No. 8. ZATERDAQ 20 April 1907 7e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der. Sociaal demokratische Arbeiderspartij, Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Afdeelingsnieuws. Het Congres te Haarlem. Van alles wat. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent j hj voorStaling. Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van ï1/,—81/, uur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. 28 April. H.h. vergadering van de afd. Schiedam der S. D. A. P. 's morgens 10 nar in „Constantia". Ver wijzende naar achterstaande agenda, rekenen wij op ieders tegenwoordigheid. Het Bestaar. Partijgenooten, welke van adres veranderen, gelieven dat op te geven aan den Bode of den Secretaris. Diegenen, welke de brochure van Mej. van der Vlies (prijs f 0.40) wenschen, geve dit op aan den brochure handelaar. 1. 2. 3. prys Hieronder volgen nog enkele nieawe en oude Brochures: Gelukkig Holland. Naast het Kruis de Roode Vaan. Het lot der Arbeiderskinderen onder het Kapitalisme in Nederland en de S.-D. 4. Gemeentearmen. 5. Uit het leven der Fabriekswerkers. 6. De ontwikkeling van het Socialisme van Utopie tot Wetenschap. 7. De veranderingen in de Theorie en Taktiek der Soc.-Dem. 8. De maatschappelijke toestand der arbeidsters. 9. Pleidooi en Verweer inzake de Onge vallenwet. 10. Staatspensioneering. 11. Marx of Christus. 12. Op de Bres. (J. H. Schaper). 13. Kan of moet een Katholiek Socialist zyn? 14. Grondslagen den Soc.-Democratie. 15. Tweeërlei taktiek in de Vakbeweging. 16. Christelijke Vakaktie. 17. De socialisten in het Parlement. 18. De Soc.-Dem. en wat er van gezegd wordt. 19. Hoe woont gij 20. Losse blaadjes. 21. De Vakbeweging. 22. Liederenbundels. 23. Platen (1903) (1905) per stuk. Verschilleude andere brochures zijn nog voorhanden. De Brochuren-handelaar is Zaterdagavond weer pre- sent in „Constantia". 10 Cent 10 25 15 25 10 10 10 10 10 ±5 10 10 10 3 2 1 15 5 10 (Een nabetrachting.) Het zoo ten volle bevredigende verloop van het jongste congres onzer partij, geeft aanleiding voor velerlei beschouwingen. Men kan spreken over de soliditeit onzer organisatie, die bestand bleek tegen zulke heftige schokken, als welke zij gedurende zoo langen tijd had te weerstaan. Men kan spreken over de aan alle bur gerlijke partijen vreemd zijnde manier, waarop in de S. D. A. P. de vuile wasch voor de oogeu van't publiek wordt gereinigd, zonder dat het de partij schade doet. Men kan spreken over de liefde, welke de sociaal- demokraten hun party toedragende onverwoestbare trouw, waarmede zij haar dienen, om over alle geschillen heen toch elkaar weer de hand te reiken tot kameraad schappelijke samenwerking Men kan Neen, genoeg over dat alles. We willen slechts een enkel woord spreken over het parool door het Congres uitgegeven aan allen, die bij ons zyn of by ons be- hooren, dat de ziel was van elke gedachte en bespreking en dat geleid heeft, onmiddelijk geleid heeft, tot de schoone uitkomst, het parool,dat donderde naar allen kant Aan den arbeid Het rumoer, dat -de burgerlijke pers over het verloop van het congres maakt, bewijst wel, dat er méér bereikt is, dan de meest optimistisch gestemde sociaal-demokraat durfde verwachten. En wij erkennen het gulweg, dat de partij-bestuurs-plannen voor het „hanen-gevecht" Gorter- Troelstra ons verre van bekoorden en dat als 't aan ons had gelegen, aan beide partijen een groote beper king van 't woord over „de" geschillen ware opgelegd. We erkennen óók gaarne de homëopatische genees methode heeft een zegepraal te meer. Wé waren niet op 'tKongres. We hebben dus ons oordeel over de plaats gehad hebbende dingen slechts gegrond op de verslagen uit de bladen. We beweren dus: niet te zyn gesuggereerd door mooie woorden of gebarenspel en tóch hebben we zoo geheel den indruk van het ridderlijke, waarmede partyen elkaar bestreden hebben, van het joviaal-kameraadschappelijke, waarmede zij na het tournooi tot elkander kwamen. Welk een beschavend voorbeeld is 'op het Kongres aan zoo menig onzer gesteld! Di§ twee groepen, die zoo lang en zoo fel elkaar bestreden hadden, die zoovele grieven tegen elkaar konden opsommen, zijn, terwille van de partij, terwille bovenal van het Socialisme, tot elkander gekomen, om samen te werken, waar het geldt te strijden voor ons aller overtuiging. Vinden we ze niet, schier in alle afdeelingen, de menschen, die, omdat ze een wisse-wasje met dezen of genen hebben, zich geheel uit;de beweging terug trekken? inden we ze niet, schier in alle afdeelingen, men schen, die doodkalm aanzieq^^ö/ë sommigen worden overladen met werkzaamhedender beweging en die toch weigeren zicffcerKbsfc maar ergens voor beschikbaar te stellen Of ëiflr^- die alléén zich de moeite nog getroosten den arbeid hunner partijgenooten op een goudschaaltje te wegen, ten einde hun voorname kritiek er over te doen gelden? Och, die rustende schatters, die absoluut niets uitvoe ren, zullen er wel in iedere partij zijn, maar we vragen ons toch dikwijls af, hoe dergelijke menschen hun zalig nietsdoen in overeenstemming kunnen brengen met hun sociaal-demokratisch beginsel, krachtens hetwelk zij toch lid der partij zyn We snappen dat niet zoo goed. Ais het toch in hen leeftvoor zoover ze werk e- 1 ij k iets gevoelen voor den grooten, goeden strijd voor zoover ze nog bewustzijn hebben omtrent den maatschappelijken plicht van ieder individu, maar bovenal van den sociaal-demokraat wijzen wij hen op de Paaschbelofte van Haarlem wijzen wij op die nooit-verdoofde ijver, dien slechts kunstmatig-gedwongen rust van de partijgenooten Gorter c.s., welke bij een enkelen dam-deuking, een hoog-opbruischend sociaal- demokratische werkdrift verrieden wij stellen de vraag: gij, die om zoo simpele reden terugtrad, geheel of ten deelegy, die zoo weinig kunt aanvoeren om uw niets-doen te motiveeren, wat zult gij nu doen?... Zou niet aller kracht noodig zijn Hoeveel en hoe velerlei arbeid blijft niet ongedaan, bij gebrek aan werkkrachten Moest niet ieder z'n deel bijdragen Om iets te noemen We kennen allemaal in onze omgeving menschen, die óf geheel op ons standpunt staan óf het althans zeer nabij komen. Uit dezen moeten noodwendig voor ons leger nieuwe leden wor den gerekruteerd. Wordt daarvoor iets gedaan? Wordt daarvoor stelselmatig gewerkt? Er gebeurt niets; in onze omgeving niet; we vreezen elders evenmin. Aan de „inwendige zending" (slechte vergadering bezoekers c.s. het leven zunr maken)aan de propa ganda voor de persaan het werken met brochures enz. enz., wordt er iets noemenswaard voor gedaan? Te weinig krachten, heet 't. Best, aangenomen. Maar dan voor 't oogenblik allen de handen aan den ploeg(de lauwen ook 'reis)werk gedaan voor twee, drie als 'tkan; bovenal gewerkt op het winnen van nieuwe krachten die aanvullen wat we tekort kwamen, tot we werken kunnen, waar en wanneer en hoe ons dat noodig voorkomt. Daarvooraan den arbeid Een rekensommetje, dat niet uitkomt. In de klerikale pers (en natuurlyk ook in onze onster felijke Nieuwe) cirkuleerde een rekensommetje van De Morgenpost, dat in 't licht moest stellen hoe (in tegen stelling natuurlijk met de katholieke arbeidersvrienden) de leiders der vakvereenigingen bovenal zorgen een vetpotje voor zichzelf te smelten. Het Volk neemt dit merkwaardige sommetje en de slechte rekenmeesters aldus onder handen: „De Morgenpost heeft gezien, dat de Alg. Ned Dia- mantbéwerkersbond f 52.427 uitgeeft voor salarissen en is op eigen houtje dat bedrag eens gaan ontleden'. Natuurlijk in alle onschuld, want o, dat blad is zoo onnoozel. Het heeft het volgende staatje opgemaakt: 5 bestuurdersf 25.000 3 looncommissarissen - 9.000 1 boekhouder - 2 500 6 beambten A - 7.800 7 bodenf 7.000 1 looper. 700 Fö^OOfT Misschien, zegt het blad, is onze groepeering onjuist 5n®'e'le» d,e heeren bestuurderen zich met minder dan t 5000, de heeren loonkommissarissen zich met minder dau f 3000 tevreden. Dan is het voor de anderen vetpot." -Men proeft de argeloosheid uit die redeneering. Maar intusschen onthouden de lezers van de Morgenpost die nóg onnoozeler zijn dan de redaktie, de cijfers, 'vijf duizend gulden per jaar voor een hoofdbestuurder van den A.N.D.B.De gevolgtrekkingen, daaruit te maken, kunnen de Morgenpost-lëzers vinden in de Arbeid en in de Vrije Socialist. Om tot haar onnoozel rekensommetje te komen heeft dit volksblad moeten vergeten, dat het financiëel ver- 5 -Lm" dei1 ANDB- toopt over 18 maanden. De t 52000 worden dus, voor een jaar gerekend, f 35000 Verder is van algemeene bekendheid, dat door dé jaarvergadering van den Bond in 1905 het salaris van dagelijksche bestuurders en loonkommissarissen is ge bracht op f 45 per week. De salarissen der eersten bedragen dus nog niet de helft van wat de Morgenpost wel zoo vriendelijk is, te onderstellen Zij „stellen zich tevreden met een salaris, dat staat beneden het bedrag dat een bekwaam werkman in de diamantindustrie in •de laatste jaren verdiende. Maar één cijfer van de Morgenpost is te laag dat is, toevallig? het salaris van den looper, die f 18 per week verdient. Maar de Morgenpost heeft alle reden om loopersloonen ,niet te hoog te ramen. Haar eigen loopers mochten eens gaan vergelijken! Uit de Rotterdamsche haven. 't Is er weer verre van rustig en een ernstige strijd in het haven bedrijf te Rotterdam schijnt in 't verschiet, nmf e^eva*:or"'iwestie, welke na de staking in November 1905 scheen weggeruimd, is weer ten volle herleefd. De strijd tegen de broodroovende elevator is onder de havenwerkers weer het onderwerp van den dag. De lezeis zullen zich ongetwijfeld de oorzaak van dezen strijd nog levendig herinneren. Een consortium van. haven-kapitalisten had zich gevormd onder het devies van „in het belang der Rotterdamsche haven" te werken, door het sneller verwerken der granen. Een gevolg daarvan zou zijn, dat een groot deel der werklieden in het graanbedrijf daardoor overbodig zou wo1 den, iii de eerste jllaats de wegers en meters, wier werk dan door d& elevators zou worden overgenomen. Maar ook de controleurs, de graanwerkers enz, zagen hun toekomst bedreigd. Waren er ook, die meenden, dat de invoering der elevators tóch op den duur niet te stuiten zou zijn an deren meenden dit zeer wel mogelijk en het graanvervoer bleek volgens de statistiek van doorvoer, zónder elevators enorm vooruit te gaan. De dreigende toestand dreef de havenwerkers bijeen christelijke en algemeene vakvereeuigingen reikten el kaar de hand om den strijd tegen den broodroover aan te binden. Het kwam in November 1905 tot een staking, en doordat alle vereenigingen in het graanbedrijf ééne lijn tiokken en de Duitsche graanhandelaren er in de hoogste mate financiëel belang bij hadden vóór 1 Maart 1906, MOKER 6 5 71/, Ti

De Moker | 1907 | | pagina 1