en schrijven gegeven. Dat zou nu toch eens een school zijn, die weinig of geen gelegenheid tot critiek zou geven, zoo werd beweerd. En dat kon ook niet anders, daar de begrooting voor het nieuwe school gebouw een som van tnsschen de 70 en 80000 gulden aanwees, waarvoor wel wat goeds kon worden verwacht. Waar Rotterdam en andere plaatsen voor dien prijs schoolgebouwen laten zetten, die klinken als een klok, daar mag men hier voor die soms dezelfde eischen stellen. Rotterdam bijv. geeft voor ieder lokaal, dat hoogstens 36 leerlingen kan bevatten, een kraan voor de water leiding met een net fonteintje. Dat krijgen we dan in de nieuwe school ook, hoor ik al iemand zeggen. En juist, waar in dezen tijd het eerst de aandacht op valt, wordt in het bestek voor de nieuwe school vergeten of veronachtzaamd. In plaats van in ieder lokaal een waterkraan aan te brengen, zal de nieuwe school, die uit twee verdiepingen zal bestaan, voor iedere ver dieping slechts één kraan tellen. Eén gelegenheid tot verfrisschen of wasschen voor twee honderd en tachtig kinderen heneden, één gelegenheid tot verfrisschen of wasschen voor twee honderd en tachtig kinderen hoven. In welke eeuw leven we toch Z\jn we ook voor Schiedam de twintigste eeuw ingegaan, of heerscht hier nog de reine onschuld van het begin der vorige eeuw We hebben wel eens van anderen onder ons gehoord, dat de onderwijswet van 1878 hier nooit is nageleefd. In 1906, bpna dertig jaar later dus, wordt die wet ongeveer uitgevoerd ten opzichte van de grootte der klassen. We gaan dus wel met onzen tijd mee, hè? Yan sukkelen weten Wij Schiedammers wel mee te praten. Onze autoriteiten geven er zulke illustere voor beelden van. In plaats van nu eens zich af te vragen of werkelijk voor die som een uitstekend schoolgebouw kan worden gezet, voldoende aan alle eischen des tijds, blijft men steken bjj den gevel. Die gevel moet ongeveer vijftienduizend gulden kosten. Dat leeren ons de deskundigen. Wie het breed heeft, laat het breed hangen, maar wordt de rest op dezelfde wijs behandeld Wie zou dat durven beweren, wanneer hij daartegenover- bemerkt, dat de aanleg voor waterleiding slechts vijf honderd gulden mag bedragen In plaats van deze laatste post een paar honderd gulden hooger te maken, zoodat men dan een inrichting als op andere plaatsen verkrijgt, een inrichting, die in alle opzichten voldoet, vermorst men veel geld aan een gevel, die wel mooi zal zijn, doch die even goed een duizend gulden minder behoefde te kosten, terwijl men dan een behoorlijke wasch- en verfrisschingsgelegenheid kon aanbrengen zonder meerdere kosten voor de gemeente. Zoo schrijver dezes bemerkt, dat dit stukje eenigen invloed op de inrichting van de nieuwe school heeft gehad, heeft hij zijn doel bereikt. Maarhij vreest. Een Onderwijzer. Schiedam, 30 Juli '06. Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaande te plaatsen in uw veelgelezen blad, bp voorbaat onzen dank. Een woord aan alle Schiedamsche Schildersgezellen Kameraden! Gij allen hebt zeker wel met belangstelling het ant woord der Kamer van Arbeid vernomen, inzake hare bemoeiingen tot het totstandbrengen eener conferentie tusschen Schilderspatroons en de Afdeeling Schiedam van den Ned. Schildersgezellenbond, teneinde de ge vraagde loonsverhooging te bespreken. Evenals ons, zal het ook u niet verwonderd hebben, dat het resultaat nihil was. Immers, waar de Schiedamsche schilderspa troons zich verbeelden oppermachtig te zijn, was wel niets anders te verwachten, doch dit moet en zal ver anderen. Kameraden, gij die uw werkkracht verkoopt voor een schamel loon, niet eens voldoende om zomers wanneer de werktijd het langst, dus ook het loon het hoogst is, behoorlijk met vrouw en kinderen van te leven, berust niet langer in doffe onverschilligheid. [Sluit u aan bij onze vakvereeniging, allen, zonder onderscheid van geloof of richting, daar is uwe plaats, daar waar wij eendrachtig moeten strijden voor het groote doel, n. 1. tot verheffing van het in het slijk getrapte prole tariaat, en het bedingen van betere levensvoorwaarden. Ontwaakt, Schiedamsche Schilders, en aanvaard met ons den aangebonden strijd tegen het patronaat, welken wij met alle wettige middelen zullen voeren. Helpt ons dien strijd te kunnen volhouden, toont geen lauwheid, waar het uw aller belang geldt, ook dat van vrouw en kinderen. Toont door lid te worden onzer organi satie, gij voor uwe belangen durft opkomen, en tevens beu zijt van het despotisme onzer schilderskoningen. Voert geen onbenuttige argumenten aan, ieder die werkelijk wil, die wat voelt voor zjju eigen toestand en voor zijn medearbeiders, moet lid onzer organisatie worden. Daarom Schilders van Schiedam, sluit u aan bij de afd. Schiedam van den Ned. Schildersgezellenbond. Namens het Bestuur der Afd. J. Y. Afschaffing van Nachtarbeid. Eenige dagen terug las ik een stukje in een van de propagandabladen in betrekking tot de afschaffing van nachtarbeid voor bakkersgezellen; bjj verder lezen kwam onwillekeurig de gedachte bij mij op, wanneer zullen de hrandersknechis eens afschaffing van nachtarbeti verkrijgen De aanleiding van deze gedachte was waar- schijnlijk wel bij mij opgewekt door hetgeen ik voor zekerheid hoorde vertellen wat er nu bij de firma Bis gebeurt. Het geval is n.m. dit Bij genoemde fa. is de gewone tijd om met de werk zaamheden aan te vangen 2 a 3 uur 's nachts, (toch natuurlijk veel te vroeg). Nu hebben deze patroons, (waarschijnlijk in navolging) eene regeling getroffen, welke geheel afwijkt van de gewone arbeidstijden in ons bedrijf, n.m.Men is gewend 's nachts ten 2 a 2 1/3 uur binnen te komen. Nu hebben de H.H. patroons het een beetje veranderd, zonder Ari Contr.J Het werk begint nu 's Maandagsnachts ten 2 ure, om des nam. ten 2 a 3 ure te eindigen, echter met de belofte om des avonds van denzelfden dag ten 81/', uur terug te komen, in het vooruitzicht den volgenden dag (dus Dinsdag) ten 3 k 4 ure klaar te wezen. Een werktijd dus van 18 a 19 uren, zonder de minste ver goeding. Bij verder nadenken kwam ik tot de conclusie dat het nu meer dan tjjd wordt voor de betrokken brandersknechts, zich tegen dergelijke maatregelen te veizetten! Want, zonder nog in aanmerking te nemen de meerdere uitgaven voor eten enz., welke uit dezen maatregel voorkomt, wil ik alleen maar noemen de te korte rusttijden, overjaging, enz. Naar aanleiding van een en ander kwam ik ook op de gedachte, wanneer deze werklieden zich eens in ver- eeniging (d.w.z. allen georganiseerd) tegen dergelpe afkeuringswaardige maatregelen verzetten, zjj beslist succes zouden hebben wanneer zij gezamenlijk zulke werkzaamheden weigerden. Een brandersknecht. STEUNPENNIJffi. SCHIEDAM. R. 5 cent; v. P. 5 cent; K. 2 cent; W. 8 cent; W, de K. 30 cent. IN DE BUS. A. 55 cent; D. 7 cent. Eindelijk een nieuwe bijdrage in de busNu volgen de anderen zeker spoedig, in de eerste plaats B. enC, Wie zullen dat zijn? VLAARDINGEN. C. 20 cent; te veel ontvangen 12 cent. Afdeeling SCHIEDAM. op Zondag 12 Augustus 1906, des morgens ten tien ure precies, in „Constantia", Hoogstraat. AGENDA 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. De Provinciale Kiesrechtmeeting te Rot terdam. 4. Bespreking: Ons Gebouw. (De heer Gort, architect, zal ter verga dering zijn en de noodige toelichtingen geven.) 5. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. Niemand mag deze belangrijke vergadering verzuimen. Ieder doe zijn best voor een groote opkomst. Zegt het voort! Afdeeling SCHIEDAM. Verkrijgbaar in stukken van 50 cents. C. VAN DER HOEVEN, Groote Harkt 3. Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10— 's avonds 7 uur -:- -:- -:- Lezers Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen hij onze adverteerders. Afdeeling SCHIEDAM. De nieuwe verschenen nummers zijn No. 30. H. de Balzac Het gevloekte kind, vertaald en ingeleid door C. en M. Schar- ten-Antink. Met portret. 20, 80 of 40 cent. No. 31 en 32. Chakles Boissevak Leven en Streven, van L. R. Koolemans Beijnen. Tweede, her ziene uitgaaf. Met portret. 40, 50 of 60 cent. No. 33. Samuel Falkland. (Herman Heijer- mans Jr.) Kleine vertelsels, 20, 30 of 40 cent. Verkrijgbaar bij C. VAN DER HOEVEN, Groote Harkt 3. Afdeeling SCHIEDAM. 1606—16 Juli—1906. 18 afbeeldingen in photogravure naar Meesterwerken van den Schilder, aange wezen en van beschrijvenden tekst voor zien, voorafgegaan door een levensschets Compleet in 6 afleveringen a 65 cents. Per aflevering te voldoen. C. VAN DER HOEVEN, Groote Harkt 3. 15 cent 3 cent nummer. STEENT EN ABONNEERT E OP: DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. - Het eenige dagblad, dat, onafhankelijk van kapitalistische invloeden, dagelijks voor de belangen der arbeiders strijdt. Minstens viermaal per week een bijblad en Zaterdags bovendien een waarin o. a. platen van HAHN, schetsjes, photografische opnamen, enz. Hoofdbureau AMSTERDAM, Keizersgracht 378. AGENT voor SchiedamST. KLEPKE, Helenastraat 16. 3 cent nummer. 15 cent DOOK DOOR

De Moker | 1906 | | pagina 4