No. 36. ZATERDAG 3 November 1906. 6e Jaargang. Oe aanstaande gemeenteraadsverkiezing. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. het bezit der Redactie zijn. Stnkken voor 't eerstvolgend Afdeelingsnieuws. Dr. J. van Leeuwen. Vlaardingen. Propaganda. Majoor Visser af! nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in Onze Hansworst. Kinderkleeding en -Voeding. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal f Mj vooruithetaling. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Het bestuur van de afdeeling der S. D. A. P. heeft in lijn Dinsdag j. 1. gehouden vergadering na nauwgezet onderzoek de overtuiging gekregen, dat de beweringen van W. Rooijers ten opzichte van den redacteur van ie Moker naar aanleiding van het ingezonden stuk van „Een arbeider" in het laatste nummer niet juist zijn, en de houding van W. Roojjers in deze niet korrekt is geweest. Aangezien W. Roojjers geweigerd heeft, zijn monde linge verklaringen schriftelijk te bevestigen, atht het bestuur zich tot deze verklaring verplicht. A. de Wit. W. Hoek. A. As. M. J. van Dijk. Door het bestuur der afdeeling is voor de viering van het St. Nicolaasfeest een commissie gevormd, die tot voorzitter heeft gekozen: M. J. van Dijk en tot secretaresse-penningmeesteresseMej. Verdijsseldonk, Dwarsstraat 60. Aan het laatste adres kan dus ieder, die veel of weinig, liefst veel, voor de kleinen over heeft, zijn gave offeren. Ook zal iederen Zondagavond van acht tot tien uur de commissie in „Constantia" zitting hebben tot het in ontvangst nemen van giften. Ieder aan het werk om de taak der commissie zooveel mogelijk te vergemakkelijken Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar Oosterdwarsstraat 27. Vlaardingers Knipt dit berichtje uit en bewaart het, waar ge het geregeld en telkens kunt lezen en herlezen Maakt propaganda voor dit blad, De Moker, dat ook in uw belang werkt! De brochurenhandel onzer partij heeft een serie ge- schriftjes uitgegeven als „Losse Blaadjes," waarop we in 't bizonder de aandacht willen vestigen. Ze zjjn bedoeld voor de allereerste propaganda en daarvoor ook uitnemend geschikt. Allereerst omdat ze goedkoop zijn. Per stuk 1 cent, per 100 ex. f 0.90, 300 ex. f 2.50, 500 ex. f 4.—, 1000 ex. f 7.—, elke honderd meer f 0.70. Men kan ze dus gemakkeljjk gratis verspreiden en vooral vbor propagandaclubs, welke aan huisbezoek doen, zoo ook voor de afdeelingen van „Het roode Licht", voorziet deze uitgave in een lang en sterk gevoelde behoefte. Ze zijn in traktaatjes-vorm uitgegeven; van boven versierd met een toepasselijk prentje. No. 1 is: Met eere gewerkt; No. 2: Een verloren Leven; No. 3: Nog niet te laat; No. 4: Een kerst avond; No. 5: De groote erfenis. Ofschoon allen de moeite van het lezen overwaard zijn, hebben we van „Een Kerstavond" en „Nog niet te laat" den besten indruk gekregen. Vooral het laatst genoemde moet in onze omgeving druk verspreid worden, niet het minst onder de vrouwen. Kom, helpen we allen de propaganda onzer beginselen levorderen, nu we van zoo goede amunitie voorzien zijn. De heer Visser heeft thans ook ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. De „slag" komt evenmin „onverwacht" als dat ze zwaar" zou kunnen zijn. In ons no. van 29 September 1.1. voorspelden we reeds dat de heer Visser ook a's raadsHd wel een „eervolle" aftocht zoeken zou, alvorens de verkiezing van 1907 daar is. En onze profetie ;s reeds vervuld. We kunnen ons niet voorstellen, dat er iemand ;n Schiedam te vinden is, die de aftocht van den heer Visser betreurt. Integendeel, zéér velen zullen hem met het grootste genoegen op non-aktief zien gaan. Aarts-konservatief als hij 's aangelegd, was hij als „politicus" in den raad voor z'n vrienden een dik raadsel, waarvan ze zelf absoluut niet wisten te zeggen bij eenigerlei kwestie of ze 'm „rijk" of „kwijt" waren. En in 't algemeen was hij in den raad en in de geheele gemeente-huishouding voor alles wat maar 'n weinig demokratisch getint was, een groote sta-in-den-weg. tureau van Bedaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie 's Woensdagsavonds van 7y28y2 uur. Hij had zeker goed gedaan, reeds jaren en jaren terug te begrijpen, dat z'n tijd voorbij was. Dat star- conservatisme, in hém verpersoonlijkt, heeft nu een maal geen beweeg-ru'mte meer. Met het vertrek van den heer Visser is het ultra conservatieve element in onzen raad weer belangrijk verzwakt. D'r vallen zoo nog al eens klappen in dien hoek we denken aan ons aller „vriend" Kees Klein en den heer P. Jansen, die in de laatste jaren sneuvel den. En, al weten we dat er nog méér te doen is, dat er nog méérdere leden van onze vroedschap zijn jdie er evenmin behooren als een der thans uitgeworpenen, we zjjn dankbaar, het ónze te hebben kunnen bjjdragen, door een stevige kritiek op hun daden, menschen als de heer Visser het bekleeden van openbare betrekkingen oomogeljjk te hebben kunnen maken. Voor héél de conservatieve garde luidt het commando ingerukt, marschEn zelfs onze schutterij-majoor had het bevel te gehoorzamen. De heer Visser had zitting voor district III. We krjjgen daar dus binnenkort een verkiezing. Mocht het eens een frissche, principiëele strijd worden! Met een enkel woord, zonder te willen vooruitloopen op de beslissing, die onze afdeeling aanstaanden Donder dag zal nemen, willen wjj wjjzen op de beteekenis der gemeenteraadsverkiezing in distrikt III. In dat distrikt hebben noch de kerkdijken noch de liberalen een vol strekte meerderheid meer. De sociaal-demokratische stemmen beslissen daar. Voor beide burgerlijke par tijen is dit een reden om bij hun candidaatstelHng daar rekening mee te houden. Maar ook om een andere reden is deze verkiezing van belang. Om namelijk eens krachtig te wijzen op het verregaande wanbeheer onzer gemeente, waarvan beide burgerlijke partijen even erg schuld zijn, en op de schandelijke lasten die zjj samen op de schouders van den kleinen man hebben gelegd. Onder den Jeruël- burgemeester, dien wij thans hebben, is dat er niet beter op geworden. En de liberalen begingen boven dien de stommiteit, om een der hunnen heelemaal alleen in dien rommel in te dringen en daardoor mede de verantwoordelijkheid voor den gang van zaken op zich te nemen. Het wordt tijd dat er eens andere stemmen in den gemeenteraad weerklinken. De laatste weken is de Nieuwe er weer op uit bok- kesprongen te maken. Ze heeft weer zooiets van hoofd- artikel-graag-koorls. Ze zal d'r warempel nog reis in blijven, de arme ziel. Natuurlijk gaat 't onder De sterretjes kan de Nieuwe (vooral nadat de oüe den draak met d'r ver waandheid gestoken heeftniet meer missen. 'tls niet altijd de moeite waard, de besterde wijs heden van de Nieuwe te bespreken, maar Zaterdag avond had ze toch weer 'n hoofdartikel van 'n goeie kolom, waaruit we kuriositeitshalve enkele bloempjes willen plukken. 't Handelt over de verkiezing te Leiden. De zege, door de verbonden christelijke partijen te Leiden behaald, is dus zoo beslist mogelijk. Zij stelt ver in de schaduw al de liberale victories, daar op het kantje af vroeger behaald. Draagt tot die zege ook veel bij de persoon van den gekozen candidaat, een, die het Leidsch Atheen alle eer aandoet, toch is 't vooral het christelijk beginsel, waaraan bij den stembusstrijd in de Sleutelstad de overwinning is gebleven. De massa dier kiezers, die steeds christelijk denkt en gevoelt, kan wel voor een oogenbük door valsche leuzen worden misleid, maar op den duur komt toch het gezond verstand weer boven en erkent men aan welke zijde de zwaarwichtige belangen van La id eu Volk 't meest veilig zijn. En dan volgt wat fl'kflooierij van den heer de Visser, de „beginselvaste, vrijheidslievende man", zooals-i wordt voorgesteld, om kwijlend van zatheid bij zooveel lekkers als de stembus-overwinr:ng te Leiden, aldus te ein digen O stembus, hoe verrassend, hoe onmeedoogend d:kwijls, i zijn uw uitsprakenNauwelijks een jaar geleden gaaft. gij onzen feilen tegenstanders een schijn-meerderheid en nu bezorgt gjj onzen broe deren de zege. Van Gorinchem gloorde reeds de dageraad en nu beschijnt ons het zonnelicht der- victorie, een victorie, die schrik en ontsteltenis brengt in het liberale kamp, maar den getrouwen in het christelijk heir staalt en sterkt voor den komenden strijd, den levenskamp om 's Lands hoogste goed in het gouden licht van christendom en historie. Gorkum ontzet, Leiden óezet, dat geeft ons moed en vertrouwen. Van de hoogte van het Leidsch Atheen zien bijna drieduizend getrouwen op ons neer en roepen ons toe houdt moed, broe ders, wat wij vermochten, kunt ook gij. „Ende desespereert niet." Van Leiden begint de victorie! O, stembusDood-onschnldige stembus wat wordt er toch om uwe uitspraken een onzin onder de menschen gebracht Daar gaat 'n hansworst als de hoofd-artikelaar van de Nieuwe Schiedamsche Courant een victorie van het christendom uitkraaien op grond van den uitslag eener verkiezing, die absoluut geen reden geeft te spreken van een „overwinning" der kerkelijken Want toen in 1905 de kerkelijken de nederlaag leden, telden ze heelemaal 17, zegge zeventien stemmen min der als nu ze die prachtvolle „overwinning" behaald hebben Het stemcijfer was toen 2740 en nü 2757. En het geheele geheim der overwinning van de ker kelijke partyenhet geheele geheim van de victorie van het christelijk beginsel (zie de door ons gecursi veerde zinnen) berustop de laksheid der liberale kiezers, die nu met honderden zijn thuis gebleven! Hemel, dat is een bedenkelijke omstandigheid by die „gloriévolle" overwinning. En als we dan zien dat de sociaal-demokratische party, dat kleine onbeduidende groepje, haar stemmen- cijfer 'zag stijgen sinds 1905' van 194 tot 329, een ver meerdering dus met 135 stemmen (dat is wel wat meer dan 17dan zeggen die drieduizend getrouwen van de hoogte van het Leidsche Atheen niet: houdt moed, broeders, wat wij vermochten kunt ook gij o neen, want zij vermochten niets, zy bleven slechts wie zy waren maar dan spreken die sociaal-demokratische stemmen een „Ende desespereert niet" tot de klasse der ontrechten en geknechten, maar tevens een ernstige waarschuwing tot liberale en klerikale brandkast-ver tegenwoordigers. Maar de Nieuwe verstaat dat niet ende Nieuwe kletst naar dat ze verstand heeft! Er waren 23 personen, de persmannen inbegrepen, naar het Volkshuis gekomen om de „Commissie voor verschaffing van kleeding en voeding aan behoeftige schoolkinderen" haar plannen tot oprichting van een groote vereeniging voor dat doel te hooren uiteenzetten. De commissie, afgaande op den grooten steun dien zy van alle zijden had ondervonden en op de sympathie die haar werk allerwege had gewekt, had gerekend op een zeer grooten toeloop van menscheu zoodat haar voorzitter zelfs over een vergadering in de Officieren- vereenigiug had gesproken. En nu die simpele 23; wat een teleurstelling Die geringe opkomst is een nieuw bewys geweest van de buitengewoon lage ontwiKkeling van het staat kundig zoowel als maatschappelijk gemeenschapsbe- wustzijn te Schiedam. Wanneer kleine groepjes van particulieren uit eigen aandrang riet eens het een en ander ter hand namen, dan zou er in Schiedam hee lemaal nooit iets gebeuren. Heel echt-Scl"Vuams energie rust onder de puinhoopen van een vergane bedrijfs- grootheid. Zielloozer en krachteloozer dan het vervallen oud-Schiedam is er niets denkbaar. Nieuw-Scb:edam zal het beter maken, is te verwachten, maar dat is nog slechts in zijn eerste begin. Oud-Schiedam, schitterend vertegenwoordigd in zijn krachteloozen gemeenteraad, is nog niet opgeruimd. Zoo is het ook niet te verwon deren, dat er slechts 23 belangstellenden waren op die vergadering. Maar eenigszins is de commissie toch ook zelve de schuld geweest van haar geringe succes met die ver gadering. Op zeer teekenende wijze kwam dit op de vergadering zelve uit: de heer Kerdel bracht iets in het midden, de Voorzitter verklaarde het daarmee eens te zijn; toen opponeerde de heer Verhoeve tegen den heer Kerdel, de Voorzitter verklaarde zich ook daarmee eens. En in werkelijkheid had de Voorzitter als woord voerder der commissie in beide gevallen gelyk. Het werk der commissie is geen filanthropie en is het wel. Een deel der personen, die de commissie geldelijk steunt, DE MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1