UITGESTELD EINDELIJK GEVONDEN! Ingezonden Mededeelingen. Schiedamsche Officieren-Vereeniging. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Maassluische Moppen. En de redactie der Schiedamsche Courant voegt daaraan dan onmiddellijk toe Wij kunnen ons ten zeerste hierbij aansluiten en toeroepen aan een ieder, die dit nog niet mocht zijn wordt lid van 't Volkshuis, want hierdoor zult gij o. a. het streven van 't Volkshuis, om de kunst nader te brengen tot het volk, steunen. Wij juichen deze beide uitlatingen hartgrondig toe en zijn innig dankbaar over deze twee elkaar aanvul lende onhandigheden. De heer de Groot, constateerde, dat het trekken van leden van het Volkshuis mede het doel is ook van zulke concerten. Juist wat wij steeds beweerden. Het Volkshuis heelt een duidelijk uitgesproken politiek en sociaal doel, dat in hoofdzaak overeenkomt met het theoretische streven der vrij 'innig-democraten. En het is zeer verstandig en handig, alle middelen aan te wenden om dat doel te bereiken. Maar men probeere dus niet, dat doel weg te moffelen, zooals slechts veel te vaak geschiedt. Door concerten enz., tracht men leden te winnen. Door veel leden tracht men het Volkshuis onafhankelijk te maken van de financiëele hulp van een enkel rijk lid. En met veel leden kan men ook het sociaal-politieke doel der Volkshuis democratie dienen. Het cirkeltje is duidelijk. Wij vin den dat dit alles recht van bestaan heeft, zooals iedere meening. Maar geen verdonkeremaningen daarbij als je blieft! De heer redacteur der Schiedamsche Caurant, een der ijverigste leden der Oranjevereeniging, exploiteert ten overvloede deze Volkshuisconcerten tegen de ver- eeniging Kunst aan het Volk. Ook dat is zijn recht. En wij zijn hem er dankbaar voor, dat hij dit zoo on handig onomwonden doet. Wij zullen het niet vergeten. Zoo kunnen wij 2 vliegen in 1 klap slaan. Een goede dag. De Uitvoering van „EXCELSIOR", aangekondigd op a.s. Zondag, is en zal nu plaats hebben op Donderdag 24 October, 's avonds 8 uur, in het Gebouw der Den leden wordt bericht, dat de repetitie op a.s. Zondag, 's morgens te 10 uur, plaats vindt. HET BESTUUR. Christen-democratische bokkesprongen. De nieuwe redacteur van dechr.-dem. Goedkoope 'Vlaar dingsche Courant dient ons in zjjn voorlaatste nummer van antwoord op ons artikeltje „Redacteur af", waarin wij de aandacht vestigden op de buitengewoon vaste leiding die onze christen-democratische pioniers aan de arbeiders van zins zijn te geven. Dat wij goed deden met daarop te wijzen, toont het antwoord opnieuw. De Goedkoope van de laatste week beveelt Staalman als candidaat voor de Tweede Kamer aan, de Goedkoope van voor kort sprak van den brutalen goochelaar Staal man, waarmee haar partij zich leelijk had geblameerd! Ons nieuw redacteurtje vindt daarin niets vreemds! Voor wat de toen-malige redacteur beliefde te schrijven, is hij niet verantwoordelijk. Maar zoo eenvoudig is de zaak niet. Wanneer per sonen door middel van een vereeniging of een krantje leiding aan de arbeiders willen geven, dan dienen zij voor alles te toonen bekwaam genoeg te zjjn zichzelf te leiden! Anders doen zij beter met thuis te blijven Wat wij tot nu toe te zien hebben gekregen, geeft geen hoogen dunk van hun capaciteiten! Van laag met van Munster tegen Staalman, morgen met Verboom vóór Staalman Vandaag zich aansluiten bij een partij die voor eenige weken nog hartelijk op paardevijgen werd getrakteerd? De heer Verboom houde zich niet zoo onnoozel. Zijn krant èn zijn organisatie hebben doorslaand ge toond zélf nog niet te weten waarheen En de raad dient gegeven tracht eerst met u-zelven in het reine te komen vóór gij anderen leidiDg geeft Onjuist. In de Vlaardingsche Courant van Van der Meijden wordt door de redactie met instemming een stukje uit de anti-revolutionaire Rotterdammer overge nomen, waarin gewezen wordt op het feit dat de lijst van Staalman door vogels van diverse pluimage is onderteekend, waaronder ook sociaal-democraten voor kwamen. Bedoeld bericht is in zooverre onjuist dat er geen enkel lid der S. D. A. P. op voorkomt. De Verkiexingsactie. Wat de actie, onzer zijds gevoerd, betreft, kunnen we met voldoening daarop terugzien. Zoowel op de vergadering waar Staalman als op die waar de Geer sprak, werd onzerzijds gede batteerd, terwijl onze openbare vergadering, de vorige week Dinsdag in de „Zaal Harmonie" gehouden, in alle opzichten geslaagd mag heeten. Bijna 600 personen luisterdenmet groote aandacht naar hetgeen onze spre kers, Dr. J. v. d. Brink en Van Leeuwen te zeggen hadden. De eerste, die in algemeene trekken de noodzakelijk heid aantoonde dat door de arbeiders zelfstandig aan het politieke leven werd deelgenomen en voorts een beknopt overzicht gaf van den groei der sociaal-demo cratie, wekte aan het slot van zijn betoog in geestdrif tige woorden den arbeiders op te stemmeh op Van Leeuwen. Laatstgenoemde ging in zijn betoog vooral deii vrijzinnigen ongenadig te lijf, zoodat dezen zich de vingers wel hebben voelen jeuken. Er werd door hen echter niet gedebatteerd, wel door den chr.-dem. heer Iiarttendorf en natuurlijk ook door den anarchist Angenent. Eerstgenoemde heer zal echter nog wat moeten studeeren, wil hij zich niet weer be lachelijk maken zooals hij toen deed. En wat de laatste debater betreft, och, och, wat een onzin en warhoof- derij. Bovendien zit in dat debatteeren zulk een speci fiek anarchistisch tintje, dat we hieronder laten volgen een enkele opmerking, die een bezoeker der vergadering ons toezond onder het hoofdje Anarchistische actie „Vlaardingen heeft de eer? onder hare inwoners een der anarchistische kopstukken te tellen, n.l. den heer Angenent (niet te verwarren met den professor van dien naam, lezer.) De gewoonte der anarchisten, om, waar zij kunnen de sociaal-democratie afbreuk te doen, verloochent zich ook bij dezen heer niet. Op de vergadering waar Staalman sprak en Angenent aanwezig was, debateerde hij niet Op de vergadering waar Jhr. de Geer sprak deba teerde hij evenmin. Maar op de vergadering der soc.-dem., waar Van Leeuwen en van den Brink spraken, daar meende de heer Angenent zijn gewaardeerd advies niet te mogen onthouden. Hjj raadde den arbeiders als hoogste wijsheid aan om niet ter stembus te gaan, maar op hun „eigen" te stemmen. Hieruit bljjkt weer eens duidelijk, dat de anarchisten, hoewel zij zeggen te strjjden in het belang der arbeiders feitelijk de kapitalisten in de kaart spelen." Het licht onder den korenmaat. De katholieken hebben zich weer eens doen kennen als echte dompers, door n.l. hun schaapjes te waarschuwen en te verbieden om naar Dr. van den Brink te luisteren. Maar wat ons toch opviel, dat was de aanwezigheid dier waarschuwers, dier kopstukken zeivenDe heeren wilden blijkbaar zelf eens, al was het maar één maal, aan de verboden vruchten proeven. Ja, ja, het zijn helden van eerlijkheid, die heeren WIE? De kandidaat der Vrijzinnigen. WAAR Vrijdagavond in de Zaal HARMONIE, in gezelschap van van een Tweede Kamer lid, die zich ook in „vooruitstrevende richting" beweegt. De Hanze. Dinsdag van de vorige week was er weer vergadering om een vereeniging „Vlaardingen Vooruit" op te richten. Dit is gelukt. Voorts deelde de voorzitter, de 'heer Buters mede, dat hem, na ingewonnen informatie gebleken was, dat het idee om aan den minister te verzoeken dat deze aan Vlaardingen de voorkeur zou geven voor het stationeeren der loodsen, niet voor verwezenlijking vat baar is, omdat de minister juist een haven wil hebben die dichter btj zee gelegen was. Zooals we reeds de vorige week opmerkten was düt juist de kwestie! Het stukje dan daarover in dit blad heeft de heer Buters dus hoogstwaarschijnlijk gelezen en hem van het onzinnige van zijn voorstel overtuigd. Vandaar dat hjj kon zeggen „na ingewonn n infor matie" enz. Terkorting van arbeidstijd. Aan de fa brieken van „Hollandia" d. z. de melkfabriek en suiker raffinaderij, is den werklieden aangezegd, dat, wat de reparatiewerkplaatsen betreft, de arbeidstijd met een uur verkort zal worden, zoodat deze thans 11 in plaats van 12 uur per etmaal zal bedragen. Wij juichen van ganscher harte het besluit van de directie toe, hopende dat dit niet meer dan een eersfe stap is. Als ze "nu ook eens spoedig kon besluiten den 10-urigen arbeidsdag in te voeren, zoo zou zulks nog veel meer te prijzen zijn. En een dagelijksche werkdag van 10 uren is heusch niet te kort. Militaire rechtspraak. Dat het in het mili taire leven nog lang niet toegaat zooals het behoort inzake rechtmatige strafoplegging, moge blijken uit het volgende De milicien v. L, van de lichting 1902 van het 6e Reg. Inf., herkomstig uit Rotterdam, had van de Commissaris der Koningin een buitenlandsche verlofpas geldig tot 15 Dec. a.s., als varensgezel ter zee, om zich tot dien datum buitenslands te kunnen ophouden, doch zich bij vroegere binnenkomst ten spoedigste bij zijn korps te melden, tot het doen van herhalings oefeningen. Hoe dit zij, op het Bureau voor Militaire Zaken te Rotterdam, of aan het Departement van Oorlog schijnt misverstand te hebben plaats gehad, daar reeds dadelijk na 9 Sept. voor het huis zijner familie werd gepost door de politie, daar hij als deserteur werd afgeschreven. Toen nu genoemde milicien den 15 Sept. met het schip te Rotterdam arriveerde, wilde men hem arresteeren, doch de gezagvoerder verbood zulks op grond van den monste rol. Den 15 meldde hij ,zich bij zijn compagnie, waar men hem verzekerde van het geval niets af te weten en hij dus niet strafbaar was, 't geen natuurlijk uit zijn verlofpas bleek. Vreemd echter werd de zaak, toen eenige dagen later een bevelschrift van den Regiments-kommandant kwam, dat eischte dat de milicien v. L. zou worden gestraft als deserteur en werd hem daarbij 4 dagen politiekamer opgelegd. De overlegging van het buitenlandsch paspoort hielp niets, alhoewel de Compagnies-commandant moest be kennen dat hij feitelijk geen straf verdiende. Moet nu door de nonchalance van het Bureau voor Militaire Zaken of het Departement van Oorlog iemand onschuldig worden gestraft Het is te hopen dat aan een dergelijk middeleeuwsch optreden spoedig een eind kome en dat een ernstig onderzoek worde ingesteld, opdat die onrechtmatige handelwijze niet meer worde herhaald. Deze week kwam een stoomloggerschip binnen. De eigenaar daarvan wilde de netten gelost hebben uit dat schip. De gewoonte was dat de scheepstimmerlie den van een ander groot heer dat deden. Maar deze wilden het niet. meer doen Voor een hongerloontje. Dan maar de sjouwerlieden aangepraaid, maar deze vroegen natuurlijk heelemaal te veel naar meneer zijn zijn zin. Tenslotte bleef men een gulden schelen. Maar van toegeven kwam van geen van beide de kanten. Mijnheer zou toch wel klaarkomen, ja, hjj zou zich laten dwingen door dat kanalje, 't mocht watHij wist raad. Er zijn nog baanders op Maassluis, die zijn overal goed voor. Een oud spreekwoord op Maassluis zegt „haalt de baanders." En meneer stuurt een onderge schikte naar de baan en werkelijk, eenige oogenblikken en daar komen er vijf aan om onderkruiperswerk te verrichten. Nu kunnen wij dat die menschen zoo zwaar niet aanrekenen. Want zij zijn voor 't meerendeel onbewust en staan in dienst van een patroon, die al is hij ook nog zoo hu maan, maar te zeggen heeft: ga en ze gaan. maar nu waren die menschen toch zoo leep geweest en hadden een contract gemaakt met dien baas en wel voor negen gulden. Maar wat gebeurt er nu Zaterdag? Hij scheept ze met acht gulden af. Zoo ziet men toch weer hoe dat men op Maassluis met een werkman handelt. Ik zou die baanders wel toe willen roepenMannen houdt die mijn heer in de gaten, en zorgt pr voortaan voor, dat gij u nooit meer voor zooiets leent, want gij haait een ander het brood uit den mond, en helpt een uitbuiter uit den brand, en wordt gij zoo treurig mishandeld en gij staat machteloos. Dus daarom baanders laat u niet meer voor zulk werk gebruiken. CORRESPONDENTIE. Een welmeenend katholiek. Wij danken u voor uw schrjjven maar pla'aóen het niet omdat 'het uitgaat van een onjuiste veronderstelling. Wij noemden even min De Nieuwe Schiedamsche Courant als haar redactie of den schrijver van het besproken artikel „In onze Vroedschap" ploertig, maar schreven letterlijk„de uitdrukking poseeren als soc. dem. raadslid is op zijn zachtst gezegd ploertig." Wij beschuldigen dus den schrijver van het gebruik van een ploertige uitdrukking en voegden daar zelfs nog aan toe, dat de schrijver misschien de beteekenis van het woord poseeren niet voldoende kende, daarmee te kennen gevende dat hij dus onbewust een ploertige uitdrukking zou hebben gebruikt. Ter verduidelijking nog ditwanneer wij iemand, die zijn godsdienstplichten trouw waarneemt, bijv. hooren vloeken en daarmee een der 10 geboden hooren overtreden, dan zullen wjj om die enkele vloek zoo iemand toch geen anti-christen of onchristelijk noemen? Dus zeggen wij alleen, dat hij op dat oogen- blik een onchristelijke uitdrukking gebruiktUw welmeenend schrijven noopte ons tot dit uitvoerige ant woord. Maar wij zullen niet steeds zoo uitvoerig kun nen zijn. En stuur ons dus liever eens wat anders dan alleen critische opmerkingen. Een bouwvakarbeider te VI. Wegens plaatsgebrek de volgende week. E. van W. te A. Uw postkwitantie hebben wij als onbesteld terug ontvangen. Wilt gij ons het ver schuldigde per postwissel opsturen STECNPENNING. SCHIEDAM. „Gq§to" 8 ct.„Constantia" 2 ct K. 2 ct,A. B. 4 ct.„De Moker" 10 ct.Overschot 10 ct.P. v. d. L. 10 ct.J. M. 6 ct.M. en B- 100 ct.Piet in den Briel 5 ct. IN DE BUS. A. 10 ct.B. 10 ct,G 10 ct.D. 9 ct.E. 1 ct. VERKIEZINGSFONDS. Jan I 8 ct.Een rooie 10 ct.L. M. 30 ct.G. 10 ct Jan Piet 10 ct. T

De Moker | 1907 | | pagina 3