HET VOLK MASEREEUW BOUTEN Sociaal-DGmocratiscIie AMers-Partij, C. VAN DER HOEVEN, D£ NOTENKBAKEB Electrische Drukkerij Binnenrotte 48-50, ROTTERDAM Bureau voor Arbeidersrecht. dagblad voor de arbeiderspartij, Ingezonden. Abonneert U op „DE MOKER"! Maakt Propaganda! AD VERTEN TI N. Deze week is de zitting inplaats van op Woensdag- op Donderdagavond, ge wone uren, Salon voor Scheren en Haarsnijden Mevrouw van der Meer, 10 cent per week; f].3Q per kwartaal 15 cent per weekf 1 95 per kwartaal of meer onderwijzers of onderwijzeressen beschuldigd zich te hebben vergrepen aan de kinderziel, door te praten over politiek. Hij of zij zou tegen de kinderen gesproken hebben over meneer en mevrouw van Mecklenburg, hiermee op minachtende wijze doelende op de koningin en haar man. Nu, je begrijpt, dat doet de vakvereeniging op zijn achterste pooten staan. Ik begrijp niet, dat nog 'n dominé den moed heeft in handen te vallen van de Bond van Nederlandsche. Onderwijzers. Op dat punt verstaan die heeren geen gekscheren. Zij hebben geëischt, dat hij namen zal noemen. Maar nu moet je die flauwe uitvluchten van dien predikant hooren. 't Is om er naar van te worden. Met zoo'n geval mag ik de onderwijzers wel. Dan vergeten ze heelemaal, dat ze zoo bijzonder fatsoenlijk zijn, maar bijten ze van zich af als echte, bewuste arbeiders. In zijn openingsrede heeft die dominee ook gesproken van automaten. Die werden op de openbare school ge kweekt. Neen maar, wat dat de brave burgers verschrikt heeft! Automaten, dat zijn stellig nog erger wezens dan socialisten. En het gekste is, dat vele toehoorders op de openbare school gegaan hadden. Die zijn dus ook automaten, zonder 't zelf te weten. Och arme, wat een nonsens! Jammer, dat 't zooveel kwaad doet, anders zou men er hartelijk om kunnen lachen. Maar wat zou het rustiger in de wereld wezen, als de geestelijkheid zich eens enkel met zijn eigenlijke taak bezighield! Met partij-groete Je vriend Joost. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet teruggegeven. Mijnheer Aan Dr. J. v. Leeuwen s.s.t.t. Alhier. Uw antwoord in De Moker van Zaterdag 20 April j.l. heeft mij in zooverre bevredigd, dat Gij uw' zijdeling- sche beschuldiging van volledige werkloosheidthans tegenover mij niet meer handhaaft. Maar royaal hebt Ge ze niet ingetrokken. Gij schuift nu de schuld van mjjn schouders op die van een ander, terwijl Ge zeer goed weet, dat deze Uw verwijt zoomin verdient als ik. Dat is ook niet royaal. En tenslotte stelt Gij de zaak zóó voor, of ik een goede daad van U voor een fieltenstreek heb gehouden, terwijl Gij evengoed weet als ik, dat ik niet het door U aangevoerde als zoodanig heb gekwalificeerd, maar wel het opzettelijk verkondigen van een insinueerende leugen. Dat is juist het tegenovergestelde van royaal. ïk raad U ten sterkste aan, Mijnheer, als Gij weer lust mocht gevoelen om iemand in het publiek te be schuldigen, eerst nauwkeurig na te gaan of Ge ook met de waarheid in conflict komen zult. Dit schijnt Ge thans schromelijk te hebben verzuimd. Aan den Heer Dr. J. v. Leeuwen, Voorzitter v./h. P. K. C. Weledelzeergeleerde Heer! In een tweetal ingezonden stukken in dit blad heeft U de afscheiding van onze afdeeling van het PI. K. C. besproken. Hetgeen U daarover schreef, was gegrond op een bericht, voorkomende in het orgaan van onzen Bond, De Bode. We nemen de vrijheid U mede te deelen, dat dit bericht onjuist teas. Het is niet waar, dat onze afd. zich van het PI. K. C. heeft afgescheiden, omdat dit Comité werkloos blijft. Onjuist is alzoo ook de opzet van Uw schrijven en onjuist zijn dus ook de gemaakte gevolgtrekkingen. We meenen te weten, dat Uw critiek alleen voort spruit uit den drang, in het belang onzer afd. werkzaam te zijn, dat ze slechts- edele bedoelingen heeft, dat ze opbouwend werken wil en er niet opgericht is, bedekte- lijk enkele personen te treffen. Zulke critiek kan ook waar ze als in dit geval onjuist is, toch worden aanvaard. Maar niet aanvaarden we de zinsnede in Uw ant woord aan den heer P. J. Hobbel, waarin Ge U als volgt uitlaat: „Wij (wie zijn dat?) raken er trouwens in de Schie- damsche arbeidersbeweging aan gewoon, dat de onder wijzers zich onbetuigd laten of de boel bederven Dit is een hatelijke insinuatie aan het adres van de georganiseerde onderwijzers. We sommeeren II bij dezen, die uitlating waar te maken, ze met bewijzen te staven. Tot zoolang wijzen we de gewraakte beschuldiging als een besliste onwaarheid af. Wachtende op de komende dingen, Namens het Bestuur van de afd. „Schiedam1' v. d. B. v. N. O., W. STEEK, Voorzitter. J. TEOMP, le Secr. We meenen ons nu wel gerechtvaardigd, deze dis- kussie in De Moker te sluiten. Waar heel de pennestrjjd volgens 't bovenstaande geloopen heeft over een onjuist bericht, door de onderwijzers zeiven de wereld ingestuurd, meenen wij, dat zij na te verzuimen direct de fout te herstellen (een zeer groot verzuim naar onze meening) ten minste verplicht waren geweest, in de eerste plaats aan zichzelf, maar niet minder voor de vertegenwoor digers van het Plaatselijk Kiesrecht-comité, een wat ge matigder toon aan te slaan. Nu zij ook daarin zijn tekort geschoten, hebben som maties van hun zjjde niet veel effect. (Red. Moker). schrijven te zijn, moet ik bekennen, dat ik het aanvan kelijk met de socialisten niet kon vinden. Zooals zeker velen met mij, had ik me er ook een verkeerde voor stelling van gemaakt en ze mij als oproermakers en onrustveroorzakers in vele gevallen voorgesteld. Maar, waar ik nu hoe langer hoe meer hun bedoelingen gadesla, hun streven naar lotsverbetering voor ons, arbeiders, inzie, hun werken ter harte neem, daar blijkt me juist het tegenovergestelde; want waardoor komt in vele gezinnen de meeste ellende? Is het niet de armoede, die deze met zich voert? O! als ik daaraan denk, dat het doel, waarnaar ze streven, nog eens be reikt mocht worden, dan kan ik juichen in mijn binnen ste. Want hoeveel ruimer zou het ons niet zijn, wanneer we een paar gulden in de week meer aan ons gezin en ons onderhond konden besteden en dan 't heerljjke vooruitzicht, op je ouden dag een klein pensioen te mogen bezitten Is er grooter genot denkbaar Dan zouden we geen „genadebrood" van onze kinderen of armhuizen meer behoeven te eten. Maar wat zeg ik Daar komt juist mijn man binnen! Gauw een bakje, vader! En kras hoor! 't Is immers Zaterdagavond en dan beuren we toch nieuw weekgeld. Zie zoo, f 10.50 deze week vrouw! Nu, 'k moet eerlijk zeggen, mindere weken ge had te hebben Maar wat is er nu ook al zoo niet noodig. Klaas een paar klompjes. Jantje een nieuw schort, ook al een week huishuur extra, want de vorige keer kon het er heusch niet af; want met zijn ze-sen van een week- geldje van 9 tot f 10 rond te komen, me dunkt, d*n schiet de beste wel eens te kort. En dan, wat moeter 's Maandags nog al niet af (de moeders zullen dit dunkt mjj zelf wel aanvullen). Daarom huismoeders, kan ik niet nalaten, nu ik het socialisme of vooruitstrevender socialisten ga begrijpen, u dit openlijk te zeggen en meende dat het best in De Moker te kunnen doen en waar dan van ons vrouwen kan medegewerkt worden tot die zoo noodige verbetering dier maatschappelijke toestanden, daar sluit ik mij aan, hopende velen met mij. Laten we dan onze mannen aansporen tot organi satie, want dat is de weg, die tot verbetering voert. Een huismoeder. Schiedam, 23 April '07. P. J. HOBBEL. Maassluis, 9 April 1907. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van 'tgeen ik zoo al mocht lezen in de Moker, trok vooral een der laatste „Maassluische Moppen" mijn bjjzondere aandacht. En waarom? Een voudig om deze reden, dat het mjj goed deed, dat er ook tot ons, huismoeders, eens een woord werd gericht, ons aansporende, óók mede te werken en mede te strjj- den aan die zoo hoog noodige verbetering der maat schappelijke toestanden. Voor ons toch in de eerste plaats komt het er op aan, met die kleine weekgelden te moeten rondscharrelen. Om echter eerlijk in dit STEUNPEMIJfG. SCHIEDAM. Z. 9 et., K. 2 ct. IN DE BUS. A. 10 c„ B. 10 c., C. 10 c., D. 10 c., E. 10 c, F. 10 G. 10 c., H. 10 c., I. 10., J. 10 c., K. 9 c. L. l1/, c., M. 0 c, N, 0 c, O. 0 c.,Z. 0 c., Uit ROTTERDAM. Mevr. H. 80 ct. CORRESPONDENTIE. P. te R. In orde. AFDEELING SCHIEDAM. op Zondag 28 April 1907, 's mor gens tien uur, in „CQNSTANTIA". AGENDA 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Driemaandelijksch financ. verslag van de Afdeeling. 4. Verslag financ. Contr. Commissie. 5. Verkiezing Secr. in het Plaatselijk Comité voor de Tentoonstelling van Huisindustrie. 6. Referendum op de Congres-voorstellen en verkiezing P.-B. en 5 afgev. naar het Int. Congres. 7. Verslag Congres-Afgevaardigden. 8. Bespreking Federatie Z.H Z. kwartier. 9. Verkiezing Provinciale Staten. 10. Rondvraag en sluiting. Met het oog op deze belangrijke Agenda moet ieder lid present zjjn. HET BESTUUR. GR00TE MARKT 3, SCHIEDAM. Nette bediening. Billijk tarief. Gedipl. deskundige voor vrouwen is dagelijks te consulteeren voor de hulp van den Nieuw Maltliusiaansciien Bond. Hugo de Grootstr. 91, Rotterdam. Lezers Steunt hen die ons steunen. Doet uiv inkoopen bij onze adverteerders. ABONNEERT U op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7'/^ ct. Vraagt proefn.8 dagen gratis toezending. BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Heleuastraat 16.

De Moker | 1907 | | pagina 4