Ditjes en Datjes. Uit ons Vereenigingsleven. Vlaardingsche IJzerkoekjes. De vrijzinnige koalitie kwam wel aan de regeering, maar de bezuiniging bleef uit. Bij de vorige begrooting heette het: Wacht nog een jaartje. En hoe stond het nu? Wel de begrooting van Oorlog was een beetje lager. Maar die van Marine was 473' ton gouds hooger, terwijl minister Cohen Stuart tevens een plan van aan bouw van groote schepen ontwikkelde dat in den loop van 25 jaar 841/;, millioentjes kosten zou. Men zou zeggen, dat het welletjes is voor een ministerie dat bezuiniging in zjju vaandel had geschreven. t Maar het is nog erger geworden. De minister wou dit jaar beginnen met een schip van 4^/a millioen gulden, een schip voor Nederland, dat dus niet naar Indië zou gaan. Maar daartegen kwam van verschillende zijde verzet. Groote schepen zouden in tijd van oorlog ons land weinig helpen omdat de andere zeemogendheden zóó veel sterker zijn, dat ons handje'ol schuiten tóch niets uitvoeren kon, als het eenmaal tot oorlog kwam. Onze partijgenoot Hugenholtz was wel het scherpst. In een rede van 27s uur toonde hij aan, dat al het geld, dat Nederland aan zijn vloot heeft besteed en ooit be steden zal, weggeworpen g-ld is. Als er oorlog was gekomen in de laatste jaren zouden we aan onze marine ni ts gehad hebben. Zonder marine zou men even ver geweest zijn. Millioenen guldens zou dan voor de volkswelvaart besteed kunnen worden, tienduizend jonge mannen aan productieven arbeid gezet. De kamer heeft zich als Joris Goedbloed jaren lang door opvolgende marine-ministers by den neus laten nemen. En hij waarschuwde er tegen, dat zelfde kunstje niet weer toe te laten. De afkeuring van het plan van' den mini«ter was algemeen en het liet zich aanzien, dat de minister zijn schip niet krijgen zou. Dat vond de heer Talma, die prediker van het evangelie der liefde, toch al te jam mer. Deze eenmaal democratische leider der anti-revo lutionaire arbeiders, gaf den minister in overweging een Indisch schip van 7000 ton, inplaats van een Ne- fcrlandsch van 5000 ton te bouwen. En hij stelde de folgende motie „De Kamer, van oordeel, dat aanbouw van een pantserschip voor den dienst in de koloniën en aan schaffing van torpedobooten voor den verdediging van het Rijk in Europa, den voorrang verdienen boven den bouw van een pantserschip voor den dienst in Europa, gaat over tot den orde van den dag." De minister bleef echter in de zitting van Maandag aan zijn Nederlandsch schip voortbouwen en dus zal het er leelijk voor hen uitzien. Maar plotseling in de avond- zittiag van denzelfden dag, kwam hij Verklaren de regeering is bekeerd. Hij wijzigde de begrooting alzoo, dat inplaats van een schip voor Nederland' gevraagd wordt een schip voor Indië, dat^ dan echter zal kosten f5.800.000 in plaats van f 4.500.000 voor het Nederlandsche schip. Voorts moest de regeering f300.000 meer uittrekken, teneinde daarvpor te bouwen twee torpedobooten voor Nederlmd. De Kamer was verbaasd en niet zonder reden. Inplaats van het pantserschip van 4.5 millioen voor Herland, wilde hij een pantserschip van 5.8 millioen gulden voor Indië en daarenboven een bedrag van 3 ton gouds voor torpedobooten voor Nederland, te zamen dus inplaats van 4.5 millio n, 6 millioen. Troelstra I noemde het een ongehoord feit. Zoo maar even na den eten wordt de beslissing ge- Ivraagd over een bedrag van 6 millioen, over een schip, waarvan de Kamer niets weet. Dat gebeurt door een minister, die daar zit met een partij achter zich, die leen program van militaire bezuiniging heeft en bij de I verkiezingen aan andere partijen verweten heeft, zich niet aan haar bezuinigingsbeloften gehouden te hebben. I En de vrijzinnige democratische heer Drucker zei, dat hij het eerst moest zien, om te gelooven, dat zooiets I gebeurde I Maar het gebeurde inderdaad. Met 50 tegen 39 I stem mén gaf de Kamer den minister zijn zin. Tegen Iziju voorstel stemden, de sociaal-democraten, de vrij- Izinnig-democraten, de unie-liberalen Thomson, Reijne, iPatjjn, de Klerck, Lieftinck, Smeenge, de Boer, Zijlina., Jannnk, Roodhuyzen, de oud-liberaal Foreest, en de Katholieken Arts, Beckers, Duynstee, v. Sasse v. IJselt, jBoogaardt, Passtoors, Janssen, Bolsiu-, Regout, de Ram. JEr voor de anti-revolutionairen, de christelijk-histo- 1 ischen, en de overige Unie-liberalen, oud-liberalen en liatholieken. Zoo heeft een deel der lberale Kamer- Ileden zijn eigen program te schande gemaakt, de kiezers I bedrogen en het gelds des volks letterlijk in het water gesmeten. En dat gebeurde in een regeering, waarin |o,a. vrijz.-democraten zitten. En op aaudiinging van êeu dienaar des Woords in de donkere dagen voor- Kerstmis. Katholieke sociale aktie. Tot nog toe was J'tdei wereld niet bekend, wat soort dier dit eigenlijk I wel is. Na jl. Zondag kennen we gelukkir het won- I derlijke beest, Kloosterman was de toovenaar, die het I nit z'n hol deed komen. De Niemve geeft, haar vreugde over het gelukkige succes der katholieke sociale-aktie-mannen, aldus te kennen. Eenige leden van de Propagandaclub „Leo XIII" van den Rotterdamschen Volksbond, die Klooster man maar al te goed kennen, en enkele propagan disten van Schiedam's Volksbond volgden daarop den beruchten anarchist, door vier politie-agenten beschermd, om zich te overtuigen, dat hij werkelijk met de tram vertrok. Toen hij daar instapte, moet hij gezegd hebben, dat hjj Tweeden Kerstdag zou terugkomen. Het meerendeel der propagandisten gaf echter gevolg aan den welwillenden raad zich naar het gebouw van den Volksbond te begeven. Daar werd na eenige toespraken het Bondslied en het lied tegen den „vuilhandel" gezongen, waarna de Rotterdamsche propagandisten, in aangename herinnering van de kennismaking met de Schie- damsche collega's vertrokken. Dat de heer Erederiks op het politie-bureau ontboden werd, vermeld de Nieuwe niet, om de vreugde niet te vergallen. Intusschen wat zeggen de antirevolutionaire broe ders wel van de stommiteiten en tevens van die Zon dag-ontheiliging hunner coalitie-makkers Stommiteiten want hadden ze van Kloosterman's optreden geen notitie genomen, dan zou het de vraag zijn geweest of er buiten zijn geestverwanten wel iemand naar hem was komen luisteren, terwijl ze nu een prach tige (en kostelooze) reclame voor hem hebben gemaakt. Den Zondag hebben ze ontheiligd, door zulk een samenscholing te verwekkfen niet alleen, maar ook door het verspreiden van brochures, enz. De antirevolutionairen die zoo graag vroom doen, als door arbeiders-vereenigingen op Zondag eens kalm vergaderd wordt, zullen zeker, nu het hun geloofsvrien den waren die het kabaal maakten, wel 'n oog dicht willen doen.En wel beide oogen ook misschien. We hoorden tenminste er nog niet van, dat er een anti revolutionair den moed gevonden heeft, over die god- delooze herrie zijn oordeel te zeggen. Daar hoort wat moed toe Gezien. Onder de Kloosterman-vervolgers'werd ook het waardige lid van onzen gemeenteraad, de ogde heer Smit, opgemerkt. Drommels die meneer houdt wel eens interpella ties in den raad over de „schandalen" welke 's Zondags avonds op de Hoogstraat voorvallen. En dan vraagt-i met 'n ijskoud gezicht om meer politie-toezicht. Die meneer kon eigenlijk z'n mond wel dicht houen. 't Politie-toezicht kan wel eens 't meeste noodig blijken als de oude heer Smit met z'n katholiek-sociale-aktie- schutters uit exerceeren is Een ander oordeel. De Schied. Court, schrijft over het relletje Gistermiddag zou, volgens aankondiging op bil jetten, een openbare vergadering plaats hebben in Musis, waarin zou optreden de bekende anarchis tische colporteur Kloosterman. De pachter van Musis schijnt daarin echter weinig heil gezien te hebben, bij het verhuren schijnt hjj aan een besloten vergadering gedacht te hebben waarom hij bericht zo^d dat voor de openbare vergadering de zaal niet beschikbaar was. Met het oog op mogelijke moeilijkheden vroeg hij een politiepost. Een groot aantal personen had zich 's morgens bij Musis en Constantia verzameld en toen Kloosterman zich naar het politie-bureau begaf om inlichtingen in te winnen, werd hij door een talrijke menigte begeleid. Toen hij zich daai op naar de stoomtram begaf om naar Rotterdam terug te keeren, is een hoofdagent en twee agenten hem gevolgd omdat de mogelijkheid niet was uitgesloten dat tot handtastelijkheden zou worden overgegaan. Allen heeft echter een rustig verloop gehad, dank zij de kalme houding van Kloosterman en zijn partijgenooten. Tegenover de opgeblazen beweringen van katholieke zijde vestigen we bizdnder de aandacht op de laatste door ons gecursiveerde zin in het bericht van de Schied. Cour. Het bevestigt de bewering dat de katholieken en niemand anders dan zij alleen, de herriemakers zijn. Aan de posterijen. Door de polemieken van de oüe Schied. Cour. en de Niemve over „het Postkan toor te Schiedam'', wordt ook de aandacht eens geves tigd op de arbeidsvoorwaarden van het personeel. De Schied. Cour. maakt geen melding (daarvoor is ze te oud-liberaalvan hetgeen de Nieuwe daarover beweert. En toch zou het wel goed zijn bijv. over den arbeids tijd der bestellers een en ander te vertellen. Laat de. redactie van de Schied. Cour. eens onderzoeken hoeveel diensturen de menschen soms wel per dag hebbenhoe ze soms 's^ nachts 121/, of 1 uur eerst thuis zijn om te 53/*, uur 's'morgens weer ten kantore present te moeten wezen. Die schandelijk lange werkdag zal er zeker ook wel toe bijdragen, dat er over den besteldienst wel eens reden tot klagen is En daarom dient er dan ook over gedacht te worden tot uitbreiding van het personeel over te gaan, zoowel in het belang der bestellers, als ook in het belang van d-n dienst. Over het algemeen is 't wel jammer, dat z(j, die de dupe van misdadige bezuiniging zjjn, de arbeiders zoo huiverig zijn de misstanden in de dienstregeling in het openbaar te bekritiseeren. Wel bestaat er hier een afdeeling van „De Post" maar bijzouder aktief was deze totnogtoe niet. En toch valt er wel een en ander voor haar te doen. Gemeentewerklieden. Vorige werk Vrijdag werd vanwege de afd. Schiedam van den Ned. Bond voor Gemeentewerklieden in het Volkshuis een openbare vergadering gehouden, waariii de heer Mr. Tasman sprak over het onderwerp „Concessie of gemeente-bedrijf' en de voorzitter van den bond, P. Schoonderwoerd, over het onderwerp: het uitvoeren van gemeente-werken in beheer. De vergadering was goed bezocht, 0. a. waren de wethouders Lagerwey en van Westendorp en de raads leden Gouka en de Groot aanwezig Verder nog ver schillende ambtenaren van gemeentewerken. Aan het debat werd deelgenomen door de h. h. V. H. König, M. C. M. de Groot ea P. de Bruin. Een principieel karakter droeg het debat echter niet. Onderwijzers. Aan een verslag in de Bode van een vergadering der afd. Schiedam van den B. v. N. O. ontleenen we „J. Tromp en A. van Wagtendonk werden tot „afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering „benoemd. Hun werd opgedragen te stemmen tegen „hoofden in den Bond, tegen aansluiting bij 't „Komitee voor Algemeen Kiesrecht, tegen aansluiting „bij 't Nederlandsch Vakverbond", enz. Met tamelijk veel verwondering namen wij kennis dat de steeds als „vooruitstrevend" bekend staande afdeeling thans zulke besluiten neemt. Konden onze pariijgenooten-onderwijzers het nemen van die besluiten niet voorkomen? De beteekenis ervan - is eenvoudig niets anders, als het zich afzonderen van de algemeene arbeidersbeweging. En daartegen zal een sociaal-demokraat toch wel krachtig opponeeren. Bond van Miliciens. Dinsdagavond 18 Decem ber hield de afd. „Schiedam" van bovengenoemden Bond een openbare vergadering, in het lokaal Excel sior aan de Oost-Havenkade te Vlaardingen. Als spreker trad op de heer J. J. Gabel Jr., voor zitter der Schiedamsche afdeeling, met het onderwerp „De bond van Miliciens." Voor een stad als Vlaardingen was de vergadering goed bezocht. In een zakelijke rede zette de spreker het doel en werken van den Bond uiteen en spoorde de vergadering aan, ook te Vlaardingen een afdeeling op te richten. Van de gelegenheid tot het vragen van inlichtingen aan den spreker, werd gebruik gemaakt door den anarchist de Jong van Rotterdam. Deze gedroeg zich zoo „onhebbelijk", dat de voorzitter der vergadering „den vrjje* het woord moest ontnemen. De heer Gabel gaf een kort maar krachtig antwoord en werd door de vergadering daar voor met een daverend applaus beloond. Na sluiting der vergadering werd eene afdeeling opgericht, met aanvankelijk 20 leden. Het doel der vergadering mag dus wèl bereikt heeten. Onnoozel Of erger De Redactie der Chris- ten-Demokratische „Goedkoope Vlaardingsche Courant" geeft in haar jongste nummer èn een verslag van èn 'n artikeltje over partijgenoot Dijkgraaf's optreden voor de visschers. Wij zouden geen aanleiding vinden hierover iets te indien in beide epistels niet eenige zinnen voor kwamen, die ons nopen er iets over te zeggen. In het verslag staat: „Door den voorzitter werd de vergadering geopend, die, naar zijn zeggen, was be legd in het belang der zeelieden enz." En in het af zonderlijk artikeltje staat: „Het doet ons genoegen te kunnen constateeren, dat de rede van den heer Dijk graaf im groszen Gangen waarlijk in het belang van den zeeman was, enz." Waar de redacteur van dit blad tevens eere-voorzitter der zeevisschers-vereeniging „Vrede en Welvaart" is, daar moeten wij dezen, niet als redacteur, maar als eere-voorzitter dier visschers-vereeniging vragen: Van waar het wantrouwen dat uit deze regelen spreekt? Zoudt gij denken, dat wij, sociaal-demokraten, een vergadering voor visschers beleggen, om niet in hun belang werkzaam te zijn? Dat onze partij aan Dijk graaf opdroeg de toestanden onder de zeevisschers te onderzoeken ten einde ze nog wat slechter te maken Kom, kom, zóó onnoozel zult gij toch niet zijn Vreesdet gij soms, zooals wij van eenige zeelieden vernamen, dat wij een nieuwe vereeuiging voor visschers zouden willen oprichten Ten eerste moeten wij hieromtrent opmerken dat zoo iets mals nu toch niet moest kunnen opkomen in het brein van een man, die zich ook op het gebied der vakorganisatie beweegt; ten tweede, dat," wijl „Vrede en Welvaart" tot de neutrale vakorganisaties behoort, deze organisatie daarmede staat op een stand punt dat 0. i. voor de vakbeweging het eenig juiste is, reden waarom zij ten alle tijde op den daadwerkelijken steun der sociaaldemokraten zal kunnen rekenen. Om d visschers te steunen liet onze pa> tij Dijkgraaf de zeevisschers-toestanden onderzoeken, precies zooals zij weer andere partijgenooten opdraagt toestanden in andere vakken te onderzoeken, teneinde het voor agitatie benoodigde materiaal te verzamelen, om propagandisten en kamerleden het noodige feitenmateriaal te ver schatten. Over acht dagen belegt onze afdeeling te Maassluis een openbare vergadering en dan spreekt Dijkgraaf over hetzelfde onderwerp en verder spreekt hij waar schijnlijk ook te Scheveningen, Katwijk, enz. En onze partijgenoot Troelstra zal in de loopende

De Moker | 1906 | | pagina 3