Arbeiders, kiest niet een der Heeren COOL of HOUTMAN, Kiest SS BRUIN. Het kermis-vraagstuk. Ditjes en Datjes. Uit ons Vereenigingsleven. Door den Schied. Best. Bond is het volgend adres met Memorie van Toelichting verzonden aan den Gemeenteraad. Aan den Raad der Gemeemte Schiedam, geven met verschuldigden eerbied te kennen: Pieter de Brnin en Jan van Steenis, respectievelijk Voorzitter en Secretaris van den Schiedamschen Be- stunrdersbond, zjjnde de federatie der vakvereenigingen te Schiedam, domicilie kiezende Achterweg 30; dat zij zich tot Uwen Raad wenden met het verzoek te besluiten de kermis af te schaffen, maar tevens te besluiten maatregelen te nemen tot de instelling van Algemeene Volksfeester dat zij dit verzoek ondersteunen door de in nevens gaande Memorie van Toelichting aangegeven gronden. 't Welk doende, in opdracht der algemeene vergadering van den Schiedamschen Bestuurdersbond van den 29sten November 1906. Namens het Dag. Bestuur v. d. S. B. B. (get.) P. de Brein, Voorzitter, (get.) J. van Steenis, Secretaris. Schiedam, 2 Dec. '06. Memorie van Toelichting. In de algemeene vergadering van den Schiedamschen Bestuurdersbond van den 29sten November 1.1. werd met algemeene stemmen besloten aan Uwen Raad te verzoeken tot afschaffing der kermis te besluiten, maar tevens beleefd aan te dringen tot de instelling van algemeene volksfeesten over te gaan. In welken geest deze ons inziens zouden geregeld kunnen worden Adressanten meenen dat kinderfeesten, gymnastiek- en sportoefeningen in openveld, muziek- en zanguitvoeringen door hiqr gevestigde gezelschappen, benevens tooneelvoorstellingen daartoe stellig aange wezen zjjn. Direkt dient de aandacht er op gevestigd, dat dergelijke openbare vermakelijkheden zouden moeten plaats hebben als er lange dagen zijn, dus midden in den zomertijd. Dan zal er niet zoozeer aanleiding gegeven worden tot zede-kwetsende tooneflen naafloop der festiviteiten. Wij zouden het begin der Juli-maand wel den besten tijd er voor vinden. Adressanten meenen dat, als in dier voege eene proeve genomen werd, ten eerste dat het verzet der voorstanders van het behoud der kermis aanmerkelijk verminderen zouten tweede dat de kosten aan der gelijke volksfeesten verbonden vrij onbeduidend zouden zijnten derde van zulke feesten een opvoedende kracht voor het volk kan uitgaan, geheel in overeen stemming met hetgeen in verschillende gemeente-programs van politieke partijen (o. a. de vrijzihnig- en sociaal democratische) tot de taak der gemeente wordt gesteld. En daarom meenen adressanten dan ook, deze oplossing van het kennis-vraagstuk het meest gewen scht. P. de Bruin. J. van Steenis. Ons St. Nicolaasfeest. Dat was Zondagavond 'n drukte in „Coustantia" Zoo ongeveer 150 kinderen waren er bij elkaar; in blijde verwachting van wat komen zou reeds vroeg tijdig present, terwijl ook weder, evenals vorige jaren, vele grooteren gekomen waren om die kindervreugde te aanschouwen. Dank zij de ruimere middelen, kon dit jaar nog meer gegeven worden dan vorige jaren. Een goed voorziene beurs is ook voor een Sint Nicolaasfeest onmisbaar. Voor het amusante gedeelte van den avond werd ge zorgd door den heor D. Theodoor Schramade van Rot terdam, die met z'n goocheltoeren vooral de grootere kinderen in den smaak viel (de héél kleinen kunnen ze misschien niet altijd volgen), maar met z'd poppekast, waarin de levensgeschiedenis van Jan Klaassen werd afgespeeld, het meest volmaakte succes behaalde. De heer Schramade weet z'n publiek op zeer handige ma nier bezig te houden en is voor kinderfeesten op groote schaal wel als geknipt. Ter afwisseling werden er natuurlijk gelegenheids versjes gezongen en versnaperingen rondgedeeld. Ook ten opzichte hiervan bleek dat de commissie zich dit jaar beter had kunnen „roeren" dan vorige jaren en de gelukkige gezichtjes der kleinen vertelden er dan ook van, dat ze méér dan tevreden waren. Ook mankeerde de groote Sint zelve niet op z'n feest. Bepaald groot was-i dit jaar (hij schijnt de groeijaren nog niet te boven te zijn) en statig kwam-i, gevolgd door z'n „zwart-Jan" de zaal in stappen. De kleine zwarte raakte heelemaal thuis in z'n vak en bewoog zich zoo natuurlijk vrij als maar gewenscht kan worden. Tot besluit van den zeker voor kleinen, maar ook voor grooten, zoo genotvollen avond, kreeg elk kind nog een geschenk, waarbij wederom bleek, dat de com missie met de gelden, waarover zij beschikte, wonderen had gedaan. In de meest opgewekte stemming gingen daarna allen naar huis. De commissie heeft voor hare zoo moeilijken arbeid zeker den dank van allen verdiend. Weg. Een der kleinen, die het vorig jaar van St. Nicolaas een zwart schaapje had gekregen en dit nu had meegebracht om Sint te laten zien hoe zuinig hij wel was, is teleurgesteld naar huis gegaan, omdat z'n schaapje nu blijkbaar door een Under kind is mee genomen. De ouders, die de vergissing ontdekt hebben, zullen zeker wel zoo goed willen zijn het vermiste speelgoed in „Constantia" terug te bezorgEn. Cursus-Hermans. J.l. Zondagmorgen had de derde cursusvergadering plaats, waarin Hermans sprak over „de soc. dem. toekomststaat." De rede werd met veel belangstelling gevolgd. Een vrij [uitvoerig debat ontspon zich tusschen Her mans en De Bruin over de taak der vakbeweging. Met het oog op het reeds late uur moest het sterk bekrompen blijven tot overeenstemming leidde de dis- kussie niet. Een woordje na. Een drietal personen gaven na afloop der vergaderÏDg zich als lid der afdeeling op. Dat is dus reeds een mooi resultaat. Met het oog hierop vragen we ons echter toch af, of er onder de velen, die niet alleen dezen cursus medemaakten, maar die bij voortduring in de sociaal-democratische beweging meeleven, niet meerderen zijn, die zich bij ons behooren aan te sluiten. Wat kon onze afdeeling sterk zijn en wat zouden we oneindig meer vermogen, indien ieder, die sociaal- demokratisch denkt en gevoelt, den moed had z'n overtuiging te volgen en zich aan te sluiten bij onze partij. O, we hooren ze alduizenderlei bezwaren worden aangevoerd. Daar zijn er wellicht bij, die onoverkome lijk zijn, maar dat zullen toch slechts heel groote uit zonderingen zijn. Steeds is er neiging z'n bezwaren te overschatten. En meestent ij ds zelfs is dit het geval. Nu, voor z'n plezier is niemand sociaal-demokraat. Het lidmaatschap onzer partij is slechts de uiling van een diep-gevoelde overtuiging, die men niet om een wissewasje, een meeuingverschilletje, een alleen-letten- op-eigen-belangen, en soortgelijke overwegingen op zij leggen kan, of ter afwisseling aan den kapstok hangen het lidmaatschap onzer pari jj stelt strenge eischen van opoffering, van werkzaamheid, van soli dariteit aan wie het op zich namen, omdat onze partij in de tegenwoordige maatschappij reeds een ontzaglijke taak te vervullen heeft, doch in de toekomst een nog grootere, stijgende, naarmate we ons grootsch en heilig doelde ontvoogding en de vrijmaking der arbeidende klasse, nader komen. Aan dit heerlijk doel mede te werken met al z'n beschikbare krachten, is de dure, onafwijsbare plicht van elk, in wiens hart het heilig vuur der sociaal- demokratische gedachte ontwaakt, En daarom is deel nemen aan den strijd uw eerste plicht, geestverwanten I>e a.s. Christelijke feestdagen. Door den Schied. Best. Bond is het volgend schrijven verzonden: Aan de Kamers van Arbeid te Schiedam. M. M. In opdracht van een algemeene vergadering van den Schied. Best. Bond, richten wij ons tot U met het verzoek pogingen in het werk te willen stellen bij de onder Uw Kamers ressorteerende patroons, dat zij de algemeen erkende Christelijke Feestdagen in den vervolge geheel of gedeeltelijk aan hun arbeiders uitbetalen. In het bijzonder vestigen wij Uwe aandacht op de voor de arbeiders zeer schadelijke gewoonte welke steeds heerschte bij de firma A. F. Smulders alhier, waar in gevallen als dit jaar, wanneer Kerstmis en Nieuwjaar vallen bijv. op Dinsdag en Woensdag, de voorafgaande Maandag aan Kerstmis en Nieuwjaar ook niet wordt gewerkt, wat aan de betrokken arbeiders zeer groote schade berokkent en van feestdagen voor hén geen sprake meer is. Vertrouwende dat Uwe Kamers zooveel mogelijk aan ons verzoek zullen voldoen, verblijven wij, Het Dagelijksch Bestuur v. d. S. B. B. (get.) P. DE BRUIN, Voorz. J. VAN STEENIS, Secr. Gemeentewerklieden. Op Vrijdag 14 Dec. zal de Bond van Gemeentewerklieden, afd. Schiedam, een Openbare Vergadering houden in het Volkshuis, Langehaven 131, met het onderwerp: Gemeenteiverk in eigen beheer,''' waar als sprekers zullen optreden Mr. Tasman en de bondsvoorzitter Schoonderwoerd. Wij wekken ieder op tot bijwoning dezer vergadering en hopen dat ook vele Raadsleden aanwezig zullen zijn. Schiedamsche Bestuurdersbond. De ver gadering op Donderdag 29 Nov. gehouden was goed bezocht. Alle vereenigingen waren vertegenwoordigd. Na lezing der notulen en afhandeling der ingekomen stukken, was aan de orde: aanvulling van het Dagel. Bestuur, door den groei van den S. B. B. noodzakelijk geworden. Benoemd werden als 2en voorzitter J. Din- kelaar, als 2en secretaris H. Vroom. Bij de voortzetting der bespreking over de weigering van het Bestuur van het Volkshuis om steunlijsten voor de Leidsche timmerlieden in het Volkshuis op te han gen, werd voorlezing gedaan van het antwoord dat is ingekomen op het verzoek van den S. B. B. om nadere inlichtingen, te dezer zake. Dit antwoord luidt als volgt: Aan den Schiedamschen Bestuurdersbond. Naar aanleiding van Uw schrijven om een nadere verklaring deel ik u mee: „Het Volkshuis heeft volgens art. 2 der statuten „ten doel de volksontwikkeling en de verbroedering, „door persoonlijk verkeer, van de standen der „samenleving, en art. 3 zegt, dat het niet vraagt „naar de Godsdienstige of staatkundige overtuiging „van hen, die tot zijn doel medewerken." Hieruit volgt m. i. duidelijk, dat het steunen eener partij in den oeconomischen strijd buiten den werkkring van onze vereeniging ligt en in het geven van gelegenheid tot propaganda voor zulk een partij ligt eenermate steun opgesloten. Denk baar is, dat onder de 800 leden er eenigen zijn, die op grond.van de statuten gaarne tot het doel der vereeniging mede werken, doch de Leidsche staking afkeuren, wij zouden dan door dezen te helpen, goede leden van het Volkshuis door hande lingen buiten de statuten, zelfs tegen de statuten, hinderen. Wij behooren in al zulke zaken streng onzijdig te zijn. Namens het bestuur van het Volkshuis, (geteekend) P. J. DE MOOIJ. Secr. Na eenige bespreking van dit antwoord, waarbij erop gewezen werd dat bij de uitsluiting der diamantbewerkers, de staking der glasblazers en ook eenigen tijd voor de Leidsche timmerlieden wel lijsten mochten worden opge hangen, werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De vergadering van den S.B.B., kennis genomen „hebbende van het feit dat door het bestuur van „het Volkshuis geweigerd werd steunlijsten voor „de stakende Leidsche Timmerlieden in het Volks huis op te hangen; „kennis genomen hebbende van de motieven „waarop het bestuur van het Volkshuis genoemde „daad grondde; „keurt voornoemde weigering van het bestuur „van het Volkshuis ten sterkste af, haar beschou- „wende als eene daad, vijandig aan de arbeiders beweging „brengt deze motie in het bijzonder onder de „aandacht van de leden der vakvereenigingen, „tevens leden van het Volkshuis; „besluit deze motie te publiceer en en gaat over „tot de orde van den datg. Over het kermisvraagstuk onspon zich een vrij breed voerige discussie, welke tot resultaat liad, dat aan het Dag. Bestuur werd opgedragen een adres bij den Gemeenteraad in te dienen met het verzoek tot afschaf fing der kermis te besluiten, maar tevens te besluiten tot het instellen van algemeene volksfeesten. (Het adres wordt elders in dit blad weergeven.) Bij de rondvraag werd o.a. aan het Bestuur de opdracht verstrekt, zich tot de Kamers van Arbeid alhier te wenden met het verzoek, dat door deze Kamers bij de onder haar ressort behoorende patroons worde aangedrongen, de a. s. feestdagen niet geheel op het loon hunner arbeiders te korten. Nog werden te dezer zake speciale wenken gegeven. (Ook dit adres wordt in dit blad nader vermeld). Niets meer aan de orde zjjnde wordt de vergadering gesloten. Een modelfabriek. In De Metaalbewerker vonden we de volgende Schiedamsche correspondentie Iets over de Rijwiel-industrie inzake de fabriek van de firma M. Duivis Co. l i* jk

De Moker | 1906 | | pagina 2