Ditjes en Datjes. De Bond van Miliciens enz.en de .jl Verkiezing. j Zo mocraat is, die ook al weer van een grondige hervorming der Maatschappij niet gediend kan zijn. STEMT OP GEEN KERKELIJKE, DIE STRIJDT ONDER VALSCHE LEUZEN. De Vrijzinnige Candidaat. De heer Versteeg is ongetwijfeld een zeer achtens waardig man. Als burgemeester van Schiedam heeft hij bewezen wel geen krachtig maar een sympathiek man te zijn, die naar zijn beste krachten getracht heeft te voorkomen dat de Schiedamsche rommel heelemaal zou vervallen. Maar het is ons niet mogelijk geweest, uit den langen tijd van zijn burgemeesterschap één sprekend feit op te diepen waaruit kan blijken, dat hij ook maar eenigszins democratisch is aangelegd. Integendeel, wie herinnert zich niet, dat juist onder den heer Versteeg een regent als de heer Visser onbeperkt kon heerschen En wat kwam bij den heer Versteeg meer op den voor grond dan zijn angst dat het „gezag" lijden zou? Nog maals, wij kunnen ons hoegenaamd niets herinneren, dat aan het bestuur of aan den persoon van den heer Ver steeg ook maar een klein cachet van demokratie gaf. Nu willen wij hiermee niet zeggen, dat de heer Ver steeg zich in de politiek had moeten werpen. Integen deel, wij begrijpen en billijken de opvatting, dat een burgemeester zich van openlijke deelneming aan het openbare staatkundige leven moet onthouden. Maar een burgemeester heeft in Nederland in zijn ge meente een buitengewoon grooten invloed en een zeer groote macht. En de aanwending van dien invloed en die macht kan in conservatieven en in democratischen geest geschieden. Een voorbeeld. De gemeentewerklieden en in 't alge meen de gemeente-ambtenaren kunnen op conservatieve wijze zonder méér behandeld worden als ondergeschikten, die zonder meer te gehoorzamen hebben. En zij kunnen op democratische wijze in de regeling van hun arbeid, hun loon en hun verdere belangen gekend en erkend worden. Van dit laatste nu was onder den heer Versteeg geen sprake. Niet alleen de gemeentewerklieden maar ook bijv. de. onderwijzers weten daarvan mee te spreken. Op grond nu van het op-en-top conservatieve karakter van het bestuur van den heer Versteeg, en op grond van wat algemeen over zijn staatkundige denkbeelden bekend is, kunnen wij den heer Versteeg als een ach tenswaardig man maar ook als een beslist conservatief beschouwen. Bovendien heeft zijn bestuur ook bewezen, dat hij geen krachtig man is. En onze tijd eischt krachtige en beslist democratische mannen in het bestuur, bekwaam en van zins om onze wetgeving in beslist democratische richting krachtig voort te stuwen. Van den heer Versteeg kan men een werke lijk flink optreden in die richting niet verwachten. Daarom is ook hij voor ons een beslist onaannemelijke candidaat. STEMT OP GEEN VRIJZINNIGE, DIE DIENT HET CONSERVATISME. De Sociaal-Democratische Candidaat. Onzen eigen candidaat ophemelen komt niet in ons op. Wij stellen alleen dit vast, dat van Leeuwen met hart en ziel werkt voor de groote zaak der arbeiders, dat hij een overtuigd en hardwerkend sociaal-democraat is. Dat wil dit zeggen dat hij dus mee zal werken aan de verwezenlijking van het program der S. D. A. P., dat één doorloopend plan ter vrijmaking, opheffing en ont wikkeling der arbeidersklasse is. Uit dat strijdprogram willen wij hier nog eens eenige voorname punten overnemen Punt 1. „Invoering van algemeen direct enkelvoudig kiesrecht voor mannen en vrouwen, die hun 20e jaar hebben bereikt, met geheime stemming. Afschaffing der Eerste Kamer. Rechtstreeksche wetgeving door het volk. Uitgebreide zelfregeering der gemeenten." Dit punt 1 eischt dus de meest volledige democratie in het bestuur van staat en gemeente. Punt 4. „Verplicht lager onderwijs tot het 14e jaar. Verplicht voortgezet onderwijs tot het 18e jaar. Al- gemeene invoering van ambachtsonderwijs. Kostelooze openstelling van alle inrichtingen van openbaar onder wijs met gratis verstrekken der leermiddelen, en zoo noodig, van verpleging der leerlingen." Vollediger eisch van ontwikkeling der arbeiderskin deren, die nu van eenigszins volledig onderwijs volkomen verstoken zijn, is niet denkbaar. Vergelijkt men dat met Dr. Kuvpers hooghartige achteruitzetting der ar beiders, wien volgens hem geen verder onderwijs en geen verdere ontwikkeling toekomt dan het lager onder wijs, dat hen „afhankelijk" laat blijven, dan voelt men de waarde van den soc. dem. eisch. Punt 6. „Afschaffing van het militaire stelsel, in voering van algemeene weerplicht, inplaats van het staande leger. Beslissing van internationale geschillen langs scheidsrechterlijken weg." Ook hier weer de democratische eisch van gelijkheid voor allen en van afschaffing van de tegenwoordige leger- inrichting, die van het leger een instrument voor de regeerende klasse heeft gemaakt. Punt 8. „Sterk opklimmende belasting op de inkom sten, het vermogen en de erfenissen, met vrijstelling van lagere inkomsten en vermogens. Invoering van het staatserfrecht. Afschaffing van alle belastingen op de noodzakelijke volksbehoeften." Dat wil dus zeggen, dat de soc. dem. een eind willen maken aan de onbillijke drukkende belasting van den kleinen man en aan de even onbillijke sparing van het vermogen der rijken. Juist het omgekeerde moet er komen de kleine man met zijn kleine inkomen moet in 't geheel niet of slechts zeer weinig worden belast en naarmate het inkomen grooter wordt moet ook de belastingdruk stijgen. Punt 12. „Een arbeiderswetgeving, omvattende alle arbeiders, mannen en vrouwen en allen arbeid, zoowel in de groot-, klein- en huisindustrie als in landbouw en veeteelt. Invoering van een achturigen arbeidsdag. Verbod van loonkorting door boeten, gedwongen win kelnering enz. Regeling van den vrouwenarbeid op den voet van gelijkheid van loon bij gelijken arbeid en in verband met de lichamelijke gezondheid. Verbod van den arbeid van kinderen beneden 14 jaar. Uit breiding van de arbeidsinspectie en benoeming der in specteurs en inspectrices door de arbeiders en arbeid sters. Invoering van Bureaux van Arbeidstatistiek en van Kamers van Arbeid, met toekenning van bindende kracht van haar besluiten. Verzekering van arbeiders tegen ziekte en ongelukken, pensioneering der werk lieden op kosten van den Staat en onder controle van belanghebbenden. Verantwoordelijkheid der werkgevers voor alle ongelukken, den arbeider in dienst overkomen. Zorg der gemeenschap voor werklooze arbeiders, voor weezen en halve weezen." Een vrij nauwkeurige ontleding van de eischen eener arbeidswetgeving in het belang der arbeiders geeft dit 12e programpunt. De soc. dem. gaan daarbij uit van de opvatting, dat de arbeidersklasse, eerst door de zorgeloosheid en de belangenpolitiek der burgerij in een toestand van afhankelijkheid en ellende gebracht, nü door de zorgen der gemeenschap weer uit dien toestand moet worden bevrijd. Dat is zoowel in het belang der arbeiders als in dat van de gansche gemeenschap. Wij meenen, dat het een onafwijsbare plicht van de staat is, zoo spoedig mogelijk het onrecht te herstellen dat de burgerij aan een groot deel der bevolking, ook van Nederland, heeft begaan. In den praktischen arbeid, in de vakvereenigingen, in de gemeenteraden en in de Tweede Kamer zijn de sociaal-democraten steeds, trouw aan hun program, de voorvechters geweest van de arbeidersklasse. De ver sterking der sociaal-democratie in de besturen van Staat en gemeente is steeds den arbeiders ten goede ge komen. Daarom is het in het werkelijke belang van alle arbeiders, dat de macht der sociaal-democratie in die besturen steeds grooter wordt en die van hun vijanden steeds kleiner. Daarom moet ook nu weer de sociaal democraat gestemd door ieder helderdenkend arbeider en door ieder strijder voor de vrijmaking der arbei dersklasse. STEUNT DE ARBEIDERSZAAK EN STEMT OP VAN LEEUWEN. Hoog en laag. Aan welke zijde staan de liberale heeren met hun sympathieën, aan die der hoogere, of die der lagere ambtenaren In Rotterdam werd zonder tegenwerpingen, (behalve van Spiekman) spontaanhet salaris van den Burgemeester van t 8000 op f 12000 gebracht, terwijl de onderwijzers na herhaalde actie nog hun vermeerdering moeten krijgen. Hoe is het met die sympathieën gesteld bij liberaal- democratische heeren Aan de Bode, orgaan van den Bond van Ned. Ond. ontleenen we het volgende Een Jlinke salarisverhoging. Voor deze keer kunnen wij eens melding maken van een salarisverhooging met f 500.die door den Minister wordt voorgesteld. Wij hopen, dat nu de mopperaars, die altijd klagen over te gering salaris, eindelijk voor goed zwijgen zullen. Niet minder dan 29 mannen, allen bij 't lager onderwijs werkzaam, zullen van de voorgestelde verhooging profi teren en wel, zooals gezegd, ieder f 500. Het zijn nu wel niet bepaald klasse-onderwijzers het zijn n.l. de Distriktschoolopzieners en de Inspekteurs maar 't is toch een goed begin. De onnoozele 3 a f 4000, die deze mannen tot dusver verdienden, maakten dan ook een al te schamel figuur bij de onderwijzerstraktementen. Wordt het geen tijd, dat de lagere ambtenaren eens beter hun belangen gaan begrijpen? En mannen afvaar digen, van wie ze zeker zijn, dat de sympathie aan hun zijde is Welaan 1 Dan gestemd op Dr. J. van Leeuwen. M. STEMT NIET OP DE KERKELIJKE OF VRIJ- ZINNIGE BESCHERMERS DER GEGOEDEN Niet burgerlijk maar soc.-dem. gestemd Heeft de vorige afgevaardigde van Schiedam, Graaf van Limburg Stirum, behalve het uitbrengen van zijn stem als dat noodig was, en het houden telkenjare van zijn koffie-speech, voor 't overige in de Tweede Kamer al heel weinig verdienstelijks verricht, déze verdienste heeft hij alvastdoor zijn heengaan u, arbeiders 1 in de gelegenheid te stellen, een plaatsvervanger voor hem ter Tweede Kamer te zenden, die beter in staat is voor uw belangen te pleiten dan hij dat kon. Of ge daarvoor Jonkheer de Geer hebben moet - het lie Laat staan, dat hij het ernstig wilde, me dunkt, dat; onders van zijn vorige lezing alhier wel den indruk zult mei leden, genomen en bewaard hebben, dat, waar zijn lezen wonen zoo slecht wasvan pleiten toch zeker wel geen spra\ noodig zal kunnen zijn. eenigii sommi De heer Versteeg heeft voor deze gelegenheid vd Gen klaard bij een stemming over Algemeen Kiesrecht vól nemen Alg. Kiesr. te zullen stemmen, maar zal hij meer kui voorbe nen doen dan dat Zal hij op dat recht, dat nog zot wel d velen uwer kameraden onthouden wordt, kunnen aai schaal dringen, met klem Zal hij met vrucht kunnen verdedig» maar uw rechtmatigste eisch Neen, dat kan hij nüi zullen Omdat hij voor dien eisch niet voelt, wat wij Sociad succes Democraten daarvoor voelen 1 Niet voelt, wat onze cai|. gedaar didaat Van Leeuwen daarvoor voelt 1 Het is een belofte 1 Gedaan slechts om zijn candid tuur aannemelijker te maken voor de Vrijz.-Democratei iedere die dóór die candidatuur voor de zooveelste maal hij hoeger democratie verloochenen 1 teeken Een Sociaal-Democraat verloochent de democratj eenigii nimmer 1 Christelijke en Katholieke arbeiders 1 Men heeft candidaten voorgezet te stemmen, waarom Omd ze democratisch zijn Neen. Alleen omdat ze kerkelijk zijn 1 Zijt ge nog niet tot nadenken gekomen Hebt nóg niet begrepen, dat ge onverschillig of ge behoo tot kerk A, of kerk B, of ge orthodox zijt, of moder of ge katholiek zijt, of „paganist", dat ge zijt arbeider, blijftarbeider, hebt dus de belangen vi den arbeider Zullen uw schoenen goedkooper worden, zal uw kit minder eten behoeven, zal uw vrouw minder ziek zijl zal uw oude dag u minder zorg baren, als ge katholii zijt of orthodox of modern of als ge tot kerk of kerk B behoort Neen, nietwaar Dat is voor alle arbeiders gelijk Behoeften en nooden vragen naar geen godsdienstVoi behoeften en nooden zijt ge de arbeider Daarom rust op u de plicht af te vaardigen den ma; die voelt, die strijden zal vóór den arbeiderdj strijden zal voor betere levensvoorwaarden voor die mee wil helpen het mooie werk te louteren maatschappij en weg te nemen er de tegenstelling va bittere ellende hier en overgroote weelde daar, v; zwoegend slaven ter eener zij, van vadsig rusten ti andere 1 die waarborgen wil in wetten dezelfde rechte aan arm, als tijk 1 die u wil geven na 't welbestede leve een zonnigen ouden dag van welverdiende rustv geven verlichting aan de armoe en grootst mogelijk welvaart allen 1 Zonder stoffelijke welvaart geen tevredenheid 1 Zonder tevredenheid geen warm godsdienstig leven Brengt daarom uw stem uit op den candidaat, werken wil, die pleiten wil, die pleiten kan den arbeider Kiest Van Leeuwen 1 met I loonen nen n toe ei Vereei Wei een si vloed dig w: betere die-kw van „1 den R snede w bi te m bi STEMT ALLEEN OP DEN VOORVECHTEI VOOR DE VRIJMAKING DER ARBEIDERS STEMT OP DEN SOCIAAL=DEMOCRAAJ U Coö verzoe van di zal pla C dat wi Zondag 1.1. vergaderden te Vlaardingen de afdeelingeiover d Vlaardingen en Schiedam v. d. Landelijken Bond v. Mil -arbeidc oud-Mil., Reservisten en L. W. mannen, met het doe die vc de ingekomen antwoorden der vijf candidaten voor c (Jamme a.s. 2e Kamerverkiezing te behandelen. Hiervan waren er drie ingekomen, n.l. van den hee De Geer, wat allesbehalve bemoedigend was, aangezie hij geheel tegen de eischen is, door onzen bond gesteli Geen wonder 1 Een van den heer Versteeg, dat hij ons in deze gee beslist antwoord kon geven, aangezien hij in die zake niet thuis was, maar dat hij wel voor Algemeen Kies recht is 1! 1 1 En een van den heer v. Leeuwen, dat hij vóór all eischen is, door onzen bond gesteld. Zoodat in beginsi is besloten de candidatuur van Dr. van Leeuwen t steunen. Dus gij [allen, Militieplichtige Kiezers, steun hen die ons steunen, opdat ook uw belangen als Militie plichtigen behartigd worden 1 1 1 „Kunst aan het Volk". De vereeniging „Kuns aan het Volk" hield de vorige week Donderdag haa le jaarvergadering. Uit de uitgebrachte verslagen bleek dat het aantal leden ongeveer 550 bedraagt en dat d( vereeniging het seizoen ingaat met een kas van ongevee f 75.Als voorzitter werd herkozen Dr. J. van Leeuwei en als le secr. G. W. Snel, terwijl in de pbats vai den penningmeester van Wagtendonk, die niet herkozei wilde worden, benoemd werd P. de Ruiter. Tot verder; bestuursleden werden gekozen de aftredende leden Hoek v. d. Hoeven, v. Wijngaarden en Boender, en voorts dt heeren Koopmans en Nieswaag. Naar wij vernemen i de heer Koopmans 2e voorzitter geworden en de heei Nieswaag 2e secretaris. Wat het ledenaantal betreft, daarover kan niet klaagd worden, vooral niet indien men de beperktt ruimte van de grootste zaal te Schiedam in aanmerkin neemt. Toch wekken wij krachtig op tot aangifte voor waren, partijg ontwik ons d partijg jaar, 2 zijn ir Zondaj Stet en S. Wij genoot opfokc ontwik werpei zijn. E willen Raa> Afw notulei werdei Ven den h Afd. 5 B. en „hetze te ken der al te mal van e van e hi di ai VI bi tr Wij W. ei met d; nieuw schen door gevolg vol schaffi dat zi_ zouder in onz Wij voorbij roerloc

De Moker | 1907 | | pagina 2