De mogelijkheid van een billijke belastingheffing. Yan alles wat der militaire lasten willen tegengaandie de kiesrecht kwestie wenschen te zien opgelost; die de. macht der reactie wenschen te breken, zij allen moeten zorgen, dat in de Eerste Kamer althans het vooruitstrevende en demokratische element de plaats inneme van het konservatieve en reactionaire. De beste weg om daartoe te geraken, is: ook in de Prov. Staten dat element te brengen ot te versterken, dat overal, waar het zijn invloed toonde, de stuwkracht bleek voor den vooruitgang, n.l. het element der Soc. Dem. Arbeiderspartij. Gok om een andere reden is dit noodig. De Prov. Staten hebben het bestuur der provincie voor hun reke ning. Uit hun midden worden de Gedeputeerde Staten gekozen, die bjj de uitvoering der sociale wet ten een machtig woord hebben mee te spreken. De uit voering van de woningwet, de drankwet, de ge zondheidswet hangt in vele opzichten van hen af. Bij het aanleggen van trams en locaal-spoorwegen kunnen zjj kapitalistische belangen behartigen of opkomen voor de arbeiders, bij die ondernemingen betrokken. Bij de regeling van polder- en waterschapsbelangen, kunnen zij de kleinen tegen de grooten beschermen of omgekeerd. Ook op onderw^szaken en armwezen kup,nen zij in vooruitstrevende of reactionaire richting invloed uitoefenen. Zij kunnen, zooals tot heden teveel geschiedde, traktementen van burgemeesters en dergelijke ambtenaren verhoogen, zelfs tegen den zin der gemeente raden en daarentegen posten van de gemeentebegrooting schrappen, van sociale beteekenis en in het belang dei- kleinen. Zjj kunnen de „mindere" beambten met honger- loonen afschepen, ofschoon deze menschen zwaren en langdnrigen arbeid moeten verrichten. Zij kunnen door provinciale opcenten op rijksbelastingen, de armen nog zwaarder drukken of ook daarbij met <le belangen der mingegoeden rekening houden. Tot heden werden in de verschillende provinciën deze zaken maar al te veel in konservatieven of kapitalistischen geest behartigd. Groot-giondbezitters en rijke boeren, notarissen en andere voorvechters van kapitalistische belangen geven in de Staten der meeste provinciën den doorslag en het bleek reeds uit het optreden der socialis ten in Groningen, Friesland, Noord-Holland en Overijsel, welk een nuttig, ja onmisbaar element tegen dergelijke klassebevoorrechting de socialisten in de Prov. Staten vormen. Zij dus, die gewoon zijn, bjj verkiezingen voor de Tweede Kamer en de gemeenteraden in onzen geest te stemmen, worden uitgenoodigd, dit ook thans te doen. Overal, waar onze Partij daartoe kans ziet, komt zij met eigen kandidaten. Wjj wekken n op, aan hen uwe stem te geven. Het is in het belang van de groote zaak des volks. De toenemende aanwas van stemmen op de soc. dem. kandidaten, die bij elke Kamerverkiezing viel waar te nemen, is het beste bewijs, dat het krachtig optreden onzer mannen waardeering ondervond bij al diegenen, die de lang verwaarloosde belangen der arbeidende klasse beter wenschen behartigd te zien; bij allen, die in den strijd tnsschen Arbeid en Kapitaal aan de zijde der arbeidende klasse staan. Het onvruchtbare politieke spel der burgerlijke par tijen, gebleken ook weer bij de jongste Kabinetskrisis, deed bij velen de overtuiging groeien, dat de nieuwe kracht, die uit de politieke en ekonomische verheffing der arbeidersklasse opkomt, dient versterkt te worden. Laat u dus bjj deze vérSiëzingen niet drijven door de verouderde leuze: liberaal of klerikaal; doch -door die, welke op de politiek van ónzen tijd haar stempel drukt: vóór den Arbeid of vóór het Kapitaal; vóór algemeen kiesrecht of Vóór klassebevoorrechting; vóór den vooruitgang of vóór het beliond. De liberalen mogen door den demokratischen stroom meer in de richting van demokratie en beperking van militaire lasten worden voortgestuwd dan de klerikalen hun slappe houding in de Eerste Kamer bjj de behan deling der militaire bezuinigingsvoorstellen was weinig geschikt, om den tegenstand daartegen te breken. Bovendien werd door hen, met behulp der kerkeljjken, bij Marine dapper voortgegaan met het bouwen van nog grootere oorlogsschepen. Ook is het zeer te vreezen, dat de Regeering, als dë Eerste Kamer niet met tal van beslist demokratische elementen wordt aangevuld, de nog zoo bescheiden bezuinigingsvoorstellen van Mi nister Staal nog meer zal inkrimpen ten einde eei tweede krisis te vermijden. Ook bjj deze gelegenheid dus dringt zich de noodza kelijkheid op, het meestbeslist-vooruitstrevende, het arbeidersselement in de Staten te versterken. Het is nu eenmaal niet anders, dan dat de arbeidersklasse, wier belang in onze maatschappij samenvalt met het streven in onze maatschappij naar meer geluk, recht, vrjjheid en menschelijkheid, ook door deze verkiezingen haar invloed'zal moeten zien toenemen. De gansche ontwikkeling onzer politieke herhouding en dringt u ook bij deze verkiezingen uwe stem te geven aan DE KANDIDATEN DER SOCIAAE-DE- MOKRATISCHE ARBEIDERSPARTIJ. Het Partijbestuur der Sociaal-Demokr. Arbeiderspartij. W. H. VLIEGEN, Voorzitter. W. P. G, HELSDINGEN. J. H. SCHAPER. J. W. SLEEF. H. SPIEKMAN. P. ,T. TROELSTRA. J. G. VAN KUIJKHOF, Secretaris. Amsterdam, 18 Mei 1907. Door den Schied. Bestuurdersbond, Patrimonium en het Alg. Ned. Werkl. Verbond is een adres bjj den gemeenteraad ingediend, houdende verzoek de veror dening op de plaatselijke direkte belasting naar het inkomen zóódanig te wjjzigen, als billijkheidshalve ge- wenscht is. Dat, aangenomen dat aan de verzoeken van adressanten wordt tegemoet gekomen, of deze zelfs geheel worden ingewilligd, een min of meer ideale toestand zou zjjn bereikt, zullen adressanten wellicht ook zelf niet beweren. Neen, ook dan bljjft nog te wenschen over maar adressanten zjjn blijkbaar uit gegaan van de gedachte dat met het direkt bereikbare, in hun verzoeken saamgebracht, een groote stap op den goeden weg wordt gedaan en dat de puntigste kanten der nu bestaande verordening ten spoedigste dienen afgevjjld. Dat kan, zonder de techniek der verordening in haftr geheel aan te tastenzonder het beslist noodzakeljjk te maken een geheel nieuwe ver ordening te ontwerpen. Zeker daar moet het mettertjjd tóch heen. Maar waar het ernstig de vraag is of degenen, die dezen arbeid zouden moeten verrichten, eerstens de noodige bekwaamheid, tweedens de Uoodige lust er toe bezit ten om met de noodige energie zich te zetten aan zulk een ontwerp en het méér dan waarschijnljjk is dat we in dit geval nog menig jaar met de bestaande verordening gelukkig zouden wezen, daar moet aan de poging der petitioneerende vereenigingen toch een groote waarde worden toegekend. Mocht het zjjn, dat de raad verder wilde gaan dan in het adres wordt verzocht adressanten zullen zeker wel geen captie maken I Progressie in den aanslagbelasting naar draagkracht d.w.z. een stjjgend heffingspercentage naar gelang van het inkomen, stjjgend voor de hoogste inkomens zoover de gemeentewet toelaat, ziet daar het verschilpunt dat overal opduikt waar gevraagd wordt om billjjke be lastingheffing. Er zjjn zoo mettertjjd al heel wat dooddoenertjes op geduikeld tegen progressieven aanslag. Dat het onbillijker zou zjjn te halen daar waar overvloed is als te halen daar waar te kort is, dat kan natuurljjk kwaljjk worden gezegd. Maar de bourgoisie is in alle gemeenteraden ook te Schiedam nog oppermachtig en waar ze liefst zoo min mogeljjk van haar welstand afstaat, geeft ze met opzijzetting van alle billijkheidsmotieven er de voor keur aan de zakken der arbeiders te plunderen onder gemoedelijk voorgeven dat als de meer welgestelden al te veel worden geplukt, deze de gemeente zouden ver laten. Waar die menschen toch wel zouden bljjven, als ze overal voor hetzelfde geval kwamen te staan, wordt er wijseljjk niet bjjverteld. Je moet dus ook zóó maar gelooven, dat door progressieve belastingheffing een hopelooze toestand zou geschapen worden. Daarom dus wordt geduld, dat inkomens van meer dan f 400.(een sigarencentje voor den eersten den besten bourgeois!) belastbaar worden verklaard. Maar de opkomende arbeidersbeweging heeft ook al het succes, de vraag om billjjke belastingheffing urgent te hebben gemaakt. De tijden verdwijnen zoo zoetjes aan, dat de arbeiders zich alles laten wjjsmakendank zjj de meerdere kennis onder het volk gebracht, wordt van lieverlede begrepen, dat ook in de belastingheffing, welke wjj kennen, het eigenbelang der bezittenden klasse al te sterk vooropgesteld is. De taak der sociaal-demokraten in de gemeenteraden is dan ook zeker niet in de laatste plaats gericht op een billijker belading-systeem. Niet dat dit per sé het werk van sociaal-democraten moet zijnook verschil lende burgerljjke partjjen (we denken bijv. aan de anti revolutionaire, de partjj der kleine Inyden) behoorden in dat opzicht hooge eischen te stellen, maar in den regel verroeren de vertegenwoordigers dier partijen in de gemeenteraden geen vin er voor. De ervaring heeft geleerd, dat aan de zjjde der burgerljjken geen overvloed van werklust te vinden is. Het gemis aan het arbeiders-element in de gemeente raden wordt ook in dit opzicht sterk gevoeld. Zou 't zoo bezwaarljjk zijn een belastingheffing te ontwerpen, waarin de idee heffing naar draagkracht tot werkelijkheid ware gébracht? Men wilde 't wel graag beweren, al ware 't maar enkel om zich de kwestie van den hals te schuiven, maar op den duur houdt ook het praatje over die „be zwaarlijkheid" geen stand. En waór het nog opgeld kan doen, daar is het na de indiening van het belastingontwerp van B. en W. te Zaandam, ook geheel weggeslagen geworden. Voor zoover ons bekend, is het Zaandamsche ontwerp het eerste, waarin de .progressie behoorlijk is uitgewerkt een o. i. kunstig samengesteld ontwerp, dat als zoodanig van groote waarde, nog de buitengewone verdienste heeft als bewijs te dienen, dat al die verhaaltjes over het onmogelijke, moeilijke, enz. van progressieve heffing niets dan looze vertelseltjes zjjn van wie belang hebben zich van die kwesties af te maken. Het Zaandamsche ontwerp heeft z'n bestaan te dan ken aan een krachtdadige poging van Mr. Mendels, eertijds lid van den Zaandamschen gemeenteraad, om tot billijker belastingheffing te geraken. De oude verordening te Zaandam was ongeveer gelijk aan die welke te dezer stede fungeert. Het belastbaar inkomen begon bij f 400.de aftrek voor kinderen was f 25.—. Mendels had den omvangrijken arbeid verricht een geheel nieuwe verordening te ontwerpen, waarin ruime progressie was neergelegd en dit met volledig uitge werkte tabellen bij den Raad ingediend. Zeer eigenaardig adviseerden B. en VV. tot niet- aanneming van het voorstel, op grond dat het ontwerp- Mendels nog niet voldoende aan de eischen der billijkheid tegemoet kwam. Maar, hoe ook er toe gekomen, B. en W. dienden hierna een ontwerp in, dat werkeljjk het ontwerp-Mendels nog in verschillende opzichten verbe terde. En zoo is er dan eindelijk een [ontwerp tot stand gekomen, dat vooralsnog zeer wel als model kan dienen. Nu het bovenaangehaalde adres ook hier de belas tingkwestie in behandeling brengen zal, kan het z'n nut hebben het Zaandamsche ontwerp nader te bezien. Wordt vervolgd.) Een goed resultaat. Het resultaat der cam pagne tegen de volgens sterk aanhoudende geruchten door de hofkliek beschermde adjunct-directrice van „Het Oranje Nassau-Oord," is, dat de dame „om ge- zondheids-redenen" ontslag heeft gevraagd. Het sanato rium was zoowat geheel leeg; van de 100 bedden waren er na het vertrek van Dr. Donath en het verdere verplegings-personeel, dat niet met Mevr. Hooft— Graafland wilden bljjven samenwerken, nog 18 bezet. De Avondpost schrijft over het vertrek der adj.-di- rectrice het volgende: „Nadat Dr. Donath aan het bestuur had te kennen gegeven, niet langer met mevr. Graafland te kunnen samenwerken, omdat hjj haar een gevaar voor de patiënten achtte, vroeg het bestuur tegen welken datum dr. D. zijn ontslag wenschte te zien bepaald, waarop deze antwoordde, dat aan 't bestuur over te laten, daar dit toch het best kon weten, wanneer mevr. Gr. terug kwam. Het ontslag werd toen bepaald op 1 Mei. Dr. Huinink vroeg ontslag op den datum, dat mevr. Gr. zou terugkomenhet werd hem eveneens op 1 Mei verleend. Terugkomst vau mevr. Gr. scheen dus toen wel vast te staan." Tevens kan de „Avp." nog mededeelen, dat de resul taten van het onderzoek der Nederl. Maatsch. van Geneeskundigen spoedig kunnen worden tegemoet ge zien. Begin Mei is door het hoofdbestuur aan het be stuur van O. N. O. toegezonden het rapport, vergezeld van een lijvig dossier, bevattende de stenografische verslagen der verhooren van beambten, patiënten en oud-patiënten en door dezen onderteekend. Het moet, volgens de inlichtingen van het blad o.a. tot de con clusies komen: le. dat mevr. Gr. ongeschikt is voor adj.-directrice, waarbjj de verwondering wordt geuit, dat door het bestuur der stichting vóór haar benoeming niet beter haar geschiktheid is onderzocht; 2e. dat dr. Donath de man is, om het sanatorium weder op te heffen uit den tegenwoordigen toestand. Hoe Mr. Aalberge flaters maakt. In Het Volk lezen we Toen Mr. Aalberse, eenige weken geleden, in zjjn Katholiek Sociaal Weekblad, om te betoogen dat de een heid in onze partjj ook na het Haarlemsch Kongres nog wel niet hersteld zou wezen, mededeelde dat een sociaal- demokraat materiaal had gezonden aan een katholiek Kamerlid, om in de Kamer Tak te bestrijden, hebben wij die mededeeling tot een leugen verklaard. Aalberse plaatste dat feit tegenover onze partjjeen- f heid. Aangez'en de partjjeenheid alleen aangaat den partjjleden, kon hij met „een sociaaldemokraat" niet anders bedoelen dan een lid onzer pat tij. Welnu, wjj kennen onze partjj, wij kennen het milieu en wjj ken- i nen de geldende zedelijke opvattingen in onze gelederen, wij kennen ook de gevoelens onzer partijgenooten ten opzichte van Tak en met het oog óp die kennis van j zaken en menschen en verhoudingen hebben wjj terstond geraden wie die daad had gedaan en dat was geen lid onzer partjj.

De Moker | 1907 | | pagina 2