No. 29. ZATERDAG 14 September 1907. 7e Jaargang. >RGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken Yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Schiedamsche Bestuurdersbond. Naar de betooging Op voor het Kiesrecht! De aanstaande Kamerverkiezing. Uit de Plaatselijke Pers. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj v00ruitletaUn franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie en Administratie Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. Spreekuur voor de Redactie: 's Woensdagsavonds van^TYs-nur. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Cursus in de Nederiandsche taal. Den secretarissen der aangesloten vereenigingen wordt •ingend verzocht, uiterlijk Dinsdag de namen van de ielnemende leden aan het Dag. Best. v. d. S. B. B. te geven. Vergadering van deelnemers van den cursus op Vrij- ig 20 Sept. 's avonds half 9 in „Constantia". Het Bestuur S. B. B. Terwijl we dit neerschrijven, geeft de weersgesteld- eid der laatste dagen goeden moed voor a.s. Zondag, anneer weer duizenden uit den lande zullen optrekken aar Botterdam tot deelneming aan de groote Nationale stooging voor Algemeen Kiesrecht. Want ook dit is en gewichtige factor, waarvan 't algeheel slagen van e betooging voor 'n niet gering deel afhangt. En belooft de deelneming in 't algemeen groot te ijn, ook van hier zal ditmaal het aantal betoogers iet gering zijn. Behalve dat 'n 8-tal organisaties van ier hare afgevaardigden zenden, waarvan 5 met vaandel f banier, zullen vele leden daarvan en verdere belang- tellenden a.s. Zondag eveneens te Rotterdam aan wezig zijn. De betooging zal, zooals reeds is bekend gemaakt, laats hebben op het Schuttersveld, aan de Linker tottekade en zal aanvangen te 1 uur. Er zullen een 12-tal sprekers(sters) aldaar het woord ■oeren. Na afloop daarvan zal een optocht plaats hebben net muziek en ontplooide banieren. Tegen het opgezette plan van het PI. Com., om van lier over Overschie te voet naar het meetingsterrein ;e trekken, hebben velen bezwaar gemaakt, als zpnde jen te lange tocht. Het gaat slecht het iedereen naar den zin te maken De een wil zoo laat, de ander weer vroeger of later fertrekken, de een wil te voet, weer anderen per tram jf spoor. Zoo is het dan ook bijna steeds gegaan, dat van een gezameniyk optrekken van hier geen sprake was. Wjj hopen evenwel, dat het vaste reisplan, ontworpen door het plaatselijk comité en waarmee dit handelt, in overeenstemming met den wensch van het uitvoerend comité zal worden uitgevoerd, al behoeven we niet aan dit plan angstvallig vast te houden. Komt daarom allen Zondag ongeveer elf uur in „Constantia". j Daar kan nog wel eenig overleg gepleegd worden met welke gelegenheid wp gezamenlijk daarheen zullen trekken, want wij moeten nu gezamenlijk gaan. Mocht hot weêr ongunstig zijn dan zal het beslist de trein van 11.55 (stadstijd) zijn, waarmee we van hier zullen vertrekken. Allen op naar de Betooging! Het PI. Com. v. A. K. Die vrije beschikking over uw arbeidskracht, uw inkomsten en uw opleiding heeft de burgerij verkregen en houdt de burgerij, doordat zij u ongeveer ieder aan deel onthoudt in de samenstelling der wetten en het grootste deel uwer klasse buiten den invloed op de samenstelling der regeeringslichamen gesloten houdt. Maakt een eind aan dat onrecht, arbeiders! Sluit u krachtig en eensgezind aaneen! Betoogt in drommen van duizenden ook Zondag weer, dat gij het kiesrecht wilt enjeischtl Voor den wil uwer tienduizenden zal de burgerij' moeten zwichtenMaar zij zal dat niet, vóórdat uw wil krachtig genoeg zich heeft geopenbaard en uwe massa's sterk genoeg zjjn geworden om de burgerij in haar eigen belang tot toegeven te nopen. Op in duizenden daarom, vóór het kiesrecht, ter be tooging I Arbeiders, het is uw zaak waar het om gaat, het is om uw belang en uw recht, dat gij moet mede- betoogen i Arbeiders, aan 350.000 der uwen heeft de Neder- landsche burgerlijke wetgever het kiesrecht onthouden Over uw arbeidskracht wil het kapitalisme volledig beschikken. Daarom heeft zij u allen noodig, u zelf, uw vrouwen en uw kinderen. Door uw aller arbeids kracht maakt het kapit aal reuzen winstenvoor de kapitaal-bezitters. Over uw inkomsten wil het burgerlijke regeerings- stelsel graag beschikken. Door de indirecte belastingen haalt het een aardig deel van die inkomsten weer naar zich toe, zonder dat ge daarvan direct iets merkt. En door de directe belastingen doet het dat openlijk. Over uw opleiding en ontwikkeling beslist de bur gerlijke regeering, buiten u om en vraagt daarbij niet naar wat gij en uw kinderen noodig hebben maar alleen naar wat de kapitalistische maatschappij daarvan voor nut kan hebben. Duidelijk begint zich het slagveld af te perken! De strijdleuzen beginnen reeds duidelijk te klinken! Wie ooren heeft om te hoorei», die hoore! Van vrijzinnige zijde wordt met lijsten en anderszins I gewerkt voor den Schiedamschen oud-burgemeester Versteeg. Of dat met medeweten en goedvinden van den heer V. gebeurt, weten we r.iet, maar wel weten we, dat zeker clubje op echt anarchistische manier dat weer buiten de liberale organisatie om doet. Conservatief- liberalen en anarchisten hebben toch allemachtig veel van elkander weg. Teekenend is intusschen deze candidatuur. De heer Versteeg toch is zeer conservatief. Ondanks de lessen der provinciale Statenverkiezingen en der laatste Schiedamsche raadsverkiezingen komt men nu nog weer eens met een conservatief-liberale candidatuur voor den dag! Achterlijk en reactionair is ook het Schiedamsche kapitalisme, door jenever en bier extra afgestompt! Of de vooruitstrevend-liberalen om „tactische" redenen daarmee znllen meedoen, is nog niet bekend. Wij ver moeden evenwel, dat de meerderheid van „Schiedam" daarvoor wel te vinden zal zijn en haar democratische gezindheid, zoo dapper betoond bij de raadsverkiezing, nu weer begraven zal in een stuurlooze en domme beginselonvastheid. Het zou ons tegenvallen van deze burgerlijke democraten. Maar de burgerlijke democratie is nergens ooit rolvast geweest! We kunnen daar dus ook hier niet op rekenen! Mogelijk en waarschijnlijk is dus, dat de heer Versteeg de algemeene vrijzinnige candidaat zal worden. Aan kerkelijke zijde stormt het. De katholieken te Rotterdam zijn woedend op Jhr. de Geer, die door zijn krant niet weinig schuldig is aan den smadelijken val van den katholieken raadseandidaat, baron Sloet enz... En zij laten natuurlijk hun invloed te Schiedam gelden, om te voorkomen, dat Jhr. de Geer hier de candidaat der kerkelijken wordt. De anti-revolutionairen trachten daar als uitgehongerde Christenpolitiekers hun voordeel mee te doen en sturen aan op een anti-revolutionaire candidatuur. En behalve broeder Kuyper noemt men de namen van broeder von Briel Sasse, broeder van der Velden en broeder Dun uit Overschie, (den bekenden revolutionair, zie De Moker van een paar jaar terug.) De katholieken, die te Schiedam vrij talrijk zijn en in den laatsten tijd verbazend veel noten op hun zang hebben, zijn intusschen weinig in hun schik met dit geknoei buiten hen om. Ze zijn natuurlijk te veel be- heeroomd om wat aan te durven buiten heerooms goe l- keuring. Maar bij de stemming zal de verwoede katho liekenstemming wel aan den dag komen. Treurig is intusschen dit gestoethaspel van de christe lijke broederen. Een zuivere ren om de buit, een gulzig toehappen om de grootste beetjes, is dat. En dat krijg-je dan te slikken als het manna uit den broederhemel der christelijke politiek. Het is fraai! Conservatief geknoei aan vrijzinnige zijde! Strijd om den buit aan kerkelijke zijde! De vinder van liberale en christelijke beginselen daarbij wordt uitg^noodigd zich aan te melden aan ons bureau. De sociaal-democraten steken daartegen op nieuw gunstig af. Hun strijd voor de bevrijding der onder drukte, uitgebuite, arbeidersklasse zal ook nu weer met al het idealisme van hun geestdrift voor hun heerlijken arbeid worden gevoerd. Leve de sociaal-democratie Even Ivoor het klaarmaken van dit nummer vernamen wij, dat de beide partijafdeelingen Schiedam en - Vlaar dingen tot candidaat voor den Kamerzetel hebben aangewezen Dr. J. van Leeuwen. Nu met alle man aan het werk! Wat huisbezoek kan doen, weten we nu ook te Schiedam Begint zoo spoedig mogelijk daarmee. Allen aan den arbeid! Vóór de sociaal democratie tegen vrijzinnige en clericale kapitalisten onderdrukking Op ï\jn smalst. Het Schiedamsche Volksblad heeft over de installatie der nieuwe leden o.a. deze van innige Christelijke liefde en volkomen Christelijke be ginselpraktijk getuigende zinnen: De Bruin legde de eede niet af doch volstond met de belofteD. Blijkbaar is dit nieuwe lid dus godloochenaar. Wanneer er onder de aanhangers der Chr. partijen nog mochten z\jn die hem ge stemd hebben, dan mogen zij zich nu wel eens afvragenWas het wel goed in 't bestuur onzer gemeente iemand te kiezen die 't bestaan van God ontkent en dus van Zijn zegen niets verwacht? Bij de benoeming der vaste raadscommissiën werd de Bruin gekozen [blijkens de getallen met een aantal „christelijke" stemmen; Red. Moker] in de commissie voor de gemeentewerken, een der drukste commissies. Wij juichen deze benoeming toe. Geen beter middel om op de hoogte te komen van de finesses van 't gemeentebestuur door 't zitting hebben in zulke commissies. Vermoedelijk zal de Bruin nu wel spoedig tot de ontdekking komen dat zyn ver kiezingpraatjes lo. dat de raad verschillende stadsgedeelten niet wilde bestraten(de Br. heeft dit nooit beweerd, Red. Moker). 2o. dat het water uit de waterleiding moedwillig door den raad slecht werd gehouden(de Br. heeft dit nooit beweerd, Red. Moker). 3o. dat het gas met opzet duur werd gehouden (dit is zeer onnauwkeurig weergegeven, Red. Moker). 4o. dat de belastingen opzettelijk (dit woord is ODjuist, Red. Mokerdrukkend zijn gemaakt voor den minderen man 5o. dat onze raad een achteruitstrevende ver gadering van christelijke dompers is (leesin meerderheid, Red. Moker), leugens zijn geweest. De onnauwkeurigheden onzer „Christelijke" zuster hebben wij al aangegeven. Ze vormen den hoofdschotel van dit stukje farizéïstische polemiekwij benijden onze van christelijke woorden overvloeiende zuster daarom niet. Maar wat te denken van die smalle bestrijding in de eerste aangehaalde alinea? Zou dit Christelijke blaadje nu heusch niet weten, wat de beteekenis van een belofte is inplaats van een eed? Weet dit zich Christelijk noemend krantje bijv. niet, dat bjj het laatste debat over eed of belofte in de Tweede Kamer o.a. Jhr. de Savornin Lohrnan zich een tegenstander van den eed voor ambtenaren verklaarde? Was Jhr. de Savornin Lohman toen ook een Godloochenaar? Mocht het Volksblad zich die Kamerdebatten niet herinneren, dan zullen wij zijn geheugen nog wel eens opfrisschen. Het heeft er evenwel veel van, of de eigengerechtig- MOKER t Ut

De Moker | 1907 | | pagina 1