Sluit U aan Ditjes en Datjes dit ons Vereenigingsleven, bij de Zangvereeniging „EXCELSIOR". Vlaardingsche IJzerkoekjes. aantal afdeelingen en leden toe. Aan het eind der vorige maand werd het 1000ste lid ingeschreven. Het Vakblad verschijnt thans elke week en de bond krijgt vasten voet in verschillende streken van het land, waar vroeger de patroonszweep ongetemperd knalde. De Textielarb.-bond beleeft eveneens goede dagen. Vooral de afd. Enschedé. Daar is het ledental over de 400, en in andere plaatsen van Twente gaat het best. Van de kleinere bonden verneemt men na en dan ook stijging. Zoo de stukadoorsbonddie kreeg de vorige week de koninklijke goedkeuring op zijn statuten; waarmee een volledige reorganisatie is voltrokken, die nu al in haar ledenboek haar gunstige gevolgen toont. En zoo is er meer. Stevige propaganda en dapper volhouden is nu overal de boodschap. Te Leiden. De strijd der timmerlieden duurt onverbiddelijk voort. De zomer is gegaan, de herfst is gekomen, maar het einde is nog niet te zien. Zelfs de onderkruipers, die de scharrelende en knoeiende patroons hebben weten te vinden, zijn niet tevreden met wat die heeren als „regeling" aanbieden en hebben hun eigen eischen gesteld. „Constantia" gesloten. Op Zaterdag 11 No vember heeft do zangvereeniging „Excelsior" een ge- zelligen avond. Bij die gelegenheid zal het gebouw „Constantia" voor het gewone bezoek gesloten zijn. Dat wordt gevaarlijkDe plaatselijke bla den geuren met een bericht, dat de voor twee weken alhier opgerichte afdeeling van den beroemden Bond van Orde H. S. M. reeds 76 leden telt. We kunnen dus zoo zoetjes aan onze lijven wel gaan bergenTegen zulk een geweldige macht is geen revo lutionaire propaganda bestand Laten we toch nog maar even wachten. Als ook de Schiëdamsche spoorbroodeters een tjjdlang ordebondje gespeeld hebben en ervaren, zooals hun lotgenooten overal elders, dat die orde-geschiedenis niets dan lak is en alleen gebruikt wordt om hen te blinddoeken voor eigen levensnood gevoelloos te makenhen af te houden van elk streven om betere levensvoorwaarden in hen te verstikken iedere kiem van verzet tegen kwel lende en schrijnende ovörheersching als onze spoor- mannen eens een poosje ervaren hebben dat met het lidmaatschap van den Ordebond ook hun geest, hun ziel, hun Alles aan den broodheer is verkochthoe ze niets dan bukken en kruipen meer mogen en alle zelf standigheid hen wordt uitgerukt dan, na een beetje praktische ervaring, zullen ze wel zoo verstandig zijn, te doen als hun kameraden te Gouda, die hun orde- vereeniginkie maar omzetten in een clubje, dat geza menlijk aardappeltjes en kolen inkoopen zou. En als vakvereeniging" hun geliefhebber maar kalm begra ven hebben. Erg verstandig. Hopen we dat de ordevrienden hier niet te laug wachten, dat verstandige voorbeeld na te volgen't Spaart tijd, geld en teleurstelling Heugelijk nieuws. Het Volk bericht, dat zyn abonnementsprijs verlaagd is tot 10 cents per week, buiten het Zondagsblad. Mét het Zondagsblad, dat in vorm gewijzigd zal worden, blijft de prijs 15 cents. Nu moeten er een massa abonnees bijkomen De Bode van onze afdeeling bericht, dat hij Zater dagavond in „Constantia" zitting zal houden om de contributie te innen. Een erkenning. De antirevolutionaire Rotter dammer schrijft in een artikel van Zaterdagavond over de loopersstaking „Wat dit konflikt zelf aangaat, geven we vol komen toe, dat de schuld niet ligt aan de zijde van Het Volk. Het minimum-loopersloon dat Het Volk uitkeert, is volstrekt niet laag, ja, in zekeren zin hoog te noemen. Wij zouden zelfs geen blad in Nederland kennen, waar zulke hooge loopersloonen worden uitgekeerd. Deze waarheid willen wij gaarne neerschrijven." Mededeelingen van den Sehied. Bestuurdersbond. Inkomsten-belasting. De vereenigingen, welke hun medewerking hebben toegezegd inzake de beweging tegen de bestaande verordening op de inkomsten-be lasting, zijn opgeroepen voor een vergadering, welke gehouden wordt op Dinsdag 13 November, 's avonds §72 uur, in het gebouw „Constantia." Vereenigingen, welke geen uitnoodiging ontvingen en tóch aan het voorgestelde doel willen medewerken, worden verzocht dit als eien uitnoodiging te beschouwen. Cursus Bied. Taal en Schrijven. Zij, die zich voor deze cursussen hebben aangemeld, worden opgeroepen tot een vergadering op Donderdag 13 No vember, 's avonds 872 uur, in „Constantia," ten einde met de onderwijzers de nadere regelingen te trefien omtrent avonden en plaats der lessen. De secretarissen der vereenigingen ontvangen aan schrijving. Algemeene Vergadering. Op Donderdag 22 November, 's avonds 872 uur, algemeene bestuurs vergadering van den S. .B. B. Op de agenda komen 0. m. als punten van behandeling voorVervolg be spreking van de weigering der stenulijsten voor de Leidsche timmerlieden door het Bestuur van het Volks huis Deagitatie inzake de afschaffing der kermis De verzekering tegen werkloosheid. Men gelieve van deze mededeelingen goede nota te nemen Repetitie 's Maandagsavonds 8-10 u. in „Constantia" Contributie 7 ets. p. week Geen schoollokalen. Het Dag. Bestuur van den S. B. B. heeft zich tot Burg. en Weth. gericht met het verzoek, nu de raad op advies van B. en W. schoollokalen weigerde op grond dat deze niet geschikt zouden zijn voor cursussen voor volwassenen, voor het beoogde doel een of meer lokalen beschikbaar te stel len, welke wèl geschikt geacht kunnen worden. Lokalen bijv. van de H B. S. of van het Gymna sium zijn er nog wel. Maar zullen ze gegeven worden Gemeentewerklieden. Op Vrijdag 23 Novem ber aanstaande zal de afdeeling Schiedam van den Bond van Gemeente-werklieden een openbare vergade ring houden in het Volkshuis, Langehaven 131. Onder werp: Gemeentewerk in eigen beheer. Als sprekers zullen optreden Schoonderwoerd en Mr. Tasman, lid van den Gemeenteraad te Hilversum. Adres tot afschaffing van den wettelyken canon. In de Raadszitting van verleden week Vrijdag werd o.a. het volgende adres voorgelezen en om advies gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders Vlaardingen, 2 November 1906. Aan den Raad der Gemeente alhier, Geven met verschuldigden eerbied te kennen, on- dergeteekenden, namens de Patroonsvereen. „Vlaar- ding's Bouwkring", gezien de verschillende aanvragen om gemeente grond in erfpacht, onder beding van een constanten erfpachtsprijs en bekend ook met plannen tot aan vrage, die om de bezwaren, verbonden aan den niet- constanten erfpachtsprijs zijn vervallen, gezien de resultaten, bereikt door eene toepassing in de praktijk gedurende 2 jaren, wenschen hunne besliste overtuiging uit te spreken, dat een langer handhaven van de huidige regeling de uitbreiding der Gemeente tegenwerkt en daarom tot schade der Gemeente en der ingezetenen is, redenen waarom zij Uwen Raad dringend verzoe ken den wisselenden canon in een vasten te willen veranderen. 't Welk doende, namens de Patroonsvereen. „Vlaarding's Bouwkring", A. DON Jz., Voorzitter. W. J. DOUDEIJNS, 2e Secretaris. In de Memorie van Toelichting op dit adres zeggen adressanten o.a. „Reeds dadelijk na het vaststellen van den wisse lenden canon werden alle (4) de verzoeken om erf- pachtsgrond aan de nieuwe haven, ingetrokkenwelke de reden was dat deze alle en tegelijk werden inge trokken, is ons niet bekendde gedachte ligt echter voor de hand, dat de nieuwe wijze van uitgifte hier- aan niet geheel vreemd was. Eenigen tijd daarna is het voorgekomen dat informatiën werden ingewonnen naar den prijs en de voorwaarden voor den koop of erfpacht van grond in onze gemeente, die bedoeld was voor eene industrieele onderneming, met ±2ya millioen bedrijfskapitaal, doch was de wisselende canon in het oog der aanvragers zulk een bezwaar, dat zij besloten op dergelijke voorwaai'den in geen geval in te gaan. Nog eenige andere soortgelijke informatiën kwamen ons ter oore, doch een nader onderzoek leidde niet tot zoodanige resultaten, dat deze door ons afzonderlijk kunnen worden genoemd, ofschoon daarmede niet is gezegd, dat ze uit de lucht gegrepen zouden zijn." En verder „Duidelijk en eenvoudig kunnen eenige cijfers een inzicht geven in de financiëele resultaten van den wisselenden canon. Gesteld: iemand had eene aanvrage om erfpachts- grond ingezonden ten tijde, waarop de nieuwe rege ling was ingevoerd en waarvan de oppervlakte over een kwam met een jaarlijksche erfpachtsprijs van duizend gulden (f 1000.jtengevolge echter van de gewijzigde voorwaarden trekt hij zijne aanvrage in, doch doet na verloop van 1 jaar dezelfde aan vrage en moet willens of onwillens genoegen nemen met de geldende bepalingen. De gemeente heeft nn een nagenoeg zuiver verlies geleden op dat gedeelte van den grond van duizend galden (f 1000.be halve den interest daarvan. De erfpachtsprijs van dien grond wordt volgens verordening om de 10 jaren herzien en ten hoogste met 10 °/0 verhoogd. Nemen we aan dat telkens om de 10 jaren eene gemiddelde verhooging plaats heeft, dus van 5 °/0l in dat geval is een tijdsverloop van ruim 38 jaren noodig om de in één jaar geleden schade te herstellen en zelfs b| een maximum-verhooging is nog 25 jaren noodig om de schade, geleden door 1 jaar derving van den erf pacht, te herstellen, ongerekend nog de schade door minder bedrijf aan werklieden, handelaars en (vooral niet te vergeten) aan de inkomsten van overige ge meentebelastingen toegebracht." We hopen, dat het advies van B. en W. op dit adres afwigzend zal luiden, of, mocht dit college een ander advies verstrekken, dat dan toch in ieder geval de Raad zich zal schrap zetten, teneinde afschaffing van den wisselenden canon te voorkomen. Juist in de tweede aanhaling uit de Memorie van Toelichting gegeven berekening doet zien hoe mal toch eigenlijk die vrees is, dat door de handhaving der be staande wisseling de vestiging van belangrijke bedrijven zal worden tegengehouden. Zou de mogelijkheid dan om de tien jaar de erfpacht- prijs van een stuk grond, dat thans f 1000.— moet opbrengen, met een f 25.of f 50.kan worden verhoogd, er een belangrijke onderneming van terug houden, zich daar te vestigen, indien het terrein voor haar doel zeer geschikt is? Kom, 't is te mal! Is het terrein voor een dergelijke onderneming bizonder geschikt, dan houdt deze verhooging de vestiging niet tegen. En is het terrein niet geschikt, dan blijft zij tóch weg. Zélfs al zou de prjjs met f25.of f 50.—worden verlaagd. Bovendien, waar de waardevermeerdering van den grond voor het grootste gedeelte te danken is aan ver schillende werken, door de Gemeente ter hand genomen, en door de gemeentekas bekostigd, daar is het niet meer dan billijk, dat zij de Gemeente ten goede komt. En hier wordt de verhooging nog tot op 10 pCt. beperkt. Wij zien niet zonder eenige spanning het advies van B. en W. en de behandeling in den Raad tegemoet. Zondag 11 JVov.naar de Uit-

De Moker | 1906 | | pagina 2