Ons adres ii zate pM van ie sctoolkiiierea por decoratie van liet Havenhoofd. Gedenkt het Verkiezingsfonds. Van alles wat. Stemmen-combinaties. of er in den Haag ernstig werk wordt verricht, of dat er werkelijk reden is te spreken van een komedie. Vol gens de kouranten die tot vervelens toe geuren over de gewichtigheid der bijeenkomst en alle mogelijke futili teiten opblazen tot allerbelangrijkste gebeurtenissen, ver meien de voorname onderhandelaars zich bovenal met festiviteiten van allerlei aard. Het aantal aangeboden diners, gevolgd door contra-beleefdheden van denzelfden aard, is reeds legio en wordt nog schier dagelijks grooter. Wat er nu weer verzonnen werd, om de hooge gasten ontspanning te geven bij hun zoo inspannenden arbeid, dat werd voor sommigen te dezer stede aanleiding om een „plan" te bedenken, bedoeld als „hulde" aan de groote verdiensten der gedelegeerden ter vredesconfe rentie. „Men" schrijft: Den 25sten Juli wordt aan de afgevaardigden ter Vredesconferentie en de verdere genoodigden een waterfeest gegeven. Een 600-tal gasten onzer regeering zullen dan heen en weer onze stad passeeren. Particuliere stoomers kunnen zich bij den feest- tocht aansluiten. Men spreekt van roei- en zeilwedstrijden enz. Vloot en oever worden feestelijk versierd, muziek en saluutschoten zullen zich mengen tot een groet 't belooft een echt schoon feest te worden. Dat alles is vrjj onschuldig. Dien armen zwoegers, die nooit 'n extraatje hebben, nooit 'n uitstapje maken kunnen, is een waterfeest van harte gegund en is 't zeer aardig van die menschen dat ze dan de goedheid hebben onze needrig stedeke te willen voorbijgaan. Tot zoover kan ieder vrede hebben met deze „belang rijke" verrichting der vredesconferentie. Maar „men" komt dan met een mededeeling, die inderdaad verrassing brengt. Hij vertelt: Het .Gemeentebestuur zal de kinderen der ver schillende scholen op de kade een veilige plaats reserveeren en, zooals men dat noemt't Hoofd zal zwart zien van de menschen. Laat ieder bedenken, dat hij de eer van zijn land heeft hoog te houden, dat hjj zich toont een waardig burger van het land, waar de wereld wetgevers zetelen, waar de hooge gerechtshoven zullen vergaderen, wier vonnissen over de geheele aarde geëerbiedigd worden. Dus: Om de eer van 't land hoog te houden, is 't noodig dat 't Hoofd zwart zien zal van de menschen. Als men een „waardig" burger van z'n land wil zijn, zorge men slechts op 25 Juli op 't Hoofd present te zijn en de zaak is gezond. Dat is alles nog slechts het vermakelijke van de geschiedenis en enkel bewijs, dat sommige menschen heel spoedig hun hoofd verliezen, althans niet bestand zijn tegen een of ander voorvalletje dat niet iederen dag pleegt voor te vallen. Maar Het Gemeentebestuur zal de kinderen der verschillende scholen op de kade een veilige plaats reserveeren, vertelt „men." Dat wil in rond Hollandsch zeggendat wederom de schoolkinderen worden gebruikt voor een hulde-betuiging, welke een of ander zich in 't hoofd gezet heeft, maar daarom nog geen algemeene sympathie vindt. En in 't bijzonder deze hulde, waarvan men weet dat ze o zoo weinigen interesseert, moest en mocht geen aanleiding zijn tot een ovatie van schoolkinderen. Als volwassenen eraan willen deelnemen, dan is dat hun eigen wil. Willen zjj weer en wind ervoor trot- seerenwillen ze uren lang geduldig het groote oogenblik bljjven afwach'ten 't is eigen wil en niemand heeft er iets mede te maken. Maar schoolkiuderen-hulde is gemaakte hulde en „men" moge 't aardig vinden zooveel kinderen aan de hooge gasten te hebben kunnen vertoonen als be wijs dat Schiedam heelemaal geen „dooie" stad is die vertooning is intensief waardeloos. 't Wordt allermisselijkst, dat gesol met de school kinderen, die hoe langer hoe meer dienst moeten gaan doen bij parades van allerlei aard. En hoe wordt dat alles bedisseld? Tenminste, zul len de onderwijzers, die zorg mogen dragen dat de vertooning goed marcheert, zeker wel over al of niet mee-doen te besluiten hebben Zelfs daarvan is geen sprake. Naar beweren ging t deze maal zóó De hoofden der scholen werden ver zameld en in de groote plannen ingewjjd4 hunner poogden nog ze te verijdelen, maar zonder succes; en nu moeten de onderwijzers zich op last hunner hoofden, de moeite en last getroosten hun kinderen voor een parade af te richten. Allemaal om „de eer van het land hoog te houden" en te toonen dat hier „waardige" burgers huizen Of ze ook de kans beloopen regen en wind te moeten trotseeren waaraan zij dan niet alleen zichzelf maar ook de kinderen blootstellen dat is maar een kleinigheid die natuurlijk niet in aanmerking behoeft te komen Door de afd. Schiedam van de S. D. A. P. is bij den gemeenteraad een adres ingediend, waarin wordt opgekomen tegen deze gedwongen hulde en aldus ge poogd zal worden de dwaze plannen nog te verijdelen. We hopen van harte dat door dit adres de zaak eens terdege ter sprake zal komen in den raad. Niet alleen voor deze gelegenheid, maar ook voor alle vol gende te gebeuren dingen. Want het dient eens te worden uitgemaakt of school kinderen en onderwijzers voor al dergelijke- doeleinden maar kunnen worden opgekommandeerd. Door onze Afdeeling is het volgende adres aan den gemeenteraad gezonden: Aan den Raad der gemeente Schiedam. Geven met verschuldigden eerbied te kennen Johannes van Leeuwen en Mattheus Johannes van Dijk, respectievelijk Voorzitter en Secretaris van de Afdeeling Schiedam der S. D. A. P., goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 14 Januari 1907 No. 29, ten dezen domicilie kiezende ten huize van laatst genoemde, Kreupelstraat 22boven, en handèlende voor en in opdracht van voornoemde afdeeling Schiedam der S. D. A. P., dat zij kennis genomen hebben van het plan om de leerlingen der openbare scholen alhier op den dag van de boottocht, die aan de leden der Vre desconferentie zal worden aangeboden, op te stellen aan het Havenhoofd ter huldiging van die voorbij varende heeren, dat het hun voorkomt, op paedogogische gronden de meest volstrekte afkeuring te verdienen, kinde ren aan dergeljjke demonstraties te doen deelnemen, dat het hun bovendien voorkomt, dat de taak der gemeente tegenover leerplichtige leerlingen zich behoort te bepalen tot de zorg voor goed onderwijs en een behoorlijke naleving en uitvoering der on derwijswetten, dat naar hun meening de gemeentelijke overheid daarom ten onrechte over de leerlingen der open bare scholen beschikt ter decoratie van het Schie- damsche Havenhoofd bij gelegenheid van genoemde boottocht, redenen waarom Zij Uwen Kaad dringend ver zoeken, die maatregelen te nemen, die noodig zijn om te beletten, dat er een dergelijk misbruik ge maakt wordt van de schoolkinderen. Hetwelk doende, voor deafd.SchiedamderS.D.A.P. (w.g) Dr. J. VAN LEEUWEN, Voorz. M. J. VAN DIJK, Secr. Schiedam, 9 Juli 1907. Wij willen hierbij nog slechts bevreemding er over uitspreken dat de burgemeester van Schiedam een der gelijk plan ontwerpt en dat de voorzitter der school commissie er zich toe leent een dergelijk plan te helpen uitvoeren. Als zij dat alleen doen om steeds meerdere bewjjzen voor hun volledige ongeschiktheid in hun ambten bijeen te brengen, dan is ons dat goed en juichen wij zulks zelfs toe. Maar wij hopen dan ook tevens van ganscher harte, dat de Gemeenteraad zoo verstandig zal zijn, de uitvoering van dit idiote plan te beletten. Wettelyke 10-urendag'. Op de volgende vragen van onzen partijgenoot Schaper: 1. Is het juist, dat de minister naar aanleiding der motie, ingediend ten gunste der invoering van den wetteljjken 10-urendag, een onderzoek heeft ingesteld bij verschillende ambtenaren, nopens de wenschelijkheid en mogelijkheid eener zoodanige wettelyke regeling? 2. Zoo ja, is de minister bereid, ter bevordering eener vruchtbare behandeling van bedoelde motie, de resultaten van dit onderzoek vooraf tijdig te publiceeren, b.v. in het „Maandschrift van het Centraal Bureau van de_ Statistiek, betreffende arbeidsaangelegenheden" is van den heer Veegens, minister van Landbouw Nijverheid en Handel, het volgende antwoord ingekomen: 1. De minister heeft naar aanleiding der bedoelde motie inlichtingen ingewonnen bij de inspecteurs van den arbeid. 2. Tot zijn leedwezen moet hij bezwaar maken, de ontvangen inlichtingen openbaar te maken, omdat een dergelijke ambtelijke briefwisseling zich niet leent voor publiciteit. De inspecteurs hebben bij het verstrekken hunner mededeelingen niet kunnen denken, dat deze zouden worden openbaar gemaakt. Die gedachte moet ook in het vervolg bij het geven van dergelijke inlich tingen niet bij hen kunnen opkomen, opdat deze haar min of meer vertrouwelijk karakter, waarop voor een goede behandeling van zaken prjjs moet gesteld worden, kunnen behouden. De katholieke Residentiebode schijnt het zeer be grijpelijk niet te kunnen snappen wóarom deze inlichtingen niet gegeven kunnen worden en werpt de vraag op, of „misschien niet een nader antwoord zou kunnen worden uitgelokt met deze nieuwe vraag, of den arbeidsinspekteurs niet ware op te dragen een voor publicatie bestemd uittreksel uit hun rapporten te maken. Het vraagstuk der verkorting van den arbeidsduur is gewichtig genoeg," voegt het katholieke orgaan eraan toe, „om zooveel mogelyk publicatie van hetgeen daar omtrent bekend is, alleszins gewenscht te doen zijn." Zeer juist. Maar de publiciteit is er daarmee nog niet. Laat de Residentiebode in dezen vasthouden. Misschien kunnen haar vrienden ze bewerkstelligen. Als ze het vraagstuk óók gewichtig genoeg achten! Een succes. Men meldt uit Culemburg: In de glasfabriek van de firma Van Hoytema Co. bestond van oudsher het gebruik, dat in vier werksteeën de blazers bijna jle helft van hun loon moesten missen. In gewone werksteeën betaalde de blazer het loon aan „steller" en „aanvanger", doch in een zg. halve werksteê moest de blazer van het halve loon den „aanvanger" betalen, terwijl de firma van de andere helft den „steller" betaalde. Zoo kon de blazer soms jaren achtereen wer ken voor half loon. Geen wonder, dat sommige „stellers" liever geen „blazer" werden. Dit stuk „oud zeer" is thans verdwenen, nu er een flinke afdeeling van den Glas- en Aardebewerkersbond is op gericht. Het bestuur wendde zich tot den burgemeester om zijn invloed bij de firma te willen aanwenden om in plaats van om de 14 dagen, om de week het weekloon uit te betalen. Hieraan voldeed verleden week de firma. De nog jong vereenigde glasmakers hebben nu gezien, dat door een goede vakvereeniging, waar geen holle woorden en fratsen worden verkocht, iets voor de arbeiders ge daan kan worden. Geïmporteerde Heeklenburgsche vrijheid? Een ondeugend inzender, de heer J. C. van Noorden, Badhuisweg 8c Scheveningen, schrijft in de N. R. Ct. van 4 Juli j.l. „De duinen bij Scheveningen, jacht van Prins Hendrik der Nederlanden, worden tegenwoordig strenger bewaakt dan men in de meest feodale landen zou kunnen vreezen. Eenvoudige, vreedzame wandelaars, die zulk een groote vrije uitgestrektheid, niet omheind, beschouwen als openstaand voor het publiek, worden verbaliseerd, uit de duinen gejaagd bij het minste vertoog, en gebruta liseerd door de heeren veldwachters. Uit eigen ervaring weet ik, met hoe weinig tact, beleefdheid, matiging deze personen optreden. Zou Z. K. H., zoo vraag ik mij af, wènschen, dat zijne onderdanen, die met hem, vooral na zekere gebeur tenissen aan den Hoek van Holland, sympathiseeren, worden verbannen uit een groote strook lands, waar niets te bederven valt, alléén omdat Z. K. H. wellicht ééns per jaar daar jaagt, en, bovendien, wéét hij hoe de daar aangestelde menschen optreden, hoe verregaand onhebbelijk en onbeschoft? Een fraai land wordt zóó Nederland en zoo iets is zeker niet sympathie-wékkend." De inzender verzuimt in zijn schrijven de vraag te stellen, of die veldwachters zoo optreden op eigen gezag dan wel op lastgeving van hoogerhand. Daar het laatste het waarschijnlijkst is, vragen we ons af met welk recht zoodoende het leven van vele ontspanning-zoekenden wordt vergald om het jachtver maak voor enkele dagen per jaar van één persoon in den lande. In het Schied. Volksbl. vonden we een opgave van de stemmen-combinaties bij de jongste raadsverkiezing, in de districten II en III. De cyfers van II schijnen niet met zekerheid juist te noemen te zijnvoor de juistheid der cijfers in III wordt ingestaan. Het voornaamste deel geven we weer In District II waren vijf candidaten gesteld voor twee vacaturen, nu zijn er vjjftien mogelijkheden, n.l. men kan zijn stem uitbrengen op één candidaat alleen, en hiervan kan men vijf gevallen hebben, en men kan stemmen op twee, en hiervan zijn tien gevallen denk baar. Alle mogelijkheden hebben zich voorgedaan. Alleen op De Bruin zijn uitgebracht 44, op De Groot 10, op Van der Laan 400, op Ris 5 en op Snel 1. Op De Bruin met De Groot 153, met Van der Laan 12, met Ris 21, met Snel 22op De Groot met Van der Laan 44, met Ris 64, met Snel 158op Van der Laan met Ris 20met Snel 1op Ris met Snel 2. Over district III wordt vermeld Hier hadden we te doen met zeven candidaten, dingende naar drie open zetels. De rechtsche partijen hadden hier slechts twee candidaten gesteld, terwijl enkele vrij-liberalen de heeren Cool en Harwegen den Breems hadden gecandideerd, welke echter hadden verklaard geen benoeming te zullen aanvaarden De sociaal-democraten kwamen alleen uit met De Bruin, die ook naast de heeren Gouka en Koopmans stond op de candidatenlijst der vrjjzinnig-democraten. Hier waren 63 gevallen mogelijk, 7 dat men slechts één, 21 dat men twee, 35 dat men drie candidaten stemde.

De Moker | 1907 | | pagina 2