Parlementaire Kroniek Uit de Vakbeweging. Ditjes en Datjes. langer tijd spaak loopen moest; als De Moker beweert dat er achter de schermen (in de afdeelings-vergade- ringen) meer is afgespeeld dan men het publiek durft vertoonen dan liegt of overdrijft De Moker. Daarom zullen we het de boven alle verdenking staande Nieuwe Sckied. Courant laten vertellen. In een driestar-artikel (de bedoeling van een driestar is ons altijd nog onbekend is 't soms een geheim teeken van de Kuijper-orde lezen we o. m. En nu ook hij heengaat, dringt zich de vraag op, wat de reden van zijn politiek verscheiden is. Zeker is die alleen in persoonlijke overwegingen te zoeken. En zouden wij dan zoover van de waarheid zijn als wij meenen, dat de heer Visser zelf begrijpt, dat voor de hoogste leiding van gemeentewerken vooral in onzen tijd een grootere kracht vereischt wordt dan een man in de zestiger jaren, wiens gezondheid te wenschen overlaat, vermag te geven Er schijnen toch bij gemeentewerken en niet bij gemeente werken uitsluitend wel eenige misbruiken te bestaan. In een der sectiën van het begrootings- onderzoek moeten die nog al kennelijk in 't licht gesteld zijn en op de noodzakelijkheid daarin te voorzien, nadrukkelijk zijn gewezen. Indien men nu maar tusschen de regels wil doorlezen Wie hem vervangen zal? Dat is de groote vraag die velen nog bezig houdt. De Sch. Crt. trachtte op grond van een uitlating van de Nieuwe ter gelegenheid van de burgemeesters-benoe ming het recht te betoogen, dat de plaats gelaten worden zal aan een der leden van de linksche groep. In dat geval zou de heer van Westendorp wel de uitverkorene moeten zijn. Of onze klerikale meerderheid in den raad zich echter zóó royaal toonen zal? 't Valt te betwijfelen. Temeer waar ze meermalen toonde den heer van Westendorp niet te kunnen zetten. Maar als ze een van d'r eigen luidjes nemen wil wie moet 't zijn? De Nieuwe ontwijkt den aandrang van de Sch. Crt. om eenig recht der linksche partij op den zetel te erkennen. Maar blijkbaar gevoelt ze ook de moeilijkheid om uit eigen kring een geschikt kandidaat te vinden. Ze antwoordt Voor alles komt 't er op aan een eerlijk, recht schapen, plichtbewust en bekwaam man tot wethouder te kiezen, niet een van het ouden regenten-type, die het nepotisme doet bovendrijven en met bijzon dere bevoorrechting persoonlijke oogmerken nastreeft maar een man, die het recht voor allen doet gelden en zich eerlijk, loyaal, zoowel tegenover tegen- als medestanders weet te betoonen. Zulk een wet houder alleen is in onze gemeente met hare zeer gemengde bevolking op zijn plaats. Hij kan, tot welke richting jook behoorend, aller vertrouwen winnen, zich door allen, van welke ordelievende richting of partij ook, doen achten. 't Komt ons voor dat de eenige vraag zal zijn of men 't aandurft, ook de derde wethoudersplaats door een katholiek te doen bezetten. Want van katholieke zijde is men steeds trouw aan de leus: ,,Neem wat je krijgen kan" en zal men gerust naast iemand als de heer Piet Lagerwey een man als A. C. A. Nolet of misschien zelfs Mr. Jansen zetten, terwijl ten slotte" bakker Smit de pretentie nog wel bezit in aanmerking te willen komen. Maar de anti's' zullen 't niet willen. Wel vriendschap met Rome, maar niet al te innig Van hiin zijde iemand te zoeken waarmede men voor den dag kan komen, gaat ook niet. Een man als Van der Velden zal men niet durven aanwijzen om een half ontredderd schip in de haven te brengen. En toch wie weet! Laten we 't afwachten. Volgende week zal de benoe ming plaats hebben. Wie 't worden zal, laat ons vrij koud. De man, die er behoorde; de man wiens beleid getuigen zou, gron dige kennis op sociaal gebied te bezitten de man, die bewijzen zou behoorlijk van z'n tijd op de hoogte te zijn, welke ook eischen stelt voor de gemeente-huishou ding, is -o.i. nóch bij de liberalen, nóch bij klerikalen te vinden. Vragendag. De Tweede Kamer heeft onlangs de nieuwe manier, ingesteld om haar leden gelegenheid te geven omtrent belangrijke zaken die aan de orde van den dag zijn, den minister in het openbaar inlichtingen te vragen, zoodat ook de natie wordt ingelicht. Debat wordt daarbij niet toegelaten. Het is vraag en antwoord, zon der meer. Van die gelegenheid maakten twee onzer partijgenooten voor het eerst gebruik. Schaper vroeg inlichtingen over de Maastrichtsche kwestie, men weet wat dat is. Er was een Koninklijk besluit dat op grond jj van de Arbeidswet, verbood in aardewerkfabrieken vrouwen bij het vernisgeven te laten werken. Want in dat vernis zit lood, en dat lood ver giftigt binnen korteren of langeren tijd ieder die er ge regeld mee in aanraking komt. Nu is men in Nederland nog niet zoo ver met sociale wetgeving om dezen moord op medemenschen geheel te verbieden. Het gaat langzaam in ons goede land en de mannen lieten het koninklijk besluit onbeschermd, maar de fabrikanten 'wilden zelfs de vrouwen niet be- schermd zien en zeiden per adres tot den minister als gij uw koninklijk besluit uitvoert, sluiten wij onze fa brieken. Schaper vroeg nu in hoofdzaakMogen wij vertrouwen dat de minister niet wijkt voor deze bedreiging? Minister Veegens antwoordde nog al stevig. Ik laat mij niet bang maken, de geschreven bedreiging dezer heeren leg ik naast mij neer en de mondelinge wensch ik niet aan te hooren. Van Kol was de tweede vrager. Hij vroeg inlichtingen over de knoeierij in Indië. Te Enschedé neemt de strijd groote afmetingen aan. De 30 „vrije" stakers van de „Bamshoeve" blijken niet geneigd de staking op te geven en de fabrikantenvereeniging heeft bekend gemaakt, dat de fabrieken vier dagen per week zullen gesloten worden, totdat bij tijd en wijle het geschil zou zijn opgelost tenzij de heeren het noodig moch ten achten hun fabrieken tot dien maar heelemaal ge sloten te houden. Dat beteekent dus voor de ruim 7000 Enschedésche textielarbeiders met hun gezinnen aan den honger te zijn prijsgegeven, zoolang het den heeren gelieft. De textielarbeidersbonden de Eendracht" en „Unitas" zullen echter het verloop der zaak niet leidelijk blijven aanzien, maar positief moeten optreden. In de naaste toekomst is dus een economisch conflict te wachten als ons land in jaren niet heeft gezien. Te vermelden valt nog, dat een onderkruiper, die met zijn fairiilie op de „Bamshoeve" het werk der stakers wilde opnemen na een dag werken op hardhandige wijze van dat voor nemen is afgebracht. Te Leiden duurt de timmerliedenstaking nog altijd voort. De dag nadert, waarop de patroons hun nieuwe regeling van arbeidsvoorwaarden zullen bekend maken. Zij is reeds door een commissie ontworpen. Het lukt den stakers goed alle onderkruipers te weren. Strijd in Engeland. Een verzoek om loonsverhooging gedaan door de ke- telmakers-vereeniging in het Schotsche gebied dat grenst aan de Clyde, is door de werkgevers zonder eenigen om haal van de hand gewezen en bovendien elk overleg met hun geweigerd om tot een overeenkomst te geraken, waardoor een werkstaking vermeden zou kunnen worden. De vereeniging heeft 50.000 leden en een reserve fonds van f 4.200.000. Zes a zeven duizend werklieden hebben het werk gestaakt. Het zijn geen vervaardigers van ketels voor stoomschepen, maar van klinkers, plaat leggers en naadstoppers. Door het neerleggen van het werk zullen spoedig andere takken van het scheeps bouwbedrijf moeten ophouden. In Paisly Glasgow en in Glasgow zelf is dit reeds het geval, want in eerstge noemde plaats moeten de machinebouwers en schrijn werkers, in Glasgow de scheepstimmerlieden het werk neer leggen. De werkgevers verklaren hoe het ook gaat, de eischen niet in te willigen, dit met het oog op de vooruitzichten van het werk. De laatste negen maanden leverden zij echter meer werk af dan ooit geschiedde. De stukwerkers vroegen een verhooging van 5 procent, de op vast geld werkenden van f 0.90 per week. In 1903 en 1904 moesten de arbeiders een loonsverlaging van 5 procent zich laten welgevallen. In December van het vorige jaar stelden zij reeds hun eisch, maar de patroons hebben hun tot nu toe aan het lijntje gehouden. Naar de algemeene secretaris van de ketelmakersver- eeniging verklaart, wordt dit een felle strijd. Door den secretaris der Schotsche mijnwerkersfederatie is aan die. der mijneigenaars-associatie een schrijven ge zonden om voor ongeveer 80.000 mijnwerkers een ver hooging van loon van 121/^ procent. Tevens werd het verzoek gedaan om een verzoeningraad voor het Schotsch mijnbedrijf bij een te roepen. 28.000 mijnwerkers van Zuid-Wales hebben tegen 1 November het arbeids-contract opgezegd, om de onge organiseerde mijnwerkers in dit gebied te noodzaken tot toetreding als lid van de organisatie. Door hen persoon lijke bezoeken te brengen, zullen zij daartoe worden aan gespoord. Exelsior. De Zangvereeniging vergadert a.s. Donderdag, 's avonds 8 uur in „Constantia." Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar ach terstaande advertentie. Een vergadering. De afdeeling Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers hield j.l. Za terdag een openbare vergadering, die behalve door een betrekkelijk groot aantal onderwijzers en onderwijzeres sen, ook werd bijgewoond door het raadslid, den heer Goukaen den schoolopziener, den heer J. van der Laan. Als spreker trad op de heer F. L. Ossendorp, als voorzitter van dien Bond, met het onderwerp De onderwijzers hebben recht op een behoorlijk salaris. Waar aan ongeveer alles in Schiedam een luchtje is, daar spreekt het van zelf, dat de salariëering der onder wijzers heel wat te wenschen overlaat. De mannen, die de macht hebben, in den treurigen toestand verandering en verbetering aan te brengen de raadsleden ont braken op één na op het appel. Zelfs had het meeren- deel niet eens de moeite genomen, bericht van verhin dering te geven. Wijst dit op een totale absentie van belangstelling, of moet men dit beschouwen als een be wijs, dat de raadsleden reeds lang van de rechten der onderwijzers op de hoogte zijn Wij hopen voor de be trokken ambtenaren het laatste. Maar Kerk en geldzak. In de Zondagsbode leest men 't volgend bericht Het college van Diakenen bericht hierbij ont vangen te hebben van de Naamlooze Vennootschap „Eerste Schiedamsche Begrafenis vereeniging" alhier, een bedrag van f 250. Een vermeerderd gebruik maken van genoemde vereeniging bij voorkomend overlijden, maakte dat zij deze uitkeering overeenkomstig contract van Juni 1904 kon doen. Dat dit bedrag de kas van het college zeer ten goede komt, zal wel niet behoeven verzekerd te worden, en dat de belangen der armen ook langs dezen weg, dat is, door het gebruik maken van genoemde vereeniging, voortdurend in het oog mogen worden gehouden, is de Wensch van het college. Die dankbare Diakenen zijn toch óf uiterst onnoozele halzen - óf kapitalisten handlangers van de meest echte soort. Die gaan reclame maken voor een onder neming, welke geheel aan zuiver ongeloovige kapitalisten toebehoort, die allereerst ten doel hebben winst te maken voor zichzelf maar de vriendelijke reclame der Dia kenen (die hun zeker ten goede komt,) toch wel willen beloonen met een jodenfooi voor de armen. In 't beste geval blijkt hieruit, dat de Diakenen van onze Ned. Herv. Kerk niet snugger genoeg zijn om wat verder te kijken dan hun neus lang is maar óók kan 't zijn, dat ze met volle bewustzijn hun kerkelijk gezag in dienst stellen van den geldzak. Dat zou erger wezen voor de leiders eener orthodoxe gemeente 1 Veiligheid voor Brandersknechts. Naar verluidt, zou dezer dagen in de branderij van de firma H. J. Co. aan de Noordvest een ruwketel zijn ge sprongen, zonder dat daarbij ongelukken hebben plaats gehad. Nieuws is dit heelemaal nietvóóral niet dat 't in de branderij van den heer H(erman) J(ansen) gebeurde er zijn nog heel wat ruwketels in gebruik, die ieder oogenblik kunnen barsten en 'hun kokenden inhoud uitbraken, maar toch, met alle mogelijke primitieve middelen opgelapt, gestookt worden. Controle op ruwketels bescherming van den brandersknecht, 't wordt schijnbaar nog geheel over- tollig geacht. Hervormde Aardappelen. We hebben onlangs aanmerking gemaakt op een aanbesteding door het Bestuur der St. Vincentius-vereeniging uitgeschreven, waaraan alleen katholieke aannemers mochten deelnemen. Niet alleen echter van katholieke zijde past men die dwaze methode toe. Althans dezer dagen kon men in de Sch. Crt. een advertentie lezen van de regenten van het weeshuis der Hervormden alhier, die „onder di Lid maten dier gezindte aanbesteden zullen de levering van 110 Hectoliter Aardappelen." Gewone menschen zouden zeggen heb je aardappe len noodig, zoek dan een leverancier die ze levert van goede kwaliteit tegen billijken prijs dat is het ver standigste. Neen, zeggen de religieuse partijen de leverancier is hoofdzaak, de leverantie bijzaak 1 Oftewel de logika op z'n kop. Onmogelijk? Als een staaltje van zelfstandig beleid aan onze gemeente ter eere van den afgetre den wethouder Visser 1 mompelt men, dat bij gele genheid van de komst van burgemeester Brants op het stadhuis alhier een W. C. (privaat) is gemaakt, met buitenlandsche tegeltjes versierd enz., dat het bagatelle tje van f 1200.— heeft gekost! Als men 't zoo gewoon hoort vertellen, zou men zeg gen dat zoo'n verkwisting onmogelijk is. En' toch moet het waar zijn 1 Coalitie-vrinden. »De Stem des Volks« geeft met een paar volzinnetjes aan, hoe de Katholieke Spoorweg organisatie staat tegenover de Protestantsche dito. Wij lezen daar „Vooruit", het blad der vereeniging „Recht en Plicht" van Pater Weijers schrijft Een nieuwe bestrijder. Ja hoor, een nieuwen te genstander hebben we en een goeden ook. Een, waarvan je voelt, als hij je bestrijdt, dat ge op den rechten weg zijt. Een, die ge met een voetschop wel een paar honderd kilometer ver van je af zoudt kunnen doen vliegen, maar die je spaart omdat je zoo'n lol van zijn bestrijding hebt." Bedoeld wordt hier .„Het Seinlicht", Protestantsch spoorwegblad onder redactie van De Waal Malefijt, Huizinga e. a. Hoort hoe lieflijk de politieke bondgenooten elkaar te lijf gaan, als „Vooruit" zegt i>

De Moker | 1906 | | pagina 2