No. 44. ZATERDAG 29 December 1906. 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. VJ aard in gen. NIEUW-JAaR. Afdeelingsnieuws Na de verkiezing. Eiliaal-gemeen tehuis. De ambachtsschool. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal r-- franco per post 30 cent j hlJ "^uitbetaling. Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van 71/,81/,, uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken yoor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 unr in het bezit der Eedactie zijn. Eiken Zaterdag is dit blad verkrijgbaar Oosterdwarsstraat 27. VlaardingersKnipt dit berichtje nit en bewaart het, waar ge het geregeld en telkens kunt lezen en h rlezen Maakt propaganda voor dit blad, De Aioker, dat ook in uw belang werkt! Allemaal veel heil en zegen Voorspoed, vrede en geluk, Lache ied're dag u tegen Blijf bewaard voor ramp en druk. Allemaal veel heil en zegen Zwoegers, ga weer aan den gang; Bid maar werk vooral terdege 't Heele, 't heele nieuw-jaar lang Allemaal veel heil en zegen Moogt ge zaaien, maaien niet!... Grijnst het hongerspook u tegen Wie, die zulke dingen ziet? Allemaal veel heil en zegen Jongens van het merk „PietLut"; Schalt de krijgskreet allerwegen, Blijft maar lekker in den dut Allemaal veel heil en zegen Makkers, hóóg de roode vaan, Massa's volk nit slop en stegen Vullen onze rjjen aan! Allemaal veel heil en zegen Juichend gaan ze op ten strijd Eenmaal dreunt langs veld en wegen 't Loflied van den Nieuwen Tijd Schiedam '05. P. DE BRUIN. (Jaarboekje 8. D. A. P.) Verleden Zondagmorgen hield onze afdeeling haar huishoudelijke December-vergadering. Het 3-maandeljjksch verslag van De Moker wees over de atgeloopen 3 maanden een klein financiëel te kort, voornamelijk ten gevolge van een minder voldoende colportage in Vlaardingen. Het jaarverslag van den secretaris wees op vooruit gang in verschillende richtingin ledental, in afdee- hngsarbeid, in stemmen bjj de verkiezing, enz. Met algemeene stemmen werd dit goedgekeurd. Als bestuurslid in plaats van den len secretaris, die bedankt had, werd gekozen H. Erkelens. De verdeeling der bestuursfuncties zal in de volgende „Moker" worden meegedeeld. Besloten werd voorts, dat de afdeeling zich per adres tot den Gemeenteraad zal wenden met het verzoek, de in wording zijnde ambachtsschool in gemeentebehe-r te nemen en de Soc.-Dem. Kamerclub zal uitnoodigen, den Minister van Binneniandsehe Zaken te vragen, waarom hij voor gemeentelijke ambachtsscholen niet en voor particuliere wel subsidie beschikbaar wil stellen om zoo mogelijk een Kamervotum dienaangaande uit te lokken. Bij de rondvraag sprak een der leden er zijn afkeuring over uit, dat „Constautia" verhuurd was aan de anar chisten, omdat die er steeds op uit zijn de S. D. A. P. af te kammen. Anderen meenden daartegenover, dat in de allereerste plaats door de soc.-dem. de vrijheid van het woord ook ten opzichte der anarchisten behoort te worden gehandhaafd. Waarschijnlijk zal deze kwestie op de eerste huishoudelijke vergadering n§ider worden besproken. Yoor niemand was de herstemming een verrassing. Wel werd er aan kerkelijke'zijde nog eenige hoop ge voed, dat de heer Houtma'n de reis zou halen, maar toch wist men ook daar wel, dat de kans niet bijster groot was. Er zijn nog 153 kiezers .thuis gebleven. Dat is op een totaal van 925 zeker héél groot te noemen. Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 7728 bil jetten waren van onwaarde, zoodat er 764 geldige stem men zijn uitgebracht. De heer Cool verkreeg er 399, de heer Houtman 365. De heer Cool verkreeg dus nu 34 stemmen meer dan zijn tegen-kandidaaten gezien de 153 thuisblijvers die zeker verreweg voor 't allergrootste gedeelte tot de zgn. „Vrijzinnige" richting behooren, is de bewering welke de laatste dagen toch nog wordt gehoord, dat „district III eigenlijk rechts is," vrij dwaas. De uitslag dezer herstemming bevat een goede les voor liberalen zoowel als voor klerikalen. In 't algemeen moet er op gewezen worden dat de sociaal-demokratische kiezers de beslissing hebben, wie of gekozen zal worden. En hierop vestigen wij in 't bijzonder de aandacht. Voor liberale opscheppers, die meenen, dat ze het zónder ons wel halen kunnen, is de uitslag een gevoe lige les, die al hun illusies den bodem inslaat en over welke ze nog eens terdege hebben na te denken, 'tls niet aangenaam voor ze, te weten, dat ze regeeren mogen bij de gratie der sociaal-demokraten, maar het is nu eenmaal niet anders. En nu hebben ze een voudig te zorgen, willen ze op den steun der sociaal- demokraten eenigszins kunnen gaan rekenen, dat hun daden in den gemeenteraad voor ons aanleiding kunnen zijn, onzen steun te verleenen. De heer Cool was z'n tegenkandidaat 34 stemmen voorwelnu, over 34 kiezers hebben we in district III de beschikking nog wel. En over meer ook. De klerikalen hebben voor de zooveelste maal ervaren dat ze geslagen worden, wanneer de sociaal demokraten zich tegen hen keeren. Nu schreeuwen ze wel hard, dat de partij der „wan-orde" (aldus gelieft de „ordelievende" Nieuwe de S. D. A. P. te betitelen) altijd de liberalen steunt, doch ze kan eens de proef op de som nemen. Laten de kerkelijken eens een kandidaat stellen, van wien, (onverschillig tot welke kerk hij behoort) met een'g recht verwacht kan worden dat hij in den raad in demokratische richting zal werkzaam zijn. Laten onze christelnke raadsleden eens beginnen maatregelen voor te stellen, welke het belang der arbeiders bevor deren kunnen (op 't gebied der belastingheffing, op het onderwijsterrein, ten opzichte der gemeente-exploitatie, van bedrijven, enz. enz.) en we willen haar reeds nu de verzekering geven van onzen vollen steun. Maar de kombinatie welke de kerkelijken steeds ge trouw bleven: konservatief en kerkelijk, maar bovenal konservatief, is voor de sociaal-democraten steeds de aanleiding geweest bij herstemmingen den liberalen kandidaat te steunen. Willen ze op onzen steun aanspraak maken, ze heb ben slechts hun werkmethode te veranderenhun chris telijk beginsel onverzwakt handhavend, hebben zij hun konservatief standpunt slechts te verlaten... De sociaal-demokraten zijn niet bovenal anti-klerikaal maar b venalles: demokraten. Als zoodanig steunen zij hen, die 't dichtst hun standpunt nabjj komen. Vooral de kerkelijken toonden zich danig getroffen over het standpunt door onze afdeeling in de gepubli ceerde motie aangegeven: de vrijzinnige en kerkelijke partijen in onzen gemeenteraad zoo mogelijk op sterkte te houden. De Nieuwe schreeuwt als een mager varken, in hare onnoozelheid de eene dwaasheid op den andere stapelend. Nu, dit zien we zoo dagelijks van haar, dat we ons er heelemaal niet meer over verbazen. We zullen kalm afwachten tot de virtuositeiten van dezen kunstenaar den katholieken zelf dwingt hem het zwijgen op te leggen. En we meenen steeds, dat dit heel spoedig moet gebeuren, wil de katholieke partij gewaarborgd wezen niet verder te worden geblameerd door zotter nijen als de Nieuwe den laatsteu tijd verkocht heeft. Maar zou in werkelijk ernstige kringen het stand punt, door onze afdeeling bij deze herstemming inge nomen, zooveel verbazing wekken? We kunnen het niet gelooven. Waar op sociaal terrein door onzen gemeenteraad zoo bitter weinig wordt verricht; waar wellicht nergens elders de belangen- der arbeidersklasse zóó volkomen worden verwaarloosd als hier; waar alles wat in onze vroedschap wordt afgehandeld ten opzichte van het algemeen belang als 't ware kan samengebracht worden onder het etiket „keutelzaken" daar kan het van de zijde eener arbeiderspartij niet anders dan goed zijn, te trachten, de twee partijen zooveel mogelijk op gelijke sterkte te houden. Dan is er tenminste nog kans, dat de partijen probeeren zullen elkaar voorbij te streven in het nemen van maatregelen in het belang der arbeidersklasse, hier kan de „concurrentie" althans een prikkel ten goede wordenwelnu, wie het verst gaan wil, zal onze steun verkrijgen. Zoowel de kerkeljjke als de vrijzinnigen. Is het voor de kerkelijken zoo bezwaarlijk om een stapje voorwaarts te doen? Zal het schade doen aan eenig christelijk beginsel, te ijveren voor schoolvoeding en -kleeding voor behoef tige kinderen, zal het schade doen aan eenig christelijk beginsel te ijveren voor meer zorg aan de volkshygiène, aan betere bestrating en verlichting van arbeiders-wijken? Zal het schade doen aan eenig christelijk beginsel, te pogen een geheel overtollige en vreeselijk dure weelde- inrichting als een gymnasium op te heffen en het daar door vrijkomende geld te besteden aan beter onderwijs voor armeluis-kinderen? Zou het strijden tegen eenig christelijk beginsel, te streven naar een billijker belas tingstelsel? 't Zijn maar vragen. Van de beantwoording ervan, kerkelijke vrienden, hangt echter af, of de sociaal-democraten u te eeniger tijd zullen kunnen steunen. Als gij zelf in verkiezingen profeteeren durft, dat de sociaal-demokraten toch de liberal-n helpen gaan, dan moet ge wel tot in geheel uw zwarte ziel overtuigd zijn, dat ge nóg konservatiever zijt dan die liberale sukkelaars, die wezenlijk zich geen beroerte op den hals zullen halen door overhaasting. Tot tijd en wijle ge beterschap toont, znllen we u onze medicijnen blijven toedienen, ofschoon we wel een beetje gaan vreezen of er in zoo'n uitgekloven conser vatief lichaam nog ietwat levenskracht te verwekken is. Het vergelijkend examen voor hoofd eener gemeen telijke openbare school zal gehouden worden in het gebouw van den Roomsch-Katholieken Volksbond. De gemeente beschikt over de Doelezaa', het gymnastiek lokaal, verscheidene groote zalen in de Hoogere Bur gerschool, de Raadszaal op het gemeentehuis, enz. Waarom nu naar dat gebouw van den R. K. Volks bond Wat zouden de katholieken ervan gezegd heb ben, als het gemeentebestuur „Constantia" daarvoor eens had aangewezen Niet zoo ergerlijk in het oog loopend den Volksbond helpen onderhouden, Heeren. Een subsidie van f 500. uit de gemeentekas is toch al genoeg I Nu nog dit? Wie wekt nu het anti-clericalisme te Schiedam weer op We gaan een heftigen clericalen-anticlerica- len strijd tegemoet in onze gemeente. De vergadering van de toekomstige leden der in wording zijnde ambachtsschool, ter verkiezing van een voorloopig bestuur, dat een ontwerp voor statuten en huishoudelijk reglement moet maken, werd door onge veer 40 personen bezocht. Van 8 tot 11 uur duurde die verkiezing. Meer gebeurde er niet. Schiedamsch toch, door en döor. MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1