Uit den Gemeenteraad. Vlaardingsche IJzerkoekjes. C. El) R! AT t? dat me en pra het lidmaatschap bij een der bestuursleden. En bovenal ondersteunen wij de opwekking van het bestuur tot de leden, om trouw alle uitvoeringen der Vereeniging bij te wonen. Dat is noodig om geldelijke redenen. En dat is noodig om de kracht en de onmisbaarheid dezer Ver eeniging te bewijzen, wat nog noodig schijnt te zijn in sommige kringen, vel Genoegen deed het ons van de bestuurstafel te ver- vö nemen, dat met ijver en ambitie gewerkt wordt aan de ku voorbereiding van een aantal mooie uitvoeringen, die zo wel door de geringe geldmiddelen niet op zoo groote aa schaal zullen kunnen worden ingericht als gehoopt was digi maar toch in ieder geval geen halve kunst of knoeiboel nie zullen brengen. Wij wenschen het bestuur van harte cia; succes met zijn werk. Er wordt te Schiedam noode iets ca. gedaan voor den arbeider. Niet alleen laat men hem met het kleinst-mogelijke loon naar huis gaan, met loonen lager dan elders, maar men onthoudt hem ook iedere gelegenheid voor verdere ontwikkeling. Er wordt hi hoegenaamd niets daarvoor te Schiedam van eenige be- teekenis en op behoorlijke schaal gedaan. Dat de ver eeniging Kunst aan het Volk" zich er nu voorgespan nen heeft, daarin verandering te brengen, juichen wij toe en wij zullen er het onze toe bijdragen om deze Vereeniging daarin te doen slagen. Werd voor eenige maanden door den Gemeenteraad een subsidie geweigerd aan K. a. h. V., toen onder in vloed van het naderende Oranjefeest gemeentegeld noo dig was voor dat feest, nu zal de Gemeenteraad in een betere stemming en gunstiger omstandigheden die subsi- die-kweste op nieuw kunnen behandelen. Het Dag. Best. van „Kunst aan het Volk" heeft zich n.l. op nieuw tot den Raad gewend met een adres, waaruit wij deze zin snede lichten[adressanten geven te kennen,] „dat het naar hun meeniqg in het belang der ge- heele gemeente is, dat het doel van hun Vereeniging wordt bereikt, om, door goede kunst binnen het bereik vooral van de me schen met kleine inkomsten te brengen, de daarvan thans uitgeslotenen het ge not daarvan te verschaffen en den louterenden en verheffenden invloed ervan te doen ondervinden, „dat een eenigszins ruimer toepassing van de mid delen tot bereiking van dat doel alleen mogelijk is bij groote inkomsten, „redenen waarom zij, lettende op uw besluit van den 28 Dec. 1906 om „subsidie te verleenen aan vereenigingen tot veredeling van volksvermaken," Uwen Raad dringend verzoeken, op de Gemeente- begrooting voor het volgende jaar een post uit te trekken ter subsidieering hunner vereeniging." Wij zijn nieuwsgierig naar het prae-advies van B. en W. en r.aar de beslissing van den Raad. Zal opnieuw elijli met dit ontwikkelingsbelang worden gespot f Zal men op nieuw weigeren een Vereeniging te steunen, die de men- schen met kleine inkomsten het genot en de veredeling door werkelijke kunst wil brengen, iets wat zij zelf ten gevolge van hun kleine inkomsten zich niet kunnen ver vol schaffen Of zal men onder onze vroede vaderen inzien, dat zij zich door een dergelijk besluit opnieuw vijandig zouden stellen tegenover de groote klasse van misdeelden in onze gemeente, de proletariërs met petten en hoeden Wij wachten rustig het besluit af. De tijd is gelukkig voorbij, dat de massa's buiten de regeeringslichamen roerloos en overschillig zijn. Coöperatief Ziekenfonds „Voorzorg". Men verzoekt ons mede te deelen dat de ledenvergadering van 'dit fonds niet op 3 Oct. maar op Maandag 7 October zal plaats hebben. dj „De Zaaier". Wij ontvingen onderstaand stukje, dat wij gaarne plaatsen „Zondag 29 Sept. sprak S. Frank van Rotterdam ige lover doel en standpunt van „De Zaaier" (bond van jonge Mil arbeiders(sters) in Nederland), 't Was een mooie rede, doe die voor ons als jonge arbeiders goed was na te gaan. Jammer was het dat er maar vijf jeugdige arbeiders waren, een schande voor Schiedam, maar vooral voor partijgenooten en geestverwanten. Onze tegenstanders ontwikkelen zich in jongelingsvereenigingen, wij moeten ons daartegen sterk en krachtig maken. Laat ieder partijgenoot of geestverwant die jongens heeft van 1518 jaar, Zaterdag 5 October om kwart over acht aanwezig zijn in „Constantia". Dan zal het groot verzuim van Zondag hersteld kunnen worden. Steunt „De Zaaier", als latere steun voor Vakvereeniging en S. D. A. P* Een Jonge Arbeider. Wij dringen krachtig op de medewerking van partij genooten en geestverwanten aan. De „Zaaier" is geen opfokclub van sociaal-democraten, maar een club voor ontwikkeling der jonge arbeiders, vooral in die onder werpen, die voor een arbeider van het allerhoogste belang zijn. Daar moet toch iedere S. D. A. P.er het zijne aan willen doen .did ■ate :rat :ft md ot hoo der zijl VI kilj Zijl lolif k Voi ma d >r i :n i I Vi v; n ti ;htf leve v ven d r d hei :zie teli gee ike Cies all insi n t eur. litie uns haa eek t dl vee wei vai jzei deri oek s dt n ïeei Raadszitting van 1 October. AfwezigDe heeren Ris en von Brielle Sasse. De notulen van de vergadering van 20 Aug. en 3 Sept. jl. werden goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken gingen fluks onder den hamer van den voorzitter door. Het adres van de Afd. Schiedam van den Bond van Ned. Ond. werd naar B. en W. verwezen om advies. Het verzoek behelsde „hetzelfde aantal periodieke verhoogingen", dus 8, toe te kennen aan de onderwijzers en onderwijzeressen zon der als aan die met hoofdacte, en daardoor een eind te maken aan den onbillijken toestand, dat het maximum van een onderwijzer zonder hoofdakte f 800.en dat van een onderwijzer met hoofdacte f 1150 bedraagt. Dit adres was begeleid door een uitvoerige Memorie van Toelichting. Evenzoo ging het met het adres van de Afd. Schiedam van den Ned. Schildersgezellenbond. In dit adres wordt gevraagd een bepaling in 't leven te roepen, tot verbod van het gebruiken van loodwithoudende verven. We hopen dat het advies niet lang op zich laat wach ten. Dit vraagstuk is op 't oogenblik zeer actief in Nederland. Het adres van „Kunst aan 't Volk" ging denzelfden weg op. Ingekomen was verder van H. Becherer, A. Don, A. J. Pontier, exploit d.d. 1 Oct., waarbij de gemeente wordt gedagvaard om op Dinsdag 8 Oct. a.s. te ver schijnen voor het Kantongerecht alhier, inzake de beta ling van f 100 voor verrichte arbitrage. B. en W. vroegen vergunning aan den Raad om zich in rechten te verte genwoordigen. Dirkzwager meende dat het beter was te betalen. Hij vreesde dat de kosten nog hooger zouden loopen. De heer van Westendorp zegt dat er spoedig een besluit genomen moest worden, daar B.. en W. de volgende week al voor het kantongerecht moesten ver schijnen. De vergadering kon niet op haar besluit terug komen, daar de nieuwe leden niet op de hoogte waren. Bij het begin der afhandeling der agenda, sprak de voorzitter den wensch uit, dat de discussies niet te lang gerekt zouden worden, daar er heel wat af te handelen was en de voorzitter mededeelingen had te doen, die zeer urgent waren. Het gegons van een geheime zitting suisde ons al in de ooren. Na de ingekomen stukken kwam nu de eigenlijke agenda aan de beurt. Punt I. Benoemd werd voor onderwijzeres in de nuttige handwerken mej. M. Oranje. Bij de benoeming van personeel herhalingschool voor jongens (hoofd de heer v. Bochoven) vroeg Koopmans, of het niet wenschelijk zou wezen, om de lessen te splitsen, en dezen te brengen op 4 uur per week. Dan meende hij, konden er meer onderwijzers van deze bij verdienste profiteeren, en er kwamen meerdere leerkrach ten disponibel. Verder meende hij dat het wenschelijk was, dat er een oproeping gedaan werd voor onderwij zer. Bovendien bevreemde het hem dat nu pas de be noeming moest plaats hebben, terwijl de benoemde reeds dien dag (op 1 October) in dienst moest wezen. Hon- nerlage Grete, wethouder van onderwijs gaf toe dat de benoeming wel wat te laat geschiedde, maar deze ver gadering had feitelijk eenige dagen vroeger plaats moeten hebben. Wat de kwestie betreft het oproepen van solli citanten, dit heeft verleden jaar plaats gehad, doch geen één sollicitatie kwam in. Verder stuitte men nog op sommige practische bezwaren. Na eenige benoemingen kwam aan de orde punt 8 Voorstel van B. en W. tot vaststelling van den werk kring van de commissie van Administratie der private bezittingen. Dit voorstel gaf aanleiding tot uitgebreide discussie. De Groot noemde het voorstel zoo als het daar lag niet in orde. Hij meende dat er zich licht onaangenaam heden konden voordoen tusschen deze commissie en de commissie voor gemeentewerken. Verder meende hij dat er een commissie van 3 personen gekozen werd, omdat de werkzaamheden der raadsleden zich toch al zoo uit breiden, en het werken met 3 leden, wèl zoo gemakke lijk is als met 5. Hij achtte het wenschelijker dat het werk dezer geheele commissie opgedragen werd aan de commissie van gemeentewerken. De Voorzitter was niet bang, dat er onaangenaamhe den uit deze commissie zou voortvloeiën. De commissie zal behoorlijk haar werk afgebakend krijgen. Het amendement de Groot om de commissie uit 3 inplaats van 5 leden te doen bestaan, werd verworpen, met 4 stemmen voor. Bij art. 4 stelde de Bruin voor om het Huishoudelijk Reglement te doen goedkeuren door den Raad. Het artikel luidde dat de Raad het ter inzage kreeg. Het voorstel de Bruin werd echter verworpen. Ik begrijp niet dat de Raad daar niet aan wilde. Nu verliest zij veel van haar invloed op deze commissie. Want als naar het oordeel van de raadsleden het H. R. niet deugt, mag zij er lekker afblijven. Na nog eenige discussies en stemmingen werd ten slotte de geheele verordening aangenomen met op 2 na algemeene stemmen, de Groot en Gouka stemden tegen. Tot leden dezer commissie werden nu gekozen, de heeren Bender, Gouka, Van der Laan en Nolet. Ik ben ben benieuwd, hoe de heer Gouka zal denken over de regeling der werkzaamheden als commissielid, daar hij als raadslid een sterke tegenstander van de regeling was, die door B. en W. voorgesteld is. Voor dat men verder de agenda behandelde, werd overgegaan tot een geheime zitting. De Voorzitter had mededeelingen te doen, waarbij hij graag den geheelen raad voltallig had. De openbare zitting werd daarom verdaagd tot 's avonds 8 uur. 's Avonds waren er 4 leden minder dan 's middags, 3 van rechts en 1 van links. Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging der tarieven voor de drinkwaterleiding, stelde de Bruin voor dit voorstel aan te houden tot de behandeling der begrooting. Hij vindt de tariefregeling voor de levering van het drinkwater meer dan ergerlijk. De gemeente maakte van de drinkwaterleiding gewoonweg een melkkoe. De Bruin wenschte bij de behandeling der begrooting een voorstel te doen, dat er toe leiden kan met deze gewoonte van indirecte belastingheffing te breken. Hij kreeg zijn zin. Het voorstel van B. en W. werd aan gehouden. Bij het laatste punt der agenda ontspon zich een zeer uitgebreide discussie. Het punt betrof de vaststelling eener verordening, regelende het winstaandeel van het personeel der gasfabriek en drinkwaterleiding. De direkteur dezer inrichtingen krijgt 8 pCt. der winst in handenvoor het personeel zou 17 pCt. wor den uitgetrokken, maar men wenschte het slechts 4 pCt. van het grondloon uit te keeren en van het restant een fonds te stichten tot hulp voor het personeel in kwade dagen. De Bruin ging er sterk tegen in. De geheele verordening noemde hij een fout. Men moest den prikkel welke het toekennen van een aandeel in de winst aan het personeel op een gunstige exploitatie der bedrijven had, noch wegnemen noch verminderen. Met hetzelfde recht, waarop het aan den direkteur werd uitbetaald, kwam het ook aan het personeel toe. Verschillende leden voerden het woord. De heer Honnerlage Grete lichtte toe, waarvoor het fonds zou dienen. Het was voor eventueele kwade dagen. Ze bleken vol zorg te zijn voor de kwade dagen der werklieden. Gelukkig! De Bruin wilde er evenwel niet aan. Hij stelde voor, om de geheele verordening terug te zenden aan de commissie, en voorts te bepalen dat het personeels-aandeel direkt zal worden uitgekeerd. Het voorstel kwam echter niet in behandeling. Het werd alleen ondersteund door Koopmans. Bij het behandelen der artikelen dezer verordening kwam de Bruin er ten sterkste tegen op, dat de direk teur, die niets met het fonds te maken had, toch in het bestuur er van de eerste viool zou spelen. Hij wenschte een onpartijdigen voorzitter. Maar al kreeg hij hier zelfs den steun van den heer van der Schalk, toch werd zijn voorstel verworpen. De Bruin alleen stemde tegen de geheele verordening. Bij het eind der vergadering stelde de Bruin aan B. en W. nog de vraag hoe het met de schoolruimte stond. Hij had van een geval gehoord, dat een kind ruim zes maanden op plaatsing wachtte. Honnerlage Grete (W.) verklaarde dat de laagste klasse van alle scholen geheel gevuld waren en er werkelijk kinderen op plaatsing wachten. De Bruin vroeg wat B. en W. dan wel van plan waren te doen om in de behoefte te voorzien. Hij acht het zeer gewenscht dat B. en W. met voorstellen bij den Raad komen. De Wethouder deed de toezegging, te letten op de woorden van de Bruin. Hiermede was de vergadering afgeloopen en konden wij naar bed toe. D. Vlaardingsche Liberalen en de Candidatuur van den heer Versteeg. Op de gecombineerde bestuurs vergadering van Vrijzinnige Kiesvereenigingen in 't kies district Schiedam, was ook de kiesvereeniging „Vlaar- dingen" tegenwoordig. Het bestuur van „Vlaardingen" moest van den voor zitter der vergadering vernemen, dat de heer De Groot zeer beslist geweigerd had, een candidatuur te aan vaarden. Vlaardingen had hem lieverweet je En nu ja, vervolgde de voorzitter, 't is toch al zoo'n twijfelachtig district, je vindt zoo gemakkelijk maar geen geschikten candidaat en de heer Versteeg is toch een zeer fatsoenlijk man, waar men wel mee voor den dag kan komen. Daar kwam bij dat de heer Versteeg zoo slecht be handeld was bij de Statenverkiezingen verder hij had toch ook bevredigend geantwoord op de vragen omtrent het algemeen kiesrecht, 't Is wel geen politiek figuur, maar zoo als wij reeds zeiden, 't is een fatsoenlijk man, waar je wel mee voor den dag kan komen. En 't bestuur van „Vlaardingen" besloot den heer Versteeg te steunen. Men ziet, 't is met „Vlaardingen" precies als met de heele liberale partijof om met Professor Treub te spreken 't is een oude tante, je kunt ze aaien zooveel als je wilt, de fut is er uit, ze komt er niet meer in. In 't kort, het is een faillieten boel. En de Jonge Liberalen, die hebben voor deze can- didaatstelling niet eens een vergadering gehouden. Die vereeniging is n.l. opgericht, om het krakend Liberalisme wat nieuwt bloed in te blazenzal zij nu den aartsconservatief Versteeg steunen Of zal zij zich hiervoor schamen Intusschen schijnt het onder de vrijzinnigen, ook al geen koek en ei te zijn, wij kunnen dan ook mededee- len dat er ernstige pogingen worden aangewend, om een Vrijzinnig Democratische kiesvereeniging op te richten. De candidaatstelling van den heer Versteeg zal daar dan ook niet weinig aan hebben bijgedragen. Ons, soci aal-democraten, de taak de arbeiders er op te wijzen, dat hoe men zich ook voordoet, 't zij als concervatief liberaal, of als vrijzinnig democraat, en 't dito met het merk christelijk 't allen vijanden der arbeidende klas sen zijn. Zij doen alleen vooruitstrevend om de sociaal-demo craten de wind uit de zeilen te nemen. Zoo ook met den heer Versteeg. Deze liefdesverkla ring van hem voor het algemeen kiesrecht herinnert aan de legende van Koning Willem II, die verklaarde in een nacht, van conservatief, liberaal te zijn geworden. Zoo bekeerde ook de heer Versteeg in één nacht van con cervatief tot voorstander van Algmeen Kiesrecht. Dit geschiedde, het zij hier nadrukkelijk gezegd, onder den drang der Sociaal-Democratie Op den tand gevoeld. Zooals we de vorige week reeds berichten zijn door de afdeelingen Vlaardingen en Schiedam van den Bond van Miliciens aan de kandida ten voor de 2e kamer de volgende vragen gesteld le. Zijt gij bereid bij eene eventueele verkiezing mede te werken tot verwezenlijking van punt b van ons pro gram Afschaffing der 3e herhalingsoefeningen 2e. van punt c: Vermindering van militie- en land weerplichten, waaronder wij in de eerste plaats verstaan afschaffing der Landweeroefeningen Van den heer jhr. Mr. D. J. de Geer kwam bericht in dat hij, „met de hem thans ten dienste staande ge-

De Moker | 1907 | | pagina 3