Ditjes en Datjes. Kijkj es op het Bureau voor Arbeidersrecht. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Een brutale erkenning. De Nieuwe komt in haar raadsoverzicht tot een erkenning, die te merk waardig is om niet aan de vergetelheid te worden ontrnkt De Raad heeft overigens in deze zitting ondanks de tropische hitte nog vrij wat spoedeischend werk afgedaan, allereerst een reeks van benoe mingen voor de Hoogere Burgerschool en de Burgeravondschool, die met 't oog op den ingang van den nieuwen cursus urgent mochten worden geacht. Dat daaronder ook de benoeming van een practiseerend Katholiek, den heer N. J. J. de Voogd te Utrecht, tot leeraar in de Nederlandsche taai en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor komt, mag zeker ook wel een unicum genoemd worden de christelijke meerderheid van den Baad heeft daarmede zeker ten genoege har er kiezers, heivezen, dat zij niet voor niets, ten koste van zooveel arbeid en strijd, ten Baadhuize is gebracht. Dusde christelijke raadsleden warden ten stadhuize gebracht met het speciale doel geloofsvrienden aan onderdak te helpen? Wat een hooge opvatting van de taak van een gemeenteraadslidTrouwens 't is de bekende geschiedenis, door den grooten reisminister Abraham Kuyper aangevangen, terwijl z'n trawanten na den gezegenden val van den grooten meester de affaire op denzelfden voet voortzetten. Maar de erkenning ervan gaven de politieke hansworsten zelden zoo duide lijk als nu. Dat de benoeming van een katholiek leeraar een nnioum (eenig in z'n soort) zou zijn, is alles behalve juist. Is bijv. de directeur van het Gymnasium (Dr. Vinkenstejjn) ook niet katholiek? Nog al goed ook, zouden we zoo zeggen. Intusschen de kiezers weten nu waarom we een christelijke raad hebben, 't Zal goed zjjn om 't te onthouden Nog iets fraais. Iu hetzelfde raadsverslag in de Nieuwe lezen we nog het volgende Nadat de Raad heel leuk en zeer terecht het adres van den Schiedamschen Bestuurdersbond in zake de huwende onderwijzeressen volgens het preadvies van B. en W. ter zijde had gelegd, werden de verdere nog resteerende zaakjes, voor zoover zij heden aan de orde kwamen, vlug af gehandeld. Waarin nu het „heel leuke" bestond, worden we niet gewaar. Dat het adres voor kennisgeving zou worden aangenomen, kon elk vooraf wel op z'n tien vingers berekenen. Maar ook begreep elk, dat het adres ook bedoeld was als protest tegen het behandelen van on voorbereide zaken en als zoodanig zal het z'n doel niet missen. „Zeer terecht" dat is op klerikale manier ge sproken. Maar 't zal toch nog wel de vraag zijn of gedeputeerde Staten er over denken als de Nieuwe en haar kornuiten. Wacht eerst de bekrachtiging van het besluit eens af, leuterkous 1 Een IJnie-lengen. Het „Unie-blaadje no. 40", thans verspreid ter gelegenheid van de 28e jaarcol lecte voor de Scholen met den Bijbel geeft de volgende onwaarheid te lezen Zoo treedt het Neutrale onderwijs nu beslist vjj- andig op tegen alle geloof. En daarom laadt elk Christen-ouder zulk een zware verantwoording op zich, als hjj aan zulk een onderwijs zijn kinderen overgeeft. De Staat zegt tot de ouders Geeft mij de zielen, maar behoudt de have voor u en bijna kosteloos stelt hij zijne scholen open. Wij hebben geleerd de zielen kostelijker te achten dan de have, want wij gelooven, dat Christus de zielen onzer kinderen v^n noode heeft, omdat zij Hem van noode hebben. Er goldt eenmaal een gebodgij zult geen valsche getuigenis spreken 't Schijnt reeds lang te hebben uitgediend. De voorstanders van het bijzonder onder wijs schijnen zich wèl zwak te weten dat ze zich slechts weten te versterken met de valsche voorstellinghet neutrale onderwijs treedt vijandig op tegen alle geloof. Want zoolang gij niet de waarheid ervan met bewijzen kunt staven, is zulk een bewering als een bewuste leugen te brandmerken. Hebt ge deze manier van doen, mijne heeren, om de burgers de centen uit den zak te kloppen Het is meer dan tijd dat allen die uit gewoonte, mildheid of welke andere drijfveer ookwe bedoelen allen, die geen principieele voorstanders van de school met den bijbel zijn, toch aan oranje-collecte's, bazaars e.d. eenigen steun verleenen, zich ernstig de vraag gaan stellen of ze daarmede niet behooren te eindigen. De schoolstrijd is op de spits gedrevenheel goed. Maar daarmede hebben óók de voorstanders der openbare school rekening te houden. Een bijdehandje. Een schoolopziener komt in de school en zegt tegen den onderwijzer eener klasse: „Mijnheer, wijs mij eens het schranderste kind!" De onderwijzer noemt Jan Arends. „Jan", zegt de schoolopziener, „geef eens een getal van twee cijfers op." „46", roept Jan. De schoolopziener schrijft op 't bord 64. Jan krijgt een kleur, maar durft niets zeggen. „Nog een getal, Jan", zegt de schoolopziener. „57", laat Jan hooren. De schoolopziener schrijft 75 op. Schijnbaar kookt het in Jan's binnenste. Hij staat al in de bank, maar durft geen aanmerking maken. „Nog een getal, Jan", zegt de schoolopziener weer. „33", roept Janzegevierend uit en voegt er bij: „dat lap je me nietmeer!" (N. Schoolbl.) De Schildersgezellenbond. In De Schilder lezen wij: Sinds de reorganisatie in het voorjaar van 1905 valt een gestadige vooruitgang van het ledental te kon- stateeren, zooals uit onderstaand staatje blijkt. Ledental op 1 Maart 1905 473 15 Juni 661 15 September 708 15 December 886 15 Maart 1906 1002 15 Juni 1162 Ook de financiëele toestand verbeterde aanmerkelijk. Het vermogen bedroeg: December j.904 f 611.17 September 1905 - 2065.47 Juni 1906 - 3359 85 De vooruitgang, waarvan deze cijfers zoo duidelijk spreken, is dubbel verblijdend, waar ons vak uit den aard zoovele beletselen voor organisatie stelt. De Schildersgezellenbond, die in de geschiedenis onzer vakbeweging een totaal onbeduidende rol speelt, is thans, wat omvang betreft, de vijfde in de rij der bij het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen aan gesloten organisatie. deen Godslastering. De Amsterdamsche corres pondent van den katholieken Gelderlander schrijft o.m. over den onlangs overleden heer Jansen, oud-redakteur van De Tijd: „Onze Lieve Heer, die hem levenslang had doen lijden, vond zeker, dat het nu wel was geweest en nam hem weg zonder pijn of doodstrijd. Overeenkomstig zijn wellicht schertsend geuiten wensch heeft men de krukken, waarop hjj 60 jaar door de wereld had ge scharreld, in zijn kist met hem begraven. Tal van mannen, ook van hooge positie hielden veel van Willem Jansen en vereerden hem om zjjn schoone deugd en groote talenten. Hij heeft nooit eenig openbaar bewijs van hulde genoten, niettegenstaande zijn groote ver diensten. Maar ik denk, dat de H. Petrus hem wel zonder dekoratie zal herkend hebben, toen hij daar aankwam op z'n krukken." Toen wij onlangs eens een aardig sprookje in ons Zondagsblad plaatsten over het eerste Sneeuwmaken van Onzen Lieven Heer in den hemel, was de klerikale pers, de katholieken inbegrepen, daarover hoogelijk verontwaardigd. Dat was „Godslastering." Wij ant woordden toen, dat naïve vromen herhaaldelijk niet anders over het hun heilige spraken en dat die ver trouwelijke gemeenzaamheid met het Goddelijke volstrekt niets met Godslastering uitstaande had. Bovenstaand stukje is, van wat wij toen zeiden, een gelukkige bevestiging. (Het Volk) Over het tweede kwartaal werden behandeld 41 ge vallen, verdeeld over de volgende zaken Militie 7, belasting 10, ongevallen 5, echtscheiding 1, loonvorderingen 13, drankwet 1, huurgeschil 1, veilig heidswet 1, vereenigingszaken 2. Over het eerste kwartaal bedroeg het aantal gevallen 37. Over het algemeen zijn zeer bevredigende resultaten bereikt. Ten opzichte der loonvorderingen dient alleen opgemerkt dat sommige werkgevers nog zullen moeten leeren de beleefdheidsvormen in zoover in acht te nemen dat ze 'een fatsoenlijk gesteld schrijven beantwoorden. Het Bureau is gevestigd, Nieuwstraat 28, en geopend 's Woensdagsavonds van 872—10 uur. De kosten der adviezen zijn voor leden van bij den Bestuurdersbond aangesloten vereenigingen 10 cents voor anderen 30 cents. DE KUIPERIJ. III. Toekomst van het bedrijf en eischen van het personeel. O.i. is de toekomst van het kuiperijbedrijf voor de groote meerderheid van het personeel niet zeer roos kleurig, omdat wij, op grond van de volgende argu mentatie gelooven, dat de stoomkuiperij de handkuiperij binnen niet langen tijd geheel zal verdringen, en daar mede, naar schatting van alleszins bevoegden, 2/3 van het tegenwoordige personeel werkloos zal maken. Gelijk in elk vak zal ook in dit vak, indien de ar beiders onder gemiddelde, d.w.z. niet te slechte en niet al te beste arbeias voor waarden werken, het handwerk het niet lang tegen het machinaal werken kunnen uit houden. Dat het handwerk 't in dit bedrijf nog zoo lang heelt mogen houden, vindt zijn oorzaak in de in ons eerste artikel uiteengezette schrikkelijk slechte arbeidsvoorwaarden. Hier is z ch bezig dezelfde geschiedenis af te spelen, die men reeds in zoovele bedrijven heeft kunnen waar nemen Het machinale grootbedrijf werkt sneller en goedkooper dan het handbedrijf. Dit laatste is gedoemd in den strijd met het eerste onder te gaan, doch kan zich nog lang handhaven, door de loonen zijner arbeiders te verlagen, de werktijden te verlengen, de intensiteit van den arbeid dermate te verhooqen, dat het toch nog mogelijk is ietwat goedkooper dan het concurreerend groot bedrijf te werken. Zóó, door afbeuling, door afmarteling handhaaft het zich nog eenigen tijd. Deze afbeulingen afpersing hebben echter haar grenzen: het menschelijk kunnen en de menschelijke behoeften. De arbeider kan niet meer leveren dan zijn krachten hem toe laat te leveren, en het loon kan niet dalen beneden den som, die noodig is voor het allernoodigste levensonderhoud. En deze grens is bereikt Mogen de bedrijfskosten van het pas begonnen machi naal bedrijf nog ietwat hooger zijn dan die van dit zoo treurige handbedrijf, het lijdt geen twijfel of binnen korten tijd zullen zij daar beneden, na langen tijd zelfs ver beneden zijn gebracht. De capaciteit der machines bijv. wordt èn door rou tine èn door nieuwe vindingen steeds verhoogd; door uitbreiding de kosten van drijfkracht verlaagd. En talloos zijn de punten waarop in dit bedrijf langzamer hand wordt bespaard. Daarom zal, zelfs bij handhaving van den tegenwoor- digen diep-treurigen toestand in het handbedryf, het machinaal grootbedrijf met ijzeren noodzakelijkheid bin nen korten tijd niet alleen sneller, maar ook goedkooper werken en het handbedrijf verdringen. Aan den anderen kant is echter de toestand van den handkuiper, zélfs naar de verklaring der patroons, onhoudbaar. Hij eischt dringend verbetering. Verbete ring beteekent in de eerste plaats hooger stukloon, dus hooger bedrijfskosten voor de handkuiperij. Een nieuw nadeel tegenover de stoomkuiperij, Hoe men dus ook de zaak keert, of de handkuipers berusten in hun treurigen toestand of de handen ineen slaan tot verbetering, vast staatbinnen betrekkelijk korten tijd zal hun werk tot het verleden behooren, hun worden ontnomen door het machinale bedrijf! Tweeërlei doel heeft het personeel zich bij zijn strijd, bij het opstellen van zijn eischen voor oogen te stellen lo. Verbetering vau den oogenblikkelijken toestand; 2o. te maken dat het aantal slachtoffers dat als gevolg van de verandering, die het bedrijf op dit oogen- bük ondergaat, zal moeten vallen, zoo gering mogelijk zij. Wij gelooven dat in het volgend zestal punten de grieven en wenschen gein*! tot hun recht zijn gekomen en tevens alles is saanfgevat wat de overgang zoo weinig mogelijk pijnlijk kan maken. lo. .Een dermate verhoogd stukloon, dat het bij een 10-, hoogstens 11-urigen arbeidsdag mogelijk is met licht werk f 12.—, met zwaar werk f 13.— a f 14. Per week te verdienen. Bijv. voor yi6 tonnen 17 ct.; voor 7i tonnen 55 ct. 2o. V aststelling en indeeliug van den arbeidsdag. Bijv. 10, hoogstens 11 uur. Onder geen voorwendsel hiervan af te wijken (behalve indien door buitengewone groote vangsten gebrek aap fust is ontstaan en bij den vastgestelden arbeidsdag niet in de vraag kan worden voorzien. 3o. Bedrijfskosten voor rekening van het patronaat (drevels, licht, enz.) 4o. Vaststelling van een maximum-aantal leerlingen, dat per jaar in het bedrijf mag worden toegelaten. (Dit aantal zoo laag mogelijk te stellen). 5o. Leerlingen-reglementen, waarin zulke verplich tingen van den patroon tegenover de leerlingen worden opgenomen, dat hun een degelijke opleiding gewaarborgd zjj. Strenge controle op de naleving daarvan. 6o. Uiteenzetten van toestanden in en toekomst van het kuiperijbedrijf aan ouders, opdat deze zooveel moge lijk worden weerhouden hun kinderen in het vak te laten opleiden. Door invoering van de drie eerste punten zou de toestand van het personeel ten eerste tot een houdbare

De Moker | 1906 | | pagina 3