A. van (Ier SLOOT Jr. HET VOLK MASEREEUW BOUTEN Zanperwipï „EXCELSIOR", ~"c. VAK DER HOEVEN, d Korte Achterweg 18. Dames-, Heeren- en Kinderschoenwerk, H GEHUWDEN DE NOTENKRAKER Electrische Drukkerij Binnenrotte 48-50, BOTTERDAM, Goedkoopst adres voor alle soorten Drukwerk. Maassluische Moppen. Maassluizers, opgepast. Van de Leestafel. ADVERTENTIE N. Bureau voor Arbeidersrecht. Salon voor Scheren en Haarsnijden Adverteert in DE MOKER Mevrouw van der Meer, Schoenhandel. Ui Schoenmakerij. Heeft voorradig een groote sorteering N 0 U P- V Mej E. H. van der Meer Dagelijks te ontbieden DAGBLAD voor de ARBEIDERSPARTIJ. 10 cent per weekf 1.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Kiest ge Hem Of Hem niet Eén van beid' is slechts. [waar, Zoekt g' een middenweg soms Daarmee komt ge [nooit klaar. „Zwart of rood!" is de kreet. In goed Hollandsch [gezegd „Kiest ge Christus of Marx in den strijd om het recht Plooit uw vaandel dan uit voor uw Koning omhoog, Strijdt den strijd des geloofs, richt op Jezus uw oog, Laat 't Pro Regea 't parool zijn, voor eeuwig uw leus, •s Konings eer zij ütv eer, en het Kruis zij uw keus I Vlaardingen. Cs. H. Den vriendelijken lezer wordt verzocht te bedenken dat wij schrijven 1907. Wat is het, dat ons sociaaldemocraten zoo gemakkelijk tot het volk doet spreken? Wanneer wij tot de arbeiders het woord richten, behoeven wij niet bang te zijn, dat dit onbegrepen zal blijven, want elk hunner voelt aan* den lijve, dat wij waar zijn. Maar nu komen al dadelijk de.,bedenkingen. Men roept ons toegij maakt de menschen ontevredengij ruit ze op, verbittert hun gemoed en maakt hen onge lukkiger dan zij waren. Als gij klopt aan de deur van een vreedzaam gezin, als gij een rustig dorp of stad binnenkomt, dan verstoort gij de rust en brengt wrevel en ongenoegen in maatschappelijk-en gezinslevenWat is hier echter van aan Het is gemakkelijk voor lieden, die zeiven van alles volop hebben om met een zeker dichter te zeggen, dat tevredenheid de moeder van alle geluk is. Maar als deze lieden eens wisten, wat het zeggen wil op Maassluis om als arbeider, of kleine neringdoende, met een gezin te moeten leven van het gemiddelde loon of inkomen, dat zij gewoon zjjn te genieten, altijd te moeten peinzen op uitkomst in den nood, dan zouden ze zeker anders redeneeren. Het is waar, er zijn ook nog arbeiders en vooral arbeidersvrouwen, die zoo spreken. Doch geloof mij, Moeders, indien het belang der gansche menschheid medebrengt, deze onnatuurlijke rust ook te Maassluis te verstoren en deze doffe gelatenheid te verjagen, dan mag daarvoor niet worden terugge deinsd. Want, nietwaar, we kunnen toch op Maassluis ook een massa verbeteringen gebruiken. En daar moet gij ook als vrouwen aan meehelpen. Alle arbeiders moeten hun belangen één voelen en a len zjj aan zy pal staan voor hun rechten, en hun eischen gezamenlijk doen hooren. Daar behooren ook uw mannen en broeders bij. Daar moogt gij hun niet van terughouden! Neen, aan moedigen moet gij hen, helpen waar gij kunt. En dat zult gij ook, daar ben ik zeker van, als gjj het groote belang begrepen hebt. Daartoe moet gij met ons meeleven en u op de hoogte stellen van ons streven. Nu zult gij mij wellicht tegenwerpen: jawel, dat is alle maal mooi en goed, maar het gaat alles zoo langzaam dat wij er niet meer van profiteeren zullen. Maar ge steld eens, dat gij er niet van profiteert, hebt gij dan nooit eens gebeefd bij de gedachte wat er van uw kin deren terecht i moet komen Denk eens aan de ellendige omgeving, waarin vele kinderen opgroeien. Hoeveel moeders ziet men niet 's morgens met de klompen onder heur schort haar woning verlaten en de kinderen aan hun lot over laten om buitenshuis wat te gaan verdienen, omdat het loon van vader ontoereikend is voor de meest bescheiden eischen En kan de vrouw het werken buitenshuis laten varen, zoolang de man niet een voldoend loon ontvangt Neen immers. Juist daar, waar de vrouwen het meest noodig zijn, thuis, in het groote gezin, daar worden zij door de toestanden het huis uitgedreven. Nu vraag ik u, arbeiders, wat zou er terecht geko men zijn van de veel besproken maatschappelijke her vorming indien die boóze sociaal-democraten, zooals zij u voorgespiegeld zijn, niet hadden gepoogd de arbeiders op te wekken uit hun staat van berusting? Toch zijn wij nog veel te slecht vertegenwoordigd m de Tweede Kamer en gemeenteraden om flinke democratische vorderingen te maken en die schuld ligt bij u, arbeiders. \Vy hebben nu een leerplichtwet die de ouders dwingt hun kinderen naar de 'school te zenden. Dit juichen wij toe, want ieder kind heeft lecht op ontwikkeling, Doch de regeering deed niets om het gemis te vergoeden, dat de ouders en het gezin lijden, doordat de jonge kinderen niets meer kunnen inbrengen. Wij hebben een woningwet, die de armsten onder de armen uit hun krotten verjaagt, maar niet aan de gemeente den plicht oplegt voor doelmatige en tevens goedkoope woningen te zorgen. Gij voelt het dus duidelijk nietwaar, dat onze samen leving gansch niet in orde is. Maar over die orde zal ik een volgende maal wel eens wat schrijven. Voor hen die geregeld De Moker van den colporteur koopen en die onze beginselen beter willen leeren ken nen, worden de volgende brochures en blaadjes gratis verkrijgbaar gesteld. Zij zijn verkrijgbaar bij den col porteur. „Naast het Kruis de Roode Vaan." Rede van ds. Bakker, predikant by de Ned. Herv. Gem. te Bolsward. „Onze aarde zy een Paradijs" (van Van Kol.) „De Volkscatechismus" (van Helsdingen.) „Onze Maatschappelijke Orde" .De Soc, Dem. en wat er van gezegd wordt" (door J. H. Schaper.) Verder de volgende losse blaadjes „Nog niet te laat". „Met eere gewerkt". „Een verloren leven". Terwijl de volgende week ook verkrijgbaar zal zijn het boek van Ds. Kütter: „Zij Moeten", benevens de brochure van Mej. van der Vlies. Gelukkig Holland. Brieven aan een werkman. Een vrije navolging van Blatchford's „Mery England" door W. H. V. uitgave van den Brochurenhandel der S.D.A.P Een boek van 140 pagina's, keurig afgewerkt met fraaie bandversiering. Door bijzondere omstandigheden kon de verkoopprijs zeer laag worden gesteld n.l. 10 cent per stuk. Door flink met dit boek telwerken bewijst men de propaganda een goeden dienst Bovendien wordt aan hen die er speciaal hun werk van willen maken dit boek er in te werken, een flinke provisie toegekend onder nader overeen te komen conditiën. Voor nadere inlich tingen wende men zich tot den partjj-brochurenhandel Keizersgracht 378, Amsterdam. Inhoud, uitvoering en prijs van dit lijvig boekje zjjn van dien aard, dat het ongetwijfeld onder alle categoriën van arbeiders grooten aftrek zal vinden. De Nieuwe Tijd, Sociaaldemokratisch Maandschrift. 12e Jaargang, No. 3 (Maart) heeft den volgenden inhoud „Arbeid", door Herm. Heijermans Jr.; „Verkorting van arbeidsduur als ondernemersbelang", door F. M. Wibaut„Een „tendenz"-geschrift", door W. van Ra- vesteyn Jr.; „Een boek van ellende", door Jos. Loopuit; „Staatsziekenzorg. Een onmogelijke eisch?" door G. W. Sannes„Uit de internationale arbeidersbewe ging", door H. Spiekman; „Over de oude theorie", door W. H. Vliegen„Over de oude theorie van Vliegen", door J. Saks. De prjjs van het Tijdschrift is f 1.50 per kwartaal, voor arbeiders f 1proefnummers worden op aanvraag gaarne toegezonden door den uitgever J. A. Fortuijn, Kerkstraat 34, Amsterdam. 'n Recept van Inte Onsman Tooneelschets in één bedrijf. UitgaveD. J. Haverman, Amsterdam. Prjjs f2.per twee exemplaren. CORRESPONDENTIE. P. J. H. alhier. Vindt ge dit nu de beste manier, om zulk een kwestie te behandelen Wij niet. We kregen zoo den indruk, dat de sterke uitdrukking, in uw stukje voorkomende, u wellicht half onwillens ontgleden zou zijn. En daarom plaatsten we ditmaal het stukje nog niet, om u gelegenheid te geven, in anderen vorm te zeggen wat ge op het hart hebt. Dit wil niet zeggen, dat we weigeren uw stukje te plaatsen. X. alhier. Van uitvoeringen, etc. voor welke wij geen uitnoodiging ontvangen, kunnen we ook geen ver verslag opnemen. STEUNPENNIN O. SCHIEDAM. J. v. R. 100 ct.K. 2 ct Z. 9 ct. IN DE BUS. A. 10.B. 10 ct.C. 10 ct.D. 9 ct.E. 1 ct. Onderafd. der Afd. Schiedam der S.D.A.P. op Donderdag II APRIL 1907, 's avonds acht uur, in het Gebouw „CONSTANTIA". AGENDA 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en Mededeelingen. 3. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 4. Verkiezing van een Bibliothecaris. 5. Bespreking oprichting Kinderkoor. 6. Rondvraag. HET BESTUUR. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8V21° uur- TARIEF Voor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10voor anderen f0.30. GROOTE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief. Gedipl. deskundige voor vrouwen is dagelijks te consulteeren voor de hulp van den Nieuw Malthusiaanschen Rond. Hugo de Grootstr. 91, Rotterdam. voor het aanstaande seizoen. Maat- en Reparatiewerk spoedig en billijk. 0 0 Tl 0 ■H 0 LI 0 fJ H H 0 0 H 0 0 H N (I) Nieuw Malthusianisme. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat 54. kunnen op schriftelijke aanvrage bij het Hoofdbureau van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond, Jacob van der Doesstraat 96, Den Haag, gratis een boekje krijgen met inlich tingen over bewuste regeling van het kindertal en opgave, wie de mede- 1 werksters van den Bond zijn. ABONNEERT U op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7V3 ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending. RUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. H -H

De Moker | 1907 | | pagina 4