No. 42 ZATERDAG 15 December 1906, 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. De Leeuwarder Raadsverkiezing. De Gemeenteraadsverkiezing. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 franco per post 30 cent j y vooruitbetaling. Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 7yg—-81/, uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Slakken ïoor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar Oosterdwarsstraat 27. VlaardingersKnipt dit berichtje uit en bewaart het, waar ge het geregeld en telkens kunt lezen en h-rlezen Maakt propaganda voor dit blad, De Mokerdat ook iu uw belang werkt! Onze wakkere Leeuwarder vrienden hebben gisteren een mooie overwinning behaald. Met 341 van de 655 stemmen is hun kandidaat, L. Zandstra, bij de eerste stemming, gekozen tot lid van den Leeuwarder Ge meenteraad. Dit zal Diet alleen do Leeuwarders verheugen, maar de heele partij. Zandstra is een goede bekende voor haar. Hij was een der eersten, die, toen ze nog een heel klein troepje was, tot haar toetrad en hare geschie denis in Leeuwarden kan men zich haast niet denken zonder de figuur van Zandstra. De verkiezing op zichzelf was een prachtig stukje strijd. Alle ba gerlijke partijen kantten zich tegen ons. De liberalen steunden een kerkelijke kandidatuur, de vrijzinnig-demokraten stelden een eigen kandidaat, alle vijandelijke bataljons waren dus in het vuur en toch ging onze man er met vlag en wimpel door. Dat toont hoe sterk onze partij in Leeuwarden reeds is. Dat raads- district is ons en voor en na zullen onze partijgenooten dat. van den raad door de onzen doen bezetten. Wij feliciteeren onze Leeuwarder vrienden en Zandstra met het behaalde succes. Zij bezorgde de partjj een goeden dag. De uitslag. De stemming op verleden Dinsdag gaf onzen candi- daat P. de Bruin 110 stemmen, den liberaal A Cool 268 en den kerkelijken kandidaat J. H. Hontman 318 stemmen. Op 8 Augustus 1905 werden in datzelfde district uitgebracht 48 stemmen op den soc.-dem. Godschalk 845 op den kerkel. candidaat C. Klein en 370 on den liberaal M. Kranen. P Op 5 Juli 1905 kregen de soc-dem. candidaten de Brum en Godschalk in datzelfde district 69 en 68 stemmen, de liberale candidaten Di kzwager en Ris 292 en 298 en de kerkelijke candidaten Klein en J van der Most 325 en 295. De 3 stemmingen van 5 Juli 1905, 8 Augustus 1905 en nu, 11 December 1906, gaven dus voor de soc-dem.: 68 (69)— 48 110 stemmen, voor de liberalen 292 (298) - 370 268 stemmen, en voor de kerkelijken295 (325) 345 318 stemmen. Voor een vergelijking zyu de eerste en laatste stem- ining het zuiverst, omdat de tweede stemming, die het gevolg was van het bedanken voor III van den dub- belgekozen liberaal Dirkzwager, onder niet geheel nor male omstandigheden plaats had. Bij een vergelijking van de eetste en derde stemming zien wij, dat de liberalen een 24 a 30 stemmen zijn achteruitgegaan, de kerkelijken ongeveer gelijk zijn ge bleven en de sociaal-democrat en ruim 40 stemmen zijn vooruitgegaan. De achteruitgang van de liberalen is niet van groote beteekenis, want de liberalen moeten het toch voor een belangrijk deel van de onverschillige niet-kerkelijke middenstof hebben en die is alleen in spannende omstandigheden in beweging-e krijgen. Maar teekenend is het gelijkblijven der kerkelijken, die vast gerekend hadden op de onmiddellijke verkiezing van hun candidaat. Daa uit blijkt, dat de kerkelijken in III hun hoogtepunt hebben bereikt (bij de heistemming op 16 Aug. 1905 tusschen de Heeren Klein en Kranen kon den de kerkelijken ook niet verder komen dan 364 stemmen). En vooral teekenend is de groote vooruitgang der soc.-dem. stemmen, van 68 (69) tot 110. Die vooruitgang is het besliste gevolg van de onmacht der burgerpar tijen om betere candidaten te vinden dan de Heeren Cool en Houtman en van de ellendige raadspolitiek. Weggecijferd moet hierbij evenwel niet worden, dat van onze zjjde een begin gemaakt kon worden met huisbezoek. Een begin was het, meer nog niet. Maar wij zijn er reeds blijde mee, dat wij tot dat begin zijn gekomen. Wij zullen nu wel verder opschieten. De goede uitslag dezer stemming en het steeds duidelijker blijkende onvermogen der burgerpartijen in en buiten den Raad zijn bemoedigend^ omstandigheden om nu flink verder te gaan. Wij beginnen flink vasten voet te krijgen. Met kracht en standvastigheid verder werkende, zullen wij weldra komen waar we zjjn willen. Voor waarts marsch, partijgenooten De herstemming. Tusschen de liberale en kerkelijke candidaten Cool en Houtman moet nu herstemd worden. Dat de 110 op de Bruin uitgebrachte stemmen van beslissing zijn daarbjj, spreekt vanzelf. Wat moeten nu die 110 kiezers doen? Door hun stemmen op den soc.-democraat hebben zij bewezen, nóch van den heer Cool, nóch van deu heer Houtman te willen weten. En in de werkelijkheid is het hun ook vrijwel onverschillig of de een of de ander tot lid van den raad wordt gekozen, in dez n zin dat beide heeren voor hen doodgewone kapitalistische mannen zjjn, beiden vertegenwoordigers van een arbeidersvijan- dige politiek. Het zou evenwel dwaas zijn om met die 110 stemmen geen invloed te willen uitoefenen. Eu bjj den vooruit gang onzer stemmen kunnen wij ook steeds belangrijker invloed uitoefenen. Wjj kunnen niet iu eens de meer derheid krjjgen in den gemeenteraad. Maar wij kun nen wel langzamerhand over de samenstelling van den raad de beslissing in handen krijgen. Wij kunnen er nu met beslist eid aan beginnen, in die richting te werken. En het komt ons voor, dat de aangewez n weg voor ons op dit ooge.nblik is de kerkelijke meer derheid te helpen verzwakken. Dat kan alleen gebeuren door den candidaat der kerkelijken te helpen weren, en door gezamenlijk te stemmen op den liberalen candidaat, den heer Cool. De liberalen alleen kunnen het niet bolwerken, we moeten die arme tobbers dus wel een handje helpen. Niet omdat we veel sympathie voor ze hebben, maar omdat we de kerkelijke meerderheid aldus helpen verkleinen. Tegen dat de onzen dan hun mannetjes in den raad kunnen brengen, is noch rechts noch links meer in de meerderheiddan kan een enkel paar der onzen een zeer grooten invloed uit oefenen. Daarom allen op Cool gestemd ter verzwakking der kerkelijke meerderheid l Intusschen, de beslissing ligt aan de Afdeelingsver- gadering die a.s. Zaterdag zal worden gehouden. De plaatselijke pers. De Schiedamsche Courant, die in tijden van verkie zingen zoo'n beetje aan liberale politiek doet en dan de loftrompet steekt over ieder mogelijk liberaal dien men haar op te kammen geeft, kon het met de grootste krachtsinspanning niet verder brengen [dan 15 regels algemeene lof. Ze zette daarin den heer Cool een paar fabriekspluimen op den hoedgeen mensch kan uit die regels lezen, dat het over een liberalen can didaat, een liberalen «hoed en liberale pluimen gaat. Hetzelfde ophemelingsspeechje kan je op ieder ander dan een liberaal afsteken. Dat is weer zoo echt p-in- cipiëel en echt flink als de liberalen dat te Schiedam zoo kranig kunnen doen in hun onvermoeiden strijd baren voorvechter de „Schiedamsche Courant." Je zou waarachtig Schiedamsch liberaal willen wezen, om door zoo'n krant te worden verdedigd in je heiligste be ginselen. De Nieuwe Schiedamsche Courant gaf ter aanbe veling een van die onoprechte valsche stukjes, die sedert eenige jaren bij de politieke praktijk van het Christendom schijnen te hooren, waar wij volgende week nog eens een artikeltje aan zullen wijden om het in al zijn schunnigheid aan de kaak te stellen. Wij kunnen evenwel het genoegen geen weerstand bieden, de slotzin uit de aanbeveling over te nemen. Deze zin luidt: „Overwege dau ieder weldenkend kiezer het gewicht van zijne zwaarwichtige stem en brenge hij die uit in de goede richting; daar waar zij het heil verzekert zoowel van werkman als patroon, daar waar zij met de veelomvattende algemeene belangen ook de welbegrepen bijzondere belangen bevordert." Na het lezen van zulk een zin (onzin) blijft er slechts één verzuchting in ons geschokt gemoed over: „hoe on dankbaar zijn toch de politieke christenen, dat zij de teedere uitbroeders van zooveel wijsheid, braafheid en innigheid, de dierbare broeders redacteuren der he lige Nieuwe Schiedamsche Courant, nog steeds geen eerezetel hebben aangeboden in de eerwaarde rij van Schiedams vroede vaderen!" Wel is ondank 's werelds loon. Het Schiedamsch Volksblad ja, is dat nou allemaal domheid of is het wat anders? Het is bijna niet doenlijk, zijn tegenstanders voor zulke ezels te houden als de schrijvers van het Schiedamsch Volksblad van 8 Dec.. En toch moeten wij wel, omdat wij te beleefd zijn aan wat anders te denken. Het hoofdartikel in dat blad beveelt den heer Hontman aan, omdat „die dus ook bij de behartiging van de verschillende gemeentebelangen rekening houdt met de uitspraken van Gods woord," en eindigt met een opwekk-Dg om op den heer Houtman te stemmen tot „allen die ook iu het bestuur onzer stad rekening willen gehouden zien met de eischen der christelijke staatkunde." Dat is toch wel de zuiverste vermenging van godsdienst en politiek die men zich denken kan! En een kolommetje verder tracht het Schiedamsch olk.sblad ons een dergelijke vermenging in de schoenen te schuiven, omdat wij in De Moker van 1 Dec., de verschillende partijen nagaande, onder het hoofd „katholiek" het smerige katholieke geknoei ook weer bij deze verkiezing aan de kaak stelden. Net het tegenovergestelde deden wij dus van wat het Schied. Tobtsblad ons wil laten doen. Zou de schrijver van het S. V. nog niet eens een beetje gaan leeren lezen? Wij willen hem wel het adres van een goede school be zorgen. Ook op dit blad komen wij de volgende week nog terug. Burgerlijke actie. De actie der burgerpartijen doet steeds denken aan beschimmelde speculaas: zelfs de grootste hongerlijder haalt er zijn neus voor op of wordt er ziek van. De liberalen bepaalden zich tot een treurig stukje aanbeveling in de Schied. Courant, het rondzenden van een knullig strooibillet en het aanplakken van een hooggeel aanplakbillet (tot op de maagdelijke muur van -het Loopuit'sche woonhuis toe.) En dan zjjn de liberale jongelingen een beetje kiezers gaan sleepen, waarbij van tijd tot tijd zelfs op dezelfde manier van verleden jaar het clericale spook werd vertoond. Maar voor den dag komen deden ze niet. Hun candidaat bleef als Papus in zyn glazen kooi en de liberale voorvechters bleven op een behoorlijken afstand van de kiezers en de tegenpartijelkanders grootheid en heldhaftighe d bewonderen. En dat noemt zich dan nog liberaal en vrijzinnig-democratisch! Treurig! De kerkelijken zaten in een leelijk parket. Den jeugdigen jropagandLt der anti-revolutionaire Groen van Prinsterer-clnb, den Heer Dienske, durfden z(j niet aandie is te anti-katholiek. Een ander dan de Heer Houtman konden zij niet vinden, maar die is in de arbeiderswereld al heel weinig gezien, district III heeft veel arbeiders, eu de katholieken mogen ook hem maar heel weinig. Met een eigen candidaat durfden de katholieken ook niet uitkomen. Dus maar den Heer Hontman geslokt, maar... in stilte, zonder luid vertoon, als een jongen die een gesto'en appel opeet. De katholieken hebben nog een strooibillet willen rond zenden het blijkt evenwel op den geuzenbrand- stapel terecht te zijn gekomen. Van die zijde bleef het dus ook stil Actie nul. Nul troef. De kerkelijke burgerpartijen deden dus niets aan openlijke actie, de genoemde persartikelen uitgezonderd. Ook hun candidaat bleet achter slot en grendel. Ook hun voormannen bleven achterbaks. Een mooi zoodje, die burgerpartijen, waarvan de een uit onmacht en de andere uit verlegenheid zich ver stoppen moet! Sociaal-democratische actie. Alleen de sociaal-democraten hebben opnieuw be wezen, dat zij de openbare zaak iu het openbaar durven en kunnen behandelen. Alleen zij hebben het bewjjs opnieuw geleverd, dat zij hun denkbeelden en opvat tingen ook over gemeentelijke zaken in het publiek kunnen en durven uiteenzetten en verdedigen. Krach tige principiëele politiek hebben zij gevoerd. De toe komst is daarom voor hen, want wat nu gebeurd is, gebeurt telkenmale: tegenover de groeiende onmacht der burgerpartijen staat de wassende macht der sociaal democraten. Wij willen thans alleen nog melding maken van de vergadering, in het Café van den heer van Rossen gehouden op Vrijdag 7 December. Ze was goed be zocht, die vergadering. De Bruin gaf een zakelijke en degelijke critiek op het beleid van onzen kapitalis- tischen raad. En van Leeuwen zette het algemeene -standpunt der sociaal-democraten inzake gemeente politiek u teen. Het publiek was zeer aandachtig en toonde zich zeer belangstellend. De heeren Cool en MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1