9 Hoogerwerf A. O B B B H Hoogerwerf A. B Hoorweg J. G. B B B Lafeber F.L.J. fl Maarleveld A.H.P. B A. Hoogerwerf J, G. Hoorweg F, L. J. Lafeber A, H P. Maarleveld In District H. In District II: H. In District III'. Tegen Dinsdag 2 Jnli a.s. zijn de kiezers wederom opgeroepen. Ditmaal om hun stem uit te brengen voor een 5-tal leden van den Gemeenteraad. Zull-n de kiezers, in het bijzonder de werklieden en kleine neringdoenden, die groote groep van hard wer kenden en zorgenden voor een pover, bekrompen bestaan, zullen zjj medewerken om het altredend vijftal in zijn geheel te handhaven, of hebben zij reden de verkiezing van anderen in hun plaats te bevorderen Ziedaar een vraag, waarop het antwoord naar onze meening moet luiden, dat de keuze van anderen in de plaats van vier der vijf aftredenden meer dan noodza kelijk is. Wij willen deze onze meening met eenige feiten mo- tiveeren, en wij gelooven dat ieder tot de zoo straks genoemde groep behoorend kiezer daarna onze meening zal onderschrijven Wij schreven hierboven„Vlaardingen onder het juk van het Conservatisme." Een bewijs voor deze misschien stoute, voor de baas spelende partijen in onze gemeente onaangename bewe ring, achten wij gelegen in de meer dan schandelijke regeling van de gemeentelijke inkomstenbelasting, meer bekend onder den naam van Hoofdelijken Omslag. Wij spreken van een meer dan schandelijke regeling. We kunnen haar driedubbel schandelijk noemen Is om te beginnen een aftrek van driehonderd gul den voor noodzakelijk leven-onderhoud niet aldus te bestempelen Volgens de uitvinders van dit gezegend systeem kan een werklieden-gezin, bestaande uit man en vrouw, van f 5.77 per week zich ten volle van het noodige voor zien. f 5 77 min f 2.huur, is f 3 77 per week of 27 centen per hoofd en per dagDaarvan kan een vol wassen mensch zich, naar hun meaning, in een dure plaats als de onze, „kleeën en reeën" Wie het geluk heeft even daarboven te gaan, wie f 7.50 of f 8.per week verdient, wordt reeds aan geslagen voor f 8.85. Maar wie f 1000, en meer per week verdient, zoo als er in onze gemeente meerderen zijn, betaalt f 4,95 per f 100,belastbaar inkomen Waarom kunnen inkomens tot f 500,per jaar, dus f 10,per week, niet worden vrijgesteld Waarom heft men niet van f 600.per jaar of f 12,per week bijv. f 2 50 en van die schrikbarend hooge inkomens f 7 50 per f 100,belastbaar inkomen Er is niets dat zich daartegen verzet, dan het zich tot nu toe in onzen Gemeenteraad oppermachtig gevoelend conservatisme Dat conservatisme, waarvan vier der aftredenden, de heeren J. van Dusseldorp A. Mzn., L. van Gelderen, M. de Heer en 1. S. Figee, niet de minste nertegen- woordigers zijn Een ander bewjjs voor onze bewering vormen de rijen van slechte, voor de gezondheid der bewoners beslist schadelijke woningen, die wij in onze gemeente nog aantreffen. Wij verwijzen terloops slechts naar de Achterstraat, den Korten Dijk ep de Waalstegen. De gemeenteraad heeft te waken over den gezond heidstoestand in de gemeente. Waarom worden dergelijke woningen niet afgekeurd, of waarom bouwt de gemeente zélf niet een flink aantal goede arbeiderswoningen, zooals andere gemeenten in ons land reeds beginnen te doen Toen door uitbreiding van onze haringvloot de oude haven te klein was geworden, was de gemeente den reeders ten dienste, liet te hunnen behoeve een nieuwe haven graven, kaden aanleggen etc. Waarom zou de gemeente thans niet, nu slechte woningen dienen te worden opgeruimd en de prijzen van de woningen der particuliere winstbouwers te hoog zjjn, waarom zou zij ook thans niet zélf tot den bouw overgaan, ditmaal niet ten behoeve der rijke reeders, maar der arme slopbewoners? Zoolang het conservatief allegaartje, dat thans in den Raad de lakens uitdeelt, aan het laadje blijft zitten, zal hiervan niets komen, evenmin als er tot nu toe iets van gekomen is! Een reden te meer om het straks genoemd viertal vertegenwoordigers van dit volksvijandelijk conservati-me, te vervangen door menschen, die met dien tot nu ge volgden sleur wenscheu te breken Is onze gemeente de particuliere ondernemers voor gegaan, in alles, waarin zij dat zedeljjk verplicht is te doen Me' name zijn de loonen der gemeentewerklieden, hu» werktijden, in 't algemeen hun arbeidsvoorwaarden zóó, dat particuliere patroons er per t anent een voor beeld aan kunnen nemen Heeft zij de arbeidsvoorwaarden der werklieden in particulieren dienst, speciaal in het bouwvak, beïnvloed door bepalingen in de bestekken der uit te besteden gemeentewerken, op te nemen? Tot nu toe noch 't een, noch 't ander! Eu nog eens: evenmin als er tot nu toe iets van ge komen is, /al er in de toekomst iets van komen, tenzij.... de werklieden en kleinen met hun stembiljet de raad-zaal van het conservatisme zuiveren Heeft dit conservatisme zich tenslotte niet nog veel meer getoond in wat het naliet te doen Waar zijn de kostelooze gemeentelijke bad- en zwem inrichtingen, gemeentelijke bibliotheek en leeszalen waar is de zorg voor voeding en kleeding van het behoeftige schoolkindwaar zijn de schoolreisjes en vacantiekolonies voor onze schoolkinderen Waar bljjven dezen legio andere maatregelen die van gemeentewege kunnen en moeten worden genomen om het verblijf dergenen, die nu eenmaal niet over de noodige duiten beschikken, om het hun rechtmatig toekomend levensgenot in luxe steden of buitenslands te zoeken, in onze gemeente zoo aangenaam en genot vol mogelijk te maken Die maatregelen, zij bleven tot nu toe uit en zij zullen uitblijveu zoolang wij de touwtjes van ons ge- meentebeheer laten in de handen waarin zij tot nu toe werden gehouden. Daarom, wie met ons gevoelt en ziet dat de be langen van het werkende volk op treurige wijze met voeten zijn getreden, hij herkieze met ons het aftredend lid A. Hoogerwerf, die gedurende zijn lidmaatschap heeft getoond een tegenstander van de tot nu gevolgde gedragslijn te zjjn en hij trachtte met ons daarnevens een ander viertal in den raad te brengen. Daarom gestemd In District I op A. HOOGERWERF. In District II op A. HOOGERWERF en J. C. HOORWEG. In District III op F L. J. EAFERER en A H. P. MAARLEVELD. Een eigenaardig licht op de middelen waarmede de zoogenaamd „kerkelijke" en liberale partijen het wer kende volk steeds voor een deel hebben weten te b-wegen hun stem uit te brengen op „kerkelijke" of liberale kandidaten, werpt deze raadsverkiezing. Nog slechts enkele weken geleden bestreden de ker kelijke partijen het liberalisme en ons sociaaldemocraten buitengewoon fel. Het heette, dat „al wie ook op staatkundig terrein gerekend wilde hebben met den levenden God" zijn stem nooit of te nimmer aan liberalen of sociaaldemo craten zou kunnen geven. Een plaatselijk anti-revolutionair blad ging zelfs zoo ver van te zeggen, dat het doel der liberalisten in het bizonder was „den Christus te onttronen"! Bij deze raadsverkiezing echter treden twee dier „liberalisten" - af, n.l. de heeren J. van Dusseldorp A. Mz. en L. van Gelderen. En tevens een zeer nauw aan de sociaal-democratie verwant lid, de heer A. Hoogerwerf. Wat natuurlijker, dan dat ook thans tegenover deze drie elementen, die volgens de „kerkelijke" partijen „niet gerekend willen hebben met den levenden God", die „zich ten doel stelleden Christus te onttronen", drie „kerkelijke" candidaten worden gesteld. De kerkelijke partijen besloten echter tegenover de aftredende liberalen v. Dusseldorp en v. Gelderen geen candidaten te stelle» en bun plaatsen open te laten. Met andere wooiden: zij willen de herkiezing van deze aftredendenden mogelijk maken en bevorderen Maar tegenover den heer Hoogerwerf stellen de ker kelijke partijen wel een eigen candidaat Nu is de heer Hoogerwerf een man die zeer getrouw zijn christen-plichten waarneemt, doch deze christen moet er uit De heer v. Gelderen daarentegen is Israëliet, dus geen christen, bovendien een zeer modern Israëliet, en deze moet er in Zoudeu de werklieden-kiezers, die tot nu toe nog getrouw op de kandidaten der conservatief-kerkelijke coalitie stemden, hieruit niet trekk-n de les die er in opgesloten ligt, dat die gai sche antithese-politiek slechts dient om hun zand in de oogen te strooien Want het is hier duidelijk dat de bedoeling geen an dere is dan tverkelijk vooruitstrevende, democratische mannen te weren- De strijd van de leiders der kerkelijke coalitie gaat hier niet tegen het zoogenaamd ongeloof, want dat steunen zij thans; niet tegen het liberalisme, dat steunen zij eveneens; ook niet tegen het conservatisme, want de meest ver stokte vertegenwoordigers daarvan trachten zij thans weer op het groene kussen te brengen. Hun strijd gaat thans zooals uit de feiten blijkt, eenig en alleen tegen den vooruitgang! Front daartegen Arbeiders en kleine burgers, van welk geloof ook, als één man „christelijke" en liberalistische conserva tieven als v. Raait, de Heer, Breederveld, v. Dussel dorp en v. Gelderen, geweerd door te stemmen op de volkskandidaten Ten slotte nog iets over de beide andere kandidaten van het liberalisme, de heeren H. van Toor en K. Rosenboom. Kunnen de werklieden en kleinen iets van deze can didaten verwachten? Wij antwoorden zonder aarzelen neen Dat de conservatief-kerkelijke partijen het bewind in onze gemeente 8 jaren lang hebben gevoerd, bemer ken wij aan den stilstand op elk gebied van gemeente- bemoeiing. Conservatisme was in die 8 jaren troef Maar daar-óór waren de liberalen meester van het terrein, en het was al even beroerd. Wat de „kerkdijken" verzuimden te doen in het belang van het volk, verzuimden de liberalen nog veel vroeger. „'tls oud lood om oud ijzer," zegt een spreekwoord. Zoo is het ook hier. Of de belastingschroef door zoogenaamd „kerkelijke" of „liberale" raadsleden op ons nog eenige slagen wordt aangezet, blijft hetzelfde. Aangezet wordt ze! Aa" gezet worden moet ze nie', althans niet op ons, want er zit bijna geen droppel meer in En of in den Raad „kerkelijke" of „liberale" ja broers den boel laten zeilen zooals-i zeilt, dat is ons om 't even Kiezers Wat wij noodig hebben in den Raad dat zijn mannen die met jonge kracht, met geestdrift, met volharding willen werken aan de verbetering van de om verande ring roepende toestanden in onze gemeente. Mannen uit het volk zélf Stemt daarom met ons op 2 Juli a.s. zooals hieron der staat aangegeven. Haalt, van J. H. Toor, van Dusseldorp, van J. Heer, de M. Toor, van Breederveld H. Geldereu, van L. J. Roseboom K. [van '>i a

De Moker | 1907 | | pagina 3