Ditjes en Datjes. Uit ons Vereenigings^even. V laar din gsche IJzerkoekjes. ouders van een der thans gevluchte knapen ontvingen na de aankomst van den jongen te Maastricht. De eene luidde uit het Fransch vertaald aldns Beste Heer Uw zoon is zeer wel aangekomen; hjj was zeer tevredenik heb hem dadeljjk een kaart gegeven om u te schrjjvenhjj is aan het werk gegaan en hij heeft veel aanleg en goeden wilwij zullen er een voortreffelijken leerjongen van makenik zal n op de hoogte houden over zijn reisik hoop weldra te Antwerpen aan te komen; ik stap afin de Nationale straatgij znlt er mij komen bezoe ken. Ik dank n mij zulk beminnelijk en zachtzinnig kind te hebben gezonden. Gij moogt op mij rekenen, want ik zal mij met hem in het bijzonder bezig houden. Hij zal u met kermis komen bezoeken, dan hebben de Jongens drie dagen verlof en wij zullen hem de reis betalen. Gjj zult tien frank per maand ontvangen. Uw toegsnegene, Priester Santol. De andere briefkaart, door den knaap zelve geschre ven, luidde Liefste ouders Ik laat u weten, dat ik geslagen wordt met een rietje, vari^'s morgens tot 's avonds. Ik laat u weten, waarmê^ dat het komt dat ik nooit geen antwoord krijg ik heb nu al driemaal geschreven en ik heb nog nooit geen antwoord gekregenen geef mjj antwoord wanneer gij komt, want ik ga loopen met nog een jongen De tastbare tegenstrijdigheid tusschen deze beide brief kaarten dunkt ons op zichzelve reeds vernietigend voor het Maastrichtsche kerkerstelsel. Geen afschaffers! Dat onze katholieke Volks bonders d'r natje nog al tamelijk hebben kunnen, bewijst de aanbesteding van het buffet in het Bondsgebouw, Lange Haven, vorige week gehouden. Zooals men weet (en in dit geval ook moet bedanken) heeft het Bond-gebouw .„vergunning". De Nieuwe vermei !de, als de uitslag der aanbeste ding dat de heer Bexterman de hoogste inschrijver was. De som werd behoorlijk verzwegen. En daarvoor meenen we, was zeer goede reden. Uit betrouwbaren bron vernamen we, dat de heer Bexterman heeft ingeschreven voor f1307.Zegge: dertienhon derd en zeven gulden- Dat is een veelzeggend cjjfer. We willen in alle onnoozelheid een berekening maken, van wat er in dat gebouw door het keelga- woidt gespoeld. Wie onze berekening wil verbeteren, geven we gaarne gelegenheid. We stellen dat de inschrijver zeer bescheiden eischen stelt voor z'n levensonderhoud. 'Zeggen we f 700 per jaar. Dan krijgen we met de inschrijvingssom reeds een bedrag van f 2007, en de exploitatie-kosten gerekend, dan mag men wel het ronde getal van f 2300 nemen, dat er verdiend moet worden op de bittertjes van onze Yolksbonders. Om dit bedrag te verkrijgen, moet er toch nog al een aardig wippertje gepakt worden We geven onzen Volksbonders in overweging met groote letters op het gebouw te doen schilderen„Hier leert men drinken, om het denken te vergeten." Als de kosten soms bezwaarlijk zijn, willen wij in De Moker gaarne een steunpenning openen, om de schilde srekening te voldoen. „St. Paulus" in 't geweer. 't Is een gezellige drukte geworden in onze zoo stille straten, sinds de mannen van „St. Paulus" hun lendenen omgord hebben, om het rooie spook te gaan verdelgen, door met 1 cents brochures langs de straat te colporteeren. We vinden dat flink van de lui; ze moeten ook maar eens toonen, dat ze iets voor hun beginselen over hebben. Ze hebben zoo lang geslabakt, dat 't wel tijd werd, eindelijk eens wat van zich te doen hooren. In 't eerst is 't een beetje vreemd en raar; maar dat komt vanzelf wel goed. 't Zijn allemaal geen kolporteurs, die met brochures loopen en 't schijnt: vooral niet I van „St. Paulus." De een draagt z'n voorraad zorg vuldig verscholen in z'n jaszak. Een ander is kordater en loopt 'r mee in z'n handen maar laat 't bij de vertooning. Een derde brengt 't nog verder en roept, maar bij ieder woord maakt-i met beide handen be wegingen of hij wil gaan vliegen, welke aardigheid een paar straatbengels hem spoedig hebben afgekeken en telkenmale getrouw nabootsen; terwijl de schijnbare impressario van 't gezelschap op luiden toon verkondigt, dat-i brochures heeft over de „zevenduizend groot- schreeuwers van Nederland, de sociaaldemokraten" en ook nog een over de „Christel-ijke polle-tiek en sociaalle woelangen".,.. En als ze dan 'r een zien, van „verdachte" kleur, dan zetten ze een extra-grooten mond open, om alzoo te getuigen, voor ieder die 't nog niet wist, dat ze óók voor groote schreeuwers kunnen doorgaan. Oud nieuws intusschen. Of wel bieden ze hun geschriften te koop aan met de omschrijving „dat 't van de dweepers is." Yolmaakte zelfkennis Toch doen de lui goed werk Laten ze op hun benrt helpen het publiek warm te maken voor maatschappe lijke en politieke kwesties, dat is voor óns zeker niet slecht. Dus laf n ze maar goed volhouden. Dan zullen ze vanzelf wel gaan leeren wat eigenlijk colporteeren is; dat men dit kan doen op kalme en behoorlijke wjjze, zonder iemand lastig te vallen en zonder relletjes te veroorzaken. Ze kunnen van den Ifoker-colporteur nog veel leeren; misschien wil deze ze wel voor een grjjp- stuiver enkele privaatlessen geven. En als ze dan colporteeren kunnen, dan moeten ze zich ook eens gaan wagen op vergaderingen buiten de macht des adviseurs en uit debatteeren gaan. Wat zouden we dén toch 'n respekt voor ze krijgen Toch vreezen we ervoor, of ze 't wel zoo ver zullen brengen Minder flink. De afdeeling Schiedam en Om streken van het Ned. R K. Secretariaat van. Spoor- en Trampersoneel vierde op den 2en Paaschdag haar vierde jaarfeest. Daar heeft pater Van de Sande een rede gehouden, die, natuurlijk geheel in den bekenden stijl, uitsluitend tegen de sociaal-demokraten was gericht. Enne we zjjn alweer bekaaid van de reis gekomen, 't Blijkt intusschen meer en meer, dat er geen R. K. Volksbond zou kunnen bestaan, als er geen sociaal-demokraten waren. Maar we troffen het in zooverre, dat we er niet bij tegenwoordig waren, toen we gemarteld werden. Dat was aan den eenen kant een buitenkansje. Maar aan den anderen kant betreuren we 't toch, niet tot de vergadering te zijn uitgenoodigd, waar toch door den spreker ook De Moker werd bekritiseerd. Dit is geen flink figuur, vooral niet voor een priester. En waar het in die vergadering bleek, dat pater Van de Sande een zeer nauwkeurig lezer van ons blad schijnt te zijn, willen we dan ook op deze plaats ons leed wezen betuigen, over de houding van een priester, die zich ertoe leent een vonnis uit te spreken, zonder den aangeklaagde in de gelegenheid te stellen, zich te ver dedigen. Dat is niet cnristeljjk, eerwaarde! Schiedamsche Bestuurdersbond. Zaterdag 6 April, 's avonds te half negen, algemeene vergadering in „Constantia". De agenda is belangrijk genoeg om een goede opkomst te erlangen. Metselaars en Opperlieden. Zaterdag j.l. werd er in het Volkshuis een vergadering gehouden door bemiddeling van den Bestuurdersboud, waarin Van den Bjjlaard het nut van vakorganisatie voor met selaars en opperlieden uiteenzette, aan de hand van het streven van den Centralen Bond. De Bruin, als voorzitter van den S.B.B aanwezig, voegde aan het gesprokene nog een warm woord toe, er op wijzende dat er voor de metselaars en opperlieden te dezer .-tede alleszins roden bestaat te pogen, de bestaande arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Het resultaat dezer vergadering overtrof de stoutste verwachtingen; aan het eind der vergadering werd een afdeeling van den Centralen Bond opgericht met 41 leden Een voorloopig bestuur, uit 7 personen bestaande, werd gekozen, ter afdoening van de voorloopige werk zaamheden. Wjj wenschen de jonge vereeniging van harte succes. Brandersknechts-tooneelclub. De tooneel- vereeniging „Kunst na Arbeid", gevormd uit de leden van den Bond van Branders- en Distillatearsknechts, geeft Zondag 7 April een tooneeluitvoering in "„Musis Sacrum". De entree is 20 ct. per persoon. 1 Mei-Comité. Vorige week Donderdag had op uitnoodiging van de Vlaardiugen der S.D.A.P. een gecom bineerde bestuursvergadering plaats om te trachten voor het 1 Mei-feest een comité op te richten. Van de 7 aangeschreven organisaties waren er 5 vertegenwoordigd. Van de kuipers was bericht ingeko men, dat hun bestuur dien avond verhinderd was en van de visschersveree liging „Vrede en Welvaart", dat ze niet mee zou doen. Na een korte discussie werd door 4 van de 5 aan wezige vereenigingen besloten tot het comité toe te treden, n.l. de afdeelingen Vlaardingen van den Cen tralen Metselaars- en Opperliedenbond en van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, de kiesvereeniging „Volks belang" en door de afd. S. D. A. P., op wiens initiatief deze vergadering was uitgeschreven. De glasblazers zouden, zoodra hunne vereeniging een besluit tot al of niet deelname had genomen, daarvan aan den secretaris der S. D. A. P. mededeeling doen. Evenals vorige jaren zal ook thans de leus weer zjjnde wetteljjk vastgestelde acht urendag en alge meen kiesrecht. Eventueele onkosten zouden pondspondsgewijze dooi de resp. vereenigingen ged agen worden. Ten slotte werd besloten dat elke vereeniging een gedelegeerde zou aanwjjzen, die te zamen de verdere regeling van het 1 Mei-feest zullen uitwerken. Nader vernemen we nog, dat ook de glasblazers tot deelname besloten hebben. En als nu nog de kuipers toetreden, dan zal dit jaar ons Mei-feest niet van het slechtste zijn. Wjj hopen hartelijk, dat ze het groote belang van dien eisch zul len inzien en met hun medearbeiders mee manifesteeren. Want, benevens den eisch voor den 8-urendag, trek ken wjj dien dag ouk op onder het teeken van éénheid van wil met het gansche proletariaat der verschillende landen, dat worstelt om zich vrij te maken uit den jjzeren greep van het kapitalisme. En deze gedachte, dit gevoel van samenhoorigheid, dat komt op den lsten Mei wel het meest naar voren wij, slaven van den arbe d, beseffen de enorme betee- kenis van dien dag niet alleen, maar we willen pok door het in zoo groot mogelijk getal optrekken naar vergaderingen etc., aan de machthebbers toonen onzen vasten wil, dat het ons ernst is met dien eisch. Stcun-Comité Rijssen. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de uitvoering, die vanwege het steun comité Zaterdag 6 April a.s. in het lokaal „Excelsior" zal gegeven worden. Behalve de welwillende mede werking van de arbeiders-muziekvereeniging „Voor waarts" zal ook mej Lily van Kol dien avond optreden. Zooals men weet heeft deze geruimen tijd onder de stakers vertoeft en zal zij van hare bevindingen den aanwezigen een en ander mededeelen. En lest best zal door de tooneelvereeniging „Kunst en Strjjd," onderafd. van de afd. Vlaardingen der S. D. A. P., een tooneelstukje opgevoerd worden, n.l. een dramatische schets, getiteld „Jute." Zooals de titel reeds aanduidt is dit stukje ontleend aan het bedrijf, wat de heeren Ter Horst uitoefenen, n.l. de jute-nijverheid. Zij, die dus de s|pkers finantiëel willen steunen, ver zuimen niet Zaterdag naar „F.xcelsior" te gaan. Een verzoek. Door de beide hier ter plaatse bestaande visscheisvereenigingen en die van Maassluis en Scheveniogen, is een adres aan de Koningin gericht, waarin zij verzoeken, de data's voor verkiezingen dan vast te stellen, wanneer deze groepen van werklieden aan den wal zijn. Zooals men weet vallen de verkiezingen altjjd juist in den tijd dat de visschersvloot net naar zee is. Kan dat geen kwaad? Een paar weken terug maakten we melding van het feit, dat de melk- sljjters voornemens waren gezamenlijk de melkprijzen vast te stellen. Op zichzelf iets heel gewoons. Maar, waar we het licht op lieten vallen was, dat de katholieke en de gereformeerde en de paganistische melkboer het broeder lijk met elkaar eens waren, wat betreft hun economische samenhoorigheid. Sinds dien hebben ze dan ook per advertentie onderteekend door 40 personen den volke kond gedaan, dat de prijs zal zijn voor zoete melk 8 ct. per liter, voor karne- en taptemelk 4 ct. per liter. En lijkt nu eens naai de namen der onderteekenaars! Van alles en nog wat zit daar tusschen. Maar, zouden we wel weer aan „Patrimonium" wil len vragen, hoe zit dat toch Als loonarbeiders zich willen organiseeren, dan zegt ge„best." Maar de katholieken, de Patrimonium-mannen, Chr. Volksbonders enz., die moeten in een apart clubje onder dak gebracht worden. Dan kan je steviger tegen een werkgevers organisatie optreden, dan wanneer dit vanuit een cen traal punt geschiedt, vat je. Bovendien, en daar komt het vooral op aan, dau lijdt de christen-werkman geen schade aan zijn ziel 1" Doch met den besten wil ter wereld snappen we van een dergelijke redeneering geen snars. En de melkslijters dan Die loopen toch ook, zouden wij zoo zeggen, groot gevaar dan niet goed van de reis weg te komen Een ziel van een christelijke melkboer zal toch wel niet van een andere constructie zijn dan die van een. christelijken glasblazer Wie kan dit probleem oplossen? Openbare Vergadering. Naar wjj vernemen spreekt onze partijgenoot Mr. Troelstra in het midden van deze maand in een openbare vergadering onzer afdeeling. Spinneuebben. Als bewjjs hoe treurig het in de hoofden onzer anti's spookt, bieden wjj onzen lezers het volgend gedicht aan. Een Vlaardingsch Christelijk onderwijzer heeft deze zotteklap tot een gedicht bjjeen gepiekerd, en de Redactie der anti-rev. „VI. Crt". vond 't zóó mooi, dat ze 't de plaats van een driestar waar dig keurde. Hier is het moois Anti-these. In bekoorlijken hof, in een weelderig oord. Bloeide liefd' en genot, door geen wanklank gestoord, En het paar, dat daar woond', 't beeld des Scheppers [geljjk, Was gelukkig in God, zoo volheerljjk, zoo rijk! Als op vleug len des winds weer hun Maker verscheen, Sprong hun hart vroolijk op, ruischte 't danklied beneen. Maar.'t verkeerde zoo droef. Ach, die vrees'ljjke val! Satans list was gelukt, en zijn loon was 't Heelal Neen, o neendriewerf neen 't Zaad der vrouw werd [beloofd, Sinds strijdt de Satan diiest voort met het Hemelsche [Hoofd En het mensch'lijk geslacht, óók in tweeën gesplitst, Koos de zjjd' van hun God, of wie daar werd gemist, Wie niet opkwam en opkomt voor Hem, onverheeld, Ga het zelf maar eens na, waar hij moet ingedeeld? Anti-these, ze was, en ze is, en zal zjjn Hier op aard, onverpoosd, inderdaadniet in schijn En wie ziugen zoo graag: „d'Anti-these is nu dood? Héél 't vrijzinnige koor, van zacht-rose tot rood Ja, eerst daar zal ze dood zijn, waar 't Hallel weerklinkt, Waar den Strjjders des Heeren de levenskroon blinkt. Maar nn varen wjj voort, onversaagd, want all' eer Eu de lof, zjj gebracht onzen Heiland en Heer!

De Moker | 1907 | | pagina 3