Brandverzekering. A. van t SLOOT Jr. HET VOLK Korte Achterweg 18. Dames-, Heeren- en N Einderschoenwerk, Directeur: Mr. P. J. TROELSTRA. DE NOTENKRAKER Bureau voor Arbeidersrechf. C. VAN DER HOEVEN, Schoenhandel. u k dagblad voor de arbeiderspartij. Ingezonden. 'ADVERT ENTIËN. Salon voor Scheren en Haarshijden Mevrouw van der Meer, 0 o tl Schoenmakerij. [j p] Heeft voorradig een groote sorteering P P- P NEERLRNDI7! De nieuwste uitgaven van onzen Partijbrochurenhandel zijn Naast het Kruis de Roede Vaan! Het lot der arbeiderskinderen onder het kapitalisme. Het Communistisch Manifest. Gelukkig Holland (Brieven aan een werkman IQ cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per weekf 1 95 per kwartaal Ik zou dominé wel willen vragen weet gij nu heuscli niet beter, dat gij n zoo in de beteekenis en de kracht der sociaal-democratische arbeiderspartij vergist hebt Kom nouHet zal wel zoo erg niet zjjn. Dominé gaat verder„Snoevend geeft men aan zijn bladen den naam van Moker, Volkstribune enzmaar het is alles slechts bluf." Dan krjjgen we een beschrijving wat een Moker voor een werktuig is. En dan constateert dominé„zulk een begeerd succes heeft de Moker nietNu dominé. over het succes van den Moker zijn wij werkelijk te vreden en al slaan wij nu volgens uw meening een klein hamertje op een ledig vat en al maakt er zich niemand ongerust over, al uw meeningen deren ons niet, wij bljjven ook op Maassluis onze beginselen pro- pageeren. Dan gaat dominé ons bestrijden met eenige artikelen uit de Vrije Socialistische krantde Arbeid. Nu, ik had van u heusch wel een andere bestrijding verwacht, dus dat zal ik maar laten voor wat het is. Want dat zijn anarchisten en daar weet Maassluis al genoeg van. Dan krijgen we een heele Congresbespreking en dan een bezwaar tegen onze advertentie, dat wij niets te maken hadden met den fietstocht der anarchisten op Zondag. „Prachtig gevonden, maar toch is de bedoeling doorzichtig als glas. Blijkbaar wil men daardoor den indruk geven, dat de socialisten zich tot zooiets niet zonden leenen. Maar op hetzelfde oogenblik bewees zij het tegendeel door op Zondag te vergaderen en dat op zoo'n rumoerige wijze," aldus dominé. Wat de Congre-bespreking aangaat wil ik dit zeggen. Wij, socialisten, zijn nu eenmaal menschen, die niet achter de schermen werken. Wij komen nu eenmaal niet in schuren en pakhuizen bij elkaar, zooals te Maas sluis ook al bij een zekere partij gebeurd is Wjj knnnen altijd gerust rekening en verantwoording over al onze daden doen in 't publiek. Dan krijgen wij nooit ant woorden als. bijv. „vau dat geld hebben wij eens lekker gegeten". Neen, zulke antwoorden krijgen soc.-dem. niet. Dan krijgen we de motie over 't gezegde van Fortuin. Over deze zaak heb ik dit op te merkenOnze partij vraagt niet naar godsdienstige of ongodsdienstige ge zindheid. Zij vraagt instemming met het maatschappelijk doel. Zij is noch anti-godsdienstig noch anti-kerkelijk maar zij verweert zich natuurlijk tegen degenen, die kerk of godsdienst misbruiken als wapens tegen de arbeiders. Maar om Maassluis te redden uit de handen van het socialisme, maakt men een Congres van een kleine 250 man voor leugenaar uit, met uitzondering van dien éénen eerlijken Portuin, wiens woorden ditmaal in hun kraam te pas komen. Dat is toch heusch niet erg christelijk, vind ik. Nu krijgen we onze advertentie. De indruk, die u ervan gekregen heeft deelen wij heusch niet. Dan maakt u bezwaar om op Zondag te vergaderen, maar dat gebeurt ook al weer openlijk. En als een van onze 20 predikanten ergens buiten hun plaats op Zondag moeten gaan preeken dan loopen zij eerst niet een eind buiten de stad en stappen dan in een rijtuig dat daar staat te wachten. Wezenlijk dat doen onze socialistische predikanten niet. Want dan zouden woorden en daden zeker wel met elkaar in strijd komen. Dan zegt dominé, de heeren zijn heusch niet snugger om op Zondag te vergaderen maar ik zou willen vragen wanneer moeten zij het dan doen? Wijst u dan eens een weg aan dat de arbeiders die hier wekelijks 70 a 80 uren werken en niet een uurtje mis sen kunnen, wanneer moeten die dan voor welk doel dan ook eens uit gaan Want daarnaar verlangen de werklieden, die uren lang moeten werken in fabrieken en werkplaatsen. En ook hunne vrouwen die dagen en halve nachten gebogen zitten over de naald, al maar over die vreeselijke naald tot de oogen branden en de slapen kloppen. Ze weten zelfs niet, dat er is zoo'n prachtig rijk van wijsheid en van kunst. En wie hun daarvan spreekt, ziet meestal verwonderde oogen, die niet begrijpen, niet willen gelooven haagt, dat daar vieugde is en hoog genieten. Ik ben zeer benieuwd eens van u te hooien, wanneer die tijd zou kannen gevonden worden anders dan op Zondag? Dan haalt dominé eén stuk aan uit De Notenkraker en waarschuwt dan een ieder en zegt„Niemnnd zegge dus meer in zijn ounoozelheid De socialisten hebben toch het goede met den werkman voor." Daar wil ik dit op zeggen Om op te kannen gaan in de dingen des geestes moeten de levensomstandigheden van den mensch zoo zijn, dat hij onbezorgd kan wezen ten opzichte van zijn stoffelijke welvaart Welnu, wanneer de sociaal-democraten eiken dag weer strijd voeren voor hooger loon en korter arbeids tijd, wanneer zij alweer vragen om meer vragen vrije dagen, om vacantie met behoud van loon ook voor de arbeiders, wanneer zij hun reeds in de huidige maat schappij willen geven zooveel mogelijk bestaanszekerheid door voorziening te eischen in den nood der werkloosheid, door hun te geven een behoorlijk pensioen op den ouden dag, zmdat die hun niet meer tegengrjjnst als een hel der verschrikking, hebben wij dan niet het goede met de arbeiders voor En welke andere partij strijdt hiervoor zoo fel als de onze Doen wij dan geen werk dat volkomen in de lijn van het christelijk streven ligt Daarom moet een christen tot hen zeggen: Broeders gij gaat den goeden weg en daarom wil ik, ja moet ik met u gaan. De Onderwijzers en het Kiesrecht-Comité. Aan Dr. J. van Leeuwen, s. s. t. t. Schiedam. M g n h e er In uw „toelichting" tot het be-luit van de afdeeling Schiedam van den Bond van Ned. Ond. om zich af te scheiden van het Plaatselijk Kiesrecht-Comité komt een grove onwaarheid voor, die bovendien een insinuatie, aan mijn adres, behelst. Gij schrijft daar n.l.„Aan de oprichting van het P. K. 0. nam ook genoemde afd. deel. (De Afd. Schiedam v. d. Bond v. N. O.Hobbel.) Zij belastte zich daarin met het secretariaat. Door de volledige werkloosheid van den secretaris, afgevaar digde van den B. v. N. O., werd het ten slotte noodig, een anderen secretaris te kiezen." Wanneer gij n nog herinneren kondt, hoe destijds door u, bij mijn bedan ken als secretaris van genoemd Comité, moeite is ge daan om me terug te brengen van dat besluit en hoe gij er dan tenslotte, hoewel met tegenzin, toch toe over moest gaan om door de vergadering een anderen secre taris te laten kiezen, wanneer gij u dit alles nog helder herinneren kondt, mijnheer, zoudt ge, hoop ik, een der gelijke insinuatie niet hebben neergeschreven. Ik hoop dit hierom voor u, omdat ik, ingeval gij deze onwaarheid met opzet verkondigd had, u van een fiel- tenstreek zou moeten beschuldigen. P. J. HOBBEL. Schiedam, 2 April 1907. (We hebben dit stukje niet willen weigeren, ook al bezondigt de inzender zich aan krachttermen, welker gebruik allerminst gerechtvaardigd is. Maar we drin gen er bjj eventueele verdd? gevoerde polemiek ten sterkste op aan, óók de goede vormen niet te verwaar- loozen. Red. Moker. STEÜSPEMISG. Teveel 1 centK. 2 cent. A. 10 ct.B. 10 ct.C. 10 ct.D. 9 ct.E. 1 ct. Nieuwstraat 28. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 8Vsj—10 uur. TARIEFVoor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10 voor anderen f 0.30. GROOTE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief. Gedipl. deskundige voor vrouwen is dagelijks te consulteeren voor de hulp van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. Hugo de Grootstr. 91, Rotterdam. 0 fcO O 0 ■d 0 voor het aanstaande seizoen. 9^" Maat- en Reparatiewerk spoedig en billijk. 0 H N 0 OPGERICHT IN 1880. Agnten te Schiedam: J. KREBBENDAM, Kreupelstraat 30. P. DE BRUIN, Oosterstraat 91. Lezers Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. Ds. Si. K. BAKKER. Prijs 6 cent, fr. p. p. 8 cent. H. SPIEKMAN. Prjis 10 cent, fr. p. p. 13 cent. KARL MARX FRIEDRICH ENGELS. Prjjs a© cent, fr. p. p. 24 cent. W. H. V. Prijs 10 cent, fr. p. p. 15 cent. Overal verkrijgbaar. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7V2 ct. Vraagt proefn.8 dagen gratis toezending. BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bjj St. KLEPKE, Helenastraat 16. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet teruggegeven. SCHIEDAM. IN DE BUS. i-H 4-> H 0 0 H 0

De Moker | 1907 | | pagina 4