Vlaardingsche IJzerkoekjes. Eenide Oud-Vrienden. I Ingezonden. beetje mee, om op den dag uit kuieren te gaan of zich met andere vermaken te verpoozen. Een bepaald zuinige levenswijze volgt hij niet. Toen z'n knecht naar een ander patroon verhuisde, dacht de heer Goemans erover om een goedkooper mannetje te gaan zoeken. Wie onzer bondsleden dus verkikkert mocht zijn in den lusthof van den heer Goemans van z'n weldaden te komen genieten, weet waar hij zich te vervoegen heelt. Uit den Raad. In de raadsvergadering van Woensdag (21 Nov.) avond kwam o. a. aan de orde een adres van de bewoners der Meerwoningen om ver lichting, daar hunne huizen des avonds in volslagen duisternis lagen. B. en W. stelden voor daarop voor- loopig afwijzend te beschikken, om de kosten. De Raad echter besloot, zoo gas te duur mocht blijven, dan toch iu ieder geval twee petroleum- of gasoline-lantaarns te plaatsen. Daarmee zijn deze menschen ten minste ge baat Bij de punten 4 en 5 der agenda (adres van A. Kui pers om verlaging der erfpachtsprjjzen aan de Nieuwe H»ven en van „Bouwkring" om afschaffing van den wisselenden canon) kwamen de debatten los. Het slot van de historie was, dat de Raad op voor stel van den Heer van Gelderen met 8 tegen 6 stemmen besloot den heer Kuipers in overweging te geven met zijn aanvrage te wachten tot het tjjdstip, waarop de erfpachtsvoorwaarden voor 1907 zullen worden vastge steld. De heeren openen dezen adressant dus een voor uitzicht op gunstiger erfpachtsvoorwaarden, aan de mogelijkheid waarvan zij zelf blijkens de debatten niet gelooven Fraaie politiek Het adres van „Bouwkring" werd op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. De heer de Heer, gesteund door de heeren Figee, Maassen en de Haan, deed echter het voorstel den wisselenden canon af te schaffen. Een schriftelijke toelichting zal worden ingediend, zoodat dit voorstel in een volgende verga dering zal worden behandeld. Uit de vakbeweging. Vrijdagavond der vorige week had op de bovenzaal van den „Volksbond" een vergadering plaats van de Federatie der Vlaardingsche Kuipersgezellenvereenigingen, waar de vraag besproken werd: „Is loonsverhoogmg nu mogelijk?" Naar wjj vernemen werd deze vraag door de aan wezige Patroons niet geheel ontkennend beantwoord. Het is thans aan u, gezellen, door flink het Federatie bestuur in haar pogen om voor u lotsverbetering te krijgen te steunen, u redelijker arbeidsvoorwaarden te verschaffen. Aansluiten dus!! At'deelingscursus. Attentie! De cursus van a.s. Zondag (Mej. v.d. Paauw) wordt niet gehouden 's morgens half elf, doch 's avonds 5 uur. Heerlijke maatschappijHet onderstaand stukje was reeds door ons geschreven, toen ons oog viel op een ingezonden stuk in de N. VI. Ct., hetwelk dezelfde strekking had als het onze, n.l. een illustratie van de ellende van een reeds bejaarden man, voor wien thans de publieke liefdadigheid wordt ingeroepen. Laten wij het u even zeggen, zoo beknopt mogelijk, wat ook ons naar de pen deed grijpen. Ieder, die, zooals wij, dagelijks de voetbrug bjj de keersluis moet passeeren, zal daar waarschijnlijk wel eens een reeds bejaarden man hebben zien staau bij of zitten op het hek van het station. Dat heeft zoo den geheelen zomer geduurd om de eenvoudige reden, dat de man niet wist waar heen te gaan, hij was n.l. van alle bestaansmiddelen ontbloot. Hij rekte z'n armoe- bestaan door het verorberen van een haring of wat scheepskaak, dat hij machtig kon worden, terwijl hij nachts in een oude schuit kroop om te overnachten. In 't kort gezegd't was één en al narigheid. Maar nu de winter in aantocht is, zal ieder begrijpen, dat, wanneer niemand zich over hem ontfermt, hp een voudig krepeeren zal van honger en koude. Ja, in den zelfden winter, dat de bourgeoisie zich vermaakt met naar bals en concerten te gaan, heeft deze stakker hoogstwaarschijnlijk te kampen met de ellende in haar vreeselijkste vormen. Het is héél verschrikkelijk, dat er zich zulke toestan den voordoen, dat de een nog niet een korst brood kan machtig worden om zijn honger te stillen en een ander niet weet hoe hjj zijn centen op moet krijgen. Deze maatschappij is toch maar een prachtmaat- schappij Wij vernamen zooeven, dat het Leger des Heils zich zijn lot heeft aangetrokkenhjj moet n.l. te Rotterdam in haar toevluchtsoord voor dakloozen onder dak zjjn gebracht. Gelukkig Humaan? Vorige week Zaterdagmiddag speelde zich aan ons station het volgende gevalletje af. Tjjdens het hondenweer op dien dag het regende dat het goot, om het maar eens heel famieliair uit te drukken was een rangeerder bezig met het ran geeren van een goederentrein, met welke bezigheid een goede twee uren gemoeid waren. Ieder begrijpt dat in zulk een weer, de man in kwestie blij was toen hij met zjjn werk klaar was. Hjj had geen drooge draad meer aan zjjn lichaam. Maar, stelt u zijn verwondering voor, toen hem dooi den chef gelast wordt, direct weder met den trein mee naar Schiedam te gaan om op de rem te gaan staan. Hij wijst zijn superieur er op dat hij heelemaal doorge regend is en vraagt beleefd om daar verschoond van te blijven. Zijn verzoek wordt echter van de hand gewezen en hem gelast dadelijk aan het ontvangen bevel te gehoorzamen. De man in kwestie meent dat hjj ook om zijn gezondheid moet denken (en daar had hjj groot geljjk in ook, want de arbeidskracht van een arbeider is ook alles wat hij heeftdaar moet dus zuinig mee omgesprongen worden) en wjjst er nogmaals op dat hij reeds een paar uren- in den regen aan den gang is geweest, en weigert aan het ontvangen bevel te ge hoorzamen. De lezer begrjjpt dat de machtige H. IJ. S. M. op dat oogénblik belichaamd in den chef, zich door een spoorbroodeter niet de wet laat stellen de man wordt heel netjes voor één dag geschorst. Maar onze chef, wiens instructie gebiedt, dat hjj bij het rangeeren voortdurend toezicht moet houden, was natuur lijk niet doorgeregend, daar had hij wel voor gezorgd. Dat is slecht voor je gezondheid, weet je! Maar voor zoo'n armzalige rangeerder mensch, wat haal je in ,je hoofd die kerels moeten er maar tegen kunnen In memoriam. Hoe fier klonk het woord van den secretaris van de afd. Vlaardingen van „Patrimo nium" toen hij geruimen tijd geleden, vol pathos in een onzer plaatselijke bladen uitriep„Ziet, mannen broeders, wat door onze afd. gewrocht is op het „terrein van den arbeid." Hoe wij het geweest zijn, die dadelijk, toen er een neutrale visschersorganisatie opgericht werd, onze gezegende en nooit volprezen breekijzertaktiek in toe passing brachten, door daarnevens een christelijke orga nisatie van zeelieden te stichten; hoe wij, tijdens de staking aan de glasfabrieken, er als de kippen bij waren om den christelijken glasblazers wijs te maken dat het Gods ordonnantiën waren die hen verbood nog langer met de heidensche glasblazers saam te rottenhoe wjj, genoeg om u te doen zien, dat wij, mannen van „Patri monium", het vaderlijk erfdeel (want dat is immers de schoone beteekenis van het woord „Patrimonium") gaaf en ongeschonden bewaard hebben. Korten tijd daarna verscheen er een noodkreet in de krant, aan de mannen broeders gericht, een noodkreet zóó rauw en akelig, dat de haren je te berge rezen. Er bleek toch uit, dat het heele zaakje slechts uit één man bestond. Bestuursvergaderingen kon men niet eens meer houden En thans? Tot onze onuitsprekelijke droefhoed moesten we een dezer dagen vernemen dat de afd. Vlaardingen van „Patrimonium" het t\jdeljjke met het eeuwige verwisseld heeft. Treurig, diep treurig En daarom, hoewel we heel gaarne nog het een en ander zouden willen zeggen over de valsche leuze die dat verbond van arbeiders aanheft, om de arbeiders maar in zooveel mogelijk aparte hokjes te plaatsen, willen we voor ditmaal gedachtig zijn aan het bekende spreek woord: „Van de dooden niets dan goed." En dat dit ons ernst is geen enkel lezer of lezeres zal daaraan, hopen wijtwijfelen, bieden wij onderstaand model-grafzerk den nabestaanden in alle ootmoedig heid aan: IDe overledene was een braaf mensch. Vrije kunsten." Op de openbare vergade ring, door de anarchistische propngandaclub, ter her denking aan de martelaren van Chicago belegd, be weerde de spreker in het debat, dat het Dr. J. van Leeuwen, door de Federatie der S. D. A. P. te Rotter dam, verboden was, met hem, S. v. d. Berg nl., te debatteeren over „Anarchisme en Sociaal-Democratie." Wjj hebben aan Van Leeuwen gevraagd wat daar van waar was, omdat zoo iets ons ongelooflijk voor kwam. Onze eerste gedachte was Van den Berg zal zich de „vrijheid" veroorloven want daar is hij anarchist voor de menschen maar wat voor te liegen. En dat blijkt ook. Het antwoord dat we ontvingen luidt als volgt „Indien S. ,van den Berg gezegd heeft, dat de afd. Rotterdam mij verboden heeft met hem te debatteeren, zuigt hjj dat uit zjjn duim of liegt hjj dat. In het vorige winterseizoen was door de afd. Rotterdam I en II der S. D A. P. te Rotterdam een openbare vergadering over „Anarchisme en Soa-D^m." belegd met mij als spreker deze vergadering werd na mijn rede door het debat der anarchisten zóó in de war geschopt, dat daarop door de Federatie der S. D. A. P. te Rotterdam besloten werd, een openb. fed. verg. over hetzelfde onderwerp uit te schrjjven, opnieuw met mij als spreker. Op die verg. heeft o. a. Van den Berg gedebatteerd en ik heb werkelijk niet nagelaten, hem daar behoorlijk van ant woord te dienen. Tusschen die 2 vergaderingen in be legden de anarchisten een openb. verg. over „Anarchisme en Soc.-Dem." met Domela Nieuwenhnis, die niet kwam en vervangen werd door Kloosterman. Daar weigerde ik, in overleg met de federatie, te komen debatteeren met de mededeeling, dat de anarchisten mij niet op een hunner vergaderingen zouden zien, zoolang zij niet getoond hadden op onze eigen vergaderingen zich be hoorlijk te kunnen gedragen. Ziedaar de geheele zaak. Het verbaast mij dat S. v. d. Berg zulk een leugen durft debiteeren. Hij moet te Vlaardingen op dat oogénblik wel dun in zijn argumen ten hebben gezeten." (w. g.) Dr. J. VAN LEEUWEN. Men merkt uit dit antwoord, dat v. d. Berg maar een praatje verkocht en maar zoo „vrij" was om te jokken. Vlaardingsche slachtoffers der maatschappij „La Ruche". In het nummer van 8 Sept. van dit jaar schreef ik een artikeltje onder bovengenoemden titel, met de belofte daar later nog iets aan toe te voegen. Waar het nu blijkt, dat genoemde maatschappij nog maar immer voortgaat op gewetenlooze manier en onder bedriege- lijke voorspiegelingen haar machines aan den man te brengen, waar aldus het aantal slachtoffers nog steeds in omvang toeneemt, daar zal ik opnieuw mijn waar schuwing neerschrijven, daartoe in staat gesteld door nieuwe feiten. Ik wil dan beginnen er op te wijzen, dat de vorm der door haar geplaatste annonces steeds veranderd wordt. Waar b. v. eerst werd vermeld en voorgespiegeld, dat met zoo'n machine f2.a f4.per dag kon ver diend worden, daar ziet. men thans annonces met h-t opschrift„werk voor allen", met de bijvoeging, dat men door aanschaffiug daarvan zich een goede toe komst kan verzekeren. Om echter te doen zien hoe schoon die toekomst is, om aan te toonen, dat het aanlokkelijke ervan één en al leugen is, ja, om u te bewijzen op wat schan delijke manier elke belofte en verbintenis met voe ten getreden wordt, volge hier eenige treurige ervarin gen, opgedaan door stadgenooten bij genoemde maat schappij, met haren Rotterdamschen direkteur, de keer E. F. Meijer, Geldersche Kade 8, aldaar. No. 1. Een man, die met veel moeite het werken op deze machine is machtig geworden, en voor Vlaardin gen bekend stond als de vlugste breiër. Deze man kon, met de uiterste krachtsinspanning niet meer verdienen dan f 4.a f 5.per week1 Dat is dus anders dan f2.— a f4.— per dag. Maar... het is hem overkomen, wanneer hij werk afleverde, dat een groot gedeelte werd afgekeurd, en waarom Omdat volgens beweren der direktie het ééne paar kousen een halve centimeter te kort, en het andere zooveel te lang was. Aldus kreeg hij van dat hongerloon nog maar een gedeelte uitbetaald en moest maar trachten die z. g. afgekeurde op andere wijze aan den man te brengen. Doch hij ondervond nog meer, n.l. dit, dat hij 8 a 4 weken heeft moeten wachten op wol, omdat ze niet voorradig was, en hij al dien tijd tot werkloosheid ge doemd werd. Het gevolg van een en ander is dan, dat hij zjjn machine, die hem gekost heeft f 90. nu heeft opgeruimd voor f30. No. 2. Een juffrouw, ook stadgenoote, bracht haar eerste zending bestaande uit 12 paar kousen, waarvan afgekeurd werden 8 paar. Een tweede zending van 16 paar, werd heelemaal afgekeurd alweer hierom, dat zjj te kort of te lang waren. Dit te kort of te lang maken, is een handigheid van hen die op dat kantoor met de ontvangst belast zijn. Men rekt ze aldaar uit of duwt ze in, al naar men dat noodig vindt. Het is'deze juffrouw overkomen dat zij sokken bracht bij mijnheer zelf, deze verwees ze naar de hoofdjuffrouw van het atelier (cel is misschien beter benaming), en deze verwees haar weer naar mijnheer. Nog drie andere adressen hier ter plaatsen zijn mij bekend< met dezelfde droeve ervaringen, behalve nog anderen in Maassluis, in Kethel, te Brielle enz. Wie men spreekt of hoort, zij willen hun machine gaarne en dan met verlies van de hand doen. Ik heb voor mij liggen een eigenhandig schrijven der firma, aan een inmiddels gewaarschuwde, waarin zij met het onnoozelste gezicht vraagt, wie die slechte inlich- Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet teruggegeven.

De Moker | 1906 | | pagina 3