Ditjes en Datjes. die toch met de wetten op onderwfjs-gebied wel op de hoogte zal zijn Zooals we reeds vermeldden in ons blad, hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland geen reden gevonden, om 't besluit van den raad van Schie dam, d.d. 19 Juli j.l., waarbij bepaald werd, dat in 't vervolg de benoeming van onderwijzeressen bij 't lager onderwijs aldaar slechts geschiedt tot zoolang de onder wijzeres ongehuwd blijft, aan de Koningin ter vernie tiging voor te dragen. Gedeputeerde Staten zegden nadere overweging toe, indien een onderwijzeres onder deze voorwaarde werkelijk zou worden benoemd. Vanwege den Bond van Nederl. Onderwijzers is thans naar aanleiding van de benoeming van Mej de Goederen opnieuw een adres aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland verzonden en is eveneens een tot de Koningin gericht. Deze adressen luiden: Amsterdam S c h i ed a m 4 October 1906. Aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Geven met verschuldigden eerbied te kennen onder- geteekenden, optredende namens 't Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers (goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 22 Maart 1890, No. 28) en namens het Bestunr der afdeeling Schiedam van ge noemden Bond, dat door den Raad der gemeente Schie dam op 30 September j.l. tot onderwijzeres aan de open bare lagere school lr. G. aldaar is benoemd Mejuffrouw T. de Goederen onder voorwaarde, dat deze benoeming geacht zal worden slechts te zijn geschied tot zoolang de onderwijzeres ongehuwd zal zijn. Onder verwijzing naar hun adres van 6 Juli 1906 aan Uw College en van Uw antwoord van 4/8 Septem ber, B. No. 1327 (4e Afd.), G. S. No. 40, hebben adres santen de eer Uw College te verzoeken, het besluit van den Raad van Schiedam tot vernietiging aan Hare Ma jesteit de Koningin voor te dragen. De gronden voor dit verzoek meenen ondergeteeken- den voldoende toegelicht te hebben in hun adres van 6 Juli j.l. 't Welk doende enz. (Volgen de handteekeningen). Amsterdam Schiedam 4 October 1906. Aan Hare Majesteit de Koningin. Geven met verschuldigden eerbied te kennen onder- geteekenden, optredende namens het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers (goedgeaard bij Koninklijk Besluit van 22 Maart 1890, No. 28) en namens het Bestuur der afdeeling Schiedam van dien Bond, dat door den raad der gemeente Schiedam in zijne vergadering van 19 JuDi j.l. een bepaling is aan genomen, om in het vervolg bij iedere benoeming van onderwijzeressen bij het lager onderwijs te bepalen, dat zij slechts geschiedt tot zoolang de onderwijzeres on gehuwd blijft; dat adressanten van oordeel zijnde, dat een derge lijke bepaling in strijd is met de wet zich per gemoti veerd adres dd. 6 Juli 1906 tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gewend hebben met verzoek hun goed keuring aan dit raadsbesluit te onthouden: dat bij missive van 4/8 September 1906, B. No. 1327 (4e afd.). G. S. No. 40, Gedeputeerde Staten meldden „dat het onderwerpelijk raadsbesluit niet aan de goed keuring van dit College onderworpen is en de vraag „of eene benoeming in strijd is met de wet geschied en „er dientengevolge termen zijn van hunnentwege een „voordracht aan Hare Majesteit de Koningin tot ver nietiging der benoeming te doen, eerst beoordeeld kan „worden, nadat die benoeming heeft plaats gehad dat adressanten de kwestie onaangeroerd willen laten, of aan 't meergenoemd raadsbesluit door Gedeputeerde Staten de goedkeuring hadde kunnen worden onthouden dat immers in elk geval Gedeputeerde Staten ook dit besluit reeds aan Uwe Majesteit ter vernietiging had den kunnen voordragen; dat, nu dit niet geschied is, ondergeteekenden zich tot Uwe Majesteit wenden met eerbiedig verzoek, alsnog dit meergenoemde raadsbesluit te vernietigen als in strijd met de wet op het lager onderwijs. In artikel 30, lid 1, worden de gevallen genoemd, waarin ontslag kan worden gegeven en daarbij is uit drukkelijk bepaald, dat ongevraagd ontslag slechts op voorstel van Burgemeester en Wethouders kan worden verleend, zoodat dus geene bepalingen kunnen worden gedoogd, waarbij vastgesteld wordt, dat in bepaalde gevallen aan iemand ontslag zal verleend worden. Trouwens de Koninklijke Besluiten van 16 Maart 1882, Staatsblad No. 43, 8 October 1887, No. 170, en laatstelijk van 22 Maart 1906, Staatsblad No. 51, gaan geheel van hetzelfde denkbeeld uit; bovendien wordt ook in de Mi-sive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dd. 25 Juli 1881, No. 2413, afd. O, en in het Koninklijk Besluit van 17 Augustus 1888, Staatsblad No. 121, beslist, dat benoeming voor een bepaalden tjjd of tot wederopzeggings toe in strijd is met de wet. Verder meenen adressanten Uwer Majesteits aandacht te moeten vestigen op het feit, dat in de zitting van den gemeenteraad van Schiedam, d.d. 28 September 1906 een benoeming heeft plaats gehad onder de door hen gewraakte voorwaarde. Toen toch is Mejuffrouw T. de Goederen tol onderwijzeres aan de openbare lagere school, lr. G, benoemd, onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat de benoeming zal duren tot de onderwijzeres ge huwd zal zijn. Om de redenen, boven aangehaald, verzoeken adres santen Uwe Majesteit eerbiedig ook het besluit van den Raad van Schiedam tot benoeming van Mejuffrouw T. de Goederen te vernietigen als strijdig met de Wet. 't Welk doende enz. (Volgen de handteekeningen). Voor f1200.Van verschillende zijden kwam men ons bericht bevestigen, dat voor burgemeester Brauts op het gemeentehuis een ppdoos is gemaakt, welke het bagatelletje van f 1200.haeft gekost. Het ding is versierd met tegeltjes uit Italië, welke niet door een onzer metselaars van Gemeentewerken konden verwerkt worden, maar waarvoor een soort Italiaansche kunstenaar moest worden gerequireerd. We zouden haast meenen dat dègene, die op den zotten inval is gekomen van een dergelijke verkwisting, meer dan rijp geacht kan worden voor Meerenberg. Maar nu we eenmaal die mooie inrichting rijk zijn, willen we in overweging geven le den gemeentenaren, die ervoor betalen mochten, op bepaalde dagen in de gelegenheid te stellen de in richting te komen bewonderen 2e aan de verschillende stations reclame te maken voor deze bezienswaardigheid der gemeente Schiedam, tegen matigen prijs voor vreemdelingen ter bezichtiging gesteld. Wie weet, wat een massa bezoekers alzoo naar ons stedeke zouden worden gelokt De „Algemeene." De „Alg. Coöp. Bakkerij" heeft een voordeelig jaar achter den rug. Het ledental steeg van 685 tot 770, de omzet bedroeg f 79.717,11, de zuivere winst f9.625,465. Deze wordt verdeeld als volgtreservefonds f 1439.33 Personeel f797.63; Fonds alg. volksbel. en alg. coöpe ratie f959.55; Leden f6428.955. Over het broodsverbruik kan een dividend worden uitgekeerd van 9 pCt. De Algemeene Ledenvergadering wordt gehouden op Maandag 22 October 1906, in 't gebouw van den R. K. Volksbond. Uit de vele te behandelen punten stippen we aan eeu voorstel van K. Busscher en 11 anderen om uit het fonds voor Alg. Volksbelangen f 25.uit te trekken voor het Bureau voor Arbeidersreckt alhier. Waar deze instelling alleen reeds voor drukwerken vrij hooge uitgaven heeft, zou eenige steun niet over bodig wezen. En het ligt toch ook wel op den weg der „Algemeene" een instelling als deze te steunen. Maar of het zal gebeuren is een open vraag. Het Volkshuis. Op een schrijven fan het Dag. Bestunr van den Bestuurdersbond inzake de weigering der steunlijsten, werd het volgend schrijven ontvangen: WelEd. Heer. Namens het bestunr van het Volkshuis meld ik u dat steunlijsten in het Volkshuis niet dan bij uitzondering worden toegelaten. Indertijd is de steunlijst voor de Wag. steen bakkers geplaatst zonder voorkennis aan het bestuur. Achtend, Uw. dw. dr. P. J. de Mooy, Secr. v/h. Volksh. Schiedam, 6 Oct. '06. Dit antwoord is zoo klaar als koffiedik waarom nu lijsten voor de Leidsche timmerlieden worden ge weigerd, weet nog niemand. 't Komt ons voor, dat het bestuur van het Volkshuis haar reaktionair spel gevaarlijk hoog opdrijft. Het laatste woord zal er nog wel niet over gesproken zijn. Een luchtkaars. De heeren F. J. Smit, C. J. Blommendal en N. J. M. Dresch hebben een circu laire rondgezonden, waarin personen van verschillende richtingen worden opgeroepen tot een samenkomst op Maandag 15 October, in het Verkooplokaal, om voor- loopige besprekingen te houden en zoo mogelijk eene Commissie te benoemen, voor het ontwerpen van plan nen om hier zooiets van een Koninginnedag te krijgen. De heeren kunnen hun idéé fixe dus niet loslaten. Gedeeltijk waren die krantenmenschen na hun snoeverij van den laatsten tijd ook wel verplicht de koe bij de horens te vatten. En 't is trouwens de moeite wel waard ook. Het clubje heeren weet z'n tijd blijkbaar niet nuttiger te besteden, dan met het organiseeren van lolmakerijen beter ware het dat ze begonnen, de arbeiders, voor wie de pret wordt klaar gemaakt, eerst reden tot lol- maken te geven. Maar aan de ekonomische verheffing onzer verarmende bevolking te werken, staat niet op het program dier heeren. Neen, ze zullen zorgen dat de arbeiders een nieuwe gelegenheid krijgen hun ellende leven voor een dag te begraven in een roes. Daarmee doen ze dankbaar werkhun namen komen in de krant; met eerbied worden ze genoemd en wie weet schiet er nog niet eens een lintje voor de lui over! Over Calvinisme. „Het Calvinisme verlamt „alle ware zedelijkheid, verstompt en verdooft het rede lijk denken; is een vijandin van de ware wetenschap, „daar het een nuchter, eerlijk onderzoek der dingen „schuwt en veroordeelt als hoogmoed des verstands." I „Het is een stelsel van dwaling en leugen, een bron „van partijhaat en verdeeldheid, en prikkelt tot verzet „tegen den godsdienst. Het verdonkert het Evangelie „van Gods liefde, geeft „steenen voor brood", drijf) „velen tot afkeer van allen godsdienst, tot naakt en „koud ongeloof. Het is een verderfelijke macht, waar- stegen niet genoeg kan gewaarschuwd worden, en welks weder-opleven in onze Ned. Hervormde kerk een groot „gevaar voor die kerk en voor allen waren godsdienst „moet geacht worden." Het bovenstaande zegt niet de een of andere paga- nistische blaaskaak, doch de weleerwaarde heer Ds. M. Beversluis, predikant te Barendrecht. En daarom is 't merkwaardig. Coöperatief Ziekenfonds. De volgende cir culaire is verzonden Aan H.H. Directeuren, Bestuursleden, eigena ren van vereenigingen tot verschaffing van geneeskundige hulp enz. bij ziekte en H.H. Medici te Schiedam. M. H. Indertijd is uit de Vereeniging „Schiedamsche Be stuurdersbond" (de vakvereenigings-federatie alhier) een Commissie benoemd, om te onderzoeken de mogelijkheid om te Schiedam te komen tot de oprichting van een „Coöperatief Ziekenfonds." Uit de „Algemeene Coöperatieve Bakkerij", alhier gevestigd, kwam eenigen tijd daarna eveneens een Commissie tot stand, hetzelfde doel beoogend. Beide Commissies hebben, na voldoend overleg, zich vereenigd, Uit de door haar verzamelde gegevens bleek, dat de toestand der alhier bestaande ziekenfondsen van dien aard is, dat een vrij belangrijke verbetering op dat gebied zeker niet overbodig zou zijn, en tevens, dat met het oog op het dezer dagen door de regeering ingediende wetsontwerp op de ziekteverzekering, voor de meeste dier inrichtingen een omvangrijke reorgani satie niet zal kunnen uitblijven. Met de oprichting van een coöperatief ziekenfonds beoogen wij aan de leden tegen een billijke premie, bovenal een behoo lijke behandeling bij ziekte te ver schaffen, dus te zorgen dat H.H. Doctoren slechts zóó veel patiënten zullen te behandelen hebben, dat een goede behandeling mogelijk blijft. Voortsde mogelijkheid daar te stellen, indien noo- dig, specialiteiten op verschillend gebied te kannen raadplegen. Eveneens stellen wij ons voor een homoëopathisch Arts eraan te verbinden, opdat ook de voorstanders der homoëopathi6 de behandeling kunnen verkrijgen, die zij verlangen. Ten slotte beoogen wij aan de leden van het coöpe ratief ziekenfonds medezeggingsschap te geven over het beheer en de organisatie van hetzelve en de geheele administratie te stellen onder controle der leden. Wat in het belang der burgerij het meest gewenscht zou zijn om tot het beoogde doel te komen, het kan moeilijk worden ontkend, zou samensmelting van alle bestaande fondsen zijn. Zeker erkennen wij dat daaraan zeer vele moeielp- heden gepaard zouden gaan dat voor de verzekerden der verschillende fondsen, welke allen hun eigenaardige bepalingen hebben, aparte regelingen zouden moeten worden getroffen. Wij erkennen die bezwaren, doch wij weten óók: waar een wil is, daar is een weg. Indien het belang van het algemeen er mede wordt gebaat, heeft men zich eenige moeilijkheden te getroosten. Teneinde de mogelijkheid van bovenbedoelde samen smelting met u te bespreken, zijn wij zoo vrfj u uit te noodigen tot eene vergadering, welke wij bepaald hebben op VRIJDAG 9 NOVEMBER, "s avonds 8 uur. in het „Volkshuis", Eange Haven 131. In het vertrouwen dat u deze Vergadering zult wil len bijwonen, teneinde bovengemeld voorstel aan een grondige bespreking te kunnen onderwerpen, teekenen wij, Hoogachtend, De voorloopige Commissie tot oprichting van een Coöperatief Ziekenfonds te Schiedam, P. DE BRUIN, Voorzitter. G. W. SNEL. VAN KAMPEN, C. L. MOERMAN. J. STEGMAN. G. J. VAN WURMOND, Secr. Villastraat No. 64. Schiedam, October 1906.

De Moker | 1906 | | pagina 2