Twee Pendules. Y rouwenkiesrecht. Uit ons Vereenigingsleven. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Brieven van Joost uit Maassluis. volk te brengende algeheele afwezigheid van eenige politieke gezindheid bij haar streven, werd de avond door Dr. van Leenwen ingeleid, die den steun van allen inriep om de vereeniging steeds aan haar doel te kun nen doen beantwoorden. Kunstavonden kosten véél geld en daarom ook moet er steeds aan gedacht worden het ledental zoo mogelijk te vergrooten. Het Spoel-ensemble voerde verschillende koor- en solo-nummers uit, van welke „Tenebrae factae sunt" wel een bijzonder gunstigen indruk maakte, maar die allen werden uitgevoerd op een wijze, zooals alleen een koor van geschoolde zangeressen en zangers, als Spoel dirigeert, 't vermag. Er werd heerlijk gezongen. En Wolf, de violist, en Verhey, de pianist! Het spel dezer beide kunstenaars had zóóveel invloed op het publiek, (dat „gewone" volk, dat volgens verschillende bourgeois-menscbjes niet „rijp" is voor kunst-genietingen) dat zelfs de fijnste streken in de „Kreutzersonate," welke een half uur lan^ de aandacht gespannen hield, tot hun volste recht kwamen. Doodstil was 't; 't pubiek ging óp, geheel óp, in de mooie, fijne muziek. Het bestuur mag zeker met groote voldoening op dezen avond terugzien; er is een roep over hetgeen te genieten is gegeven, men is dankbaar èn voldaan. Het Paling-proces. De Rotterdamsche Recht bank heelt onze partijgenoot P. de Bruin veroordeeld tot f 1.boete, subsidair 1 dag hechtenis. Blijkbaar kon dus geen vrijspraak plaats hebben, na den verschrikkelijken eisch van het O. M. en heeft de Rechtbank gemeend de eer van deurwaarder Paling op 100 centen per beleediging te moeten taxeeren. We vermogen nochtans over dit proces den schouder slechts op te halen, 't Was ons in't begin een raadsel en 'tis 'tnu nog. We hebben nog steeds niet kunnen inzien, hoe men iemand beleedigt, als men zegt: h\j heeft van z'n baas een standje ontvangen. Misschien echter ligt 't wel aan óns, dat die dingen boven onze pet gaan Bureau voor Arbeidersreclit. Met het oog op den 1 Meidag wordt de zitting deze week inplaats van op Woensdag- op Donderdag-avond gehouden op dezelfde uren. (Naar een oud verhaaltje.) Een koopman zette voor zijn glazen Een klok, die acht uur ging. Hij schreef er, o zoo geestig, onder „Een socialistending". Zijn knecht neemt nu een pendule Die alle gangwerk mist, En schrijft er op met dikke letters „Ziehier een kapitalist!" J. H. Schaper. Over bovenstaand onderwerp hield Mevr. Itallie-van Embden uit Utrecht een lezing in Musis" op Vrijdag den 19den dezer maand. Deze vergadering was belegd door de Rotterdamsche afdeeling van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht tegen 25 cent entrée per persoon en was aangekondigd alleen per advertentie in de Schiedamsche Courant. Vandaar dat de groote zaal van „Musis" ongeveer geheel leeg was en dat er slechts één verdwaalde, laatgekomen arbeider was. Met de Rotterdamsche dames en de spreekster waren er slechts 29 personen aanwezig, waaronder twee mannelijke pers ridders, een van Schiedams deftigste burgers en een strijdlustig sociaal-democraat. Goed geleld dus 25 dames en 4 heeren (op het laatst ook nog een verdwaalde arbeider). Nadat de voorzitster iets zeer onverstaanbaars had gezegd, hield Mevrouw Van Itallie een zeer beschaafde voordracht over den stand van de vrouwenbeweging in de wereld en bizonderlijk van het vrouwenkiesrecht- vraagstuk. Uit aanhalingen van Nederlandsche politieke personen van allerlei richting bewees zij, dat de vrou- wenkiesrechtstrijdsters geen politieke vijanden hebben. En met de geruststellende mededeeling, dat de leden van vrouwenkiesrecht niet met zulke revolutionaire plannen rondloopen als haar Engelsche geestverwanten getoond hebben te bezitten, eindigde spreekster haat- lezing. Een beweging voor vrouwenkiesrecht ontbreekt ook na dezen propagandistisch-mislukten avond nog te Schiedam. Dê dames moeten nog veel leeren, voordat zij geschikt zullen zïn voor werkelijk propagandistischen arbeid. Eu zjj bedoelen het toch zoo goed! Binnenkort hopen wij, dat de proletarische vrouwen beweging haar intocht zal doen in onze stad, vol pro- letariëers-ellende. Dat zal beter zijn. Brandersknechtsbond. Aansluiting bij den Air. Ned. Bierbr.gezellenbond. Gebleken is bjj huisbezoek aan de leden, welke onze laatste vergadering niet bijwoonden, dat nagenoeg allen vóór aansluiting waren, reden, waarom wij de voorge stelde vergadering uitstellen tot na de jaarvergadering van den A. N. Bierbr. gez.bond op 26 Mei a. s., waai de gewijzigde statuten, enz. zullen worden vastgesteld, om daarna van onze bevinding, verslag uit te brengen in eene nader uit te schrijven vergadering. Het Best. v. d. B. v. B. en Dkn. Het gaat er bij Steenbergen (firma Brandenburg), aardig naar toe; de meesterknecht dier firma houdt er schijnbaar eigenaardige denkbeelden op na. Gepasseerde week had een der werklieden zijn werk opgezegd, om reden hij ander en beter werk had gevonden. Dit had dien meesterknecht aanleiding gegeven om het verdiende daggeld, (de man had één dag gewerkt), niet uit te betalen, nog wel met de opmerking tegenover een ander werkman, welke over deze wjjze van handelen zjjne afkeuring .uitsprak, „dat dagloon zal ik nou eens in mijn zak stekenook van boetegeld zou genoemde werkman niets ontvangen, terwijl hij zelfs met de vuist tegenover den tweede hierboven genoemden werkman stond, met de onontbeerlijke scheldwoorden tegenover den B. v. B. en Dkn. er natuurlijk bij (anders maakt het ook geen indruk). Verder zeide bedoelde meestersknecht nog tegen dezen man, dat, al zou de patroon ook het loon willen ver- hoogen, hij (de hier bedoelde tweede), er in geen geval van zou profiteeren. Vragen: Waarom is die meesterknecht er op tegen, dat zijn volk om meer loon vraagt omdaf zijn weekloon zoo groot is? Of zit er roet in 't eten? Wjj vertrouwen evenwel, dat deze quaestie naar ge noegen van den werkman, welke zijn daggeld niet kreeg uitbetaald, zal worden opgelost, al houden wij er ook geen deurwaarders op na. B. v. B. en Dkn. De a.s. Statenverkiezingen. In haar Zondag j.l. gehouden huishoudelijke vergade ring besloot de afd. van onze partij aan de verkiezing voor de Provinciale Staten, die 11 Juni a.s. plaats heeft, deel te nemen met twee eigen kandidaten. Met alge- meene stemmen werd daarvoor gesteld P. J. Troelstra en J. H. Schaper. Aan de kiesvereeniging „Volksbelang", die bericht had gezonden, dat zij voor de Provinciale Staten geen eigen candidaten zou stellen, zal worden verzocht deze candidaturen te steunen. Aftredende leden zjjn de heeren Hoogenboom (anti-rev.) en IJzermans (kath.)zij zijn reeds weer door de kerke lijke kiervereeniging gecandideerd, terwijl van liberale zijde door de kiesvereeniging „Vlaai-dingen" is gesteld de heer Hoogendijk. De liberale kiesvereenigingen in Maassluis en het Westland zullen nevens hem waar schijnlijk wel een tweeden kandidaat stellen. De strijd bjj deze in den regel weinig belangrijke verkiezingen zal dus nu wat warmer en frisscher zijn. Was hij tot nu reeds lauw om het feit, dat de Pro vinciale Staten-leden een college vormen, dat weinig in de melk te brokken heeft, de bijkomende omstandig heden, dat het clericalisme in Maassluis en het Westland vrjjwel oppermachtig is en dat daartegenover tot nu toe niet anders werden gesteld dan liberale kandidaten, waarvoor je je toch al niet het vuur uit de sloffen loopt, die bjjkomende omstandigheden maakten deze verkiezingen geheel tot een „dooie boel," Waar deze oorzaken thans echter geheel in het tegendeel zijn overgegaan, spreekt het vanzelf, dat de strjjd ook het tegenovergestelde van lam en saai, dus frisch en opgewekt zal zijn. De Statenverkiezingen staan ditmaal in het teeken der legerhervorming. Besloot de Tweede Kamer einde lijk tot verkorting van den diensttijd, de Eerste Kamer, in meerderheid clericaal, reactionair, verwierp dezen maatregel De Eerste Kamer wordt door de Provinciale Staten gekozen. Zullen worden afgevaardigd steunpilaren der clericaal-reactionaire Eerste Kamer-meerderheid Ziedaar een vraag, waarop het antwoord drijft tot strijd En al hebben de Staten overigens weinig te zeggen, wat zjj hebben te doen is belangrijk genoeg om er sociaal-democraten aan te zettenzij worden gemengd in onderwijszakenzij beïnvloeden de bouw- en woning- politiek van onze gemeentezij beïnvloeden de regeling der verkiezingen voor de beroepsraden voor de ongevallen wet; zjj hebben invloed op den aanleg van buurt-, spoor- en tramweg, enz. Zij hebben dus invloed op tal van zaken, die het belang der arbeidende klasse raken Dat in het algemeen de kans om de clericale Staten leden te wippen een geringe is, kan thans niet ont moedigen of verflauwen, waar èn de beteekenis van deze verkiezingen èn de omstandigheid, dat de oppositie partijen elk geheel zelfstandig den strijd aanbinden, die kans voor ons district zoo groot mogelijk maken! Gezorgd dus dat ons stemmencijfer zoo hoog moge lijk zij! De Heibeweging. De Meidag belooft ten onzent gevierd te worden op een wijze, als tot nu toe nog niet heeft plaats gevonden. Was het aantal vereenigingen, dat zich bij de stichting van het Mei-comité voor deelname opgaf, reeds grooter dan andere jaren, daarna heeft zich nog een tweetal opgegeven. Er zal ditmaal aan worden deelgenomen door zes vereenigingen, te weten: de afd. van den Centralen Bond van Metselaars en Opperlieden, de afd. van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, de afd. van den Ned. Glasblazersbond, de Kuipersgezellen-vereeniging „Wij streven naar Verbetering", de Kiesvereeniging „Volks belang" en de afd. van onze partij. i De bijeenkomst wordt gehouden 's avonds 8 uur in „Excelsior". Dr. v. Leeuwen van Schiedam spreekt de feestrede uitde tooneelvereeniging „Kunst en Strijd" voert op het tooneelstukje „Het roode Lint"de zang- vereeniging „De Stem des Volks" brengt eenige nnmmers ten gehoore; terwyl de avond verder nog wordt afge wisseld door piano, viool en fluit. Dat de bijeenkomst een genotvolle en sterkende zal zijn, behoeft dus wel geen nader betoog. Dat het er dus stroome, dat de zaal te klein bljjke te zijn, opdat te sterker weerklinke de eisch van den dag: Een wettelijk vastgestelden 8-urigen arbeidsdag en het algemeen kiesrecht! „De zee bevaren is noodzakelijk, leven is niet noodzakel^k." Over dit onderwerp, de be kende spreuk, der steden van het oude Hanse-verbond, sprak Woensdag j.l. in een openbare vergadering dei- Zee visschers-Vereeniging „Vrede [en Welvaart", haar eere-voorzitter H. v. d. Linde. Spreker verhaalde hoe deze spreuk in den grond reeds was, de leefregel der heidenen van het oude Romehoe zjj, hoewel afgezonderd door de eerste christenen omdat zij in strjjd was met het christen dom, dat leven, liefde stelt bovenal, toch werd de „spreuk" der „Christenen" van het Hanse-verbond en hoe zij ook thans, in onze zoogenaamd van den zuur- deesera des Christendoms doortrokken maatschappij, bijna nog is, de spreuk, de leefregel van den mensch. „De zee bevaren (geld verdienen) is noodzakelijk; het leven niet!" De Christelijke kerk huldigt dezen regel, verzaakt twee hooge beginselen. Destemeer is het, volgens spr., plicht van den in dividu, te doen wat de kerk nalaat; te laten hooren den Christelijke regel van „leven, liefde bovenal", tegen over den heidenschen van „geld verdienen bovenal". Spr. concludeerde, dat de strijd der kleine en ver drukten om leven, tegenover de grooten jagen naar geld, zooals zij gestreden wordt door hun organisaties, óók de zeevisschers-vereeniging, den vollen steun en sym pathie van elk waarachtig Christen verdient. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den anarchist Angenert, die meende, dat het voor vakorganisaties en de visschersvereeniging beter ware, zich niet met deze en dergelijke theoretische bespiege lingen bezig te houden. De strijd om het leven vergt aandacht en kracht genoeg De spreker antwoordde, dat hjj als Christen den zoo genaamd Christelijken tegenstander der algemeene vak organisatie, in dit geval van „Vrede en Welvaart," eens had willen laten hooren, hoe een waarachtig Chris- teu den strijd der kleinen om „leven", den grondtoon van het Christendom, juist daarom niet mag tegenwer ken, maar moet bevorderen. De voorzitter sloot daarna de middelmatig bezochte vergadering met dank aan den spreker voor zjjn voor dracht en het publiek voor zijn attentie. Van den smallen kant. Het tweede gedeelte van ons artikel „Van den smallen kant" moet wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer bljjven liggen. IX. Waarde Moker Je hebt zeker den vorigen Zaterdag gemerkt, dat de kinderen hier de baas zijn. Je zal wel respekt hebben gekregen voor de ouders, onderwijzers en geestelijken, wier taak het is het jonge goed te leiden. Want 'tis niet alleen de uitwerking van de uitgedeelde centen, 't is ook 't gevolg van de manier, waarop in zoo menig huisgezin en op school over de sociaal-demokraten gesproken moet worden. Als de opvoeders het uit jouwen, steenen gooien enz. ernstig verboden, dan was 't natuurljjk uit. 't Is ellendig laf, de kinderen te ge bruiken om de haat der grooten te koelen. Nu is er ter vermeerdering van de herrie steun gekomen van katholieke zjjde. Niet dat de pastoor hier bang voor zjjn schapen hoeft te zjjn. Och neen, dat klubje rtaat genoeg onder toezicht om geen Moker te durven lezen. Net als in Schiedam liep er Zaterdag achter jouw kolporteurs een kollega met katholieke bladen. Het doel is natuurlijk 't zelfde als wat ze in Schiedam beoogen. Want niet schipper v. d. Lee wordt beschouwd als de oorzaak van die onrust op Zaterdagavond, maar jij. Bah, wat een gemier Dat woord mocht ook wel toegepast worden op de aanklacht van dominé Groot Enzerink. Die heeft een i

De Moker | 1907 | | pagina 3