Ditjes en Datjes. De belastingporap Vlaardingsche IJzerkoekjes. Vlaardingen. De hoofddader, wiens lijk door militairen bewaakt wordt, is een tamelijk krachtig gebouwde jonge man van ongeveer 25 jaar. Onder zijn geheel nieuw uniform droeg hij een burgervest en zeer vuil ondergoed. (Een geschiedenis der laatste dagen.) Moeder de vrouw hing juist achterover 't heininkie, een praatje makende met de buurvrouw van zes huizen verder, toen er een zeer vriendelijk belletje ging. „Zeker weer zoo'n reiziger in geeuwhonger laat maar Neen, 't belletje klonk te beleefd. Effen kijken. Zeg meid, schoffie maar, d'r is wat op komst bij je. Kijk me 'reis wat een spekvel die vent me in m'n handen stopt. Zoo'n klier die wou nog molentjes maken d'r bijJa, 'k mot 'm, die druif, 'k Heb 'm de deur voor z'n snotterd gesmeten. Assieblieft, geef-i negen pop voor dat vodje Toch waarachtig een koop-iHé, wat 'n verstandige luidjes zijn dat. Kijk 'reis, die weten me nou precies te zeggen dat ik an m'n dertien guldens twee honderd vijf en twintig teveel heb. Welja, d'r mot nog rrtaar wat uit- gepienterd worden. Aarp'len met ganzennat is nog teveel weelde voor 'n armen duivel Negen guldensDe heer des huizens krabbelt zich bedenkelijk achter de ooren, als hij 's avonds van z'n fabriek gekomen het biljet in studie krijgt. Negen guldensverdomme, dat valt niet mee. Waar mot dat vandaan gekrabbeld worden? Als je 't voorrecht hebt 's Zaterdags dertienhonderd koperen centen van je baas te krijgen, dan zien ze je voor vol an. Een goeie drie gulden personeel, twee twintig bedrijfs, omdat ze je een klas hooger stopten dan je hoort en nou" negen guldentjes inkomsten. Wil-je maar zorgen dat 't d'r is Ja, vrouwlief, aan jou is de verheven taak opgedragen de kas van den gemeente-ontvanger te helpen vullen. Da's toch een mooie onderscheiding. Wat, wou je mop peren dat je negen gulden bijpassen moet? Daar mos-i verwaand op wezen Kijk nou die lui van zes verder. Ze hebben wel niet zoo'n kleine snuiter als onze Willem hè, jongen, blijf met je fikken van dat kostbare dokument af! maar hij verdient er ook maar negen. Nou, dan mogen ze volgens de rekening van Bartjens ook maar één, hoogsten as-t'ie van 't jaar nog eens een overcentje heeft gehaald, drie gulden bijdragen aan de gemeente-huishouding. Ba, hoe armoedig Ja, van lieverlede wordt onze bijdrage hooger. Dü's een bewijs dat de zaken goed gaan. Dat de uitgaven grooter worden, bedoel ik. Vroeger was 't maar een schrale 3 pCt., nou hebben we 't al tot 4 pCt. gebracht. De pomp sloeg toch lens, dus dan kun-je nog wel een slag meer doen. Wie weet wat er nog opborrelt Maar wat leuteren ze toch Krijg-ie hier waar voor je geld, ja of nee vraag-'k. Met hoeveel zorg worden hier de centjes besteed Man, man, zwijg erover stil We hebben een gymnasium, met bijna meer leeraren dan leerlingen kost ettelijke duizenden. Nu ja, de weelderigheid mot betaald worden. We hebben een schutterij, d. w. z. een overschotje nog van 't geen ze eens was, die nog de verdienste heeft een adjudant aan een paar centen te helpen. Dus missen kunnen we ze nog niet. We hebben deze week in de Schied. Crt. gelezen hoe ontzettend goedkoop er in 't algemeen hier gewerkt wordtals er bijv. aan de Buitensluis schotbalken ge maakt zullen worden waaraan eerst weken en maanden gearbeid wordt, om groeven in het hardsteen te hakken, die dan weer op bevel van den burgemeester worden dichtgemetseld, om na eenige weken weer te worden opengehakt. Enzoovoort. Om zoo maar eens te zeggen, je ken hier nog 'ns zien waar je centen blijven. En al woon-je nu in een straat waar je geen lantaarntje kunt krijgen, en waar bijv. zoo'n arme duivel van een brandersknecht 's nachts als-i naar de brandoes gaat altijd nog eens de kans maakt den hals te breken of in een moddersloot te ver zeilen al woon je nu in een straat die volgens wijs besluit in de droge zomerdagen uitgesloten is van de gunst om besprenkeld te worden door een gemeente lijke sproeiwagen, ook al is-i daar het meest noodig ga je niet met allemachtig veel plezier je centjes in de muilop het plankje bij den gemeente-ontvanger leggen Ja zeker, je hebt 'r wel die pruttelen en foeteren van belang, die schreeuwen als magere varkens. Als-je ze zoo hoort, dan zullen ze Hu, je wordt er koud van om je hart wat ze al niet zullen En als het volgend jaar de gemeenteraadsverkiezing daar is, het juiste oogenblik om „wraak" te oefenen of wel den heeren te vertellen dat het tegenwoordig belastingstelsel schromelijk onrechtvaardig en de uitgave der gemeentegelden vaak erger dan roekeloos is de heeren, die roekeloos met de centen speelden, die ze met behulp van een bloedpomp hadden opgediept, die aan je vrouw weer beduidende extra-zorgen hadden verschaftdie voor een tijdlang het heele gezin nog wat méér ontbering hadden opgelegd weet-je wat ze dan doen, al die foeterende, wraakzuchtige belasting plichtigen Ze brengen dezelfde knoeiers wéér op 't kussen, omdat ze katholiek, anti-revolutionair of fatsoenlijke gematigde liberalen zijn, en daarom alleen in de oogen der kiezers bekwaam genoeg voor gemeenteraadsleden. Die dan het volgend jaar de belastingpomp nóg maar een slag méér geven Jaarfeest Metaalbewerkers. Op heden, Zaterdag 1 September, gedenkt de afd. Schiedam van den Metaalbewerkersbond haar éénjarig bestaan. Daarom wordt een Soiree Amusante gegeven, waaraan de muziek- vereeniging «Kunst en Strijd» en de zangvereeniging «Excelsior» hare medewerking verleenen. De Soiree wordt gegeven in «Constarttia» en vangt ten 8 ure aan. Waar het propagandistisch karakter op dit feestje niet ontbreekt, willen we inzonderheid den metaalbewerkers opwekken de Soiree te bezoeken. De toegangsprijs (20 ets. per persoon) is billijk gesteld. Amnestie verleend. Koningen en keizers hebben de gewoonte, wanneer ze een buitenkansje in de familie hebben, sentimenteel te worden en bij zoo'n gelegenheid ook anderen in hun vreugde te doen deelen. Sommigen verleenen kwijtschelding van straf aan boos doeners voor bepaalde misdrijven de groote kunstenaar die keizer van het Duitsche Rijk is geworden, maakte z'n onderdanen onlangs gelukkig, toen hij een kleinzoon rijk geworden was, door voor een van z'n regimenten een marsch te komponeeren. Zoo doen allen iets, zij het dat de een z'n gunsten gelukkiger weet te kiezen dan de ander. Een bizondere gunst is dezer dagen verleend door de afd. Schiedam van den R. K. Volksbond. Deze heeft Zondag j.l. haar nieuwe tooneelzaal ingewijd, een plech tigheid door den Deken van Overschie verricht, in tegen woordigheid van de verschillende bestuursleden der onderafdeelingen, geestelijken enz. enz. Zoo'n gelegenheid mag evenmin maar zóó-zóó voorbij gaan. Daar hoorde óók iets gewichtigs bij en al wist men niet bepaald een regimentsmarsch in elkaar te knoeien (de Schiedamsche Schutterij heeft er geen meer noodig) toch moest er iets verzonnen worden. En is men op den gelukkigen inval gekomen, naar 't schijnt, den armen gebannene van den R. K. Volksbond, onze goê oüe Schied. Crt. die sinds jaar en dag uit de kringen der Volksbonders was geweerd geworden, am nestie te verleenen. De oüe prijkte met een verslag over de plechtige inwijding Vergeven en vergeten is 'n schoon devies. Maar een zóó slappe ruggegraat te bezitten, dat stuit zelfs in een oüe ziel als de Schied. Crt. tegen. Morgen of overmorgen wordt ze weer weggetrapt. Een kranig figuur! De -Schied. Cour. nam uit Het Volk het antwoord over op het schrijven van den heer de Groot betreffende „Volkshuisvesting." Als inleiding schreef ze daarbij: Waar de inzender ook ons in zijn antwoord noemt, willen wij enkel opmerken dat wij hem de wijze waarop hij dat doet, vergeven. Wij cursiveerden een woord. Als de wijze waarop de opmerkingen werden gemaakt, vergeven wordt, dan zou een zakelijke bespreking der gewraakte feiten altijd nog te wachten zijn. Tot nog toe bleef echter ook deze uit. Durft de Redaktie van de Schied. Cour. zich ook daaraan niet te wagen? Coöperatienieuws. We ontvingen het 2e jaarverslag der coöperatie „Voorwaarts," te Rotterdam. Het blijkt deze onderneming nogal goed te gaan de bakkerij telt nu 1400 ledende depots gaan goed, de drukkerij alleen maakte een winst van f 2153. tegen f 150.in het vorig boekjaar. De totale winst bedraagt f 8700.88 Yj waarop een uitkeering van 1.80 pCt. moge lijk is. De federatie R'dam S. D. A. P., de Rotterd. Bestuurders- bond, en de leden van „Voorwaarts" wordt elk f 1710. van de winst uitgekeerd, aan het fonds „Volkshuis" en de reservekas elk f 684.aan het personeel f 342. Prachtige resultaten DE KUIPERIJ. IV (Slot.) Een Les voor de Arbeiders. In het feit, dat de machine langzamerhand ook in dit bedrijf haar intrede doet, ligt voor de betrokken arbeiders, en niet alleen speciaal voor hen, maar ook voor de anderen een gewichtige les opgesloten. Immers wat beteekent de invoering der machine op zich zelf feitelijk voor den arbeid Ditdat de te ver richten arbeid gemakkelijker en sneller kan worden vol bracht. Dat dus de taak der bij dien arbeid betrokkenen aanmerkelijk wordt verlicht. Uit den aard der zaak moet dus de machine voor de arbeidenden zijn een zegen. Is zij dat echter op dit oogenblik wel? Integendeel! Zij is in elk bedrijf, waar zij werd ingevoerd, geworden en zij wordt ook in dit bedrijf: een vloek voor den arbeider. Inplaats van zijn arbeid te verlichten, zijn dagtaak in de werkplaats te verkorten, zijn leven te veraange namen, wat toch in de toepassing van machineriën voor de menschheid ligt opgesloten verzwaart zij hier den arbeid, verlengt de dagtaak, vergald het leven. Geen wonder dat de oppervlakkige, weinig doorden kende arbeider de verzuchting slaakt„konden we die machines maar weg krijgen dan waren we uit den nood." Echter het behoeft niet nader te worden betoogd, dat de machine zélf niet is een vloek. Het is de wijze waarop zij op dit oogenblik wordt toegepast, die haar tot een vloek voor de arbeidende klasse maakt. Zij worden niet aangewend door de menschheid om de taak der menschheid te verlichten, neen, zij worden aangewend door een kleine klasse van menschen de bezittenden, niet om de taak van een of andere groep te verlichten, maar om nog grootere winsten te behalen. De kreet„weg met de machineis dus een ver keerde leuze. Niet de machine moet verdwijnen, maar in de wijze van toepassing moet verandering worden gebracht. Zij mag niet langer zijn een werking tot vermeerdering van de winsten der bedrijfs-ondernemers Zij moet worden gehaald uit de handen van deze kleine klasse van menschen en gebracht in handen van het volk, in handen der gemeenschap, opdat ook haar voordeelen het volk ten goede komen Of dat mogelijk is Juist de ontwikkeling die het kuipersbedrijf op dit oogenblik door maakt zal het bereiken van dit doel niet alleen vergemakkelijken, maar zelfs in de hand werken Wat staat het brengen van de fust-fabrikage in han den van de gemeenschap, hier, de gemeente, en tevens het gemeenschapsbeheer, in den weg, indien het bedrijf is geconcentreerd in eenige stoomkuiperijen Niets dan de lauwheid, de willoosheid van u, arbei denden, zelf Wat zult gij doen Gij kunt kiezen tusschen twee wegen. Gij kunt berusten in uw lot, maar weest dan verze kerd dat uw toestand slechter en slechter zal worden, en dat uw toekomst zal staan in het teeken der bitterste ellende Maar gij kunt u ook opmaken ten strijd. Ten strijd als leden uwer vakvereeniging, om directe verbeteringen in uw toestand aan te brengen, verbete ringen zooals wij in ons laatste artikeltje schetsten. Ten strijd als leden uwer politieke partij, de Sociaal- Demokratische Arbeiderspartij, ter verovering van staat en gemeente, ter bereiking van het doelgemeenschap pelijk bezit en gemeenschappelijk beheer der bedrijven. Is dit laatste doel bereikt, dan zullen de machines ons niet langer ten vloek, maar ten zegen zijn. Dan zullen wij niet langer arbeiden in knechtschap, in armoede, niet langer leven in vrees voor een bange toekomst. Maar dan zult gij werken en leven als vrij mensch in een betere, schoonere, blijdere maatschappij Welaan, doet uw keus. Wij vertrouwen dat zij er eene zal zijn, mannen waardig. Errata. In ons laatste artikeltje is een zinstorende fout geslopen op blz. 4, eerste kolom, derde alinea, tweede regel, staat„natuurlijk uitgewerkt en aange vuurd" moet zijn: „en aangevuld." Kiesrechtmeeting Zondag 16 September te Amsterdam. Ter gelegenheid van de lande lijke betooging voor algemeen kiesrecht, Zondag 16 Sep tember te Amsterdam te houden, zal van hier een goed- koope jextra-trein loopen. De retourprijs bedraagt slechts f 1.85. Zij, die daarvan gebruik wenschen te maken kunnen zich daartoe aanmelden en liefst zoo spoedig moge lijk, omdat wij het aantal van te voren moeten opge ven aan de volgende adressenA. van Staveren Wz., 2e Maasboschstraat 2 J. van Driel, Oosterdwars straat 27 J. C. Hoorweg, Stationsstraat 172 en F. L. J. Lafeber, Markgraafstraat 16. Het uur van vertrek wordt later bekend gemaakt. Ieder haaste zich dus I Het schandaal in de P. K. Drossaartstraat. Vrijdagmiddag der vorige week, werd op rechterlijk bevel den inboedel van de Melksalon «Nooit Gedacht» op straat gezet, terwijl de bewoners afwezig waren. Deze executie op zichzelf wenschen wij voor ditmaal onbesproken te laten, hoe het echter is gegaan met dien inboedel, daarover wenschen wij het een en ander op te merken. Nadat het boeltje is op straat gezet, onbeheerd en

De Moker | 1906 | | pagina 3