No. 29, ZATERDAG 15 September 1906. '6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stukken yoor 't eerst? Afdeelingsnieuws. Aan de Leden Kiesrechtmarsch nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in Aan de Ylaardingsehe betoogers Naar Amsterdam. Een vergeten stelling. het bezit der Redactie zijn. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Mj v00ruithetaling. franco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. In de Zondag gehouden vergadering, die druk be zocht was, werd de uitslag der aanbesteding aan de leden ter kennis gebracht, en meegedeeld, dat waar schijnlijk binnen enkele dagen een spoedeischende ver gadering zou worden belegd ter bespreking van nieuwe plannen, die meer en beter zouden voldoen. Het bestuur werd op de volgende wijze samengesteld Dr. J. van Leeuwen, voorzitter. W. Hoek, penningmeester. Mej. A. As. M. J. van Dijk. A. de Wit, secr., Groote Markt 12. 'Nieuwe leden kunnen zich bij elk der bestuursleden ten allen tijde opgeven. A. s. Dinsdagavond is uitsluitend ter bespreking van de gewijzigde plannen voor ons nieuwe gebouw een spoedeischende vergadering belegd, die nu eens door alle leden moet worden .bijgewoond. De Zondag ge houden vergadering was druk bezocht, maar Dinsdag mag niemand ontbreken. Iedereen kome, en ieder brenge zooveel mogelijk nieuwe leden mee. Opdat niemand onvgorbereid ter vergadering komt, zullen de plannen vanat Zaterdag voor de leden ter inzage liggen. Ook daarin toone elk zijn belangstelling. Niemand blijve achter! Ieder op zijn post! Het Bestuur. Komt makkers, aangetreden, Voor 't eerste burgerrecht, Wat helpen ons gebeden, Voor 't kiesrecht dient gestreden, Te lang is 't ons ontzegd. Van vrouw en man, van arm en rijk, In dorpen en in steên Klink d'eisch: elk burger is gelijk, Dus 't kiesrecht algemeen. Komt makkers, hoog geheven Bureau van Redaktle en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 787s uur. hebben ons naar het terrein te begeven, waar de betoo- gin£ ten 1 uur zal aanvangen. Voor een goede regeling van den optocht, die na afloop op het terrein, door de stad zal plaats hebben, is op verzoek van het uitvoerend comité, voor iedere plaats van eenige beteekenis een commissaris van orde aange wezen wien de regeling in stoet van de betoogers uit de plaats zijner inwoning, is opgedragen, waartoe allen zeker wel zullen willen meewerken en zoo noodig aan diens wenschen tegemoet komen. Het vertrek 's avonds van Amsterdam is vastgesteld op 7.45 (stadstijd) en zullen we ongeveer 10 uur weer in Schiedam aankomen. Allen nu Zondagochtend a.s. present, liefst wat vóór half acht (stadstijd) en eveneens des avonds 7.45 (stadstijd) voor het vertrek Juit Amsterdam, want op geen andere treinen zijn deze retourkaarten geldig. Opgepast dus, dat gij noch 's morgens aan 't station alhier, noch 's avonds aan 't station te Amsterdam te laat komt, want de moeite en financiëele schade zult ge u zelf moeten getroosten. J Naar de Betooging! Op voor het Kiesrecht! De Secret, v. h. PI. Com. v. A. K. Zij, die met den extra-trein naar de landelijke meeting voor algemeen kiesrecht gaan, Zondag 16 September a. s. te houden, zij het volgende bericht: Vertrek van Vlaardingen 7.03, (stadstijd) daarna overstappen in Schiedam. Aankomst in Amsterdam 9.31. Vertrek Amsterdam 's avonds 7.45. Aankomst Vlaardingen 's avonds 11.08. Retourprijs f 1.85. Deze speciale kaarten zijn op geen andere treinen geldig. Verder berichten we aan ieder die van deze extra- trein gebruik wil maken, dat de kaarten aan 't station alhier reeds Vrijdag 14 en Zaterdag 15 September verkrijgbaar zijn, en natuurlijk des Zondags ook nog. Op! naar de meeting! Het bestuur van de afd. Vlaardingen der S.D.A.P. De roode vrijheidsvaan, Als wij eendrachtig streven, Zal men ons 't kiesrecht geven, En elk ter stembus gaan. Van vrouw en man, enz. Daarom u aangesloten, Verdrukten wijd en zjjd; Strijden met uw lotgenooten, Eendrachtig, vastbesloten, Dan winnen wij den strijd. Van vrouw en man, enz. Zooals reeds per aanplakbiljet is bekend gemaakt, zullen we a.s. Zondag 16 Sept. per extra trein, des morgens 7.32 stadstijdvan hier naar Amsterdam vertrekken tot deelneming aan de Groote Nationale Betooging voor Algemeen Kiesrecht, voor welke reis de speciale ééndaagsche retourkaarten a f 1.70 den per soon Vrydag en Zaterdag, 14 en 15 Sept. aan 't Station alhier verkrijgbaar zjjn gesteld, en voorzoover nog voorradig, ook nog 's morgens bij vertrek, 't Best zal zijn niet tot 't laatste oogenblik te wachten, doch tijdig zich van een plaatskaart te voorzien, dan is men er zeker van niet te worden teleurgesteld, daar ook voor Schiedam een zeker aantal kaarten verkrijgbaar zal zjjn. Het uur van aankomst te Amsterdam is aangegeven op 9.31, zoodat we meer dan voldoenden tijd zullen Het programma van de katholiek sociale week is zonder stoornis afgewerkt. De diverse inleiders, twaalf priesters en vijf leeken, hebben hun best gedaan hun gehoor aannemelijk te maken, dat de katholieke kerk voor oplossing der sociale kwestie het aangewezen lichaam is, doch hebben daarbij geen andere economische inzichten verkondigd, dan die het gemeengoed zijn van eiken doorsneê-vrijzinnig-demokraat of linkschen unie- liberaal. Van een speciale katholieke maatschappij-leer bleef het gehoor gespeend, en een uiteenzetting daarvan toch zou men in de eerste plaats hebben mogen ver wachten. Nu bleef het bij wat uittreksels en aftreksels van modern-liberale staathuishoudkunde, zoowat in het midden tusschen Pierson en Treub, met een dun Roomsch- theologisch sausje overgoten, en gewijd door den Pauselijken zegen, waaraan echter de waarschuwing was vastgeknoopt, vooral niet te treden buiten de banen door de Pauselijke Encyclieken voor katholieke politiek en sociale aktie getrokken. Niet onwaarschijnlijk dat daarmee gedoeld werd op de katholiek-demokraten in Italië, die onder leiding van den priester Murri een zelfstandige en vooruit strevende politiek wenschten te volgen en zich in deze wereldsche zaken niet onderworpen rekenden aan het geestelijk gezag van den Paus. Doch deze leerde hun dat wel gauw anders, en dreigde met kerkdijken ban wie aan die beweging bleef deelnemen. En niettemin waren er die volhielden, de juistheid bewijzend van het gezegde: „hoe dichter bij den Paus, hoe slechter ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. katholiek." Zoo stout zullen de mannen van de „Sociale Aktie" hier te lande niet zijn. Zij leveren maar wat onschuldig parade-werk, en men zou zich al bizonder vergapen aan wat uiterlijken schijn van dik-opgelegd versiersel, wanneer men zou meenen, dat nu van deze lieden een werkelijk zelfstandig demokratische politiek te verwachten was. Het kapitalisme blijft troef. Alleen meenen zij, dat de oude methode van openlijke reaktie te ve6l in de kaart liet kijken, en er nu nieuwe, moderne foefjes, noodig zijn om het spel te winnen. Alleen op zwart spelen gaat niet meer. Er moet wat rood bp, om den braven katholieken werkman te doen vergeten, dat zijn belang de inzet is en hem integendeel te doen gelooven, dat hij de pot mag deelen. Zoo zijn er dan heel wat stellingen verdedigd. Als wij niet mis geteld hebben wel honderd en dertig. Natuurlijk ontbraken er ook niet die betrekking hadden op het vraagstuk der werkstaking. Een kerkelijk pro fessor, de priester Aalberse, heeft er het zijne van gezegd. Staking was, nu ja, onder een heeleboel voorwaarden en voorbehoud, geoorloofd. Maar zonder uitzondering was verboden de „politieke staking." Hoe verfoeilijk of een wetsontwerp ook moge zijn, hoe laag de aanslag ook op de weinige rechten der arbeidersklasse, nooit zijn de arbeiders gerechtigd volgens dezen katholieken professor, ter afwering en ter verdediging het werk neer te leggen, en evenmin ter verkrijging van hun met bruut geweld onthouden rechten. Of het gebruik van hooivorken en dorschvlegels, waarmee in Frankrijk de klerikale boeren onder aan voering van geestelijken de toepassing zochten te ver hinderen van de wet op de geestelijke orden, als vreedzamer en regelmatiger middel van verweer, wel volgens de opvattingen der katholiek-sociale-aktie geoorloofd is, bleef onuitgemaakt. De professor zal zeker zijn reden gehad hebben daar niet over te spreken. Maar en ziehier wat wij met ons opschrift „een vergeten stelling" bedoelen wat niet verzuimd had mogen worden, is de behandeling van de vraag of ook politieke uitsluitingenongeoorloofd te achten zijn. „Politieke uitsluitingen?" Men zou geneigd zijn te dertken dat dit een fantasie is, een strijdmiddel dat niet voorkomt, dat het ondenkbaar is dat werkgevers hun bedrijf stop- en hun arbeiders op straat zetten, als verzet en protest tegen een wettelijken maatregel, die hun niet aanstaat. De heeren Regout, de katholieke millionairs-fabri- kanten van glas en aardewerk te Maastricht, leeren het wel anders. Het geval is interessant van nieuwheid, en leerzaam van strekking. Daar was door Miuister Kuyper een Kon. Besluit uitgevaardigd als uitvloeisel van de wet ter bescherming van vrouwen en kinderen tegen overmatigen en schade lijken arbeid, en betrekking hebbende op het vernisserij- werk o. a. in de fabrieken der Regout's. Deze heeren kwamen in verzet, de Hooge Raad maakte uit dat het Besluit wegens vormgebreken niet bindend was. En in plaats dat Kuyper zijn groot wetgevend talent, aanwendde om onmiddelijk dat gebrek te verhelpen door een nieuw Kon. Besluit in verbeterde editie aan te stellen, liet hij nu maar alles zooals het was, en bleven dus de toestanden waartegen hij toch zelf maat regelen noodig geoordeeld had, onveranderd voortbestaan. De heeren Regout, machtige heerschappen onder de katholieke coalitie-vrienden, hadden hem zeker wel beduid dat hij de Maastrichtsche proletariersvrouwen en kinderen nog wel wat langer dan een dag en een nacht kon laten wachten. Minister Yeegens heeft nu het zaakje weer aangepakt en met een kleine wijziging gezorgd dat de krachte loos gemaakte bepalingen weer geldigheid kregen. Maar nu staan de Maastrichtsche aardewerk-koningen op hun achterste beenen. Zij willen van die inmenging in hun bedrijf niet weten, zij hebben voor dat giftig DE MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1