Zondag a. s. in massa naar de Meeting FEUILLETON. Ditjes en Datjes. Zes-en-twintig en Een. Buitenland. 't alleen maar om relletjes te doen was. Die op alles wisten te scheldenop den godsdienst en op dominee en pastoor; die geen gezag wilden erkennen en den mond vol hadden over het „ni Dien, ni maitre," (noch God, noch Meester) en die dus de Koningin en al wilden weg hebben; maar die zelf niet anders deden dan drinken, vloeken, zwetsen en (o narigheid!) zelfs de heilige wetten van het huwelijk met voeten traden Een bende dns, wier moraliteit beneden alle peil zijn zou 't Wordt al beter. Men gaat reeds aan het toegeven dat er zelfs zélfs sociaal-demokraten zijn, wier moraliteits-begrip ontwikkeld is dermate, dat ze niet voor hoogst fatsoenlijke leden der burgerlijke groepen, oud-liberalen, calvinisten, katholieken zelfs, onder doen. Dat ze dezen soms tot een beschamend voorbeeld zijn Neen, dè,t erkent men niet zoo gemakkelijk, althans niet in 't openbaar. Och, het hindert niet. Het feit is er, dat waar de sociaal-democratie vasten voet heeft gekregen, het met de moraliteit steeds beter wordt gesteld. Daarvan le veren zoovele streken ook van ons landje afdoende bewijzen. Hoe kan het andersZijn wij het niet, die de arbei ders, hen wijzende op het weinige ondeiwijs dat de bezittende klasse hen toebedacht om dienst te kunnen doen als winst-instrument, opwekken tot studie Zijn wij het niet, die den arbeider gebieden: ontwikkelt u zooveel ge maar kunt Omdat wij weten dat de oorzaak van het lijden der arbeidende klasse, door de teugellooze heerschappij van de bezitters, steunt op de domheid der arbeiders om hun lot te overzien Zijn wij het niet die de arbeiders opwekken tot en aan voeren in den strijd om beter onderwijs voor het op komende geslacht Zijn wij het niet, die opwekken tot den st? ijd om korter arbeidsdag, om alzoo op de meest doeltreffende wijze hen in de gelegenheid te stellen tot zedelijke ver heffing Want zou het niet waar zijn dat een over matige arbeidsduur lichaam en geest demoraliseert Zeg dan waar de begrippen over moraliteit het meest ontwikkeld zijn zegj dan waar het met, de ontwikkeling der arbeiders nog het beste is gestélddaar, waar een, lange arbeidsdag of daar waar een korte arbeidsdag usance is? Denk bijv. aan de landarbeiders, de glas blazers, de bakkersgezellen, de branderij-arbeiders, de steenbakkers, tegenover de diamantbewerkers, de typo grafen, de bouwvakarbeiders. De arbeider die 12, 14, 16 uur daags hard moeten werken, maalt niet om ont wikkeling werk hij niet, dan slaapt hij en omgekeerd. Zjjn wij het niet die opwekken tot den strijd om hooger loon, om de arbeiders in de gelegenheid te stellen te leeren, te lezen, te arbeiden aan eigen ont wikkeling kennis te nemen van de vragen van alge meen belangals ookte kunnen genieten van het schoone der wereldwaar ontspanning uit den dage- lpkschen sleur van 't leven toch van zoo machtigen invloed is op vorming en omvorming van het gemoed? Zijn wij het niet, die het immoreele van het bestaan der rijke nietsnutters aanduiden en hun uitspattingen, gevolgen van een vadsig, al te weelderig leven, aan de kaak stellen Zijn wij het niet die den arbeiders steeds voorhouden het ware woord„drinkende menschen denken niet, denkende menschen drinken niet" en hun bij voortduring opwekken met die verfoeilijke drankgewoonte te breken, waarmede ze zichzelf lichamelijk en geestelijk geheel ten gronde richten Zeker, wij betreuren het dat we in eigen kring dit kwaad nog niet geheel kunnen uit roeien we betreuren het als er zelfs nog onder onze naaste vrienden zijn, die met ons strijden om verlossing uit de banden van het kapitalisme, maar zich gewillige slaven toonen van den drankduivel; en we zullen steeds Uit het Russisch van MAXIM GORKI. 5) Zoo verliep er ongeveer een maandde soldaat bakte zijn brood, maakte de goudstiksters het hof, zocht ons vaak in onze werkplaats op, maar vertelde echter niets van zijne overwinningen op de meisjes, draaide even wel uitdagend aan zijnen knevel, dien hij met zijne tong bevochtigde. Denja kwam eiken morgen naar ons toe om krake lingen, en was als steeds vroolijk, lief en vriendelijk tegen ons. Wjj probeerden met haar over den soldaat te prateD, zij noemde hem een „monster met kalfs- oogen" en gaf hem nog andere grappige spotnamen, en dat stelde ons gerust. Wij waren trotsch op ons kleine meisje, als we zagen, hoe de goudstikkers den soldaat naliepen; het was, alsof Denja's be ordeelingen over hem ons allen hooget op brachten en alsof dit oordeel ons ertoe leidde, hemzelf achteloozer te behan delen. Van haarzelf echter hielden wij echter nog meer; wij ontvingen haar 's morgens nog vroolijker dan anders. Maar op eenen avond kwam de soldaat wat aangeschoten bij ons, ging zitten, en begon te lachen, en toen we hem vroegen, waarover hij zoo lachte, ver telde hij: „Twee hebben er zooeven zoo'n ruzie om mij gemaakt, Lida en Greta \Vat hebben ze elkaar te pakken gehad! Hahaha! De eene trok de andere aan de haren op den grond, sleepje haar naar de voor kamer en wiep zich op haar hahaha! Ze krab- hen blijven wijzen op het verkeerde, het onverantwoor delijke van hun gewoonte. Maar zou in het algemeen niet beweerd mogen worden dat waar de sociaal-demo- kratie hare intrede houdt, de heerschappij van koning alcohol tanende is? Zou het met onze moraal wel zóó droevig gesteld zijn, als op de politieke markt vaak wordt uitgekraamd? Kom, we zijn er nog al gerust op. In vergelijking met anderen, zelfs (of: vooral) in vergelijking met hén, die zoo ontzettend braaf kunnen doen en die, als men ze wil gelooven, eigenlijk over het monopolie (alléén- handel) der deugd beschikken, zjjn we werkeljjk over onszelf tamelijk tevreden. De begrippen die in onze kringen heerschen over het huwelijksleven, (nimmer nog als urgent op ons strijd- program geplaatst!) zijn, voor wie ze nader leeren kennen, lang zoo verschrikkelijk niet als uitgebazuind wordt aan de overzijde en enkel dienstig het aantal huwelijken dat blijkt tot teleurstelling van partijen ge sloten te zijn, te verminderen, de ethiek van het samen leven van man en vrouw te verhoogen. Och ja, die moraal!... Die beroerde sociaal-demo kraten veroorloven zich óók reeds de weelde ervan en drijven de brutaliteit zelfs ver genoeg hunne opvattingen tegenover de onze te durven plaatsen. Intusschen zal er nog wel een ander vlekje aan het schaap te ontdekken zijn. {Wordt vervolgd.) DuitschlandRusland. Onze partijgenooten in Mtilhausen namen voor het aanstaande congres te Mannheim de volgende resolutie (motie) aan! „Tegenover het drijven der jonkerpartij, om Duitsch- landPruisen gewapend te doen ingrijpen in de Rus sische verhoudingen een drijven dat door de gewone zigzagpolitiek van plotselijke onbezonnenheden gevaarlijk zijn kan verklaart de partijdagHet behoort tot de dringende taak van het Partijbestuur, in overeenstem ming en medewerking van het Vakverbond van Duitsch- land, de doorvoerbaarheid der politieke werkstaking te overdenken en voor te bereiden." Van de Revolutie weinig nieuws. De wraak der Regeering tegen de muitende soldaten kost duizenden slachtoffers het leven of de vrijheid en zaait in tienduizenden harten nieuwe verbittering die later een revolutionaire uiting zal vinden. Van de politieke par tijen hooren wjj maar weinig; slechts dat Stolypin geen anti-bureaukraten in zijn ministerie krijgt en dat de conservatieven iets naar links schijnen te zwenken. De onveiligheid des lands neemt toe, maar de organisatie der revolutionairen in alle stilte werkzaam, bereidt een nieuwe aanval op het Czarisme voor. Van hen en hunne vrouwen en dochters komen de aangrijpendste verhalen van opoffe ingszin van naam en goed, van eer en lijf. Het Gele gevaar. De Norddeutsche Lloyd en de Nippon—Joesen Kaisjen, de grootste Japansche stoom vaartmaatschappij, zijn een tarievenstrijd begonnen op den Grooten Oceaan voor de vaart tusschen Azië en Noord-Amerika. Toen de Japanners onlangs de vracht prijzen beneden kostprijs verlaagden, trachtten de Duit- schers zich met hen te verstaan, maar de Japansche maatschappij weigerde. Zij rekent op den steun van alle Aziaten, om de Duitschers eruit te werken. Het nieuwe „Zoll"-tarïef. De verhooging der indirecte belastingen doet zijn druk op de massa den elkaar het gezicht stuk scheurden de klee- ren 't was om je dood te lachenWaarom slaan de vrouwen elkaar eigenlijk niet op eene eerlijke ma nier, waarom krabben ze elkaar?" Hij zat op eene bank, zag er zoo gezond, frisch en vroolijk uit en lachte zonder ophouden. Wjj zwegen. Hij stond ons ditmaal tegen. „Neen, wat heb ik toch voor een fabelachtig geluk bij de vrouwen, nietwaar? Om je dood te lachen! Eén wenk en ze zijn klaar! De duivel hale ze!" Zijne blanke, met glanzende haartjes begroeide handen hief hij op en liet ze weer met een flinke klap op de knieën terugvallen. En hij keek ons met zoo'n naïve, oprechte verwondering aan, alsof hij werkelijk niet begreep, waardoor hij zooveel succes bij de vrouwen had. Zijn roodwangig, vol gezicht blonk gelukkig en zelftevreden en hij likte smakkend zijnen knevel en zijnen mond. Onze eerste bakker schraapte hard met den schotel over de ovenplaat en zei plotseling spotachtig: „Er is niet veel kracht voor noodig om een losstaand, zwak boompje omver te halen, maar breng eens een den ten val!" „Wat meen-je daarmee?" vroeg de soldaat. „Och, niets!" ,Wat zei-je nu toch?" „Niets 't komt er niet op aan!" „Neen, halt! wat meen-je? Wat voor een den?" Onze bakker gaf geen antwoord, maar werkte gjverig met zijn schotel bij de ovenplaat door, wierp de gekookte krakelingen erin, pakte degene die klaar waren beet en wierp ze op eene tafel, waar de leer lingen ze aan koorden op een rij hingen. Hij deed, i alsof bjj den soldaat en hun gesprek had vergeten, j Maar de soldaat werd plotseling ongerust. Hij stond op en ging op den oven toe, waardoor hij in gevaar j van het volk gevoelen. Millioenen worden geperst om deze aan militarisme en koloniaal-zwendel te verknoeien. Het volk ondertusschen schijnt niet lijdzaam deze roof- politiek te willen verdragen. De Leipziger arbeiders hebben de brouwerijen geboykot, die de bierbelasting wilden afwentelen op de verbruikers en nog een zoet winstje in hun zak steken bovendien. Het verzet tegen dezen ondernemerstruc neemt in Duitschland groote af metingen aan. In Abraham's schoot. We hadden reeds meermalen het genoegen er op te wijzen, hoe uitste kend al datgene wat hier van gemeentewege wordt ondernomen, is geregeld. Vooral als het met de afdee- ling Gemeentewerken in verband staat! Daar schuilt het puikje van ons gemeentelijk beleid; daar heerschen bizondere kennis, fijn vernuft. Hoe 't anders zou kunnenOnder welke gezegende, hoogst bekwame leiding staat G. W. niet! Zie 'm aan, onze dikke wethouderzie 'm op straat, de hoog-zije op, misschien speciaal met het oogmerk de kolossale ge stalte nog méér in 't oogloopend te doen zijn, om alzoo den indruk te verwekken dat zóó'n groote man toch wel een machtig bekwaam wethouder zijn moetmaar bovenalzie 'm in de raadszaal en verbaas je niet over z'n zwaar geluid als-i 'n paar woorden uit z'n keel wringt, maar over de machtig kleine begrippen die het groote hoofd van onzen dikken man blijken te vullen. En het is dan ook eigenlijk heelemaal geen wonder dat onze raad als z'n plaatsvervanger de laatste twee jaren iemand aanwees, die ten volle, wat kennis van de algemeene zaken betreft, z'n pendant kan worden genoemd, n. 1. broeder Van der Velden, die hem in snuggerheid wel 't meest volkomen evenaart. Onder wiens toezicht het bestek der school, te bouwen aan de Mauritsstraat, is gereed gemaakt, zal niet met zekerheid te zeggen zijn: misschien hebben beide., specialiteiten hun krachten eraan besteed. Het technisch gedeelte van dat bestek behoort niet tot onze competitie, en we laten dit dus onbesproken. Maar er komen ook bepalingen in voor (Art. 12) onder het hoofd „Min'mum loon en maximum arbeidstijd," die we wel nader willen bezien. In 88 lezen we: „De aannemer is verplichtte „zorgen, dat aan de werklieden die op het door hem „aangenomen werk, hetzij middellijk, hetzij onmiddellijk, „doorloopend in zijn, dienst zijn geen lager loon wordt „uitbetaald dan Timmerliedenf 0.18 per uur. Metselaars- 0.18 Steenhouwers- 0 20 Stukadoors- 0.17 Voegers- 0.18 Loodgieters of Zink werkers - 0.18 Schilders- 0.18 Smeden- 0.18 Fitters- 0.18 Behangers- 0.18 Opperlieden- 0.14 Dag- of nachtstokers- 0.14 Vakwerklieden van 1416 jar. leeft. - 0.05 16-18 - 0.07 18-20 - 0.14 „terwjjl geen werklieden beneden 14 jaar worden „toegelaten. „De aannemer mag de werklieden hierboven bedoeld, „niet langer doen arbeiden dan 11 x/3 uur per etmaal. kwam met de borst tegen de punt van den schotel te stooten, die met koortsigen haast heen en weer ging. „Neen, zeg mij wie je bedoelt? Je hebt me beleedigd. Mij weerstaat er geen een, niemand 1 En dan beleedig-je mij zoo Hij scheen werkelijk beleedigd te zijn. H\j had waar schijnlijk geene andere reden tot achting voor zichzelven, dan zijne geschiktheid om vrouwen het hoofd op hol te brengen, misschien ook had hij, behalve de^ bekwaam heid, niets levends meer in zich en deze eigenschap gaf hem zelfvertrouwen en de mogelijkheid zich als een levend mensch te gevoelen. Er zijn toch menschen- op de wereld, die de eene of andere ziekte van hunne ziel of van hun lichaam als het kostbaarste en het beste beschouwen. Zij houden zich hun leven lang daarmee bezig, leven slechts daarvoor, lijden erdoor en ontvangen als 't ware daaruit alle voedsel, ze klagen hunne medemenscheu er over en trekken daardoor de opmerkzaamhe d hunner naasten erop. Daardoor ver wekken zij medelijden en overigens bezitten zij niets, in 't geheel niets. Neem deze ziekte van hen weg, genees ze dan worden ze ongelukkig, want daardoor verliezen zjj hun eenig levensmotief, daar door berooft g(j hen van den inhoud van hun leven. Soms is het leven v.m zulk een mensch zoo ontzettend leeg, dat hij onwillekeurig gedwongen is, zijne ondeugd te waardeeren, aangezien die het eenige is, waardoor hij zich als levend schepsel voelt, ja, men kan in 't kort zeggen, dat de menschen vaak uit verveling slecht zijn. De soldaat trok onzen bakker aan het lijf en t ruide „Zeg me nou, wie is het?" (Wordt vervolgd.)

De Moker | 1906 | | pagina 2