De staking te Rijssen. Katholieke Oproermakers Ditjes en Datjes. Op voorstel van den Heer van Westendorp schreven alle aanwezigen 14 namen op een stembriefje. De 14 hoogstgenummerden zouden dan 7 dubbeltallen voor stellen, waaruit dan de 7 voorloopige bestuursleden zouden worden gekozen. Behalve de burgemeester van Vlaardingen en Wet houder Karreman van Overschie kwamen op de lijst der 14 voorde Heeren Scheuerman (40)/ J. Vormer (88), J. W. J. van Harwegen den Breems (38), Th. Kramers (31), F. van Dijk (30), A. Bubberman (29), van Westendorp (28), M. van der Schalk (27), M. Horn (25), A. Gouka (23), M. L. Honnerlage Grete (22) en J. van Leeuwen (22). Hieruit werden, behalve de burgemeester van Vlaardingen en den Wethouder van Overschie, nadat de Heeren Kramers, van Westendorp, Horn en Gouka verklaard hadden zich niet beschikbaar te stellen, gekozen de Heeren Scheuerman, van Har wegen den Breems, Vormer, Bubberman, van Dijk en Honnerlage Grete. Nog steeds heeft de voorbereidende ambachtsschool commissie niet de minste notitie genomen van de arbei ders en hun vakvereenigingen. De personen, die het voorloopig bestuur uitmaken, geven maar weinig waar borg, dat er nu beter zal gehandeld worden. Wij hopen intusschen, dat wij ons hierin zullen vergissen. En wij zullen bijtjjds, zoo noodig, onze critiek laten gelden. Het gaat toch raar te Schiedam toe. De textielarbeiders-vereenigingen „De Eendracht" èn „Unitas" hebben de volgende circulaire verspreid Aan de Plaatselijke Organisaties, Bestuur dersbonden, Arbeidssekretariateu van alle richtingen in Nederland. M.! Dringend vragen wij voor onderstaande regelen uw aller aandacht: Zooals gij allen ongetwijfeld zult weten, zijn de tex tielarbeiders van de firma Ter Horst Co. te Bassen reeds eenige weken in werkstaking. Deze staking is uitgebroken, doordat genoemde firma de eischen harer arbeiders, n.l. verhooging van loon, niet heeft willen inwilligen, zoodat de arbeiders, overtuigd van hun bil lijken eisch, ten slotte moesten overgaan om het laatste middel in toepassing te brengen, n.l. de werkstaking. Deze arbeiders en arbeidsters, die nu in staking z(jn, z(jn er zeer ongelukkig aan toe. Geen plaats is in Over ijssel is bekend, waar de toestanden zóó treurig z|n. Loonen van 6 a 7 gulden voor volwassen mannen, hu.is- vaders van gezinnen, en loonen van f 3.50 a f 5 voor volwassen arbeidsters in de spinnerij, worden aan de arbeiders(sters) uitbetaald, en dat bij een werktijd van 11 uur per dag of 65 uur per week. De arbeiders zijn door deze lage verdiensten genood zaakt, zich naast het ongezonde fabrieksleven, ook met het land bezig te houden, om wat beter in hun onder houd te kunnen voorzien. En wat dit zeggen wil, zult gij allen begrijpen. Het zal u dan ook niet verwonderen, wanneer wij n zeggen, dat het sterftecijfer van hen, die sterven ten gevolge van ziekten der ademhalingsorganen (tuber- kulose) in Rijssen het hoogste is. In 15 gemeenten van Overijssel bedroeg dat per duizend 6,63in Rijssen 9.11. Deze cijfers zeggen reeds genoeg om te kunnen kon- stateeren, dat de Rijssensche jute-arbeiders in e'en ellen dige positie verkeeren. Daarin willen de arbeiders nn verandering. De arbei ders van Rijssen zijn goed georganiseerd in de textiel arbeidersbonden „Unitas" en „De Eendracht. Ongeveer 75 pCt. der arbeiders is georganiseerd. Mede-arbeiders! Uit bovenstaande zal u blijken, dat de jute-arbeiders te Rijssen alle recht hebben, verbete ring te eischen. Welnu, daarvoor zijn ze thans in strijd. Dat die strijd zwaar is, zal u duidelijk worden, wan neer wij u zeggen, dat er bijna 1000 stakers zijn en de arbeiders met 'n machtige firma te doen hebben. Er is wekelijks 3000 gld. noodig voor ondersteuning. Wij doen dan ook een krachtig beroep op alle organisaties in den lande, om de stakers in hun rechtvaardigen strijd te steunen. Laat men in de verschillende plaatsen, waar dat mo gelijk is, steuncomité's oprichten, en laten zich voorts ook andere organisaties in de weer stellen om de arme jute-wevers te steunen. Wanneer er ooit een rechtvaardige strijd om meer welvaart is gestredenwanneer er ooit een werkstaking gerechtvaardigd en genoemd is kunnen worden, dan is het wel de strijd, die thans in Rijssen wordt gestreden. Laat dus deze oproep niet tevergeefs zijn, doch laat allen helpen deze zwaar beproefde arbeiders de over winning te bezorgen. Op dus en allen in 't geweer voor de zaak der textielarbeiders te Rijssen. Namens de Hoofdbesturen: H. VERVELD, Voorzitter van den Chr. Textielarbeidersb. „Unitas" H. VOOGSGEERD, Secretaris van den Textielarbeidersb. „De Eendracht." P.S. Gelden kunnen gezonden worden aan H. Ticheler, bondspenniugmeester van „Unitas", Pluimstraat 47, en aan R. Hoogenkamf/ bondspenningmeester van „De Eendracht", Emmastraat 205, beiden te Enschedé, 't Was geheel te voorzien dat de vergadering van Kloosterman een verloop zou hebben, waarin datgene, wat in den katholieken volksbond achter de coulissen was voorbereid, verduidelijkt worden zou. Ook al was het 't geval, dat de gebeurtenissen moes ten plaats hebben op bet hoogfeest der christenen: het kerstfeest. De Schied. Cour. had in een zeer zakelijk artikel, dat geheel eenstemmig was met onze beschouwingen over de daden van overmoed der katholieken in ons vorig no., gewezen op het onwettige.van het optreden der katholieken. De Nieuwe gaf daarop wel een tegen betoog, (op een andere plaats in dit blad nader aan gehaald) maar verre van haar geloofsgenooten aan te manen zich in te toornen in kun waanwijze vermetel heid, bevatte het antwoord van de Nieuwe veeleer de opwekking om in het kwaad te volharden. Ook een Zondag j.l. alhier aan de katholieke kerken verspreid strooibiljet vertelde van de voornemens der dompers-propagandaclab „St. Paulus". Daarin werd reeds opgewekt in grooten getale niet in, maar vóór „Constantia" bijeen te komen. En trotsch het nijdige weer, met zijn dichtvallende sneeuwvlokken, ijskouden noordenwind, verzamelde zich de zwarte bende voor „Constantia", waar het stilstaan door de politie verboden was, heen-en-weer drentelend twee volle uren lang. Indien ze in „Constantia" waren gekomen hadden de stumperds ervaren, wat een loos alarm ze maakten. De rede van Kloosterman was een propagandarede, die in hoofdzaak gaande tegen de sociale wanverhoudingen bijna door de sociaal-demokraten kan worden onder schreven. 'tWas een beetje sterk gekruide kritiek op de kerstbeloften, die door de officiëele christenheid tot leugen wordt gemaakt. De vergadering, door veel politie-vertoon opgeluisterd, had natuurljjk een uiterst kalm verloop. Maar na de vergadering kwamen de poppen aan 't dansen. Op uitnoodiging van den inspecteur van politie werd Kloosterman door zoo weinig mogelijk personen ver gezeld. Temidden van de politie ging de man naar buiten, alwaar eerst de noodige ruimte was gemaakt. Niet zoodra was-i buiten de deur, of een helsch lawaai ontstond, wijl allerlei gekrijsch van die opgezweepte domme bende door elkaar gierde en de heele zwarte garde opdrong om slechts door de politie van hun prooi te knnnen worden afgehouden. Schelden, sneeuwballetjes-gooien en dergelijk kwa- jongenswerk was gedurende de reis naar het station het vermaak van de joelende menigte. Opgehitst door enkele aanvoerders van lager orde (na de eerste aktie waren ze zeker van oordeel geworden, dat ze 't veiligst in hun tent waren en ze anderen de klappen konden laten oploopen aanvoer ders, met hun insignes (roemrijk verdiendop den borst; onder wie natuurljjk J. H. Frederik, Smit, Mou- wens en ander gespuis het hoofdkommando hadden opgehitst liet het misleidde volk zich herhaaldelijk zóóver voeren, dat de politiesabels noodig werden om ze tot kalmte te brengen. Als ze maar een kling zagen schitteren, vluchtten de helden uit elkaar, om op een afstandje in een „Wilhelmus" of dergelijke mop moed en kracht te ver zamelen tot een nieuwen aanval. Het was in één woord een godvergeten schandaal wat er door die kristus-beliegers werd uitgehaald. We zijn absoluut geen voorstanders van dreigen maar waar we weten dat bij deze gelegenheid ver scheidene onzer de handen gejeukt hebben om dien dollen hoop eens op meer bevattelijke manier aan 't verstand te brengen dat ze hun kettervervolging hebben te staken, daar kunnen wij de verzekering niet geven dat bij volgende gelegenheid de onzen zich zoo onzijdig zouden houden als nu het geval is. „Hij is op kristelijke wijze weggebracht wij kun nen tevreden zijn," kwam een melkmuiligen Rotter- damschen propagandist ons vertellen, een kleine ver gissing van personen makende. „Op kristelijke wijze" dat hadden we niet bemerkt. En van dat oogenblik af hopen we dat God ons voor de kristelijken bewaren mogen en gevoelen we zéér veel lust het onze daartoe bij te dragen. Mijne heeren het zij een vriendelijke waarschuwing, voor u het onthouden overwaard. „Het roode gevaar." De Schied. Cour. zegt over den uitslag der herstemming dat „de angst voor het „roode gevaar" dat met den heer Cool in den raad zou worden gebracht, bljjkbaar op de kiezers geen merkbaren invloed heedft gehad." Blijkbaar waar want de jammerkreten van kerkeljjke zijde (bij monde van de Nieuwe uitgegalmd) over de noodlottige gevolgen van de verkiezing van den heer Cool (voor 't eerst van z'n leven een belang rijke figuur geworden!) ten opzichte van den „over winning" der sociaal-demokraten, in aanmerking genomen, moeten onze braven, kerkelijken kiezers wel kippenvel hebben bezorgd en hen aangespoord hebben, het booze plan zoo eenigszins mogelijk te doen mislukken. Vergeefsche moeite echter; ook al kwam het heele kerkelijke verkiezings-bataljon, tot Job Schellevis toe, in 't geweer. Dat is niet prettig voor die menschen. Als je je best doet voor een of ander, wil je maar 't liefst succes behalen. En vooral als je kerkelijk konservatief verkiezingsleider bent, is 't je bovenal om succes te doen. Maar je moet als christelijk verkiezingsman toch de ontvangen slagen met gelatenheid weten te dragen, zal men zeggen. Dat gebeurt in den regel niet; een mensch is maar een mensch en als men teleurge steld wordt in z'n verwachtingen komt onwillekeurig zoo de lust in je op die teleurstelling op anderen te wreken. Da's nu wel weer niet bijzonder christelijk, maar van volkomen succesjagers geheel begrijpelijk. De Nieuwe (allerchristelijkst geredigeerd) kan hare teleurstelling over den afloop ook al niet verzwijgen, Nu, 't valt ook hard, als je zoo je best hebt gedaan als de Nieuwe in deze en je grijpt er dan ten slotte nog naast. Ze geeft van hare teleurstelling aldus blijk Uit de stemmencijfers blijkt, dat terwijl de heer Houtman bij de herstemming met 47 stemmen is vooruitgegaan; de heer Cool 131 stemmen won; trekt men van dit getal af de 110 stemmen der sociaal-dem., die, voor zoover mogelijk, wel zonder eenige uitzondering op den heer Cool zullen hebben gestemd, dan blijkt 't dat de heer Cool 21 stemmen heeft gewonnen, die wij maar heel loyaal allen van liberale partijgangers herkomstig zullen achten. De vrijzinnige fractiën bleken dus bij deze stem ming in het derde district over 289 stemmen te beschikken, terwijl de christelijke partijen te zamen met 365 stemmen de meerderheid hadden. Dat wat de ordelievende partijen betreft; de partij der wanorde geeft echter blijkbaar, wanneer 't tot een herstemming komt, den doorslag. Treurig kiesstelsel, dat de stemmen van 365 ordelievende kiezers nutteloos doet zijn! Ook deze verkiezing levert een pleidooi voor evenredige vertegenwoordiging, die maar al te lang aan het Nederlandsche volk wordt onthouden. De partij, die in 't groot in andere landen (Frankrijk als sterkste voorbeeld) openlijk verzet predikt en den opstand tegen de wettige overheid aanwakkert op alle slinksche wjjzen; de partjj die nimmer de gelegenheid ongebruikt laat de wetten te verkrachten, wanneer het haar politieke of andere belangen bevorderen kan, de partij die zonder de minste aanleiding op Zondag rel letjes gaat verwekken om een bij de grondwet gewaar borgd recht aan een of andere groep te gaan ontnemen waar ze vermetel genoeg is zich rechten aan te matigen die ze zelfs ook niet in de geringste mate bezit znlk 'n partij heeft wel het zedelijk recht een andere als de partij der wanorde voor te stellen! Om de brutaliteit daartoe te bezitten, moet-je bepaald zoo'n half-garen papierverknoeier wezen, die wellicht nergens anders toe deugt dan om de redactie te voeren van een of ander klerikaal blaadje, in welke kwaliteit men de verheven taak te vervullen krijgt voor verkie- zingsnar te spelen, De redactie van de Nieuwe snijdt zich door de slot alinea van haar beschouwing danig in de vingers. Het treurige kiesstelsel (we zeggen 't haar van harte na) is zeker voor de kerkelijke partijen niet onvoor- deelig. Want wat zouden zij hier te winnen hebben bij evenredige vertegenwoordiging Geen zier. Neen, waarde redactie, de sociaal-demokraten zjjnde dupe van het treurige kiesstelsel. Trots het beduidende aantal sociaal-demokratische stemmen (district III gaf ons 110wat zhl district II geven, dat in 1904 reeds 82 stemmen tegen 69 in III voor ons opleverde) is er nog niet één harer vertegenwoordigers in den raad. Zou het niet een eisch der billijkheid zijn, dat er zoo spoedig mogelijk een kwam Denk eens over die vraag na, voorstanders van evenredige vertegenwoor diging, dan zullen we in de a.s. Jnli-maand eens zien of ge uw theoriën ook in de prijktijk getrouw durft zijn Want dat de „bloedvaan op ons aloud stadhuis" ge vaarlek 'zou zijn, gelooft ge natuurlijk zelf niet. Je moet maar durvenDe katholieke Nieuwe polemiseert tegen de Sch. Crt. over de herrie, door de katholieken gemaakt tegen Kloosterman, die de Nieuwe goedpraten wil. Dit gaat op de bekende krukkebeenige manier. Zie maar: En wat zjj hierboven onzen christelijken voor mannen i. c. ook ons achtbaar Raadslid, den heer Smit ten laste durft leggen, houdt al even min steek. Neen, de christelijke voormannen waren niet op geweld uit. Zjj hebben alleen met alle wettige middelen de laaghartige daad, die men wilde voltrekken, verijdeld. En voor zoover hun optreden op Zondag 16 December betreft, is dit slechts aan de openbare orde ten goede gekomen. Bij onze wakkere politie is dit niet onbekend. Over hetgeen de Sch. Crt. schrijft over het grond wettig recht van vereeniging en vergadering kun-

De Moker | 1906 | | pagina 2