I A N No. 40 ZATERDAG ecember 1906 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij, Stukken yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. St. Nicolaasfeest. A fdeelingsnieu ws. Vlaardingen. Aan de Abonnees in Schiedam. Aan de Postabonnees De Raadsverkiezing. Een vrijzinnig-democratische cursus. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal I 7 franco per post 30 cent hlJ V00r*M"l™9- Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie en Administratie (webouw „CÖNSTAJJT1A", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 77,-87, uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Het feest zal plaats hebben op Zondag 2 December des avonds ten 6 uur. De zaal zal geopend worden te 577 uur. Zonder toegangsbewijs worden geen kinderen toegelaten. De Commissie. Uit een mededeeling van Mr. Fokker bleek verled_ Maandagavond, dat zijn „voordracht" voor de vrijz.-dern Vereeniging een reeds lang geleden vastgestelde cursus-] vergadering was. Het verwijt, door ons tot genoemd vereeniging in De Moker der vorige week gericht, neme wij dus terug. Maar wij willen dat verwijt onmiddellijk vervangen door een ander, n.l. ditdat de vrijz.-dem. Vereeniging in dezen tijd eener gemeentelijke verkiezing haar cursus vergadering niet heeft veranderd in een openbare ver gadering met debat. Dat was voor een democratische vereeniging, die eenige actie wil voeren, toch aangewezen. Of was de vrijz.-dem. ver. soms bang, dat de heer Cool op een pertinente vraag dienaangaande zou verklaren, het vrijz.-dem. gemeenteprogrSm niet te aanvaarden, wat voor de vrijz.-dem. vereen, een hoogst onaangenaam ge val zou hebben opgeleverd Het Bestuur der S. D. A. P. Afd. Schiedam. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar Oosterdwarsstraat 27. Vlaardingers Knipt dit berichtje uit en bewaart het, waar ge het geregeld en telkens kunt lezen en h-u-lezen Maakt propaganda voor dit blad, De Moker, dat ook in uw belang werkt! In den loop der week wordt over het abonnements geld van het nieuwe kwartaal beschikt. De Administratie. Het nieuwe kwartaal is ingegaan. Het werk der Administratie wordt zeer verlicht, wanneer Gij uw abonnementsgeld vóór den vijftienden December toe zendt. Na dien datum wordt per postkwitantie beschikt. De Administratie. Vrijzinnig-democratisch. Is dat nu gewoon boerenbedrog? Of is het alleen naar domheid en onhandigheid? Verbeeld-je, daar is in Schiedam een vrijzinnig-demo- jatische kiesvereeniging. Een gewoon mensch zou zeggen te is dus een kiesvereeniging met liberaal ondergoed a democratisch bovengoed. En vooral als je dan daarbij bedenkt, dat voor eenige jaren de vrijzinnig-democraten É.de liberale partij liepen omdat deze hun niet demo cratisch genoeg was, dan moet-je wel veel waarde hechten aan dat democratische bovengoed. Maar te Schiedam beeft die vrijzinnig-democratische kiesvereeniging al voor heel slecht bovengoed gezorgd; de bovenkleeren zijn al heelemaal versleten, en met dat ondergoed is het ook maar povertjes gesteld. Want wat moet men anders denken van de candidaat- stelling van den Heer Coöl Zonder dezen heer, die net zoo min vrijzinnig-democratisch is als bijv. de Heer FrecEriks, te raadplegen, stellen de vrijzinnig-democraten hem ineens candidaat. Ze wachten niet tot de oud liberalen hem gesteld hebben om hem dan bij gebrek aan beter over te nemen. Neen, waarachtig niet. Met jeugdige voortvarendheid stellen ze zoo maar pardoes een oud-liberaal candidaat. En om de dwaasheid nog 'ergerlijker te maken, laten e dan in dezen verkiezingstijd een „voordracht" houden door een der uiterste vrijzinnig-democraten over het vrijz.-dem. gemeente program, dat de aangeprezene candidaat in het geheel niet kan onderschrijven. Refrein O mijn Suzanna, enz Het is bepaald jammer, dat v;e hier geen zeden-politie hebben, tenminste niet een officiëele. Want anders zou je toch zoo'n vereeniging die niet alleen haar (democratische) bovengoed maar zelfs haar (liberale) ondergoed uittrekt en in spiernakende onnoozelheid zich den volke vertoont, achter slot en grendel laten zetten of ze uit medelijden opbergen in en of ander asyl. Katholiek. De katholieken hebben voor deze keer surgéance van betaling aangevraagd. Nu, dat is ook een middel om er te komen. Als het nou maar weer niet tot een faillissement leidt zooals indertijd met Kees Klein. De heer Houtman, het mag een beste brave man zijn, maar het is een echte gereformeerde geus, van het slag waar de katholieke Bloedraad indertijd zoo'n hekel aan had en waar de Encycliek zoo geweldig tegen te keer gaathij is dus voor de katholieken een vreeselijke ketter dien zij moeten „schuwenals de pest." En nou op hem te moeten stemmen, ja, in de „christelijke" politiek is dat taktiek. Farizeeïsch werd dat in ChriAtns' tijd genoemd. En er zijn er nog genoeg, die dat^ ook nu nog zoo noemen. Anderen hebben er een meer nieuwerwetschen naam voor gevonden en noemen het Jezuietisch. Nu, het kan ons bitter weinig schelen, hoe men het noemt. Wij noemen het noch Farizeeïsch, noch Jezuietisch. Wij zeggen met gewoon-Hollandsche woorden: het is lage, platte berekening van de katholieken. Ze kunnen de anti-revolutionairen en christelijk-historischen niet missen, indien zij tenminste zeker willen zijn van hun katholieke wethoudersplaatsen, hun subsidie aan den R. K. Volksbond, de bescherming van katholieken bij benoemingen, aanbestedingen enz.... Daarom laten zij zoo grootmoedig gedurig een plaatsje open voor een gereformeerde en koopen met die grootmoedigheid hun zekerheid in het gemeentebestuur. Allemaal ter wille van het geestelijke dat voorop gaat.... en van den geestelijke, die volgt met de zweep. Anti-revolutionair. Ze zouden zoo graag democratisch zijn, de mannen van Patrimonium, die dan toch per slot van rekening het groote leger der anti-revolutionaire partij vormen. Want ook hun gezinnen hebben niet wat ze noodig hebben. Er komt iedere week te kort, en alleen door bezuiniging op het höogstnoodige is het mogelijk om zonder schuld te blijven. En ook zij zien hun patroons rijk worden zonder dat die harder werken of voornamer werk doen dan zij. En ook zij zien schatten weggooien aan baldadige weelde en schandelijken overdaad, terwijl zij zelf moeten beknibbelen op het hoogstnoodige. Zulke ondervinding maakt ieder, wie het ook is, revolutionair. Niet om te willen nemen wat een ander heeft. En ook niet om te willen nadoen wat die anderen doen. Maar om het onrecht, het mensch-onteerende, en voor den geloovige ook het Godslasterlijke, dat daar in zulke tegenstellingen zit. Maar de Patrimoniumman is niet vrij. Hij zit in één partij met de vertegenwoordigers van het kapitalisme, dat hen te kort doet komen in alles. Hun politieke predikanten en hun politieke wereldlijke leiders wijzen hen daarom op de waardloosheid van den rijkdom van den geloovigen christen en zij leeren hen, dat rijken en armen allen broeders zijn. Dan vreten zij hun revolutionair gevoel op en berusten. En de kapitalisten behouden rustig hun rijkdom. Misdadig spel. Maar ook gevaarlijk op het eind. Dat is trouwens alleen hun zaak. Wij kijken er slechts naar en wachten op de gelegenheid, om het kruit te helpen ontploffen. Ook nu weer. De Heer Houtman is de uitverkorene. Patrimonium mag volgen. En het slikt den Heer .Hout man zooals het den Graaf slikt. Intusschen blijft alles bij het oude. En iedere week tobben de Patrimonium- tobbers opnieuw rond met hun veel te kleine loon. En iedere week strijkt ook de geloovige patroon het geld op, dat zijn arme tobbers voor het grootste deel voor hem hebben verdiend en dat feitelijk hen toekomt. Liberaal. Er schijnt te Schiedam ook nog een liberale partij te zijn. Haar programma blanco. Haar woordvoerders blanco. Haar daden blanco. Haar ledental blanco. Uit al dat blanco zou je haast opmaken, dat ze tot de blanco liberalen behoort. Maar zeker is zelfs dat niet. Zeker alleen is haar geheimzinnigheid. En nu ze ook met een blanco-candidaat voor den dag komt (want geen mensch kent de politieke kleur van den Heer Coolhij is dus ook blanco blanco-Cool), nu is het bijna zeker, dat ze de beteekenis van haar eigen blankheid niet kent. Zoo iets ver-achterlijks als deze partij is alleen in een zoo spiritueele stad als Schiedam denkbaar. Onverlaten beweerden onlangs, dat ze bijna aan delirium toe is. Maar zoo iets onfatsoenlijks kan toch geen enkel fat soenlijk mensch van zulk een blanco-partij verwachten. Het is intusschen maar kras, dat zoo'n stuk of wat heeren in het salon van Musis zoo maar bij mekaar kunnen komen om daar candidaten uit te broeden. En nog krasser is het, dat de kiezers zich door de eigenaren dezer blanco-broedmachine op den kop laten zitten. Zoo ook nu weer. De blanco-club uit het salon van Musis kiest den Heer Cool en de kiezers laten zich ten minste voor een deel zonder meer dien kool stoveh. Want dat is het, waar niemand over de waarde van den Heer Cool als gemeente-politicus iets in het midden weet te brengen zóó blanco is hij als zoodanig. Sociaal-democraat. Alleen de sociaal-demecraten zijn zuiver geweest bij hun candidaatstelling en hebben getoond te begrijpen, dat ook het raadslidmaatschap verdiend moet worden door den voorafgeganen arbeid. Hun candidaat, P. de Bruin, een der beste werkers uit de S. D. A. P. te Schiedam, in het afdeelingsleven overbekend, heeft ook buiten de S. D. A. P. getoond wat hij kan, Van het oogenbllk af, dat de Schiedamsche Bestuurdersbond onder zijn voorzitterschap is gekomen, is de georgani seerde vakbeweging alhier verbazend vooruitgegaan. Behalve dat er verscheidene vakvereenigingen door den S. B. B. onder zijn leiding werden opgericht, kwam het eveneens voor het grootste deel door zijn toedoen tot de inrichting van een Bureau voor Arbeidersrecht, dat prachtig werkt en in steeds grootere kringen vertrouwen wekt; de Bruin is de ambtenaar van dat bureau. De kalme, krachtige wijze van werken van de Bruin bij dit alles, de werkkracht, de kennis en het doorzicht daarbij betoond, gaven hem een voorname plaats in de arbei dersbeweging en bezorgden hem het vertrouwen der arbeiders. En waar het groote deel der bevolking uit arbeiders bestaat, is een flinke, degelijke vertrouwde der arbeiders in den Raad noodzakelijk. Aan een arbeider als de Bruin heeft de Gemeenteraad behoefte. Wij komen daar de volgende week nog nader op terug. Thans stellen wij dit alleen als onbetwistbaar vast de heer Houtman en de heer Cool hebben geen van beiden ooit iets van den noodzakelijken arbeid verricht, die het vermoeden kan wettigen, dat zij flinke werkzame raadsleden zullen zijn. P. de Bruin heeft dat wel. Daarom is het alleen de Bruin, die werkelijk verdient gekozen te worden. L. De cdrsus in het Volkshuis met Mr. Fokker als spreker heeft op de meeste aanwezigen een naren indruk ge maakt. In een smoorheete zaal met 16 menschen bij het begin en 32 bij het eind hield Mr. Fokker een voor een deel voorgelezen rede, waaruit alleen te merken was dat hij een onderwerp behandelde dat hij in het geheel niet meester was. Zijn inleiding alleen was voor een Schie dammer wel vermakelijk, omdat die (onbewust natuurlijk) een leuke critiek bevatte op onzen eigen Raad en bur gemeester Brants, die op juridische en paedagogische gronden aan hun plichten werden herinnerd. Maar de rest? De groote fout van de rede was wel, dat de Heer Fokker volkomen verzuimde den samenhang tusschen de verschillende punten van het vrijzinnig- democratisch gemeenteprogram en de maatschappelijke misstanden, waarin dat program verandering wil brengen, aan te wijzen. Daardoor hingen alle behandelde punten in de lucht en werd niet éénmaal een antwoord gegeven MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1