Daden van overmoed. Ontoerekenbaar Parlementaire Kroniek. er wordt door schoolgeld en dergelijke toch nog te veel van die zorg op hun schouders gelegd, terwijl ze toch feitelijk door de geheele gemeenschap mo>-st gedragen worden. Daarom is de totale bekostiging van het onder wijs door de gemeenschap niets meer dan een rechtvaar digheid en een plicht, van de gemeenschap tegenover de toekomst. Vooral wanneer de ouders tot die klasse der maat schappij behooren, die jaar in jaar uit met moeite dooi de wereld scharrelen, is het opentop onzedelijk en on rechtvaardig, wanneer de gemeenschap zulke ouders nog extra laat bijdragen in de onderwijskosten door hun een schoolgeld op te leggen. Voor het ambachtsonderwijs is het aangevoerde nog meer van toepassing dan voor ander onderwijs, omdat de onders, wier kinderen voor een dergelijk onderwijs in aanmerking komen, op enkele uitzonderingen na allen wel de verdiensten van hun 12 jaar geworden kinderen noodig hebben, maar niet voor die 12 jaar gewordenen nog langer geheel kunnen zorgen en aller minst er extra-uitgaven voor zullen kunnen doen. Begrijpt de gemeenschap haar plicht, dan zal zij dit ambachtsonderwijs in elk geval volledig kosteloos maken voor de deelnemers en het laten betalen door de geheele gemeenschap. En dan zal zij ook er voor zorgen, dat zij, die er wel van gebruik zouden willen maken maar uit volledig gemis aan voldoende inkomsten der ouders er niet van kunnen profiteeren, toch in de gelegenheid worden gesteld. Alleen de gemeenschap, in dit geval de gemeente, kan zich behoorlijk kwijten van de genoemde verplichtingen, omdat alleen zij op de geheele gemeente dat stuk zorg voor het toekomstig geslacht kan laten drukken. Daarom is een gemeentelijke ambachtsschool de eenig werkelijk goede. Maar er zijn ook nog eenige andere redenen, waarom een particuliere ambachtsschool niet gewenscht is. Wp zullen er thans eenige van noemen. Later zal er mij gelegenheid te over voor zijn, daarop nog uitvoeriger terug te komen. De ambachtsschool zal het van particuliere bijdragen moeten hebben. Behalve van rijk en provincie zullen die overal moeten komen van de belanghebbende indus- triëelen. Dat wordt door de voorstanders eener particu liere school ronduit gezegd. Maar snapt men dan niet, dat dit stelsel van steun van belanghebbende industri- ëelen van de ambachtsschool een middel maakt tot ver betering van de toestanden en werkkrachten voor de industriëelen in de eerste plaats De ambachtsschool, de particuliere altijd, zal het ver der ook van schoolgeld moeten hebben. Wel zal het rijk eischen, dat er ook gelegenheid is voor kostelooze toela ting. Maar een ieder weet, dat die kostelooze toelating steeds buitengewoon beperkt is en bij n odzakelijkheid van schooluitbreiding wordt opgeheven! Het gevolg daarvan is dus, dat verreweg het grootste deel der arbei dersbevolking, die van ambachtsonderwijs veel zou kunnen hebben, van te voren er reeds van wordt verstoken. Wij zullen, terwille der plaatsruimte, er nu niets meer van zeggen. Alleen brengen wij nog even in herinnering, dat de motie, die Van Leeuwen voorstelde op de op richtingsvergadering met het doel om te sturen in de richting van de oprichting van een gemeentelijke am bachtsschool, door de vergadering, wa rin ongeveer geen arbeiders waren, niet eens in stemming werd ge bracht. Op alle mogelijke manieren trachtten de aan wezige bourgeois zich eraan te onttrekken. Totdat Van Leeuwen, om de boel niet geheel te laten verloo^en, zijn motie introk. Het kapitalistische hart had ge klopt en gewaarschuwdTeekenend De katholieken hier ter stede hebben weer een bru taal stukje aangedurfd. Zondag 1.1. zou de anarchist Kloosterman in Musis Sacrum" spreken over het onderwerp „In naam van Christus." Reeds in ons vorig no. vermeldden wij, hoe de redactie van de Nieuwe geheel de kluts kwijt scheen te zijn, hetgeen bleek uit d'r .malle schrijverij over het gebouw „Musis Sacrum," dat in de laatste jaren maar voor iederen spreker veil schijnt te zijn" en de direkte aan sporing „hen die belast zijn met het handhaven van orde en rust" om het optreden van Kloosterman te verhinderen. Na dit bericht voorzagen wij reeds bizondere gebeur tenissen. En het is gebleken dat we onze pappenheimers volkomen kennen. De eigenaar van „Musis," de heer Van Dijk, is klein zielig genoeg geweest om te buigen voor de pressie der katholieken en, ofschoon de zaalhuur reeds betaald was en hij daarvoor gekwiteerd had, weigerde hij de vergadering iu „Musis" te laten doorgaan. Kloosterman en enkele geestverwanten konden hem niet te spreken kijjgen; vervoegden zich eindelijk aan het bureau van politie en vernamen daar dat de pachter van „Musis" zich bereid verklaard had schadevergoeding te geven. Het gebouw „Musis" werd door een aantal agenten bewaakt. Kloosterman arriveerde ten slotte in „Constantia" en terwpl hij daar vertoefde, verzamelde zich buiten onze Volksbonders, waaronder de h.h. Mouwens, Frederiks, Marrevee en het raadslid Smit zoowat als de bevel hebbers waren op te merken, wachtende totdat het voorwerp hunner vervolging naar buiten zou komen. En toen dit eindelijk geschiedde heeft die .wakkere garde het haar plicht geacht den man uitgeleide uit de stad te doen, bpj welke gelegenheid het dan de noodige liefelijke en van christelijke naastenliefde ge tuigende (misschien pas in de kerk uitgepreekte) schimp scheuten niet ontbrak. Toen trok men in optocht naar het gebouw van den R. K. Volksbond, waar de „schitterende overwinning" werd gevierd! Men heeft ons (als sociaal-demokraten) zeker niet te verdenken van al te veel sympathie te gevoelen ten opzichte van den heer Kloosterman en de door hem verkondigde theoriën. Neen, men leert juist nu wel zoo wat algemeen de sociaal-demokraten als de meest principiëele bestrijders van de anarchistische theoriën kennen. Maar dat neemt niet weg dat we ten krachtigste protesteeren tegen het infame optreden der katholieken, op jl. Zondag, des te brutaler, waar het op klaarlichten dag ('s nam. c.a. I2Y2 uur) plaats had. We durven ons zelfs geen voorstelling maken van 't geen te gebeuren had gestaan, indien de vergadering 's avonds was uit geschreven geweest. Want in 't donker zijn de heeren toch maar het meest in hun element. Dan had, nu Kloosterman en de zijnen slechts een klein troepje waren, het verloop wel eens anders kun nen zijn,, dan toen onze partijgenoot priester Van den Brink h er gesproken had en óók werd opgewacht door die menschen van orde-zoo-lang-'t-in-hun-kraam-te-pas- komt", maar over een behoorlijk geleide te beschikken had. Het gebeurde van Zondag, dat zeker niet „toevallig" plaats had, maar wel een georganiseerd plan is geweest, heeft een groote beteekenis. Het beteekent, dat onze katholieken op bevel van enkele d weepers, die nog de brutaliteit hebben te mee- nen dat zij te oordeelen hebben over wat „ordelijk", „zedelijk" enzoovoort is; de brutaliteit hebben te meenen dat zij te ooideelen hebben wat „geoorloofd" of „onge oorloofdzou zijn het gebeurde van jl. Zondag be teekent dat onze katholieken nog totaal willooze werk tuigen zijn in de handen van enkele fanatieke drijvers, die waanwijs genoeg zijn te meenen, gedachtig der jezuïten-spreuk „het doel heiligt de middelen", dat zij het monopolie bezitten over de vrijheid van beweging, en anderen, die gebruik maken van een vryheid hun door de grondwet gewaarborgd, dat recht te mogen ontzeggen. Tegen dat fanatisme, tegen deze waanzinnige drijverij, komen we ten sterkste in verzet En wekken ieder op, onverschillig van welke richting, die de vrijheid van beweging wenscht hoog te houden en deze niet wil overgeven in de handen der klerikale leiders, mede front te maken tegen handelingen van katholieke zijde als j l. Zondag aangedurfd zijn. Want vooral den katholieken is het recht te ontzeggen de vrijheid van vergaderen aan anderen te belemmeren. Juist zij zijn het, die van die vrijheid het grootste misbruik maken. Zij beleggen vergaderingen (l.l. Woens dag werd er weer een gehouden) waarin de tegenstan ders op de meest onhebbelijke manier worden afgekamd, zonder dat hun gelegenheid wordt gegeven zich te verdedigen. Ver boven de katholieken staan in dit opzicht nog de anarchisten. En nu verweten zij zich op te treden tegen dezen; lukt het, dan komen straks de sociaal-demokraten, dan de vrijzinnig-demokraten en liberalen, ten slotte wellicht de koalitie-vrienden aan de beurt. Front tegen die drijvers! Al wat vrijzinnig denkt en gevoelt, heeft hier een plicht te vervullen: te strijden tegen den brutalen over moed dier zwarte bende. Wij willen niet aanbevelen dezelfde middelen toe te passen op hen, als welke zij gebruiken tegen anderen. Wij willen niet opwekken htm vergaderingen te beletten of hun sprekers te molesteeren, maar eischen voor ieder de vrijheid, welke de grondwet aan ieder waarborgt. En dan hebben we ten slotte aan onze politie-auto- riteiten nog de uitnoodiging te richten, alleen haar plicht te doen en zich in geen geval tot handlangerdiensten aan de katholieken te leenen. Als er iemand Zondag jl. voor „Musis" bleef stilstaan, werd „doorloopen" bevolen, ma r die bende voor „Con stantia" liet de politie ongemoeid. Dat is verre van korrekt. Meer zullen we op 't oogen- blik daarover niet zeggen, maar als Kloosterman op 2en Kerstdag in „Constantia" spreekt, dan zullen we voorloopig vertrouwen dat de politie zich meer onzijdig zal houden dan verschenen Zondag. Ze heeft den plicht de ordeverstoorders (in dit gevalde h.h. Mouwens, Marrevee c.ste beteugelen, maar zich van verdere bemoeiing te onthouden. Of ze dit zal begrijpen, zullen we Dinsdag zien. Wij hebben reeds ontelbare malen gewezen op de soms meer dan zonderlinge wijze, waarop de redacteur van de Nieuwe z'n taak als publiek mentor vervult op de vaak zeer naive, meestal uiterst dwaze denk beelden, welke de heer Dresch, namens de katholieke partij te Schiedam, verkondigt. En mèt ons hebben zeer velen zich reeds bij herhaling de vraag gesteld of diegenen onder de katholieken, welke hun zinnen behoorlijk bij elkaar hebben, zich zelf niet geneeren zouden voor de Dresehischen mallig heden, die zij bij slot van rekening toch nog tegenover anderen hebb n goed te pra'en. Hoe 't ook zij men laat dit heerschap z'n gang gaan, zeer waarschijnlijk (en dit is een bewijs van de voosheid der groote katholieke partij) om de eenvoudige reden dat men roeit met de riemen die men heeft al zijn 't dan ook nog maar spaantjes. En 't heerschap gaat z'n gang. Over z'n dwaasheden is reeds nu menig boekdeel te schrijven; de hemel weet hoevele banden er nog bij komen. Vooral in verkiezingstijden strijdt hij voor z'n repu tatie en steeds met veel succes. Geheel natuurlijk dus, dat de herstemming tusschen de h. h. Cool en Houtman weer een gelegenheid voor 'm was, die hij niet ongebruikt kon laten. Of-i nu eens bepaald z'n beste beentje heeft voorgezet, durven we niet beslissen, maar wel meenen we, dat 't hem ditmaal gelukt is zichzelf te overtreffen. Ziehier een enkel citaat uit het welgeslaagde proef schrift Christelijke kiezers in District JII, die het hier medegedeelde wel begrijpt, die de sluwe tactiek van de vijanden der openbare orde wel doorziet, beseft wat u in deze week te wachten staat! Op u rust de zwaarwichtige taak het boosaardig opzet der sociaal-democraten te verijdelen. De strijd gaat zeker tusschen de voors' anders der moderne wereld beschouwing en de belijders van Christus' Naam, die in dien Naam hun eer en roem stellen, die dien hoogheiligen Naam (nog in de laatstverloopen dagen tot een voorwerp van gruwelijke onteering gemaakt) willen geëerd en geëerbiedigd zien ook in het openbaar en maatschappelijk leven. Maar de spits van onze strijdmacht zij ook vooral gericht tegen de gruwelijke onteerders van Christus' heiligen Naam, die nog de vorige week er op uit waren heel het christelijk Schiedam e n slag in het aan gezicht te geven door een laaghartige daad, die nog intijds coor de activiteit der christelijke voor mannen verijdeld is. Onze strijd gaat onverminderd ook tegen hen, j die met die gruwelijke onteerders van Christus' diepen, eerbiedwekkenden Naam heulen, die bij eerste stemming schijnbaar met die vermetele heiligschenders verdeeld staan, maar bij de her- stemming vereenigd met hen tegen de christelijke partijen optrekken. Tegen hen ook, die den Christus in het openbare leven niet dulden, die hem niet de hoogste plaats toekennen, die Hem in het maatschappelijk samenzijn toekomt, gaat onverlet en onverminderd onze strijd. .Christelijke kiezers, begrijpt, dat ge dien grooteu strijd te voeren hebt met al de eerlijke middelen, die u ten dienste staan, met al den ijver en de toewijding die het besef van het gewicht dezer herstemming u geeft. Uit hetgeen we hier boven mededeelden, begrijpt ge waar 't om gaat't gaat om het behoud van de christelijke meerderheid 1 in den Raad. 't Loopt over de vraag of het roode gevaar zich in nog schriller kleuren zal vertoonen of de gruwelijke onteerders van den ons allen heiligen Naam hun intrede zullen doen in onzen Raad, of van den gevel van ons aloud stadhuis de roode bloed vaam zal wapperen, de S. D. A. P. daar zal heerschen en bevelen. Deze ve kiezing staat ontegen reggelijk in het teeken van de bloed- vaan; zij beslist of in een niet ver verwijderde toekomst het roode gevaar zich ook in geheel zijn afschuwwekkende vertooniug zal doen kennen in het huis, waar onze vroeden voor stads heil waken. De eenige indruk welke een gewoon mensch van't bovenstaande kan verkrijgen, zal wel zijn dat iemand die zulke poespas bijeen harken kan, meer (en ouder behoorlijk toezicht) in Meerenberg thuis behoort, dan aan de redactietafel van een blad. Zelfs al draagt het blad den naam van Nieuwe Schiedamsche Courant. In het no. van Woensdagavond gaat de heer Dresch nog verder en schrijft het optreden vau Kloosterman op rekening der S.D.A.P. Wij willen onze meening voorals nog niet uitspreken over de vraag, of de redactie van de Nieuwe ontoereken baar is voor de nonsens die ze uitkraamt, of dat we hier te maken hebben met een schurkachtige opzet tot volksbedrog. Vrijzinnige bedriegers. Ofschoon de behandeling der begrooting van Binnen- landsche zaken, menig belangrijk moment opleverde, moeten wij er van af zien er hier verslag van te geven, omdat wij het volle licht willen laten vallen op het schandelijke spel, dat door dit gemengd liberaal en vrijzinnig-democratisch ministerie is gespeeld. Een schandelijk spel, niet alleen met het program, waarmee het in 1905 aan het roer kwam, maar ook met bet moeilijk opgebrachte belastinggeld van het Nederlandsche volk. Men herinnert zich dat voor de verkiezingen vau 1905 tusschen de Liberale Unie en den Vrjjzinnig-de- mocatischen bond een koalitie was gesloten om de klerikale meerderheid te bestrijden en het verloren regeeriugskasteel voor de vrijzinnigheid te veroveren. Op het program dier vrijzinnige koalitie stond Bezuiniging op militaire uitgave vooraan. Niet meer dan het noodigste zou in den vervolge voor leger en vloot worden gevraagd. Deze leuze heeft heel wat kleine luyden er toe ge bracht hun stem te geven aan een vrijzinnigen kandi daat. Want de begrootingen van oorlog en marine ver slinden in ons klein landje niet minder dan een kleine vijftig millioen guldens. Een dat moet uit directe en indirecte belastingen worden betaald. Wie dus zijn stem gaf aan een liberaal of vrijzinnig democraat hoopte daarvan een beetje vermindering van belastingdruk, althans aanwending van het belasting geld in de voorziening der grootste volksnooden. Die onnoozele kiezers zijn bedrogen uitgekomen.

De Moker | 1906 | | pagina 2